Домашни любимци - декоративни зайчета 9

  • 39 388
  • 475
  •   1
Отговори
# 390
  • Somewhere far away
  • Мнения: 4 187
Да, наскоро писах - но моята главно с чаршафите си има работа, но напоследък се кротка, понякога обича да ги рови обаче. Иначе дрехи не , даже напоследък нещо и стана и много ги обича. ближе ми грейката, понякога дърпа ако съм с дънки, но вкъщи рядко съм с дънки. явно и материята от е от значение, като съм с нещо мекичко го целува, а като е нещо по твърдо и грубо го хапе.

Аз да се оплача.
Тия дни ще ходим и ние на вет, притеснено ми е дано не е нещо страшно, обаче един ден реших да и видя зъбите- тя не че много дава, дърпа се, но някак успях да повдигна устата и да видя- ами единия долен зъб е по- дълъг от другия и покрива горните. получило се е като обратна захапка!  Изплаших се много, иначе се храни и е весела, жизнена. не знам дали съм видяла добре всичко , и светлина нямам добра и може да не съм видяла на сто процента, но съм почти сигурна че има нещо нередно с този зъб.
Някой от вас имал ли е зайче с проблеми със зъбките и какво да очаквам като идем на вет?

# 391
  • Мнения: 147
Ами мойта я кастрирахме преди 10дни но още си ги прави същите неща.

# 392
  • Мнения: 1 521
Павлина, скоро е кастрирана, хормоните още не са се успокоили. Ще има подобрение.

Deatcrush, не помня откъде си, но проблемите със зъбите може да са фатални или ако не са- да станат хронични и голямо мъчение за вас и заека. От София ли бяхте? Отидете при заешки специалист за прегледа, специфично е, може и рентген да поискат да направят. Яде ли сено зайчето?

# 393
  • Мнения: 41 846
Обратната захапка е често срещан генетичен дефект при декоративните зайчета. Спасението е периодично подрязване на зъбите, защото не могат да си ги изпиляват като гризат. Нашият зайо беше такъв (не знаехме и не сме гледали при покупката). Осем години му рязахме зъбите, но накрая единият се счупи надлъжно, нещо забра, почна да се събира гной и въпреки всички лечения накрая хвана менингит и си замина.

# 394
  • Somewhere far away
  • Мнения: 4 187

Deatcrush, не помня откъде си, но проблемите със зъбите може да са фатални или ако не са- да станат хронични и голямо мъчение за вас и заека. От София ли бяхте? Отидете при заешки специалист за прегледа, специфично е, може и рентген да поискат да направят. Яде ли сено зайчето?
Не, не съм от софия. но наскоро откриха клиника , в която има човек който разбира от зайци. преди не му бяха така зъбите, това е от скоро.  сено не яде много, или поне не толкова колкото трябва- иначе винаги има на разположение, просто не го обича и не го яде достатъчно. това е положението, на сила не мога да я накарам.

# 395
  • Мнения: 1 521
Често проблемът да не яде сено са точно зъбките. Посетете този лекар и действайте, сериозно е това положение.

# 396
  • София
  • Мнения: 259
Според мен пък точно поради това, че не ядат достатъчно сено, много зайци имат проблеми със зъбите. Разбира се, че може да се накара един заек да яде сено. Взимате хубаво сено и оставяте заека на него без да давате пелети. Понякога и по над  месец съм го оставял само на сено и свежа зеленина. Масово зайците са прехранени с пелети, лакомства и т.н. Особено пък от храната на Верселе Лага колкото и да ядат, изобщо не помага за зъбите, а точно обратното. Засища ги без триене на зъбите и съответно не ядат сено.

# 397
  • Somewhere far away
  • Мнения: 4 187
Верселе лага е най-доброто на пазара в момента. Коя храна предлагате вие като тази не ви харесва?

# 398
  • Мнения: 1 521
Вече не е най-доброто, има хубави алтернативи: Bunny еднородна гранула и Hobbyfirst
https://zoomania.eu/hrana-za-zajci/10516-bunny-basic-kaninchentraum-750gr.html
https://equifirst.bg/hrani-domashni-lubimci/hrana-dekorativni-za … bit-balance-15-kg

# 399
  • Somewhere far away
  • Мнения: 4 187
Ако я има в нашия магазин, хубаво- ако не,  ще ми е леко солено да плащам доставки всеки път когато поръчвам от интернет.

# 400
  • Мнения: 1 521
Няма да е солено, като изчислите цената на кг и вземете голяма разфасовка. Аз поръчах 3 кг от втория линк Hobby first, стига за доста време и платих 1 доставка все пак, няколко лева. Във физическите магазини е по-скъпо, versele laga е над 10 лв. за 500 г....

# 401
  • Somewhere far away
  • Мнения: 4 187
10,50. 50 стотинки не са кой знае колко над 10лв. аз взимам от големите пакети когато има- по на сметка излизат.

# 402
  • София
  • Мнения: 259
Bunny - Basic ползвам, Верселе изобщо не мисля, че е подходяща и доста зайци с проблемни зъби около мен са именно на нея. Няма я в моя град дори, какво остава в най- близкия магазин. Поръчвам голям пакет онлайн, над определена сума има и безплатна доставка на повечето места. Последно я взех от тук, често има намаления: https://petmall.bg/malki-jivotni/hrana/hrana-za-zaicheta/bunny-- … 6-ti-mesec-750-gr . Видях, че в Амазон е на доста добра цена и може би следващия път ще си я поръчам от Германия.

На Hobbyfirst са много подобни на Верселе като технология, а и като състав не са нищо особено, имат и люцерна, която аз не давам. Това е сравнително безизвестна марка, която бях гледал, че се произвежда на смешни цени. Българските търговци са под всякаква критика и постоянно правеха някакви скандали и обиждаха хората във ФБ групите за зайци, където си рекламираха бизнеса и спореха с всеки, който препоръча нещо друго. Нищо не бих си купил от тях. Не знам дали все още е така, отдавна се махнах от въпросните групи.

По- добре само на сено и зеленина от колкото да се дават тези боклуци и после ходене по мъките при проблеми със зъби/ стомах. Диетата и свободното движение са най- важните неща за здравето на един заек.

# 403
  • Мнения: 5 323
Моето 10-т годишно зайче е с Versele laga Cuni adult. Няма проблем със зъбките, няма хранителни проблеми. Сено отказа категорично още преди много години, купувахме какви ли не видове. Но пък изсушена пакетирана люцерна много уважава. Стъблата и са дебели, справя се чудесно. Освен това извън клетка си има дъска за гризане и дървена топка за игра и гризане.

# 404
  • Somewhere far away
  • Мнения: 4 187
Около мен когото и да питаме със заек, все казват че отказва сено. така че не е невъзможно! Живеят си добре и без сено.
Да -знам че трябва да яде сено, това ми е пределно ясно, но когато отказва аз няма да рискувам да го оставя гладен само за да го накарам да яде нещо , което не харесва, не обича и не иска! Да не яде нищо е много по -страшно, отколкото да не яде сено.

Общи условия

Активация на акаунт