Любители на Котки - Тема 141

  • 52 189
  • 738
  •   1
Отговори
# 525
  • Мнения: 5 357
Защо кастрация чак след десетия месец? Какъв е проблемът да е по-рано? Ако не се лъжа Барни беше кастриран преди 6-ия месец и сега нищо му няма, странна работа.
Мократа храна, че и сухата не е никакъв проблем да е такава и за възрастни, това за малки котенца, кастрирани и прочие било маркетингов трик.

# 526
  • Мнения: 9 822
Не искам да споря. Знам, че много котета са кастрирани по-рано, щеше ми се и Ади. Но, четирима различни ветеринарни бяха категорични, че до 10 месец се отделят някакви хормони, които са важни за развитието на уретъра/отделителната система и отказват да кастрират по-рано. Не съм склонна да пренебрегна мнението на толкова ветеринари и ще чакам, въпреки че душата ми сърди вече.

# 527
  • Мнения: 15 317
Мая вече не е бебе, но предпочита малки по размер гранули, затова и купувам още бебешки, не знам дали е правилно, но големите не ги иска. И купувам само Джуниър. Пробвала съм да смеся, но отделя големите и играе с тях, не ги яде. Grinning

# 528
  • The Big Apple
  • Мнения: 23 524
Това е търговски трик донякъде, бебешките храни са питателни, с повече калории и добавки, аз и сега понякога взимам бебешки паучове на котката.
Относно кастрирането мненията са много, на нас ни бяха казали да навърши годинка, за Топче се отнася, но и така не го кастрирахме заради здравословните проблеми, но той и не маркираше, Ушатото седмица след първото маркиране беше кастриран, как се чисти да не ви казвам, а вонята е ужасна.

# 529
  • Мнения: 9 822
Буквално се сраснах с бутилката оцет от чистене. Още месец и половина не знам как ще изкараме, ама като са казали, това е.
И аз знам, че бебешката е по-калорична и понеже са им мънички стомахчетата е препоръчителна. Сухата ще остане бебешка, но за мократа ще разнообразявам.

# 530
  • The Big Apple
  • Мнения: 23 524
Виж на първа страница има трикове за премахване, на мен ми помогнаха, също така има и специални спрейове за справяне с миризмата, но петното трябва да е прясно.

# 531
  • Мнения: 5 357
Аз бебешки гранули не купувам. Едната ми котка и без това е подложена на диета, ако яде бебешки гранули ще стане двойна. Ивекс, ти как се справяш с диетата на Ушатото? Пепуната от 3,800 стана близо 5 кила за шест месеца и се виждам в чудо в момента. Ема си е същата и на неин фон си е направо слабичка.  Не е като да не се движи, просто плюска повече и ако черната не си я изяла порцията, кака ѝ я омита веднага. Някакъв съвет със справяне в подобна ситуация? Няма начин да ги храня отделно на този етап.

# 532
  • София
  • Мнения: 16 197
Барни го кастрирахме на 4.5-5 месеца (нали е уличен, не знаем кога точно е роден). Съвсем наред си е, пишка с силна дълга струя.

П.С. Дописвам се (одеве писах от телефона в колата и беше трудно). Аз много изчетох преди да натисна ветеринарите за кастрация на 5 м. Така и не намерих убедително доказателство защо се препоръчва по-късна кастрация, за сметка на смислени доводи за по-ранната. В момента, в който тестисите са слезли, е напълно възможно да се кастрира. Колкото е по-възрастен котаракът, толкова са по-големи топките и това за мен е единствената причина ветеринарите да предпочитат по-късна кастрация: по-лесно е. В единия случай (на 4-5 м.) тестисите са колкото бобче, във втория - колкото маслина маламут. Ветеринарката, която оперира Барни си призна, че и тя е кастрирала нейния си котарак на 5.

Що се отнася до оправданието за възможни запушвания на пикочните пътища:  при всички мъжки уретрата е по-дълга и с прави ъгъл преди да стигне пишоната, и това няма нищо общо с тестисите (https://www.ofertovet.bg/Koteshki-urologichen-sindrom---FUS-page198.html) . Опасността от запушване е еднаква и при некастрираните, и при кастрираните котараци.

Последна редакция: нд, 19 яну 2020, 17:17 от Sharky*

# 533
  • The Big Apple
  • Мнения: 23 524
Имаш две, това е трудното, освен докато се хранят да въведеш ред, пази другата храна, тя затова се е наляла, при нас е изключено да има храна в купата, защото става лошо, Ушатото яде сутрин и вечер, меря му мократа и сухата  храна, раздвижваме го повече, най-вече вечер, така или иначе то търчи много, но не е като навън, Топче прибра шкембето за два месеца мисля, сега ще видим Уши как ще се представи.

# 534
  • Мнения: 5 300
Ъпгрейд на неделния мързел. 😝😂

# 535
# 536
  • Мнения: 7 856
Потърси на първа страница, може и да има това, което търсиш.
На село и пари да имат, и месо да има пак няма да дадат нищо на котките, защото за селяните котката е нищо, нямат полза от нея. Така че не се изненадвай и изобщо не им говори.
А, не е за всички селяни. А и определено повечето гледат котки с определена цел - да ги спасяват от мишето нашествие.
Спомням си преди доста години в селото, където имам старо къще и ходя (планинско село със за падащи функции и постоянно изчезващи насаление) как един съсед обгрижваше с голяма любов куп котки, като им влачеше от града читава котешка храна.
Така че макар и рядко и на село има обичани и обгрижвани котки. Да не говорим за периферните села на големите градове, пълни с интелигентни и образовани хора. За мене част от тамошните котки са най-щастливи - хем добре гледани, ваксинирана и хранени, хем разполагат с двор, където да вилнеят на воля.

# 537
  • Мнения: 9 822
Благодаря ти, Sharky, за подробната информация. Моментът за ранна кастрация отдавна сме го изпуснали, нямам капацитета да преценя коя теория е правилна и ще изчакам още месец. Истината е, че при първа котка ми е много трудно да отсея цялата информация за котки. Темата е много полезна, но и много питания остават без отговор и в крайна сметка лекарите са си лекари. Те и те си противоречат и ме объркват допълнително, примерно, единия каза, че е добре да яде и суха и мокра храна, защото мократа храна и водата са полезни за мъжки котараци. Другият каза, че е добре да яде само суха храна, защото мократа вреди на зъбите.. Вече като се стигне до такива противоречия, чета и си избирам на какво да вярвам и толкова.

# 538
  • София
  • Мнения: 16 197
На първо питане и на мен ветеринарите ми тръгнаха с отговор "след 7-мия месец", обаче след като почетох и питах пак, кандисаха. Направо не си представям да чакам още 45 дена с маркиращ котарак.

ММ и синът ми (от мъжка солидарност) се опитваха да отложат момента с клъцването на "атрибутите", но само 2 седмици след манипулацията се съгласиха, че е било съвсем навреме.

# 539
  • Мнения: 9 822
Аз не съм сигурна колко продължава едно такова мъжко "разгонване". Три дни маркира активно, уикенда не е, но урината му още мирише. От днес и поведението му е нормално. Тая малка надежда, че за момента е минало.

Може и да си права, не споря.

Общи условия

Активация на акаунт