Казват ли по-малките ви деца кака и батко на по-големите?

  • 2 990
  • 44
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 352
За сега малкия вика на сестра си "како". На мен ми е все едно как ще се обръщат едно към друго, стига да се уважават и обичат.

# 16
  • Мнения: 2 768
Да, голямата много държи да й се вика како. Даже преди време и мен ме караше да я наричам кака hahaha Но с времето това обръщение предполагам, че ще отпадне.

Същата история и при нас  Laughing Първото име, с което се нарече Кристина беше "Тинка Кака"  Mr. Green Сега направо се пръска от гордост, че е КАКА  Wink
Също така смятам, че ще се надживее, едва ли ще й хареса след време да я наричат така.

# 17
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Аз наричах сестра си "како" до женитбата си. Тя е с 6г. по-голяма от мен, но там я изпреварих Blush. Тя казва, че и е много по-приятно, когато я наричам по име.
Децата ми са скици - малката говори на име на сестра си, но, ако иска нещо от нея и вика "какче" Joy Голямата пък се надува като пуяк, когато чуе "како", стига да не е често...
Явно ще си говорят на имена.

П.П. Девер ми казва на брат си "батко" , а на мен - Ванечка. Но когато се оженихме и той ме какосваше hahaha

# 18
  • Мнения: 819
Еми грозно ми звучи някак си. Брат ми е 10г. по-голям от мен и никога не съм му викала батко/ само когато исках да го дразня Mr. Green/ На баба ми също и виках по име,на леля ми също. Дъщеря ми също вика по име на баба си-в нашето сем-во това е нормално и може би за това ме дразнят вс.тези обръщения-стринки,чинки бля-бля Joy Ами наистина е доста смешно,когато братът на мъжа ми му вика батко/ 4г.е по-малък от него,ама изглежда по-голям./ Големи мъже станали , а се баткосват. И това, че наистина само в българския език съществуват тези обръщения,вярно е,ама някак си не го чувствам като повод за годост newsm78

# 19
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Е, не...удивена съм!  Shocked
Обикновени мили думички като кака и батко звучали грозно  #Crazy

А мислих, че този форум няма с какво още да ме изненада...

# 20
  • Мнения: 11 004
Сестра ми никога не ме е какосвала, винаги сме си говорили на имена.

Не харесвам тези обръщения, звучат ми грозно от устата на възрастни хора, когато вече видимата разлика в годините е заличена.
Ей това ми е много тъпо - две жени на възраст над 65 г. и едната вика на другата "како"  #Cussing out

# 21
  • Magrathea
  • Мнения: 2 771
Ами аз все още си казвам батко на 5 години по-големия ми брат. Mr. Green
Май е съвсем на място тук да кажа, че много много си го обичам Heart Eyes

Между другото Проверката за правопис маркира думичката БАТКО  Rolling Eyes

# 22
  • Мнения: 8 769
Уча децата си на всички да казват по име. Аз лично не харесвам какосването и баткосването. Не ги употребявам дори и за хора, на които са ме учили като малка да се обръщам така.
Миналата година племенницата ми в прав текст ме пита може ли да не ме нарича како, при условие, че изришно й бях казала да не го прави много отдавна. И сега сме си супер. Grinning

# 23
  • Мнения: 1 113
За мен тези думи са начин да се покаже близката родствена (а и сърдечна) връзка (като майко и татко), не ги намирам нито за селяндурски, нито за тъпи, харесват ми. Аз имам брат, три години по-голям от мен и доскоро му виках батко, сега по-често по име, но това е защото работим заедно и пред останалите по-върви да използвам името му, а "баткото" остава за вкъщи.
Имам само едно дете, но ако имам и второ Лили ще е кака за него.
Така ги приемам нещата аз, пък вие ако искате ми викайте селяндурка Grinning

# 24
Синът ми също никога не се е обръщал към дъщеря ми с "како". Страшно  ми е селендурско. Децата ми са с разлика  4 години.Сестра ми е 9 години по-малка от мен и също никога не ме е наричала "како", а само  по име. На леля си децата също казват по име, така ще ми казва и племенницата. Смешно  ми става като чуя възрастни хора да се какосват, а то е навик и остава за цял живот!

А пък аз най-обичам ей такива "граждани", слезли от гората, но вече с големите претенции.

Претенциите ми,свързани с "гражданството" са наистина големи, но не защото съм слязла от гората, а защото съм израстнала"на жълтите павета", както вие,когато сте на гости в града им викате.

Що си мислиш че като си израснала, ако си израснала там, на жълтите павета, си по-голяма гражданка?  #Crazy

То простотията ходи по хората, не съм видял до сега едно животно да простее, госпожо Гражданко.

# 25
  • Мнения: 574
Моята сестра, която е 1 г. и 3 мес. по-малка от мен още ми казва кака. Просто така е свикнала, а и заради другите в семейството. Всички казваха "Кака ти това", "Кажи на кака ти" и т. н. Иначе се опита да ми казва на име, но не се получи. Нейният мъж не ми казва како, както итя не казва на моя батко. Иначе и девер ми се обръща с батко към мъжа ми, обаче аз съм по-малка от него и няма как да ми казва како.
Аз обаче не съм привърженик на тези обръщения и от доста време се обръщам към хората с имената им, даже и преди да съм използвала обръщения като леля, чичо, кака и т.н. Сега не искам племеницата ми, която е на 4 мес. да я учат да казва на сина ми батко. Даже водим спор у дома, защото не искам и бебето, което чакаме да  не казва батко. Не, че ми звучи грозно, но е въпрос на предпочиание. Между другото синът ми не казва на сестра ми и майка ми леля и баба, ами кара по име. Това обаче никой не го е учил, сам си реши така.

# 26
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Не ги понасям тез думички, не ги и употребявам и не си уча деца да го ползват.
Бях пускала даже Тема в "Нашите деца" за како и батко.

Може би някой хора не разбират разликата м/у думите и чувствата.
Аз влагам огромни чувства в думата брат ми, но никога батко ми  Sick И затова използвам тези обръщения (брат ми, сестра ми) или по име.

# 27
Аз все още наричам по-голямата ми сестра како. До толкова съм свикнала с това, че никак не ми прави впечатление. И да ви призная честно нямам никаква селска жилка, затова и не се засягам от подобни коментари. Просто въпрос на навик. И даже ми харесва - имам си само една кака, която много си ме обича и ми е опора винаги. Всеки друг мога да наричам по име.
Що се отнася до децата ми - разликата им е много малка и сами да си решат след време как ще се наричат, за мен е най-важното да се разбират и обичат.

# 28
  • Мнения: 2 663
Аз лично имам сестра ,по-голяма с 4 години от мен,но никога не съм и казвала "како".Тия обръщения са ми малко и аз не знам как да се изразя-не ми харесват, за по меко.Мисля ,дай Боже да имам 3 деца или поне 2 ,но не мисля,че малкото( малките) ще се обръщат с "како" или "батко" към по-голямото (големите)

Ама и аз как го написах само,ум да ти зайде

# 29
  • Мнения: 920
Синът ми е с 1 глава по-висок от кака си и звучи доста смешно като й казва како. Рядко се случва, де. Но на село наистина много се държи на това. На моя приятелка мъжът й има доста голям род на село. На всички братовчеди - първи, трети, десети, тя трябва да казва батко. Е, прави го, само пред свекър и свекърва.
Мъжът на по-малката сестра на нейния мъж /не знам точно как е роднинската връзка/, задължително им казва како и батко, въпреки, че е на нейните години.  

Общи условия

Активация на акаунт