За бързи КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 29 997
  • 737
  •   1
Отговори
# 210
  • русе
  • Мнения: 1 316
Мога ли да замразя палачинки?

# 211
  • София
  • Мнения: 5 711
Децата харесаха куфтета по чирпански, аз обаче пак недоволна. Защо все сухи ми стават, даже и в манджата ми стояха сухи? Каква може да е причината- месото, нещо бъркам в омесванията. Дали ще са пържени, печени, сега на маджа, не ми стоят сочни, а сухи?

# 212
  • Мнения: 9 107
ами зависи каква ти е каймата. Но дори и телешка да е само, като е добре омесена и смесена с малко ориз, или картофено пюре, или белтък за спойка е добре.  Това ми е рецептата,  пробвай и нея някой път http://pep-4o.blogspot.com/2012/04/blog-post_18.html
Ето и пържени кюфтета -  по тази рецепта винаги са пухкави и сочни. Запържвам ги за кратко на тигана, колкото да се запечата месото и после прехвърлям в тава за печене, в добре загрята фурна за кратко. https://pep-4o.blogspot.com/2017/03/blog-post_22.html

Мога ли да замразя палачинки?

можеш, но като ги извадиш ги вложи някъде, където да ги запечеш - или в пълнени палачинки (солени) или на солена торта

# 213
  • София
  • Мнения: 11 688
Мога ли да замразя палачинки?
Можеш, но след това са малко като гумени

Децата харесаха куфтета по чирпански, аз обаче пак недоволна. Защо все сухи ми стават, даже и в манджата ми стояха сухи? Каква може да е причината- месото, нещо бъркам в омесванията. Дали ще са пържени, печени, сега на маджа, не ми стоят сочни, а сухи?
Кюфтаци по чирпански
https://cookwithmarcheva.blogspot.com/2019/11/blog-post_23.html
и още нещо ще ти пусна и е много, много вкусно
https://cookwithmarcheva.blogspot.com/2019/11/500-600-6040-1-2-1.html

# 214
  • Мнения: 10 352
Моите кюфтета стават много сочни, аз го отдавам на пърженето. Всъщност, аз не ги пържа, а ги задушавам по следният начин: приготвям каймата, оформям кюфтетата, овалвам в брашно. На по-силна степен на котлона (на 5 от 6 степени) слагам тиган с покритие, в който сипвам 2-3 лъжици олио. Постепенно слагам кюфтетата, като гледам да минат най-напред през олиото и след това ги разпределям в тигана. Те хващат една тънка коричка. След 2-3 минути ги обръщам, да се запечатат и от другата страна. След това слагам капака на тигана (ако самият тиган няма капак плътно го покривам с алуминиево фолио). Намалявам котлона на 3 (от 6 степени) и след това задушавам 15-20 минути, като по някое време ги обръщам. Ако започнат да залепват и загарят, доливам малко вода. Стават много приятни и сочни кюфтета, миришат приятно на пържено, но всъщност са задушени.
ПП. Може да са ти сухи кюфтетата от самата кайма. В последно време няколко пъти ми се случва да купя месо, явно замразявано и размразявано неизвестен брой пъти, което има структурата и вкуса на попивателна хартия.

# 215
  • София
  • Мнения: 7 854
Като правя кюфтета по чирпански, никога не ги запържвам. А направо ги варя при готвенето а ястието.

# 216
  • Мнения: 10 352
Аз написах как ги правя въобще, за да станат сочни. А кюфтенца по чирпански никога не съм правила. Честно казано, мисля, че не бих ги и яла. Въпрос на вкус.

# 217
  • София
  • Мнения: 11 688
Като правя кюфтета по чирпански, никога не ги запържвам. А направо ги варя при готвенето а ястието.
Точно! Това са кюфтета по чирпански, а всичко друго си е...нещо подобно, но не съвсем.
Аз написах как ги правя въобще, за да станат сочни. А кюфтенца по чирпански никога не съм правила. Честно казано, мисля, че не бих ги и яла. Въпрос на вкус.
Грешиш. Много са вкусни, точно когато не са предварително пържени, опитай, заслужават си.

# 218
  • Мнения: 10 352
Марчева, сигурно е вкусно ястието, но в него има продукти, които никога не съм харесвала и това е причината заради която мисля, че не би ми харесало. Иначе харесвам кюфтета с бял или със червен сос.
Може би, защото се зачетох в блога на Пепчо за пържените кюфтета и реших да напиша как ги правя и аз.

# 219
  • Ст.Загора
  • Мнения: 677
Здравейте дами, тези дни мисля да затворя киселото зеле в буркани. Дайте идея как да съхраня зелев сок за по дълго време. Нямам място във фризера, така че този вариант отпада. Благодаря предварително
💐

# 220
  • Мнения: 2 817
Здравейте!

Дали можете да ми предложите рецепта за сладко или конфитюр от портокали? Може да има и лимон, нещо друго, но във всички случаи да е без ползване на корите на плодовете. Може и да е с гел фикса.

Благодаря предварително Simple Smile

# 221
  • Мнения: 799
Здравейте, никога не съм опитвала паста.  Може ли да ми предложите някаква рецепта! Има ли разлика между макароните и пастата?

# 222
  • Мнения: 908
Здравейте, никога не съм опитвала паста.  Може ли да ми предложите някаква рецепта! Има ли разлика между макароните и пастата?
На едно яйце размер L се слага 100 гр. брашно и месиш до гладко тесто, ако месиш по продължително става по лесно за точене. Ако не ти стигне течността мисля, че можеше да се добавят няколко лъжици вода. Simple Smile
Здравейте!

Дали можете да ми предложите рецепта за сладко или конфитюр от портокали? Може да има и лимон, нещо друго, но във всички случаи да е без ползване на корите на плодовете. Може и да е с гел фикса.

Благодаря предварително Simple Smile
Аз следвах инструкциите на гел фикса, като мисля че с ножче махнах белите ципи и нарязах на парченца. Премерих колко гр. плод се е получил к сложих съответното количество гел фикса. 10 мин дали имаше по-късно всичко беше готово. Аз сложих и корите накрая, но могат да се пропуснат.

# 223
  • Sofia
  • Мнения: 21 605
...Има ли разлика между макароните и пастата?
Не. Всичко е паста. Само различните форми си имат имена и те са страшно много в Италия. Ето малко от тях - http://www.--flood--/index.php?mod=kitchen_publication_item&show=45
Ето и две-три рецепти от мен - https://morrennaa.blogspot.com/search/label/%D0%9F%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B0
като принципа е този - сваряваш пастата според указаното време на опковката. Отделно готвиш ... сос да речем и при него накрая на готвенето му добавяш сварената паста. За около 2 мин. объркваш всичко и сервираш.

Последна редакция: пт, 24 яну 2020, 21:35 от Morena

# 224
  • В градината...
  • Мнения: 15 929
Домашната паста я правя с грис и малко брашно. На 100 гр. грис слагам  1 яйце, 1 с.л. зехтин, сол. Като забъркам, оставям тестото в хладилник за няколко часа, за да поеме грисът течността. Иначе се рони. После доизмесвам с брашно и при точене добавям още. Същото у като ползвам машинката за паста.

Общи условия

Активация на акаунт