За бързи КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 30 012
  • 737
  •   1
Отговори
# 330
  • В градината...
  • Мнения: 15 929
Да, освен за соления кекс и много сладкиши не изискват разбиване с миксер.
И с миксер съм разбивала, но резултатът не е по-различен.

# 331
  • Мнения: 1 316
Дали ще се получи хубав крем с маскарпоне и течен шоколад?

# 332
  • Мнения: 14 067
Да. На мен ми беше малко тежък, защото ми сладнеше в повече, а си обичам сладко. Но се получава вкусен крем.
Пробвай с по една лъжица от двете и ще видиш на теб дали ще ти допадне.

# 333
  • Мнения: 351
При печене с алуминиево фолио, има ли значение коя страна е към храната - лъскавата или матовата? Имам смътен спомен, че бях чела някъде,но не се сещам кое беше. На опаковката на моето не пише нищо по въпроса.

# 334
  • Мнения: 4 859
При печене с алуминиево фолио, има ли значение коя страна е към храната - лъскавата или матовата? Имам смътен спомен, че бях чела някъде,но не се сещам кое беше. На опаковката на моето не пише нищо по въпроса.

Няма значение .
Аз си го използвам с лъскавата навън по навик Blush

# 335
  • Мнения: 128
Какво му е на въпроса за разбиването на яйцата? Гледах няколко рецепти и никъде не пише, затова питах. Rolling Eyes

Кремът с маскарпоне и течен шоколад ще е чудесен, аз правя често със сметана, маскарпоне и течен шоколад 1:1:1, всички много го харесват.

За алуминиевото фолио съм чела, че лъскавата страна отразява топлината, а матовата я поема. Обикновено го слагам според това, но не съм забелязала някаква разлика когато е "наобратно".

Как печете сладкиши/кексове със сода/бакпулвер? Оставяте ли ги във фурната да изстинат или ги вадите веднага? А във формата? На мен редовно ми се изпичат чудесно и след това се слягат и не стават за ядене. Досега не съм открила причината. Sad Не отварям фурната докато се пекат...

# 336
  • София
  • Мнения: 11 697
........

Как печете сладкиши/кексове със сода/бакпулвер? Оставяте ли ги във фурната да изстинат или ги вадите веднага? А във формата? На мен редовно ми се изпичат чудесно и след това се слягат и не стават за ядене. Досега не съм открила причината. Sad Не отварям фурната докато се пекат...
Изваждам от фурната , оставям го за 10-15 минути в самата форма и след това обръщам върху решетка до пълното му охлаждане. Не съм имала провали до сега. Във всяка рецепта, по принцип, си пише как да се действа.

# 337
  • Мнения: 14 067
Как печете сладкиши/кексове със сода/бакпулвер? Оставяте ли ги във фурната да изстинат или ги вадите веднага? А във формата? На мен редовно ми се изпичат чудесно и след това се слягат и не стават за ядене. Досега не съм открила причината. Sad Не отварям фурната докато се пекат...

Значи не се изпичат чудесно. Според мен нещо бъркаш с тестото още. На мен също ми се е случвало да изглежда добре изпечено, изваждам го и спихва, а вътре понякога е леко глетаво. Отдавам го на това, че съм сложила по-малко брашно и е било твърде рядко тестото. Надига се, уж се изпича и накрая спихва.

П.П. Ето съвет от произволна статия в нета:
"При кексовете работата е по-сложна, защото спадането им може да се дължи на повече фактори. По правило спадат сладкишите, които са печени при твърде висока температура. Тогава се получава запечена коричка и сурова вътрешност, както и тези, при които тестото е било прекалено рядко. Възможно е в процеса на приготвяне на кекса продуктите да са били разбити на прекалено висока скорост, което да е станало причина в сместа да има твърде много въздух. Препоръчително е кексовете да се пекат на не повече от 160-170 градуса с вентилатор, като печенето стартира в предварително загрята на 100 градуса фурна. Когато кексът е готов, не бива да се вади веднага от фурната, а трябва да се отвори вратичката леко и да се остави вътре още поне 20 минути."

Последна редакция: пт, 31 яну 2020, 15:29 от Dara888

# 338
  • Мнения: 128
Лошото е че навсякъде различно пише. Ето един цитат от готвач.бг който казва съвсем трето:
"Току що сте извадили вашия пухкав кекс от горещата фурна и вече сте изправени пред най-голямото предизвикателство - да го извадите от формата. ... Пристъпете към вадене на кекса, само след като той е изстинал напълно."
Та всеки път се чудя какво да правя. И да, чета рецептите и в тях рядко има толкова подробни указания.

# 339
  • Мнения: 14 067
Чакам две-три минути най-много. Когато е добре опечено нямам никакви проблеми. Когато не са добре нещата, сладкишът ми спихва още във формата. И на мен ми се доревава. Joy

# 340
  • Мнения: 9 517
Кексът го изваждам от фурната и след 5 мин го обръщам на скара или чиния. нямам случай да ми се спихне. никога не го чакам да изстине или да го оставям във фурната.

# 341
  • София
  • Мнения: 10 847
За да спада кексът, след като се е надул, значи е било рядко тестото. Иначе 5 мин., след като се извади от фурната, кексът се изважда от формата да изстине върху решетка.

# 342
  • Sofia
  • Мнения: 21 610
... Как печете сладкиши/кексове със сода/бакпулвер? Оставяте ли ги във фурната да изстинат или ги вадите веднага? А във формата? На мен редовно ми се изпичат чудесно и след това се слягат и не стават за ядене. Досега не съм открила причината. Sad Не отварям фурната докато се пекат...
Относно разбиването... ако не пише с какво в рецептата, действам по свое усмотрение. Ако трябва да се разбие масло със захар или яйца със захар до побеляване или е по-гъсто тесто -  как пък няма да е на ръка... И изобщо ползвам миксер, щадя си ръцете.
Относно печенето - печива със сода бикарбонат или амонячна/бакпулвер или без нито едно то двете, но се очква яйцата да бухнат - пека в загрята(задължително) фурна. Изваждането е както дойде, ако бъразам вадя, ако не, оставям за някакви минути вътре и после вадя.

# 343
  • Мнения: 2 290
Търся  рецепта за картофи със сметана и шунка на фурна.
Имам спомен, че тук я бях виждала миналата година, но сред
толкова рецепти ми убягва Blush

# 344
  • Мнения: 128
Аз варя картофи с обелките, беля, режа на кубчета и слагам в тавата объркани с шунка, сметана, сирене и каквото още реша (+ сол, черен пипер и евентуално някоя подправка). Отгоре стържа кашкавал и запичам докато стане готов кашкавалът.

Общи условия

Активация на акаунт