За бързи КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 30 063
  • 737
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: 1 224
Моля ви дайте съвети за готвене на свинско месо (плешка). Приятелят ми е капризен и не яде мазно месо,а винаги става сухо и гуместо. Cry

# 646
  • Sofia
  • Мнения: 21 631
Моля ви дайте съвети за готвене на свинско месо (плешка).
Точно плешка готвих вчера - в Кавърма
Скрит текст:
Та месото (каквото и  да е) нарязвам на каквито искам парчета (но колкото са по-малки - по-бързо се готвят), овкусявам с черен пипер и слагам в загрята мазнина да се запечата, след това наливам гореща вода (количеството зависи от това какво ще готвя, колко бульон ще му е нужен), слагам капак и оставям да се вари на слаб (намалявам до край, стига да може да огън - до готовност или почти ( за да може да се досготви с останалото от ястието), като ползвам бульона му разбира се. Чак когато го добавя при останалите продукти - посолявам.
Плешката взех по изключение, по принцип готвя с врат - на етапа когато е полуготов, махам всичко и оставям само месо, мазнината си е свършила работата - да даде вкус и не ми трябва повече. Та не се ограничавай в избора на месо. Simple Smile

Последна редакция: ср, 26 фев 2020, 08:08 от Morena

# 647
  • Мнения: 499
Здравейте, преди време приготвих Шоколадова торта с малини от сайта "Гответе с мен"- получи се точно както е на снимките, а на вкус беше уникална! Имам един въпрос- искам да направя по-голяма торта. Ако увелича двойно съставките, във форма с какъв размер бих могла да я изпека (опасявам се да не се получи много ниска/ тънка самата тортичка!). Благодаря предварително! Слагам рецептата в скрит текст.

# 648
  • София
  • Мнения: 10 861
Моля ви дайте съвети за готвене на свинско месо (плешка). Приятелят ми е капризен и не яде мазно месо,а винаги става сухо и гуместо. Cry

Свинско месо с елда и гъби

Свинско с моркови в гърне

# 649
  • София
  • Мнения: 10 861
Здравейте, преди време приготвих Шоколадова торта с малини от сайта "Гответе с мен"- получи се точно както е на снимките, а на вкус беше уникална! Имам един въпрос- искам да направя по-голяма торта. Ако увелича двойно съставките, във форма с какъв размер бих могла да я изпека (опасявам се да не се получи много ниска/ тънка самата тортичка!). Благодаря предварително! Слагам рецептата в скрит текст.


Мисля, че 24 см форма ще ти свърши работа.

# 650
  • Мнения: 1 357
Здравейте, преди време приготвих Шоколадова торта с малини ... искам да направя по-голяма торта. Ако увелича двойно съставките, във форма с какъв размер бих могла да я изпека ...
Опитай с калкулатор за преизчисляване на продукти според формата:
https://daniscookings.com/bg/cake-pan-size-conversions-calculator/

# 651
  • Мнения: 499
Здравейте, преди време приготвих Шоколадова торта с малини ... искам да направя по-голяма торта. Ако увелича двойно съставките, във форма с какъв размер бих могла да я изпека ...
Опитай с калкулатор за преизчисляване на продукти според формата:
https://daniscookings.com/bg/cake-pan-size-conversions-calculator/

Много благодаря! До сега не бях попадала на този калкулатор- ще се ръководя от него!

# 652
  • Мнения: 4 859
Моля ви дайте съвети за готвене на свинско месо (плешка). Приятелят ми е капризен и не яде мазно месо,а винаги става сухо и гуместо. Cry
Ако е за цяло парче-в  плик ,правила съм и плешка и бут
http://pep-4o.blogspot.com/2014/05/blog-post_20.html?m=1 

Още един вариант с много вкусен гъбено чеснов сос
http://pep-4o.blogspot.com/2015/11/blog-post.html?m=1 

Нещо също любимо ,но е на парчета ,и с майонеза ,лук и кашкавал , става много крехко
https://m.bg-mamma.com/?topic=337164 

# 653
  • Мнения: 39 328
Фъстъчено масло без никаква захар и никакви други "екстри" е на фирма Шаламанов 79. Препоръчвам.

# 654
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
За малиновата торта няма нужда от калкулатор, за да се сметне колко ще бъдат двойно увеличени съставките.  А въпросът беше за формата. Който въпрос също не виждам защо създава затруднения - след като се увеличат двойно продуктите, ще се увеличи двойно размерът на тортата. От 18 см. ще стане 36. Което си е една нормална тава.
Аз обаче бих направила две малки торти, които да слепя.

# 655
  • Мнения: 39 328
Изпекох червени и зелени чушки. Ще правя кьопоолу и шак шука. За кое ястие кои чушки да отделя? Или да ги миксирам? За първи път ще правя шак шука и нямам идея дали има значение сорта на чушките.

# 656
  • Мнения: 14 079
С кондензирано мляко, маскарпоне, шоколад и малко извара направих кремчета. Станаха чудесни, но сложих много малко мляко, понеже е мнооого сладко, все попадам на такова. Следващият път ще си взема да не е, и ще заместя изварата с друго нещо, защото колкото и да разбърквах, стоеше на ситни топченца.

Откакто "открих" изварата на Лидъл (в кофичка, от 1 кг.) само нея ползвам. Тя няма зрънца, идеално гладка е.

По въпроса по-напред за морковите. Съхранявам в найлоново пликче, на което продупчвам дупка с пръст (да не се запаряват) и прибирам в долния шкаф на хладилника (за плодове и зеленчуци). Поне десетина дни издържат свежи.

# 657
  • Мнения: 499
За малиновата торта няма нужда от калкулатор, за да се сметне колко ще бъдат двойно увеличени съставките.  А въпросът беше за формата. Който въпрос също не виждам защо създава затруднения - след като се увеличат двойно продуктите, ще се увеличи двойно размерът на тортата. От 18 см. ще стане 36. Което си е една нормална тава.
Аз обаче бих направила две малки торти, които да слепя.

Калкулаторът е по обратния ред- зададох си големината на формата, която искам и ми даде коефициент, по който да си умножа количествата. За диам. 26см трябва да се умножи по 2,07, което означава, че за двойно по-голяма доза не е подходяща двойно по-голяма форма, както си и мислех, т.е. 18см * 2= 36см не означава двойна торта!

# 658
  • Мнения: 5 127
При приготвяне на месо отделяте ли пяната, която първоначално се отделя от месото? Зависи и от начина на приготвяне - при варене винаги я обирам, при печене остава в тавата, но въпроса ми е дали е задължително /препоръчително/ да се изхвърля тази пяна /кръвта/?

# 659
  • Sofia
  • Мнения: 21 631
Изпекох червени и зелени чушки. Ще правя кьопоолу и шак шука. За кое ястие кои чушки да отделя? Или да ги миксирам? За първи път ще правя шак шука и нямам идея дали има значение сорта на чушките.
За мен няма никакво значение. Щом се чудиш, прецени относно вкуса или относно цвета и така. Аз бих ползвала червени чушки заради сладостта им. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт