кръщене

  • 4 654
  • 48
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 550
По-добре е, ако детето ти е момиче, да го кръсти кръстницата, а ако е момче - кръстника. Може и детето им да стане кръстник на твоето дете, ако и двете са момчета или и двете са момичета. Имаше и някакво изискване за минималната възраст на кръстника, май беше 7 години, та май се вмества, ако е вече на 10 г., ама трябва да попитате отново.

# 16
  • Мнения: 118
Една. Ние ще кръщаваме Алекс на 26.08., но не в София, а на Клисурския манастир. Във всеки край на страната има различни обичаи.

# 17
Трябва да не е кръвен роднина на детето. Примерно моят син е кръстен от приятеля на моята първа братовчетка (дано ме разбра), а баща ми кръщаваше нея (защото нямат кръвна връзка и съшевременно е калеко).
Ние поръчихме две пити една сладка и една солена. Сладката пита беше за църквата заедно с шоколадови бонбони ,като всичко се оставя там. Солената беше направена като масленица за гостите в заведението.
Била съм на кръщенка в София и там майката мина с хлебна пита и мед като всеки си отчупваше и пожелаваше на семейството както си е реда и  даваше подаръка.

# 18
  • София
  • Мнения: 3 688
Ние поръчахме две питки,а те ни дадоха 3/нещо се били объркали/едната оставихме в църквата а с другата се почерпихме ние,бяхме запазили едно завечедние близо до нас,а третата хапвахме вкъщи:)Кръстник на сина ни стана нашия кум,и сме обещали ако имаме момиченце кумата да му е кръстница.

# 19
  • Мнения: 7 821
Трябва да не е кръвен роднина на детето. Примерно моят син е кръстен от приятеля на моята първа братовчетка (дано ме разбра), а баща ми кръщаваше нея (защото нямат кръвна връзка и съшевременно е калеко).
Ние поръчихме две пити една сладка и една солена. Сладката пита беше за църквата заедно с шоколадови бонбони ,като всичко се оставя там. Солената беше направена като масленица за гостите в заведението.
Била съм на кръщенка в София и там майката мина с хлебна пита и мед като всеки си отчупваше и пожелаваше на семейството както си е реда и  даваше подаръка.
За първи път чувам, че кръстника не трябва да кръвен роднина  newsm78 . На нас със сестра ми кръстник ни е вуйчо ми (брат на майка) и попа знаеше това.

# 20
една Hug

Последна редакция: пн, 31 юли 2006, 00:51 от Vivi

# 21
  • София
  • Мнения: 2 164
Ние скоро кръщавахме малкия в софииска църква, но погача не са ни искали. Освен хавлия и сапун за попа и хавлия за кръщелника нищо друго не беше задължително. Дори няколко пъти попитах дали не трябва още нещо, но НЕ, всичко друго е по желание т.е. ако искаме. Лично ние бяхме приготвили една погача, която след като мина ритуала раздадохме в самата църква.
И ние така  Peace

# 22
  • Мнения: 118
Когато трябваше да кръстим Анна-Мария кумовете нямаха възможност да дойдат и брат ми пожела да я кръсти попитахме в манастира и отчето каза, че може моят брат да кръсти детето. Ние вече записахме дата за кръщене на Александър 26.08. събота в Клисурския манастир. После ще идем на заведение с жива музика да купонясваме.
P.S. За в манастира ми искат 1 питка, 1 бут. червено вино, 2 хавлиени кърпи и 1 сапун.

# 23
  • София
  • Мнения: 596
Благодаря! И на нас ни искат една в църквата, но кръстницата каза че в София се поръчвали две, защото подаръците се слагали след кръщенето върху погача.

За пръв път чувам подобно нещо.
Ние носихме погача в църквата и след ритуала кръстницата я разчупи и раздаде на всички гости с мед.
За ресторанта също бяхме приготвили погача, но вместо хляб я сложихме!

Чувала съм, че някои минават с погачата между гостите и последните трябва да сложат по някоя пара отгоре  #Crazy

# 24
  • Мнения: 1 800
Е, не - това вече е прекалено Joy

# 25
Незнам за вашия поп, но нашия рече и отсече (искахме моята братовчетка да стане кръсница).

# 26
  • Мнения: 376
Здравейте майчета! Направихме кръщенето - кума ни стана кръстник на мъничето, защото единодушно решихме, че той е най-як да се пребори с нея. На моменти падна борба, но като цяло се представи много добре. Трябваше 1 погача за църквата и на нас ни казаха, че не трябва да е роднина,брат или сестра. Навсякъде е различно, затова каквото кажат от църквата това правим. Успех на бъдещите кръщелници  Simple Smile

# 27
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Аз дори съм чела, че кумове не венчани после не могат да се венчаят, защото вече са роднини.

Ама и това можело. А по времето на социализма масово бабите си взимаха внучетата и си ги кръщаваха. На мои близки на детето бабата е кръстница. На мен леля ми. Важното детето да е
кръстено. А пък си мисля, че по този начин някой друг като ни стане кръстник си имаме повече роднини. Моята племеница искаше да ми кръсти мое дете, ако имам момиченце, но аз и казах дори да имам момиче тя е братовчедка, кръстницата ще е друга.

# 28
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Здравейте майчета! Направихме кръщенето - кума ни стана кръстник на мъничето, защото единодушно решихме, че той е най-як да се пребори с нея. На моменти падна борба, но като цяло се представи много добре. Трябваше 1 погача за църквата и на нас ни казаха, че не трябва да е роднина,брат или сестра. Навсякъде е различно, затова каквото кажат от църквата това правим. Успех на бъдещите кръщелници  Simple Smile

А на вас честито ви ХРИСТИЯНЧЕ. Да Ви е живо и здраво и да имате още християнчета в семейството си.

# 29
  • София
  • Мнения: 1 511
Грях е  да се слага каквото и да било върху хляба!Какви са тези интерпретации  newsm78

Да,грях е!
Коя ли умна глава е измислила това с падаръците?! Thinking Свекър ми остави плик с пари върху питата и аз побеснях,но много ясно и спокойно му обясних,че върху хляба не се слага нищо! Confused

Ние също имахме две пити,едната остана в църквата,другата си я хапнахме в ресторанта!
Наши позната направиха и трета,която раздадоха на случайните хора в църквата за здраве на детето и кръстниците!
Както решите! Peace

Общи условия

Активация на акаунт