"Елитните" южни квартали на София

  • 7 222
  • 48
  •   1
Отговори
# 15
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Хич не ми харесва това...............не искам България да става модерна, ако София ще изглежда по този начин...............предпочитам малки къщички, мързеливи граждани прекарващи живота си крадейки от държавата, каручки.............отколкото модерни магистрали, небостъргачи, задръствания.........мързи ме да пиша повече....много ми е топло............

# 16
  • Мнения: 46 518
 Joy То и в неелитния Люлин 8 е същото, днес ще снимам и довечера ще кача снимки, но е 1:1, даже Билата  tooth

# 17
  • София
  • Мнения: 3 407
Е какво, като са? newsm78 Навсякъде се строи, пък на който не му харесва....знае.

На мен пък ми омръзна да слушам каква била мръсна, гадна и противна София, пък храни половин България и всички дошли тук - вярно, нямат избор, ма кат' са дошли 'ш си траят. Могат и в нкоя цветуща чужбинска държава да идат да ги кефи повече. И, като се изнесат ще ни стане пак едно просторно и хубаво. Аз пък си обичам София с цялата и лудница, не мога да живея другаде!
Peace Peace Peace
Това са моите квартали от детството и все още са мои квартали. Тъжно ми е като си спомня колко зелени и спокойни бяха. Няма как да се избегне строителството това е ясно, но проблемът е че застроиха и детските площадки Sad За гледката към Витоша...на нея ще могат да се наслаждават май само от високите етажи, на ниските при някои блокове и слънце няма да огрява  Rolling Eyes
Ние живеем в къща, ще бъдем заобиколени от 3 блока, ако одобрят проектите  Crazy Гледката към Витоша ни я отрязаха преди около година.
Давай насам къщата и си избери мезонети на последните етажи, заради гледката, също така ти обещавам и огро-о-о-омна тераса, за да компенсираме дворчето на старата ти къща + озеленено пространство около блока + да си изхвърлим всички строителни отпадъци  Grinning
P.S. И изобщо не се шегувам   bouquet

# 18
  • Мнения: 11
Аз пък затова взех кардинално реШение - понеже не ми изнася пренаселването в София, взех 4е се изнесох аз.
Сега живея в китно европейско селце с пове4е екстри отколкото в Елитен софийски квартал, а съм на 15 мин път от града с кола(пътувам мноого по-малко отколкото в София пътувах). Детето ми свободно ти4а по поляните, разбира се това си има и недостатъци, като кърлежи...
Ина4е съм родена и отраснала в южен квартал на София, баба ми живееше в Стрелбище и имам ужасно хубави спомени от времето когато за да живееШ в София беШе необходимо жителство.
Сега просто не мога да позная например НиШава, където за да се движиш с детска коли4ка трябва да вървиш по улицата (тротоарите са превзети от строежи), а малкото зелени площи превърнати в паркинги...А парка пък тотално осакатен от навлезли на територията му квартали.
Но за това не са виновни хората. Виждам по Европата как се прави - ако се реши да се разширява град, се строи инфраструктура - нови улици, канализация, ток, интернет (т.е. разШирява се навън)  и тогава се строи, никой град не се самоизяжда, като се наблъсква в центъра. Това е интересно българско явление - ама то идва от търсенето, а от там и предлагането- всеки иска да живее в центъра. Като се ка4и 4овек на Витоша и погледне Софийското поле, ами доста пустеещо място, града по4ти не е мръднал от старите си о4ертания, само е станал по-бетонен и концентриран, за сметка на ка4еството на живот.
Сори 4е стана дълго, ама това доста ме дразни и много съм го мислила преди да се махна от София, която ве4е не е София дето познавам.

# 19
  • Sofia
  • Мнения: 926
Според мен навсякъде ще се застрои. Ние ще се местим в Боровонаесен. Там поне ве4е всичкооколо нас е застроено и няма накъде повече , в смисъл че няма тепърва да ми шумят и да е мръсно от строежите.
Аз не познавам квартала още не знам дали има места за разходки с бебоците , но силно се надявам Praynig Кажете мами от Борово и околността  bouquet

# 20
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Но за това не са виновни хората. Виждам по Европата как се прави - ако се реши да се разширява град, се строи инфраструктура - нови улици, канализация, ток, интернет (т.е. разШирява се навън)  и тогава се строи, никой град не се самоизяжда, като се наблъсква в центъра. Това е интересно българско явление - ама то идва от търсенето, а от там и предлагането- всеки иска да живее в центъра. Като се ка4и 4овек на Витоша и погледне Софийското поле, ами доста пустеещо място, града по4ти не е мръднал от старите си о4ертания, само е станал по-бетонен и концентриран, за сметка на ка4еството на живот.
Точно тук е отговорът, но за да е така в България, в частност в София си има и причини. Основната е, че в чужбина по-голямата част от жилищата не са собствени, строят ги или местните общини, или частни предприемачи и по правило не са за продажба, а за отдаване под наем - съответно имат интерес всичко да е уредено, за да могат да си възвърнат инвестициите; от друга страна тези наеми, колкото и да са високи, има и кой да ги плаща. В София се строи предимно върху частни парцели с обезщетение за собствениците, а останалите жилища обикновено се продават. Не знам дали някой се е занимавал с разрешения за строеж и узаконяване на сграда тук, но това е най-прекият път към скъсяване на живота. На книга инфраструктурата - трафопостове, връзки с ТЕЦ, вода, телефони, благоустрояване около парцела не е работа на строителната фирма. Но само на книга. Повечето отговорни за това инстанции поради липса на средства прехвърлят топката точно на строителите и оттам идва целият проблем и с оскъпяване на жилищата, и с маса неуредици след това. В най-общия случай строителят вади акт 16 или каквото е там в момента разрешение за ползване, предава апартаментите на собствениците им и оттам нататък си измива ръцете. Ако има нещо останало неуредено, примерно към трафопоста са се накачулили повече сгради, отколкото е по предписание или разни дивотии в тоя дух, живеещите в сградата трябва да го решават сами. И най-често си остава нерешен. Най-ярък пример в това отношение са гаражите и паркингите. По мое мнение не трябва да се дава разрешение за строеж на сграда, ако в плана й не са предвидени достатъчно гаражи или паркоместа за живеещите в нея, точно по тая причина се натоварват околните улици и тротоари. Строителите обаче се дърпат да правят подземни гаражи, защото това е доста скъпо удоволствие или пък ги правят така, че са на практика неизползваеми.

Отделно от това в България е лукс да пътуваш ежедневно по над 100 и повече км до работното си място, малък % са хората, които могат да си го позволят. Съответно всеки гледа жилището му да е минимално отдалечено от работната площадка, оттам и пренаселването на центъра и близките около него квартали. Като се съберат тези, горните и някои други факти, които със сигурност пропускам - картинката май се подрежда. Не че ми е особено приятно, но това е положението Confused. И още дълго време ще бъде така.

# 21
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Уви, това е положението, CTramell-а хубаво го е казала.
За елитните южни квартали - изтървах момента, в който станаха елитни. Навремето, баби, бяха чудно хубави местенца, спокойни, тихи, зелени. С едни къщички, едни дворчета - красота.
Сега, като ги гледам, не ми се видят никак елитни... Ама нали трябва да си продадат кибритените кутийки, строени с некачествени материали, та затова сигурно ги кръстиха елитни.
Може би на някого му е уютно да гледа как се е настанил комшията от съседния блок (на един лакът разстояние от твоя прозорец). На мен някак не ми допада. Mr. Green
Мечтая си аз за едно къще, оградено с висок зид и дълбок ров, пълен с крокодили.
Крокодили дал господ, ама другото липсва...

# 22
  • Мнения: 11
CTramell,
напълно съм съгласна с теб. Вси4ко в България е на пар4е, всеки гледа да вземе по-голямо пар4е от баницата, а не да направи така 4е баницата да е по-голяма а от там и неговото пар4е.
Ама това идва и от тези  дето задават и следят за правилата, те са най-ве4е в горепосо4ената група.
Аз примерно имам опит с апартамент, който строителят така и не си направи труда да изкара Акт 16, а ве4е от 5 години се живее в този блок. Като няма оба4е акт 16, тока се води промиШлен и е вързан към електрото на една партида (предполага се 4е не се ползва блока, след като няма акт 16, а хората после си разпределят сметката с непрестанни кавги). Фирмата се води фалирала, собствениците на земята неудоволетворени, и така тоя блок ще си остане неактуван...Но какво да се прави България - дела и документи.

# 23
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Съгласявам се с м_е_р_и . Съвсем точно си уловила "духа" и битието на южните квартали.
И аз не мога да позная кварталите от моето детство и не съм съгласна, че комшу трябва да ми гледа точно в паницата, но... Confused
Това е положението.
Както се строят сгради, така се и бутат... някога, в бъдещето може на някого да му хрумне "зелената" идея и да я реализира  Peace

# 24
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Както се строят сгради, така се и бутат... някога, в бъдещето може на някого да му хрумне "зелената" идея и да я реализира  Peace
Confused Много се съмнявам, че това изобщо е възможно да се случи. С обществени сгради да, но с такива, в които застроеното е частна собственост, изплащана с кредити по 20-30 години как ще стане? Сега върви това, малка къщичка, вече амортизирана, с един или двама собственици, събаря се, строи се по-голяма сграда - да кажем всички са удовлетворени по някакъв начин. Но един блок с примерно 20 апартамента? В масовия случай собствениците им едва смогват да ги поддръжат и за едни разходи по общите части стават маса разправии, какво остава за строителство на нова сграда, и то на собствен джоб финансирано? Големи трагедии предстоят, в това отношение съм голям песимист.

# 25
  • Мнения: 7 821
Големи трагедии предстоят, в това отношение съм голям песимист.
Особено със старите панелки в южните квартали (Борово и Г.Делчев).

# 26
  • Мнения: 46 518
Joy То и в неелитния Люлин 8 е същото, днес ще снимам и довечера ще кача снимки, но е 1:1, даже Билата  tooth

Малко са гаднички, но вече се стъмваше  Laughing надявам се като застроят всичко, накрая да оправят улиците, иначе конкретно при нас не се оплаквам и съм ЗА застрояването, на това място преди са бяха цигани и съборетини ...













# 27
  • Мнения: 5 140
Екстра са си снимките и са едно към едно с тези на Мери.

# 28
  • Мнения: 1 418
Ами докато селяните си продават имотите на село и идват в София,за да си купят апартаменти за луди пари ще има и строителство.Добре си беше едно време с жителството.А сега на където и да се обърнеш се лее някакъв диалект с неясен произход.Айде нема нужда...Да ме прощават провинциалистите ама си е така.

# 29
  • Мнения: 46 518
Ами докато селяните си продават имотите на село и идват в София,за да си купят апартаменти за луди пари ще има и строителство.Добре си беше едно време с жителството.А сега на където и да се обърнеш се лее някакъв диалект с неясен произход.Айде нема нужда...Да ме прощават провинциалистите ама си е така.

Ти май от нямаш никаква представа от икономика  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт