Отговори
# 120
  • Мнения: 25 741
Ако имате конструктивен съвет или предложение, ще се радвам да го чуя.
Да имам.
Сядаш на саме със себе си, или с човека с който ще живееш и мислите. Какъв имот точно ви трябва на вас. Колко стаи, на кои етажи предпочитате...
Локация - къде най ще ви е удобно, второ, компромисна локация...въобще чертаете каре в което искате да живеете.
Бюджет, и колко можете да го надвишите.
От там тръгвате по огледи. На никой нищо не подписвате, но ходите и гледате. Нови строежи, готови и обитаеми...всичко което се предлага във вашия периметър на търсене. Да не ви мързи да ходите.

След 1 месец, ако още не знаете какво искате, значи не ви е време за покупка на имот.

# 121
  • Мнения: 146
Много благодаря, So Lucky. Наясно съм какъв имот търся по изброените параметри, но искам да попитам относно неподписването, какво точно имате предвид и какво евентуално строители биха ме накарали да подпиша при оглед. Питам, защото за показани имоти на картинка агенцията ме накара да подпиша документ, че те са ми ги показали. Това предполагам е, за да се защитят, че аз няма да отида през главата им да говоря със строителя директно. Не знам сторителите имат ли някакви такива процедури или визирате договор за покупка?

# 122
  • Мнения: 1 998
По въпроса за подписването , когато ходите с агенции задължително ли се подписва протокол за оглед ? Т.е. ако откажете да подпишете - няма да ви покажат апартамента ?

# 123
  • Мнения: 25 741
Много благодаря, So Lucky. Наясно съм какъв имот търся по изброените параметри, но искам да попитам относно неподписването, какво точно имате предвид и какво евентуално строители биха ме накарали да подпиша при оглед. Питам, защото за показани имоти на картинка агенцията ме накара да подпиша документ, че те са ми ги показали. Това предполагам е, за да се защитят, че аз няма да отида през главата им да говоря със строителя директно. Не знам сторителите имат ли някакви такива процедури или визирате договор за покупка?
Строители не, но други хора, тип посредници, ще ви пробутват протоколи и други такива неща за подписване. Не си давайте личната карта на никой, и не подписвайте нищо. Ако откажат да ви покажат имота, добре.
Щом имате периметър, обиколете и вижте къде се строи. Обаждате си по телефона, и гледате.

# 124
  • Мнения: 177
Да ела с мен да разглеждаме заедно Simple Smile и аз търся имот .

# 125
  • Варна
  • Мнения: 14 542
Irinche, не подписвайте никакви договори с агенции. Ако Ви допадне някой имот, извикайте строителен техник или др.специалит за компетентен оглед. Той ще измери и реалната квадратура на имота. С останалото ще се заеме адвоката. Основните клопки са при гаражи и паркоместа. Умишлено завишени цени. При преки преговори с инвеститора може да има и отстъпки от цената. Зависи на какъв етап е строежа и има ли нужда от кеш. Има вариант строителя да предложи заплащане на етапи . Това също ще уточните с адвоката си .

Последна редакция: ср, 22 яну 2020, 23:11 от Viviana91

# 126
  • Мнения: 1 998
Това с реалната квадратура ме заинтригува, какъв трябва да е този специалист и как да открия такъв ? Преди време оглеждах ново строителство - на чертежа от обявата разположението на помещенията беше едно, на огледа съвсем друго, твърдяха че квадратурата е същата. Но не изглеждаше така. Жилището в което живеехме беше със същата квадратура ( строено 2000 г. ) сравнено с новото поне 10 кв. не намерих къде са се загубили.
Не мога да си обясня как ги смятат.

# 127
  • Варна
  • Мнения: 10 790
Адвокатът сякаш пари не взема...

# 128
  • Мнения: 1 006
Не мога да си обясня как ги смятат.

Смятат ги на принципа на по-дългия диагонал 😉 По - сериозно казано, мерят стените по вътрешните ръбове на помещенията...понякога и закръглят в посока нагоре, за да изкарат по - голяма квадратура на помещението. Това при завършен строеж, а иначе мерят по картинка - каквото е дадено по одобрения инвестиционен проект. Колко е реалната използваема площ на помещението може всеки да си измери с обикновена рулетка, не ти трябва кой знае какъв специалист 😉

# 129
  • Варна
  • Мнения: 14 542
Някои включват и зидовете в квадратурата.

# 130
  • Мнения: 1 006
Всички нови строителства всъщност - мерят по външни зидове, но чистата жилищна площ (ЧЖП), тоест тази която реално ползваш, е по вътрешната част на помещението. Така, пишат, че ти продават примерно 75кв.м., съответно плащаш за толкова, а реално ЧЖП е 58кв.м.

# 131
  • Мнения: 146
По въпроса за подписването , когато ходите с агенции задължително ли се подписва протокол за оглед ? Т.е. ако откажете да подпишете - няма да ви покажат апартамента ?
Аз подписах, така че не знам, но мога да пробвам следващия път да видя какво ще стане Grinning
Адвокатът сякаш пари не взема...
Това ми беше другият въпрос - каква е комисионната на адвоката, по-малка ли е от 3%?
Irinche, не подписвайте никакви договори с агенции. Ако Ви допадне някой имот, извикайте строителен техник или др.специалит за компетентен оглед. Той ще измери и реалната квадратура на имота. С останалото ще се заеме адвоката. Основните клопки са при гаражи и паркоместа. Умишлено завишени цени. При преки преговори с инвеститора може да има и отстъпки от цената. Зависи на какъв етап е строежа и има ли нужда от кеш. Има вариант строителя да предложи заплащане на етапи л. Това също ще уточните с адвоката си .
Viviana91 много полезно, благодаря ти!
Скрит текст:
Много благодаря, So Lucky. Наясно съм какъв имот търся по изброените параметри, но искам да попитам относно неподписването, какво точно имате предвид и какво евентуално строители биха ме накарали да подпиша при оглед. Питам, защото за показани имоти на картинка агенцията ме накара да подпиша документ, че те са ми ги показали. Това предполагам е, за да се защитят, че аз няма да отида през главата им да говоря със строителя директно. Не знам сторителите имат ли някакви такива процедури или визирате договор за покупка?
Строители не, но други хора, тип посредници, ще ви пробутват протоколи и други такива неща за подписване. Не си давайте личната карта на никой, и не подписвайте нищо. Ако откажат да ви покажат имота, добре.
Щом имате периметър, обиколете и вижте къде се строи. Обаждате си по телефона, и гледате.
Абсолютно ми ги пробутаха, вкл. кредитен консултант.

Последна редакция: чт, 23 яну 2020, 18:07 от AnMary

# 132
  • Мнения: 177
Абе що пълните главата на жената с глупости , напълно нормално е брокер след или преди оглед да ти даде да подпишеш че си направила оглед на имота с него/нея това не е договор със самата агенция .... такива се дават и на всеки при процедури дори за наеми  на апартаменти с дата и подпис .

# 133
  • Мнения: 146
Нямаше оглед, само показване на обява на компютър.

# 134
  • Варна
  • Мнения: 14 542
Някои агенции изискват да подпишеш договор, че няма да търсиш услугите на др.брокери.

Общи условия

Активация на акаунт