Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем! - Тема 5

  • 40 056
  • 760
  •   2
Отговори
# 300
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 790
Добър съвет!

Аз се надявам другата седмица, петък, да минем в банката и в последните дни на юни да финализираме всичко!

# 301
  • Мнения: 2 775
Добър съвет!

Аз се надявам другата седмица, петък, да минем в банката и в последните дни на юни да финализираме всичко!

И аз чакам дата за нотариус вече. До края на месеца трябва с всичко да сме приключили.

Аз пък мога да кажа, че съм супер доволна от ДСК, но и от кредитния инспектор, на който попаднахме. Дамата първоначално ни даде чудесна оферта, после успя да ни намали лихвата още и ни дадоха и 85%, вместо 80 както трябваше по принцип. Отговори на всичките ни въпроси, съдейства
адекватно и с потребителския. Надявам се и занапред да сме доволна, че с тия банки си е на късмет.

# 302
  • Сф
  • Мнения: 4 764
Аз пък се ядосах на Прокредит заради новата такса, която въведоха (2 безплатни предсрочни погасявания на година, след това 1% такса от внасяната сума)  и след умуване реших да се махнем от тях. Мъжът ми има преференциални условия в ОББ и ще изтеглим от там потребителски и с лични и ще погасим в Прокредит. Лихвите са еднакви, единствената разлика, че ще може да погасяваме по всяко време и няма да ме дерат по 50лв на удостоверение. Много съм доволна от служителката в Прокредит, но само това не стига да ме задържи

# 303
  • Мнения: 3 911
Аз от ОББ мога да споделя само добри впечатления. Няколко пъти имам предоговаряния на лихвения процент с ипотека при тях от 5г. Имат 1% такса, но на мен също не ми я взеха, мисля 0.25% начислиха и предвид, че ми свалиха % от 4.5 на 3 мен ме устройваше напълно.

# 304
  • Мнения: 452
Здравейте. Моля ако някой е купувал апартамент или е запознат с процедурата да ми помогне. Харесали сме апартамент, на който се очаква акт 16 юли тази година. Покупката ще бъде с ипотечен кредит. По принцип търсим голяма сума на оценката, за да ни отпуснат около 20000лв над цената на апартамента. Сега ни казаха, че ще бъде отпусната сумата според оценката, а след акт 16 ще бъде отпусната другата сума(20000) от банката, като 10 % от тази сума щяла да отиде към продавача. Също казаха, че тези допълнителни 20000 ще влязат към ипотечния.
Истина ли е това , че останалата сума не може да се отпусне преди акт 16? Тези пари влизат ли в сметката(блокирани) или ги превеждат след акт 16?
И ако вноската която са ни предложили за ипотечен+потребителски ни е била висока, ако сега допълнителните пари които по принцип казаха че ще пишат за ремонт и обзавеждане влязат към ипотечния дали вноската става по-поносима или това са само трикове на банката?

# 305
  • Мнения: 177
Банките винаги играят, за да накарат ипотечните да вземат допълнително и потребителски за разлика + обзавеждане. Не можете да повлияете на оценителя, ако не ви отърва кво казва той, просто отивате в друга банка.
При всички случаи, трябва да имате минимум 20 % от цената + обзавеждане налични, иначе много трудна работа, почти невъзможна вече, освен ако не сте с някакви железни доходи, работна сфера и кредитна история.

За схеми на кредитиране и плащане - строго индивидуално, четете си внимателно договорите преди да ги подпишете, желателно с юрист, ако вие не сте.

# 306
  • Мнения: X
Не съм запозната с кредитирането на новостроящи се сгради, но на нас банката ни отпусна 90% от пазарната оценка, която беше над цената на апартамента, т.е. не сме теглили потребителски, а сега с остатъка от ипотечния правим ремонт. Така, че банките не играят винаги, зависи от много фактори, но най-вече доходите.

# 307
  • Мнения: 177
Да, доходите и конкретния имот. Един познат чак на третата банка сполучи, но беше панел, макар и от среден клас.

# 308
  • Мнения: 104
Здравейте. Моля ако някой е купувал апартамент или е запознат с процедурата да ми помогне. Харесали сме апартамент, на който се очаква акт 16 юли тази година. Покупката ще бъде с ипотечен кредит. По принцип търсим голяма сума на оценката, за да ни отпуснат около 20000лв над цената на апартамента. Сега ни казаха, че ще бъде отпусната сумата според оценката, а след акт 16 ще бъде отпусната другата сума(20000) от банката, като 10 % от тази сума щяла да отиде към продавача. Също казаха, че тези допълнителни 20000 ще влязат към ипотечния.
Истина ли е това , че останалата сума не може да се отпусне преди акт 16? Тези пари влизат ли в сметката(блокирани) или ги превеждат след акт 16?
И ако вноската която са ни предложили за ипотечен+потребителски ни е била висока, ако сега допълнителните пари които по принцип казаха че ще пишат за ремонт и обзавеждане влязат към ипотечния дали вноската става по-поносима или това са само трикове на банката?
Задължително блокират 10% от сумата на апартамента ако няма акт 16,след като се получи и тогава я превеждат.

# 309
  • Мнения: 1 897
Oтчитам се с прясно усвоен ипотечен кредит от Булбанк.
Като цяло не е най-изгодният вариант на пазара, като оскъпяването е основно заради задължителната застраховка живот в полза на банката, която е върху пълната сума на кредита, но покрива само остатъчния дълг. Това обаче е задължително условие на кредитора, пък и когато си на 40+ застраховка живот не ти се струва чак толкова излишна.
Като плюсове отчитам гладко и безпроблемно протеклата процедура по одобрението и отпускането на кредита, липсата на допълнителни условности като ползване на кредитна карта или плащане на комунални услуги през банката, както и на скрити уловки и такси при предсрочно погасяване след първата година.
Сега остава само да сме живи и здрави и да го изплатим успешно.

# 310
  • София
  • Мнения: 4 122
Oтчитам се с прясно усвоен ипотечен кредит от Булбанк.
Като цяло не е най-изгодният вариант на пазара, като оскъпяването е основно заради задължителната застраховка живот в полза на банката, която е върху пълната сума на кредита, но покрива само остатъчния дълг. Това обаче е задължително условие на кредитора, пък и когато си на 40+ застраховка живот не ти се струва чак толкова излишна.
Като плюсове отчитам гладко и безпроблемно протеклата процедура по одобрението и отпускането на кредита, липсата на допълнителни условности като ползване на кредитна карта или плащане на комунални услуги през банката, както и на скрити уловки и такси при предсрочно погасяване след първата година.
Сега остава само да сме живи и здрави и да го изплатим успешно.

Каква сума теглихте и каква ще е крайната сума за връщане? На каква лихва се споразумяхте?

# 311
  • Мнения: 1 897
Wonder_woman_, имаш лично съобщение.

Последна редакция: пт, 19 юни 2020, 12:04 от Ulia

# 312
  • Мнения: 1 415
Искам да предоговарям лихвата на ИК, работата ми не е в засегнатия сектор. В ДСК съм вече, заради покупката на Експресбанк. Дали има шанс за 3% примерно, сега съм на 4,38%. Някой знае ли как стоят нещата в момента?

# 313
  • Мнения: 177
Направо е задължително да го направиш, един колега мина по този път преди нова година. Около 3 % е реалистично да ти оферират, ако не искат, отиваш в няколко други банки и вземаш оферти оттам, те обичат да си крадат клиенти, точно както при мобилните оператори.

# 314
  • Мнения: 2 775
Искам да предоговарям лихвата на ИК, работата ми не е в засегнатия сектор. В ДСК съм вече, заради покупката на Експресбанк. Дали има шанс за 3% примерно, сега съм на 4,38%. Някой знае ли как стоят нещата в момента?

Имаш шанс и за по-малко, последно ДСК ни дадоха 2,6% като първоначално ни бяха казали 2,7%. Ако не става на тези проценти, както ти казаха по-горе, отиваш в други банки директно и рефинансираш. ОББ също даваха между 2,6 - 2,7%.

Общи условия

Активация на акаунт