ЕНДОМЕТРИОЗА - ТЕМА 15

  • 39 310
  • 769
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 2 013
Момичета, моля ви, дайте ми информация за Попов? Оперира ли редовно сега?
Аз слава Богу, преборих се за детенце. На 3 годинки е вече, обаче тази ендометриоза много силно се върна и имам болки по време на цикъл. Искам да се оперирам при Попов и да ме изчисти максимално, за да не ме боли. Кисти не зная дали имам. При мен болката е горе в ляво чак към черва, но е доста силна.
Ако някой има нова информация и ако може и телефон, ще бъда благодарна!

# 151
  • Мнения: 986
Не съм мислила за пункция. Ще попитам другия път, когато ида на лекар.

Аз искам да попитам някой има ли болки извън цикъл?

# 152
  • Мнения: 2 069
Не съм мислила за пункция. Ще попитам другия път, когато ида на лекар.

Аз искам да попитам някой има ли болки извън цикъл?

Аз имам най-вече покрай дните на овулация. Но и през другото време също имам. Мисля че винаги (преди да разбера за ендото) съм ги имала, но не съм обръщала толкова внимание.

# 153
  • Мнения: 805
Защо не пробваш пукнция на ендометриозните кисти? Наистина са малки за операция и едно рязане ще навреди повече на яйчника. Аз имах една малка киста и ми я пунктираха. Пълни се после този "джоб" (то е съединителна тъкан, в която е кистата) с антибиотик.

Колко малки могат да се пукат с пункция? 2,7 см може ли ?Ппхх защо докторите не предлагат това, а направо преминават към лапароскопия....


Аз искам да попитам някой има ли болки извън цикъл?

Аз имам вече постоянни болки - и червата започнаха да ме болят... Как се  справяте с болките в червата? Може ли ендометриозата да расте по червата? И как се третира на червата?

# 154
  • Мнения: 9
Здравейте момичета ! Въпросът ми може би ще се стори на доста от вас глупав , но мен ме интересува след като си направиш тест за овулация и покаже силна черта това означава ли , че вече е настъпила овулацията и трябва да се действа или следващите ден два са най -подходящи Simple Smile  например вчера съм имала ярка черта , но не съм предприела действия , днес вече е избледняла това означава ли че съм си пропуснала шанса този месец !

# 155
  • Мнения: 1 111
Desk, доколкото знам положителния тест за овулация означава, че е достигнат пикът на ЛХ във организма. Това означава, че овулация тепърва предстои в следващите 36—48 часа, не мисля, че си изпуснала все още момента ако днес и утре действате. Успех!

# 156
  • Мнения: 9
Desk, доколкото знам положителния тест за овулация означава, че е достигнат пикът на ЛХ във организма. Това означава, че овулация тепърва предстои в следващите 36—48 часа, не мисля, че си изпуснала все още момента ако днес и утре действате. Успех!

Благодаря ти Simple Smile значи до сега много грешно съм си мислела ,че в момента в който видиш чертата и на същия ден трябва да скачаш в леглото .... месеци наред несполучливи опити (надявам се това да е причината )

# 157
  • Мнения: 1 998
На мен лекарите са ми препоръчвали, като видя положителен тест, да правим опити в деня на положителния и на следващия ден.

# 158
  • Мнения: 847
Здравейте момичета. Скоро АГ ми каза, че има съмнение за ендометриозна киста и вече съм доста объркана дали и как да продължа... Имам проблем със забременяването. През 2013г след 2ро ин витро на ЕЦ забременях и имам една принцеса. През 2017г забременях естествено, но спря сърдечната дейност и се наложи кюртаж. После започнах пак при репродуктивните специалисти...Имаше съмнение на хидросалпингс на едната тръба и 2018г направих лапароскопя и беше премахната едната тръба заради хидросалпингс, но след операцията рязко спадна и ЯР. Март 2019 направих ин витро със стимулация, от която не се разви нито една яйцеклетка (от извадени те 4). От юни 19г почнахме опит на ЕЦ и след 5 пункции имахме 3 замразени ембриончета. Предстоеше ми последната пункция март 2020г, но имах голяма киста на десния яйчник (където ми е майната тръбата) и ми бяха назначени туморно макери (всичко беше в норма) и противозачатъчни. Април вече уж киста беше изчезнала и направихме последната пункция, от която фоликула беше празен и преминах е към ЗЕТ 5 дни след пункцията. Резултата беше без имплантация дори. Май месец имах профилактични прегледи, на които се видя отново киста в десен яйчник, но със съмнение за ендометриоза... Отидох за мнение при друг репродуктивен лекар, който изказа същото съмнение и ще ме проследи. Преди следващ ЗЕТ ми препоръча хистероскопия защото има съмнение за проблем с лигавицата (до колкото видя на ехограф), но и в Надежда ми препоръча ха хистеро преди следващ ЗЕТ. Сега обаче искам да попитам освен хистероскопията какво друго трябва да се проведе като лечение и предвид съмнението за ендометриозата... Ще попречи ли тя на евентуална имплантация...С НЯР съм, нямам болезнен цикъл, имам оскъдна менструация и само от време на време силни болки в таза (което до сега си мислех, че може да е от бъбреците). Има ли момичета, които са успели да забременеят с ендометриоза и НЯР или е по добре да се откажа от борбата за второ дете...

# 159
  • Мнения: 726
Здравейте, за огромно съжаление влизам в тази тема, след лапаро за отстраняване на сраствания. Оказах се с ендометриоза между 1ва и 2ра степен и са изгорени огнища зад матката и по единия яйчник, които не работел. От едното огнище е изтекла кафява течност, но лекарката не каза да е киста. Минаха 12 дни от лапарото и ми дойде цикълът 3-5 дни преждевременно и е много обилен и болезнен (и по принцип е така, но сега малко повече). Тепърва започнах да чета що е това ендометриоза и имам въпроси. Правим целенасочени опити за забременяване от близо година , но и преди това няколко години не сме пазили особено.
1. След лечението не ми е предписано никакво медикаментозно лечение, а само да започваме с естествени опити за бебе, предвид, че тръбата с работещия ми яйчник вече е проходима. Да потърся ли второ мнение за това, че не ми е изписано лечение?
2. Според встъплението на темата има имунен отговор на инфекцията, който убива ембриона. Има ли някакъв тест за имунна реакция и провежда ли се някакво лечение в тази насока? За да се избегне евентуален аборт.
3. Лекарката направи коментар, че имам основание да кандидатстваме по фонда за инвитро, но после допълни "макар, че те искат повече". Да проучвам ли за инвитро?

Разбира се, всички тези въпроси ги насочвам към лекуващият ми лекар, но обичам да съм информиран пациент и да не се предоверявам.

# 160
  • Мнения: 805
Момичета, след Золадекса, промени ли се цикълът ви? При мен стана много по-обилен и трае повече дни, а той и без това си беше на кръвоизливи и болезнен ( по принцип не трябва и не е хубаво да тече много кръв). Моя съседка, която лекуваше рак на гърдата ( а на Золадекс това му е основната функция) каза, че тя не го е слагала, макар, че са и го предлагали упорито заедно с химиотерапията, понеже тенденцията била след него да ти махнат цялата матка и всички работи Sad и нещо много се депресирах. Така го чувствам, че все едно ми е изтънена лигавицата на матката от него. При вас как е положението след Золадекса? Повече кръв ли губите или по-малко?

# 161
  • Мнения: 1 998
При мен и преди операцията и лечението цикълът си беше доста обилен, та сега просто се надявах да е по-добре, но си е все така обилен. Другото, което забелязах, е че преди ми идваше на 28 дни, а сега на 31, но от миналия месец съм на Дуфастон, като този месец ми изписаха и Достинекс към Дуфастона и би трябвало да е по-оскъден, а и така ми идва пак на около 28 дни.

# 162
  • Мнения: 1 431
Здравейте момичета,
Имам въпрос към вас. Имам Синдром на раздразненото дебело черво, но от скоро получавам едни странни остри бодежи, ниско долу в ляво и в дясно, все едно са яйчниците. Ходих на гинеколог и ми каза,че всичко е нормално, няма кисти и възпаления и тези болки са от червата. Аз обаче се притеснявам да не е от яйчниците. Бяха изчезнали преди цикъл и сега в края на цикъла ниско долу в ляво ме прорязва от време на време и се притеснявам...четох, че ендометриозата не се вижда и може да няма кисти и някои от вас спжделят за такива болки...дали е възможно, много се притеснявам...или да го отдам на червата ?

# 163
  • Мнения: 805
veseuka и аз съм така, каквото и да казват лекарите според мен е от ендометриозата. Болят ме червата особено силно след лапароскопията. Също каквото и да казват, че  е автоимунно - и то сигурно си имаме предразположение, но според мен нещо външно го прави агресивно - примерно ако жената има гъбички, бактерии или течения, причинени от нещо такова. При мен стана агресивно след горене на шийката на матката. И преди това влачих някакво течение. Според мен всичко в организма е свързано и аз като теб съм в голям страх- все пак червата са най-опасното нещо, в организма, което се лекува най-трудно и което не е като другите органи да може да се изрязва току така. ХУбаво е ако някой е преборил проблема от червата поне, да сподели. Това, което знам, че при ендометриоза е добре да се взимат пробиотици и е хубаво първо да се излекуват червата, но също знам, че пробиотиците са нож с две остриета. Може би нещо профилактично може да направиш - примерно в рамките на 15-20 дни -и само и единствено ПРЕДПИСАНИ ОТ ГАСТРОЕНТЕРОЛОГ, защото и те са по схема.

# 164
  • Мнения: 1 431
Fiona1, ти диагностицирана ли си с ендометриоза и какви симптоми имаш ? Аз не съм, гинеколожката ми казва, че нямам такова нещо, имам колит, изразява се в кашави изхождания, но тя кяза, че тези пробождания са от черватй, пък аз се притеснявам да не са от яйчниците. Нямам кисти и други сериозни проблеми, нещо сама се вкарах във филма да нямам това заболяване ? При теб цикълът как е? Просто исках да разбера какви са симптомите ако няма кисти...

Общи условия

Активация на акаунт