Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Прием в ясли и детски градини в Пловдив - 7

• 16 957
  • 155
  •   2
Отговори
Заповядайте в новата тема за гр. Пловдив!
Успешен прием за всички дребосъци!

Тази тема е за:
- дискусии за прием в ясли и детски градини за настоящия и следващи набори
- общи неща, валидни за прием, разпоредби и т.н. за яслите и детските градини в целия град
- обмяна на информация за документи, срокове и прочее

Тази тема НЕ Е за:
- "отчетни" по набори, по градини и прочее - има си подфорум за това
- "Какво мислите за тази ясла/градина" - има си теми за това
- за общи въпроси като "Какво да носи в раничката" - има си теми за това
- за размяна на реплики и дуплики, които нямат общо с темата и трябва да се разменят на лични съобщения между потребителите
- за спам, чат и прочее немодератороугодни занимания

Система за електронно централизирано класиране за прием на децата в
в общинските детски ясли, целодневни детски градини и обединени детски
заведения на територията на ОБЩИНА ПЛОВДИВ: http://dz-priem.plovdiv.bg/
Ръководство за родителя
Информация за набор 2017 година
Скрит текст:
За родените през 2017 година деца, които навършват 3-годишна възраст през 2020 г. и следва да постъпят в първа възрастова група в детските градини през учебната 2020/2021 г., първото основно класиране ще е на 14 май 2020 г. Свободните места за него ще бъдат публикувани в срок до 8 януари 2020 г. вкл. на сайта на системата за електронно централизирано класиране за прием на децата в общинските детски ясли и детски градини на територията на Община Пловдив /dz-priem.plovdiv.bg/. Препоръчваме на родителите да кандидатстват след като се запознаят с публикуваните свободни места.

Крайният срок за подаване на заявленията по електронен път за новосформираните първи групи е 12.05.2020 г. За родителите, които нямат достъп до интернет, е предвидено подаване на заявления на хартиен носител при директорите на детските градини, които са първо желание за прием (за тях крайният срок е 11.05.2020 г.). По-ранната регистрация не дава предимство при класиране. При промяна на обстоятелствата, посочени в заявлението, родителят е длъжен да актуализира данните в системата онлайн или на място в детското заведение, където е подал заявлението.
График на предвидените класирания за 2020 година
Линк към Често задавани въпроси и отговри, където може да намери … ата Ви информация

# 1
Здравейте, зачетох се в старата тема и оставам с впечатлението, че на пролетните бебчета е доста трудно да се класират, ако искат да тръгнат около втората годинка,  защото изпускат голямото класиране за септември.
Въпросът ми е към майките, които са подавали документи извън голямото класиране, колко време чакахте да ви приемат в желаната от вас ясла?

# 2
Да, дъщеря ми е пролетно бебе- през март, навърши 2 миналата година, от февруари започнах да кандидатствам, до август не я приеха. Накрая я записах в Изгрев - ОДЗ "Щастливо детство". Доволна съм, персоналът е прекрасен.

# 3
    Здравейте, за първи път ще кандидатстваме, колебая се между две градини и се чудя, ако ни приемат в първата, мога ли да се откажа и да се запиша във втората или където те приемат - там?

# 4
    Много добре обмислете първото желание, защото ако приемат детето и не го запишете в срок, на следващото класиране остават много малко места, ако въобще останат свободни.
    Аз също се колебаех между две градини, писах на първо желание тази, в която се разкриваха две групи и местата не бяха 19, а 38 за класиране на общо основание. Имах стандартния брой точки, без никакви преференции и прецених, че така шансът ми за прием на детето се удвоява. Не съжалявам за избора си, без това разстоянието между двете беше една пресечка, а условията бяха идентични.
    Успех!

# 5
    Благодаря!

# 6
    Здравейте. Моето дете през май прави 2 години и започнах да следя за свободни места в яслите. Искам да го пусна от септември, но дали ще стане не знам. Имате ли представа дали тръгването може да се отложи и ако да с колко?

# 7
    През септември шансовете са най-големи. Ако го приемат и го запишеш, трябва да тръгне реално в рамките на следващите седмици. Може да се отлага по здравословни причини, но всичко зависи от директора на яслата/ОДЗ-то и не може да се отлага безкрайно. Ако не искаш да тръгне сега, подай документи чак за масовия прием в края на лятото. Просто следи в желаната ясла, кога ще обявят големия брой места. Не говорим за 2-3… а за поне 10-12, ако е ОДЗ и доста повече, ако е ясла. Не забравяй, че ако го приемат и не го запишеш, имаше някакъв наказателен срок, в който не може да се кандидатства, докато не изтече, но съм забравила как стоят нещата, а и мисля, че се налага след второ незаписване на прието дете. Провери, за да не те подведа.

# 8
    Много благодаря за информацията. Засега първо ще огледам местоположението на яслите и ще събера малко информация. Пък после ще видим

# 9
    Класирането за есента не излиза ли през Май? Аз нещо се обърках.... В рамките на следващите седмици от излизането на класирането ли трябва да се запише детето? И аз искам да го пусна чак на есен, нали сега трябва да кандидатстваме?

# 10
    През май е кандидатстването за новосформираните групи в детските градини. Didi i Mitko питаше за ясли. Погледнете календара с дейностите.

За детските ясли се подават след обявяването на местата, в текущия месец, за следващия.

# 11
    Приеха детето в Десислава. Впечатления да споделите!

# 12
    • Пловдив
    Двете ми деца завършиха там, едното - тази година. Изключително доволна съм.
    В която и от двете първи групи да запишете детето си, няма да съжалявате, но аз лично съм пристрастена към Калинка Simple Smile

# 13
    Здравейте! Приеха детето ми в ДГ "Таня Савичева", имате ли впечатления за градината и за двете групи "Веселячета" и "Бон-бон"?

# 14
    • Пловдив
    Здравейте, не открих никъде тема, затова бих искала да попитам тук за някоя добра ясла в Кършияка. Искам да пусна сина ми през септември, но не съм сигурна кога да кандидатсвам за да бъде приет до тогава. Бих била благодарна ако ме насочите относно дати. Благодаря ви!

# 15
    Някой знае ли ако единият родител работи без трудов договор,дали трябва да се отбележи "заетост на родителя"при подаване на заявление и евентуално какъв документ трябва да се представи?

# 16
    Айо не работи на ТД, просто отбелязвате като безработен въпросния родител. Няма как иначе.

# 17
    Здравейте, за 1ви път кандидатствам и да попитам
    Аз съм по майчинство, но на същото дете, не на друго... Какво трябва да отбележа тук

# 18
    Точно това.

# 19
    Благодаря много
    А също, ако някой знае, когато децата които кандидатстват са с еднакъв брой точки как избират кое да влезе? Мисля си, че нямаме шанс като гледам в сайта "чакащи класиране", но все пак ще пробвам.

# 20
    А ако детето бъде класирано примерно  юли месец,може ли да започне чак септември ?И има ли вариант въобще да започне да посещава 2-3месеца по-късно яслата,след като е прието?

# 21
    Това евентуално се договаря с директора.

# 22
    Благодаря много
    А също, ако някой знае, когато децата които кандидатстват са с еднакъв брой точки как избират кое да влезе? Мисля си, че нямаме шанс като гледам в сайта "чакащи класиране", но все пак ще пробвам.

На всички деца с еднакъв брой точки системата разпределя "случайни числа". Класират се по ред на случайните числа, от по-малките към по-големите.

А ако детето бъде класирано примерно  юли месец,може ли да започне чак септември ?И има ли вариант въобще да започне да посещава 2-3месеца по-късно яслата,след като е прието?

Има, не всички деца от съответното класиране започват веднага ясла, дори напротив. Взимат по 1-2 нови на седмица в група, с цел да не плачат наведнъж май. Моето започна точно месец след класирането, въпреки че исках да е веднага.

# 23
    А родителят може ли да види кое е случайното число преди да излязат резултатите от класирането?
    В ДЯ Приказка в Тракия директорката е против да се отлага започването на посещение на детето, но за други ясли и градини съм чела, че е честа практика. Наистина е въпрос на уговорка. Simple Smile

# 24
    Преди да излязат не, с класирането се виждат.

# 25
    • Майнатаун
    Преди да излязат не, с класирането се виждат.

Може ли да споделите къде се вижда случайното число, след като излезнат резултатите? Благодаря.

# 26
    Кандидатствали сме преди 3 години , тогава се виждаха на онлайн класирането имената на детето, дългия "случаен" номер и точките. Сега не мога да кажа как се вижда класирането.

# 27
    Вижда се.

# 28
    Днес детенцето ми е прието в ДГ "Перуника " - Лъджене13 мнения за градината,  учителите ..

# 29
    Момичета здравните осигуровки,имат ли някакво значение,при подаване на документи на вече прието дете, става въпрос за работещ родител но назад във времето с прекъснати,здравни осигуровки.

Последна редакция: чт, 25 юни 2020, 17:25 от Alisa 22

# 30
    • Пловдив
    Здравейте, ако детето вече е записано в определена дг, но на следващо класиране се освободи място в друго заведение и детето има шанс за прием, каква е процедурата за преместване? Въобще има ли такъв вариант?

# 31
    • Пловдив
    Здравейте, има ли някакво решение дали родителите сами ще избираме дали да пускаме децата на градина от 15.09 (заради корона вируса)?

# 32
    Някой да е наясно къде се подава сигнал/жалба за лошо отношение и грешки в отглеждането на децата в  детска ясла, район Централен?

# 33
    • Майнатаун
    Някой да е наясно къде се подава сигнал/жалба за лошо отношение и грешки в отглеждането на децата в  детска ясла, район Централен?
    В самия район Централен има инспектор, който отговаря за всички ясли. Може да отидете и да поадете жалба в деловодството на района.
    Може ли да споделите повече по въпроса и за коя ясла е оплакването.

# 34
    Става въпрос за "Вълшебно детство". Вчера, когато взимах детето ми видях забравено дете на двора от групата.

# 35
    Е, как се забравя дете??? Нямам думи! А попитахте ли защо детето е само на двора? Да не би майка му да се е върнала до входа на сградата, за да му вземе раничката или да остави нещо на госпожите?

# 36
    Когато отивах да взема моето тъкмо прибираха децата от игра на двора. Наредиха ги да ги преброят, но накрая едно остана на двора, последното от редичката. Тогава тъкмо влизах в двора на яслата. И ги извиках да им кажа. Добре, че бях там,за да не излезе на улицата....

# 37
    За коя група иде реч, ако не е тайна Simple Smile

# 38
    • Майнатаун
    Да, ще се съм благодарна ако споделите за коя група е, моето дете също е в тази ясла.

# 39
    Първа група.

# 40
    Здравейте, действително ли трябва да кандидатствам за детска ясла още от януари 2021, ако целта ми е да пусна детето след втората годинка, която се навършва юли 2021? Вече три познати мами, препатили преди 2-3 години, ме предупреждават, че трябва да правя така, защото те са кандидаствали в началото на годината и са се класирали едва за септември.

# 41
    Не, разбира се. Ако приемат детето още първия месец какво ще правите? Ако кандидатствате, приемат Ви и откажете да го запишете 2 поредни пъти, няма да може да ккандидатствате известно време, вече забравих какъв период точно беше. Кандидатстването в яслата е ежемесечно и е въпрос на късмет кога ще се освободи място. Simple Smile

# 42
    • Bulgaria
    Мисля, че е 45 дни наказателния период.
    Знам, че е разисквано в предни теми, но имам едно питане как стоят нещата към днешна дата. Нашата госпожица е родена януари. Ако януари има места в детска градина, мога да я запиша,  нали така. Евентуално ще е в група с предния набор.  Наесен обаче ще е отново първа група, т.е. с други деца. Има ли шанс да си продължи с групата, с която е започнала или трябва да си върви с набора ( което откровено е много тъпо ако е така)?

# 43
    И моето дете е януарче, много исках да тръгне на градина с по-големия набор, тъй като винаги се е разбирала с по-големите дечица, но ми казаха, че веднага щом навърши 3 години, може да кандидатства, но след това през септември ще се върне отново в 1 група с нейния си набор. Директорите на 2 градини ми го потвърдиха и се отказах от идеята. Безсмислено е детето да минава през адаптация в една група и след няколко месеца да се налага да преминава през същото отново.

# 44
    Тъкмо това и аз се чудех. Освен да запиша детето, ако е прието по-рано, да си плащам таксата, но да не го пускам, докато не дойде времето, когато искам да го пусна - така ли се прави с това ранно кандидатстване?
    Не, разбира се. Ако приемат детето още първия месец какво ще правите?

# 45
    Отдавна четох разпоредбите и вече съм забравила подробностите, мисля, че може да отложите тръгването до 3 месеца, НО някои директори не са ок с това. Не знам към коя ясла сте се ориентирали, но в Приказка в кв.Тракия, директорката е твърдо против пазенето на място.

# 46
    • Bulgaria
    И моето дете е януарче, много исках да тръгне на градина с по-големия набор, тъй като винаги се е разбирала с по-големите дечица, но ми казаха, че веднага щом навърши 3 години, може да кандидатства, но след това през септември ще се върне отново в 1 група с нейния си набор. Директорите на 2 градини ми го потвърдиха и се отказах от идеята. Безсмислено е детето да минава през адаптация в една група и след няколко месеца да се налага да преминава през същото отново.
    И какво правим с тези януарчета от януари до септември... стоят при бебетата в яслата. Много недомислено. На мен ми е още далече кандидатстването за ДГ, но тъй като обмислям частна ясла/градина/занималня докато дойде време за прием в ДДГ, исках да знам как стоят нещата.

# 47
    В Приказка ги разделяха по възраст, т.е. в групата нямаше твърде малки деца, но определено й беше скучно, особено в началото. После като си намери другарче нещата много се промениха и ходеше с желание. Сега дори се случва да ми сподели, че там й е харесвало повече отколко сега в детската градина.
    Сега като имам поглед и над двете, си давам сметка, че посещаването на детска градина в група с близо 30 деца, под контрола, доколкото такъв изобщо може да се упражни, само от 1 учителка и прибягваща насам-натам леля не е добра комбинация и ако децата бяха с 1 год. по-големи, както исках преди, съвсем нямаше да се отрази добре на детето ми. Проблемът е, че тя е прекалено голяма душичка и изобщо не може да се защитава, а по-големите деца освен възрастово имат и чисто физическо преимущество. С казаното до момента всъщност исках да изложа и друга гледна точка, за която не ми бе хрумнало преди да ми дойде до главата, но вече виждам и някакъв плюс в това, че трябва да е с по-малките.

# 48
    Мами, здравейте. Моята дъщеря скоро ще посещава ясла, на 1.7 год и много е свикнала с мен, сигурна съм че ще е голяма драма. Първо по няколко часа, после до обяд и т.н. Как стои въпроса, ако реша след една седмица например, да я спра, за да си почине, да не стресирам изведнъж? Колко дни  по семейни причини имаме право или направо бележка? Ох, много съм притеснена...

# 49
    • Plovdiv, Bulgaria
    Elsi86, в първа и втора група няма ограничение в отсъствията, предполагам и за яслите е така, но да не те подведа, дано някой се включи да каже. Особено сега с корона ситуацията, ти си решаваш кога да ходи.
    Въпреки това нашите госпожи в началото посъветваха да не ги спираме, имаше родители, които пускаха децата 2-3 дни и после още толкова в къщи.. те по-трудно свикнаха. Но всеки си преценява и си познава детето. Hug

# 50
    Моята дъщеря също беше свикнала много и само с мен. Тръгна на 1,9г..Първите дни сама влизаше, после стана малко по-трудно. Започнахме с по час-два, после от закуска, след това до обяда и накрая със следобеден сън като целият преход мина за около месец и половина.
     Не мисля, че спирането от ясла, за "да си почине" е добра идея, по-скоро мечешка услуга.

# 51
    Здравейте, не съм а ясно с условията и моля за помощ ако някой е запознат. Ако се кандидатства за ясла сега и детето е прието кога започва да я посещава? Също така ако е прието , но не го запишеш, може ли да кандидатсваш за следващо класиране със същите желания? Благодаря ви предварително?

# 52
    • Пловдив
    Здравейте, не съм а ясно с условията и моля за помощ ако някой е запознат. Ако се кандидатства за ясла сега и детето е прието кога започва да я посещава? Също така ако е прието , но не го запишеш, може ли да кандидатсваш за следващо класиране със същите желания? Благодаря ви предварително?
    Мисля, че до 2 месеца може да се отложи тръгването на ясла, но не съм 100% сигурна. По принцип след приемането и записването, минават няколко седмици. Може и да попитате директора (предварително) ако приемат сега детето, кога най-късно трябва да тръгне. Дъщеря ми я приеха на 27 август, тръгна реално на 17.09, имаше период от 2 седмици, в които да се запишат децата с всички документи и след това директора ме попита кога искам да тръгне.
    Тук http://dz-priem.plovdiv.bg/home е много добре обяснено всичко.
    Ако детето се приеме и не го запишеш, мисля, че имаше някакъв вид наказание, че не може да участва в следващото класиране или нещо такова. В сайта има нормативни документи, там е Наредбата за прием и в нея е обяснено всичко. Но реално какъв е смисълът да кандидатстваш сега и да не тръгне веднага? Просто кандидатстваш тогава, когато си сигурен, че ще пуснеш детето на ясла, защото така се взима мястото на някое друго, което примерно родителите му нямат начин да го гледат, за да работят.

# 53
    Здравейте
    Кога има междинни класирания през годината за ДГ, за втора група иде реч.
    Сега има едно, но следващите кога са, не е посочено в календара им?

# 54
    • пловдив
    Здравейте,включвам се с питане .
    Кога ще има класиране за прием в ДГ за септември?
    Не намерих тази информация в сайта на Общината.
    Сега детето е записано в ясла ,ще навърши 3 г .другия месец .

# 55
    • Пловдив
    В сайта dz-priem.plovdiv, в календар са дадени дадите, същото така в нормативни документи е цялата информация. По спомен март ще отключат системата и първото класиране е през май, но точни дати пише в сайта.

# 56
    Здравейте, дали някой знае точно колко дни може да се отложи 1вото посещение на ясла след записване на детето?
    Ако го запиша Май, може ли да тръгне Септември? 🙄
    Майчинството кога го спират, като посети яслата, или като се запише на ясла?
    Извинявам се за многото въпроси, но предстои да следя нещата тази година, а тези неща не са ми много ясни
    Благодаря!

# 57
    • Пловдив
    По закон, в Пловдив, мисля че беше 2 месеца. Вижте в горния пост, сайта който съм писала, в нормативни документи има наредба за прием. Прочетете я. Евентуално разговор с директора, но толкова месеци да се отлага, мисля че никой няма да се съгласи. Майчинството се спира, когато реално тръгне на ясла, а ако се връщате на работа и детето няма 2 г, то имате право на 1/2 от майчинството, след като подадете необходимите документи пред работодателя.

# 58
    Благодаря ви много!! Blush

# 59
    При регистрация в системата за прием и на двамата родители ли се взимат данните? С баща им нямаме сключен брак.Бях чела че се дават точки и за адреса на месторабота на родителя, но не го видях сега в таблицата с точките. Също така дали знаете ако си сменя настоящия и постоянния адрес, автоматично ли се сменят и адресите на децата? И последен въпрос-родени са януари. Доколкото разбирам най-голям шанс за прием имаме септември, когато няма да имат навършени 2 години, но няма проблем да кандидатствам и след това, стига да има свободни места и да стискам палци да ни приемат.

# 60
    • пловдив
    При регистрация в системата за прием и на двамата родители ли се взимат данните? С баща им нямаме сключен брак.Бях чела че се дават точки и за адреса на месторабота на родителя, но не го видях сега в таблицата с точките. Също така дали знаете ако си сменя настоящия и постоянния адрес, автоматично ли се сменят и адресите на децата? И последен въпрос-родени са януари. Доколкото разбирам най-голям шанс за прием имаме септември, когато няма да имат навършени 2 години, но няма проблем да кандидатствам и след това, стига да има свободни места и да стискам палци да ни приемат.
    Аз си смених настоящия адрес и заедно с мен и на децата се смени.
    Целта ни беше да приемат малката в определена ясла.
    Ако кандидатствате за ясла ,може да следите и текущите класирания за свободни места.Иначе най -големия прием е през септември.

# 61
    В електронната система всичко е обяснено подробно. Следите графика за класирания.
    За ясла - има класиране всеки месец, но само за тези ясли, които са обявили места. Обичайно най-големи бройки се пускат летните месеци, когато се описват тригодишните за детска градина. Не можеш да отлагаш записването, ако детето е прието. Или го записваш, правиш изследвания и пускаш, или губиш мястото. При две приемания и не записвания на детето имаше срок за невъзможност да кандидатствате, така че всеки да си прецени.
    За детската градина - основното кандидатстване за първа група е през май за първо класиране. Но децата започват градина на 15.09. И могат да посещават ясла през това време.
    За други групи - следете свободните места. Ако има з желаната градина кандидатвайте. Но ако детето вече посещава друга градина трябваше да се попълва заявление в общината за разрешение да кандидатвате без да отписвате детето.

# 62
    Здравейте! Бихте ли ми препоръчали някоя добра частна детска градина? Имате ли впечатления и от коя сте доволни? Много ще съм благодарна да разбера мнението ви!

# 63
    • пловдив
    И аз се включвам с питане за мнение за държавните градини в район Централен -Малкия принц и Каменица.
    Много искам да сме в Чайка ,но с новите разпоредби за адресната регистрация няма да имаме шанс .

Последна редакция: ср, 10 мар 2021, 18:31 от fllower82

# 64
    Здравейте
    Търся мнения за дг Перуника, независимо главната или крилото

# 65
    Здравейте,кога може да се кандидатства за прием септември месец за първа група в детските градини?

# 66
    • Пловдив
    Системата ще отвори на 19 март и тогава ще може да се кандидатства.

# 67
    Някой с дете в ДГ 'Детелина" да сподели мнения?

# 68
    Здравейте,кога може да се кандидатства за прием септември месец за първа група в детските градини?

Основните класирания са края на м. Май - първо и вече второ и трето по график, но не съм гледала дати. През септември рядко има останали места в първа група. Следете за обявените места в желаните градини. Така или иначе първа група децата започват да посещават от 15.септември.

# 69
    Аз за сега се колебая за Чайка и Детелина,за Чайка напоследък чувам не добри отзиви,за Детелина даже не знаех до днес.Най-големия плюс за  Чайка е че пресичам улицата и съм там,но пък това не е най-важното разбира се.

# 70
    Здравейте, мами!
    Трябва да подавам документи за Дг и се двоумя,коя е по-добра - Албена или Малина. Предимства и недостатъци на едната и другата. Благодаря предварително

# 71
    • Пловдив
    Някой може ли да сподели впечатления от ДГ Незабравка?

# 72
    Здравейте!
    Много съм нова в начинанието "кандидатстване за дг", така че предварително моля за извинение за въпросите си.
    Детето ми е на 4 години и не е ходил досега на ясла и дг. Мисля, че трябва да тръгне септември във втора група, нали? Но видях, че е започнало кандидатстването за първи групи. Сега какво следва - да чакам да започне и кандидатстването за втори групи ли? А някой може ли да сподели за Тракия от кои градини е доволен? Аз си мисля за Червената шапчица. Имате ли добро мнение за нея?
    Благодаря за отговорите!

# 73
    Здравейте!
    Много съм нова в начинанието "кандидатстване за дг", така че предварително моля за извинение за въпросите си.
    Детето ми е на 4 години и не е ходил досега на ясла и дг. Мисля, че трябва да тръгне септември във втора група, нали? Но видях, че е започнало кандидатстването за първи групи. Сега какво следва - да чакам да започне и кандидатстването за втори групи ли? А някой може ли да сподели за Тракия от кои градини е доволен? Аз си мисля за Червената шапчица. Имате ли добро мнение за нея?
    Благодаря за отговорите!

Ако е навършил 4 год.или ще навърши  през 2021 г. е наистина за втора група. Обикновено на първо класиране почти няма обявени места за втора група. Следете обявените свободни места в сайта за  всяко класиране.
    Не мога да дам мнение за ДГ в Тракия, макар и да живеем там. Дъщеря ми ходи в ДГ Чайка заради адресната регистрация.

# 74
    Може ли да кажете доволни ли сте от Чайка,най-вече ме интересува от госпожите доволни ли сте?

# 75
    Много съм доволна от нашите госпожи. П. Горостанова и Г. Мазнева. Дъщеря ми много ги харесва и ходи с желание на градина. Добра група се случиха и си намери приятели. Не обича сборните групи, но тя като цяло не обича промените. Макар че вече предпочита сборни групи лятото и при нас да бъде, отколкото да я пратим за 2 месеца при баба и дядо. Вече е 4 група и на есен ще е ученичка.

# 76
    Значи може на нас да се паднат вашите госпожи,ако ни приемат разбира се Simple Smile

# 77
    Значи може на нас да се паднат вашите госпожи,ако ни приемат разбира се Simple Smile

Тази година приключват две 4-ти групи в основна сграда. Филиала мисля, че са смесени с набор 2015 и не знам колко приключват.

# 78
    • Пловдив
    И аз се извинявам за въпросите, но не мога да се ориентирам в сайта за кандидатстване.
    Тази есен детето ми навършва 2 години и искам да започне да посещава ясла от септември или октомври. Сега гледам, че вървят някакви класирания за 1 група в детските градини, но не ми е ясно за яслите кога се кандидатства. Има ли някакво основно класиране или просто се чакат свободни места? Или  се подава заявление без значение дали към момента има места? В сайта пише, че в момента в нито една ясла в моя квартал няма места.

# 79
    • Пловдив
    И аз се извинявам за въпросите, но не мога да се ориентирам в сайта за кандидатстване.
    Тази есен детето ми навършва 2 години и искам да започне да посещава ясла от септември или октомври. Сега гледам, че вървят някакви класирания за 1 група в детските градини, но не ми е ясно за яслите кога се кандидатства. Има ли някакво основно класиране или просто се чакат свободни места? Или  се подава заявление без значение дали към момента има места? В сайта пише, че в момента в нито една ясла в моя квартал няма места.
    Класирания за ясла има всеки месец, стига да има свободни места за съответната ясла. Т.нар. голямо класиране за ясла е лятото - юли-август. На 15 септември децата от ясла тръгват на градина и ще има много повече свободни места за ясла. Препоръчвам след май месец (понеже искате детето септември или октомври да тръгне) да следите датите в календара на сайта и при обявяване датата за свободни места да видите дали във вашата ясла има. Ако има - подайте си заявление и ще чакате да ви приемат. Естествено може да подадете заявление още сега и да чакате свободни места. Ваш е избора. За моето дете за ясла подадох заявление юни месец, класира се чак на третото обявяване на свободни места (през август месец) и тръгна от септември.

# 80
    • Пловдив
    Благодаря!

# 81
    • Пловдив
    Здравейте, четох на сайта, но не се ориентирах - за деца, които сега са в 1ва група в детска градина, кога е срокът за подаване на заявлението за 2ра група?

# 82
    Здравейте, четох на сайта, но не се ориентирах - за деца, които сега са в 1ва група в детска градина, кога е срокът за подаване на заявлението за 2ра група?
    От въпроса ви не става много ясно какво имате предвид. Детето записано ли е вече на ДГ?
    Но ако искате да сменяте ДГ на детето ви сега, следите всяко следващо междинно класиране, там се появяват места периодично.

# 83
    От въпроса ви не става много ясно какво имате предвид. Детето записано ли е вече на ДГ?
    Но ако искате да сменяте ДГ на детето ви сега, следите всяко следващо междинно класиране, там се появяват места периодично.

Но ако е дете вече посещава ДГ първа група, а искате да смените градината за втора, трябва да подадете заявление до общината първо да разрешат кандидатстване без описване от сегашната градина. Тогава ще ви отключват профила за да подадете заявление да кандидатствате.
    Ако не посещава градина следите къде ще обявят свободни места и пускате заявлението за желаните от вас градини.

# 84
    • Пловдив

Но ако е дете вече посещава ДГ първа група, а искате да смените градината за втора, трябва да подадете заявление до общината първо да разрешат кандидатстване без описване от сегашната градина. Тогава ще ви отключват профила за да подадете заявление да кандидатствате.
    Ако не посещава градина следите къде ще обявят свободни места и пускате заявлението за желаните от вас градини.
    Детето е записано в 1ва група, питането е за 2ра група в същата детска градина.

# 85

Детето е записано в 1ва група, питането е за 2ра група в същата детска градина.

Ами то си минава автоматично във втора група. След като няма да сменяш градината не се кандидатства наново.

# 86
    • Пловдив
    Благодаря на всички за отговорите!

# 87
    Здравейте!
    Благодаря за отговорите!

Ако е навършил 4 год.или ще навърши  през 2021 г. е наистина за втора група. Обикновено на първо класиране почти няма обявени места за втора група. Следете обявените свободни места в сайта за  всяко класиране.
    Не мога да дам мнение за ДГ в Тракия, макар и да живеем там. Дъщеря ми ходи в ДГ Чайка заради адресната регистрация.

Благодаря за отговора!
    А има ли вероятност да няма обявени свободни места за втори групи? Защото в момента, в графа "свободни места" излиза само първа група. Има ли по принцип някакви дати, след които се обявяват свободните места за втора и т. н. групи или просто следиш и ако няма, детето не отива на градина?

# 88
    Здравейте!
    Благодаря за отговорите!

Благодаря за отговора!
    А има ли вероятност да няма обявени свободни места за втори групи? Защото в момента, в графа "свободни места" излиза само първа група. Има ли по принцип някакви дати, след които се обявяват свободните места за втора и т. н. групи или просто следиш и ако няма, детето не отива на градина?

Както написах по мои наблюдения за 2,3 или 4-та група свободни места излизат на второ класиране. Но може да няма в желаната от вас градина. За това следете в сайта.

# 89
    Днес излязоха новите свободни места за второ класиране и за втора група има само в една градина. Понеже не искам да кандидатвам там, продължавам да чакам за трето класиране свободните места и да се надявам да има там, където искам. Това ли е, което трябва да направя?

# 90
    Днес излязоха новите свободни места за второ класиране и за втора група има само в една градина. Понеже не искам да кандидатвам там, продължавам да чакам за трето класиране свободните места и да се надявам да има там, където искам. Това ли е, което трябва да направя?

Може да отидете до желаната градина и да попитате директорката дали се очертава да има свободни места.

# 91
    А свободните за втора група за сегашната втора група ли са или за септември, сиреч тези, които сега са първа, а септември ще бъдат втора?

# 92
    Всички ясли и градини ли са във ваканция днес и в петък?

# 93
    Не, днес и петък са работни дни и яслите и градините работят.

# 94
    Здравейте,
    Дали някой може да ми каже, като самоосигуряващо се лице, какъв документ за внесени осигурителни вноски трябва да се приложи при записване в ДГ. Платежните нареждания от банката вършат ли работа и дали трябва да имат печат от банката?  
    И при такъв случай нали не е необходимо да се носи трудова книжка и служебна бележка?
    Благодаря!

Последна редакция: пн, 17 май 2021, 15:20 от Sinsinita

# 95
    Здравейте!
    Може ли някоя мама да сподели мнения за ДЯ в район Южен?
    Аз много се колебая как да действам ,то не се знае дали ще приемат дъщеря ми, но чувам страшни неща  от други майки за яслите.Доста съм объркана дъщеря ми ще стане на 1г. и 6м за големият прием.Тя е априлско дете и ако не я пусна до края на годината това значи ,че трябва да стоим вкъщи чак до следващия септември и то ако я приемат .Когато попитам майките на площадките дали ще пускат децата на ясла всички са категорични ,че няма ,защото грижите там били под всякаква критика.
    Та много ще бъда благодарна за актуални мнения.🙂🙂

# 96
    Ще помоля за малко разяснение, че нещо не се разбрахме с ТРЗ-то. Децата ми са приети в ясла, като следва да ги запиша до 23.07. Реално ще започнат да я посещават септември по някое време. ТРЗ ми каза, че като ги запиша, от яслата ще ми дадат служебна бележка и с нея от работата ми ще предвиждат документите за спиране на майчинството. И кога точно ще ми се спре майчинството-когато ги запиша, когато от фирмата ми предвиждат документите или от датата на която реално започнат да посещават ясла?

# 97
    От дата, на която децата тръгнат на ясла.

# 98
    Дъщеря ми е приета в ДГ още миналият месец (1ва група). Записахме я в градината, но сменяме района по местоживеене. В същото време на мен ми тече предизвестие за напускане.
    Как мога да я отпиша от градината и да кандидатствам в друга. И в такъв случай трябва ли ми служебна бележка от работа или мога да напиша, че съм безработна (след като предизвестието ми е до края на август)?

# 99
    Първо е добре да проверите в ДГ в района дали има свободни места и тогава да я отписвате. Говорете конкретно с директорите. Проверете и графика на класиранията за да видите кога ще има следващо класиране. Ако е преди датата на освобождаване не сте безработна и според мен не трябва да променяте заявлението по тази точка.

# 100
    Здравейте, моята дъщеря я приеха в ДЯ Приказка в Тракия и тази седмица трябва да я запиша. Въпросът ми е - трябва ли да ходим лично и двамата родители, чиито данни съм въвела в системата, или може да съм само аз?
    (за пръв път ми е и като успях да се свържа с директорката, не я сварих в добро разположение на духа, а забравих да питам това, че имах много други въпроси... хич не ми се звъни отново, как ще я караме така Simple Smile )

Sinsinita, моят мъж (Родител 2 Simple Smile ) е самоосигуряващ се. Неговата счети му даде някакви листове за платежните плюс бележка от фирмата му защо е самоосигуряващ се, но са вкъщи, като се прибера, ако ми остане време мога да ги погледна и да ти пиша с печати ли са и т.н.

# 101
    Може да отиде само единият родител, не е необходимо присъствие и на двамата. За директорката, не е било моментно неразположение на духа или кофти настроение, тя по принцип си е такава. И между 12:00-13:30 ч. мисля, че се води в обедна почивка. Не, че ще те върнат, ако отидеш в такъв час, но така между другото се отбелязва.

# 102
    Здравейте, мами!
    Идва следващото класиране за дг, а дъщеря ми все не влиза на косъм. Трябва да тръгне във втора група и се притеснявам вече, че няма места в Тракия. Мислите ли, че трябва да отида да говоря с директорите и има ли смисъл изобщо или да си чакам до последното класиране?

# 103
    Може ли да ми кажете какви документи се изискват от двамата родители за записване (не за започване)на дете за детска ясла по новите правила в сила от 2021 г?

# 104
    Здравейте искам да попитам, тъй като получих различна информация мисля да запиша малкия ми син на ясла за първи път през септември когато ще е на година и  десет месеца, може ли някой който скоро е подавал документи да ми каже дали трябва да се платят всички местни данъци на родителите при кандидатстване защото четох че се успорва този документ? Дали някой може да ми даде сигурна информация?

# 105
    • Пловдив
    Здравейте искам да попитам, тъй като получих различна информация мисля да запиша малкия ми син на ясла за първи път през септември когато ще е на година и  десет месеца, може ли някой който скоро е подавал документи да ми каже дали трябва да се платят всички местни данъци на родителите при кандидатстване защото четох че се успорва този документ? Дали някой може да ми даде сигурна информация?
    Смятате ли, че е редно да не си плащате данъците и да ползвате общинска детска градина? Кой според вас трябва да плаща за нея, може би останалите.....будали? На мен също не ми е приято, не са малки данъците и не се замяраме в къщи с пачки, но безплатен обяд няма!

# 106
    Можете да получите сигурна информация в този сайт или на посочения телефон.

# 107
    От тази година не се изисква бележка за платени данъци и такси към общината.

# 108
    От тази година не се изисква бележка за платени данъци и такси към общината.
    И миналата не се изискваше, но си ги проверяваха автоматично, за детска градина говоря аз. И всъщност, ако не си отбелязал, че нямаш задължение в заявлението, което ти дава точка отгоре, не е нужно да нямаш задължения. Лишаваш се просто от тази точка. Но не трябва да си го отбелязвал първоначално, защото тогава си взел точка и трябва да отговаряш на този критерий.

# 109
    В заявлението за ясли НИКЪДЕ не е написано нещо свързано със задълженията към общината. Жената попита за ДЯ, не знам как е за ДГ.

# 110
    И в двете заявления имаше възможност да се отбележи, че родителите нямат задължения към общината и да получат точка. Имаше някакви промени май тази година, от които не съм се интересувала и не знам дали не е отпаднала тази възможност. Най-добре ще отговорят на дадения по-долу телефон.

# 111
    Няма вече точка за задължения към общината, точки се дават по други критерии, в сайта са обяснени всички неща подробно
    Със сигурност няма точка за задълженията, дъщеря ми я приехаа сега на 5.08. На класирането, в заявлението други неща се попълват.. Blush

# 112
    • Пловдив
    Здравейте! Малко в страни от темата - с оглед на задаващата се n-та вълна - смятате ли да спрете децата си от ДГ?
    Аз съм пред голяма дилема. От една страна има кой да я гледа за момента, от друга - след такива периоди на пребиваване при баба си (в друг град, виждаме се само събота и неделя), е УЖАС да влезем пак в някакви релси.

# 113
    • Пловдив
    Здравейте! Малко в страни от темата - с оглед на задаващата се n-та вълна - смятате ли да спрете децата си от ДГ?
    Аз съм пред голяма дилема. От една страна има кой да я гледа за момента, от друга - след такива периоди на пребиваване при баба си (в друг град, виждаме се само събота и неделя), е УЖАС да влезем пак в някакви релси.

В същото положение и в същата чуденка съм.

# 114
    Здравейте,детето ми ще е първа група тази година,не съм наясно как стои въпроса с епидемичната обстановка,дали родителя може да избира дали детето да ходи или не,или може да се отсъства само по здравословни причини,другото което искам да питам е ако детето не може да тръгне на 15 септември (по здравословни причини)нужно ли е да се предоставят бележките и изследванията на детето,или чак при започването.Ще имаме другата седмица родителска среща,но не знам дали на нея ще успея да задам въпросите си.

# 115
    • Plovdiv, Bulgaria
    По въпроса дали ще пускаме децата - да, ще ходи, докато (ако) затворят и е здрава. Въпреки, че съм си в къщи с малкото дете, предпочитам да ходи. Спрях я юли и август, сега нямам търпение да тръгва на 15ти.
    Ан3л, в нашата градина родителите имат право да решат дали да ходи детето или не, дори в ПГ, които са задължителни.
    За изследванията, когато ще тръгва детето, тогава се носят.

# 116
    Изследванията важат много малко време.

# 117
    Здарвейте, опитвам се да се обадя на ДЯ Приказка в Тракия, имам само един стационарен телефон от сайта 032/307-190, който постоянно ми дава "грешен код", като го набирам от мобилния и не мога да се свържа. Някой може ли да ми помогне с мобилен телефон за контакт или имейл адрес?

# 118
    088 532 8009 - ДЯ Приказка

# 119
    Благодаря, Хоуп! Междувременно и аз видях този от гугъл мапс, но никой не вдигна днес. Ми ще продължавам следващата седмица с опитите. Пък и не бях сигурна колко е официален, защото в тези гугъл телефони не са най-меродавните Simple Smile

# 120
    Отворете сайта dz-priem.plovdiv.bg, там има телефон, попитайте.

# 121
    Аз съм звъняла на този мобилния, честно казано не знам дали разговарях с директорката, но отговориха на всичките ми въпроси.

# 122
    Май тече ремонт сега,може би за това никой не вдига,но от другата седмица чух ,че ще приемат деца,значи ще има и кой да вдигне телефона.

# 123
    Благодаря за отговорите!
    В крайна сметка на мобилния никой не ми вдига, с със стационарния, обявен на сайта дз прием успявам да се свържа само от стационарния в службата, не знам какъв е този Меркурий. В крайна сметка почваме от следващата седмица. И чуденка - каква пижамка пращате сега, къса или дълга? Вкъщи държим хладно за спане и в момента е с дълга, но в яслите не знам как е. Или да приготвя и двата варианта и госпожите ще преценят?

# 124
    Здравейте, не съм чела в темата назад, но сега ще го направя. На днешното класиране сина ми е приет в ДЯ Патиланци в Кючука. Може ли скорошни мнения за яслата? Благодаря предварително!

# 125
    • Пловдив
    Дете записано административно в ясла, без да са занесени медицински документи. Трябва да тръгне октомври, важат ли медицински бележки за отлагане, без то никога да е тръгвало "физически". Че лекарката твърди, че би трябвало да има поне един присъствен ден, в яслата казаха, че нямало нужда.

# 126
    Аз имам друг въпрос, занесохме бележки, изследвания, всичко и в понеделник трябваше да почне, но се разболя уикенда, някой с подобен казус? Дали ще трябва изследвания наново...

# 127
    • Пловдив
    Урината и кръвните май важаха 7 дена.

# 128
    Аз имам друг въпрос, занесохме бележки, изследвания, всичко и в понеделник трябваше да почне, но се разболя уикенда, някой с подобен казус? Дали ще трябва изследвания наново...

Със синът ми се случи същото. Разбрах се с директорката да го водят 2 дни присъствени и след това че е болен за да не правя нови изследвания.

# 129

Със синът ми се случи същото. Разбрах се с директорката да го водят 2 дни присъствени и след това че е болен за да не правя нови изследвания.
    Благодаря, нашата директорка е много стриктна, ще й подметна, дано е в настроение Grinning

# 130
    Здравейте, приети сме в Детска ясла още на първо класиране през август.
    Тогава детето беше едва на 10месеца, записах е го и отложихме тръгването до навършване на 1г. От яслата обаче искат малчо да е проходил и тогава да го пусна физически. Аз трябва да се върна на работа.
    Знаете ли колко време може да се отлага физическото посещаване на яслата и да се пази мястото на детето, така че да не ми спират майчинството за 2рата година?

# 131
    • Пловдив
    С бележки от педиатър можеш някакво време. Няма пазене на място, без бележка, след един месец от записването, не тръгне ли физически системата го отписва.
    В яслата на моето дете, нямат претенции за проходилост и може би затова спазват правилата.

# 132
    Моите деца ги приеха на класирането юли, като исках да отложа максимално
     тръгването, тъй като имам още доста време докато ми свърши майчинството. Директорката го отложи до 4 октомври. След това се оказа, че една забавена ваксина е проблем, предложих да изчакаме до края на ноември, когато ще я поставим, но ми казаха, че не могат да отлагат повече тръгването и не могат да ми пазят местата. Има си срокове, които директорите спазват.

# 133
    Благодаря за отговорите, явно във всяка ясла зависи от директора отлагането.
    Само не разбрах как така системата го отписва не тръгне ли до един месец физически. Аз искам да ходи физически, но за тях е проблем, че е малък и не е активно ходещ. Просто трябва лелите да полагат много повече грижи и внимание.

# 134
    • Пловдив
    Пише го и в сайта това за автоматичното отписване по кой член беше до един месец е отлагането. Реално нямат право да ви откажат, защото приемът е от 10 месечни. След като директорката държи да тръгне като проходи защо тя не намери вариант да удължи запазването на място - защото ще има проверка, то дори и за бележки от педиатър при по-дълъг срок пак подлежат на проверка. Та аз така за да издържи до ваксината здрав взех от кожния една бележка и втора от педиатър.

# 135
    Дъщеря ми миналата година беше на 1,3 мес, приеха я август, януари още не беше тръгнала и отписана. Обадих се да питам, може ли да отложа още, не можело и я отписах аз самата.  Явно зависи от директорите.

# 136
    • Пловдив
    Възможно е, за този член от сайта се свързах директно с телефона посочен там - дамата беше много мила и изчерпателна, та тя ми обясни първоначално. После се срещнах с директорката на яслата и тя също достатъчно ясно ми обясни вариантите.
    Реално има липси на достатъчно места по яслите и едва ли някъде удължават до безкрай, за да им е запълнена бройката на хартия.
    Отделен е въпросът, че поради тази причина навсякъде практиката да е различна ние родителите сме в задъдена улица, питаме се едни други из форуми, фб групи и т.н. никъде няма сбито и формулирано кое-как.

# 137
    • Пловдив
    По повод на горните мнения, моля дамите да се замислят колко семейства чакат за заветното място, а групите са празни, защото вие се опитвате да отложите тръгването на ясла на детето колкото се може повече.
    Ако няма да си пуснеш детето ВЕДНАГА, то не кандидатствай. Класирания има всеки месец.

# 138
    Класирания има всеки месец, ама места-не. Вие се замислете колко майки си пускат децата на ясла много по-рано от колкото им се иска, защото примерно януари като им свърши майчинството - места йок.

# 139
    • Пловдив
    Иначе дамата е права, ако ги няма тези "пазенки", че има свободни места през всеки месец и ще се обявяват класирания. А така се запълва групата август-септември и за останалите или частна ясла или някой стои и гледа детето.

# 140
    • Пловдив
    Класирания има всеки месец, ама места-не. Вие се замислете колко майки си пускат децата на ясла много по-рано от колкото им се иска, защото примерно януари като им свърши майчинството - места йок.

Моето дете е родено януари. Знам какво е и затова негодувам. Приеха я чак август.
    А през това време на колко са се пазили така места - не знам, колко са си спирали тригодишните деца за по месец-два през лятото, но не са ги отписали защото.... Ами ей така, ако случайно вземат, че ги пуснат седмицата преди да ги приемат в градината - пак не знам.
    Не знам и какви точно са правилата, но знам, че не важат за всички.

# 141
    И моето дете е януари, приеха го в края на септември и тръгна през ноември.

# 142
    • Пловдив
    Моете е септемврийче тогава го приеха, ще тръгне живот и здраве на 1. На 13 месеца ще стане сега и го задържах този месец единствено за да е здрав за ваксината. Макар, че в момента е настинал.

# 143
    Моето дете е родено октомври, на 1година е, аз искам да тръгне физически на ясла и да се върна на работа.
    Аз не отлагаме тръгването му.
    Лелите в яслата, казват, че за тях е голям проблем, че не е проходил активно и нямало кой да се грижи за него.
    Искат да си стоя в къщи и да си го гледам докато проходи самостоятелно.
    Да вярно е, че са само две на смяна и трябва да отделят време на всички деца.

# 144
    • Пловдив
    Върви ли хванат за ръце? Мисълта ми е, че ако ходи така макс до месец ще се пусне сам.

# 145
    Върви хванат за една ръчичка, но го е страх да се пусне навън, иначе в къщи се пуска в кошарата за игра.
    Деси, благодаря

# 146
    • Пловдив
    Върви ли хванат за ръце? Мисълта ми е, че ако ходи така макс до месец ще се пусне сам.
      Зависи от много неща, като цяло това твърдение не е вярно.

# 147
    Абсолютно не е вярно Wink