Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 17

  • 22 739
  • 768
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 9 796
Уредите, които не могат да се отчитат (тези с изпарители), са много рядко. Повечето уредчета по радиаторите, както и водомерите, са с точни показания - единици по уредчетата, куб. м. на водомера. Като се отчетат тези данни при напускане на стария наемател и при влизане на новия е лесно. В изравнителната фактура ги има данните - отчетени ХХХ бр. единици по радиаторите и УУУ куб. м. по водомер. Тези ХХХ единици и УУУ куб.м. се равняват на еди си колко кило/мегават часа, умножено по единичната цена на кило/мегават час и получаваш в пари. Виж сградната инсталация е малко по-трудна, но там може да е пропорционално на месеците с отопление - примерно общо 5 месеца с отопление, 3 месеца е бил един наемател, а 2 месеца - друг. И така.

# 301
  • Мнения: 28
Здравейте,
Търся, но немога да открия дали е обсъждано: как процедирате със сметките на топлофикация, които са на прогнозна стойност на потребление? Особено в случаи, че наемателят влиза  в средата на отоплителния сезон, и на практика изравняването не е изцяло съотносимо към него? т.е.,  как се прави преценка каква част от плюса илиминуса от изравняването е дължим от наемателя?

        ПРИЕМО-ПРЕДАВАТЕЛЕН ПРОТОКОЛ

Отчет на уредите за дялово разпределение на 15  декември 2019 г.,
АДРЕС ж.к.xxxxxxxxxx,ул.xxxxxx,бл.xx,ап.xx
Абонатен номер на Топлофикация, София:      xxxxxx.

Днес долуподписаните xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx - титуляр на сметката и xxxxxxx xxxxxx - наемател засякохме следните показания на уредите за дялово разпределение:

Показание на водомера за топла вода ....................., словом ...  куб.м.
Показание на топломера: няма,само общи части. Ако има се записват

Моля да послужи за разделяне на изравнителната сметка за отоплителен сезон 2019/2020  до 15 декември 2019 вкл и от 16 декември 2019 до края на сезона БЕЗ смяна на партидата. Благодаря!


ПРЕДАЛ:                             ПРИЕЛ:  

 ...........                              ..............


Дата: 29 януари 2020 г.

Последна редакция: ср, 29 яну 2020, 11:08 от fulias

# 302
  • София
  • Мнения: 5 953
Здравейте,
Търся, но немога да открия дали е обсъждано: как процедирате със сметките на топлофикация, които са на прогнозна стойност на потребление? Особено в случаи, че наемателят влиза  в средата на отоплителния сезон, и на практика изравняването не е изцяло съотносимо към него? т.е.,  как се прави преценка каква част от плюса илиминуса от изравняването е дължим от наемателя?


Свържете се с топлинния си счетоводител и попитайте как точно стои въпроса за вашата сграда и дали може и как да се пусне междинен отчет само за вас.
Индивидуално е. При нас , питала съм топлинния ни счетоводител, за нашата сграда ( където имам наематели ) , всеки месец се прави замерване на сградното общо потребление и моите уреди в жилището ни са с дистанционно отчитане.
Само показанията за водата остават, но аз мога да звънна на топлинния счетоводител и да си подам показания и за водата, или по имейл беше, това точно не го помня.
Има сгради обаче, при които сградното общо потребление се засича по -рядко - на 2 -3 месеца веднъж, затова питайте как е при вас. И се посъветвайте с тях как да стане най-добре и най-точно.
Та въпроса не е само вашето жилище - компонентите са три, отопление на жилище, подгряване на вода и обща сградна инсталация.

# 303
  • Мнения: 9 796
Щом е с топломер, значи е НС.
И не може да няма показания на топломера - може да няма разлика, т.е. разликата да е  0 между показанието при влизането и при напускането на апартамента. Поправете си го това.
Ако пък е старо строителство с уредчета по радиаторите, опишете показанията за всеки радиатор. На уредчето излиза неговия №, след това скала на измерване (това не ви интересува), след това отчет стар и отчет настоящ.  С изключение на скалата за измерване, опишете всички данни за всеки радиатор.
И наистина звъннете на топлинния счетоводител. Имайте предвид, че извън отчетната кампания топлинните счетоводители подържат минимален брой персонал. Ако се налага посещение на място, няма да стане веднага.

# 304
  • София
  • Мнения: 1 590
С Топлофикация, само ядове!!!
На мен ми правиха междинно отчитане, януари, със съответното заплащане ....
После, при окончателното отчитане на топлинния сезон, никой не можа да ми даде информация как да разделя сумите!!!!!
Прехвърляха ме от служба на служба, докато ми писна и си платих като поп сама, защото нямах никакъв документ какво дължи напусналият наемател Rage

# 305
  • Мнения: 9 796
Идиоти! Би трябвало да запишат показанията, да се подпишете и да ви дадат екземпляр за вас, както при нормалното отчитане.
Затова си мисля, че приблизителните сметки по начина, който описах, са по-удобни от плащания на топлинни счетоводители и т.н. Може да има разлика от 10-15 лв. плюс-минус, но това е минимално отклонение, според мен. В повечето случаи ние като хазяи сме пренебрегвали такава малка разлика, в смисъл било е за наша сметка. Сега да се циганим за 10 лв. е смешно.

# 306
  • Мнения: 2 465
Миналата година по това време подадох такъв протокол към Топлофикация, подписан от наемател и наемодател. /Бях се информирала предварително какво искат./ Топлинен счетоводител - Топлофикация. Казаха, че изобщо не е нужно да идват на място и в края на сезона бяха издали две изравнителни фактури. Всичко беше точно. Даже за таксата от 10 лева издадоха две касови бележки по 5 лв - по една за двете страни. Абсолютно никакви проблеми!

# 307
  • София
  • Мнения: 1 590
Не знам, при мен топлинния счетоводител е ТЕХЕМ ...

# 308
  • Мнения: 852
Плащане на консумативите с наема.
+1000!
Ако не платят, да се изнасят наистина в рамките на 15 дни.

Аз имах хазяйка, която въпреки всички депозити и наеми така и не плати 800 лв парно, 2 години по-късно ги плати майка й. Категорично отказах да й давам пари за сметките, нямах никакво намерение да ми спират тока посред зима.

# 309
  • Мнения: 26
Здравейте,
Търся, но немога да открия дали е обсъждано: как процедирате със сметките на топлофикация, които са на прогнозна стойност на потребление? Особено в случаи, че наемателят влиза  в средата на отоплителния сезон, и на практика изравняването не е изцяло съотносимо към него? т.е.,  как се прави преценка каква част от плюса илиминуса от изравняването е дължим от наемателя?

        ПРИЕМО-ПРЕДАВАТЕЛЕН ПРОТОКОЛ

Отчет на уредите за дялово разпределение на 15  декември 2019 г.,
АДРЕС ж.к.xxxxxxxxxx,ул.xxxxxx,бл.xx,ап.xx
Абонатен номер на Топлофикация, София:      xxxxxx.

Днес долуподписаните xxxxxxx xxxxxxxx xxxxxxxx - титуляр на сметката и xxxxxxx xxxxxx - наемател засякохме следните показания на уредите за дялово разпределение:

Показание на водомера за топла вода ....................., словом ...  куб.м.
Показание на топломера: няма,само общи части. Ако има се записват

Моля да послужи за разделяне на изравнителната сметка за отоплителен сезон 2019/2020  до 15 декември 2019 вкл и от 16 декември 2019 до края на сезона БЕЗ смяна на партидата. Благодаря!


ПРЕДАЛ:                             ПРИЕЛ:  

 ...........                              ..............


Дата: 29 януари 2020 г.


т.е. мога да подам такъв протокол към Топлофикация и те ще направят разделение на двата периода? Правилно ли разбирам? И ако да-от топломерите-кои цифри от тях се записват? Предварително ви благодаря!

# 310
  • Мнения: 2 465

т.е. мога да подам такъв протокол към Топлофикация и те ще направят разделение на двата периода? Правилно ли разбирам? И ако да-от топломерите-кои цифри от тях се записват? Предварително ви благодаря!

Да, можете. Записват се цифрите към момента на наемане на имота, видни на самите уреди. Направете им и снимки. Все пак попитайте конкретния си топлинен счетоводител какви са му изискванията. Успех!

# 311
  • Мнения: 9 796
Аврел, не знам наемател ли си или наемодател.
Да не се объркаш - Топлофикация е И топлинен счетоводител. Ако си наемодател, знаеш кой е топлинният счетоводител. Ако си наемател - това ще ти каже всеки от съседите.
Само топлинният счетоводител прави разпределението, т.е. изчислява и разделя сметките, но се плащат на Топлофикация, която ти е доставила топлото.
Молба до топлинния счетоводител, който и да е той - Топлофикация, Техем, Бруната, Елвеко и т.н., може да подаде само хазяинът, на когото се води партидата. Наемателят не може.
Ако си наемател (предполагам), хазяинът ще иска (и с право) да ти задържи целия или част от депозита до излизането на изравнителните сметки през август. Затова задължително направете приемопредавателен протокол, като опишете показанията на всички уредчета по радиаторите, или на топломера пред апартамента, ако е ново строителство. Както и на водомера/ите за топла вода. Напишете го в 2 екз. и го подпишете. Пази си твоя екземпляр и към края на август почваш да звъниш да искаш да направите сметката.

# 312
  • София-в сърцата на моите деца
  • Мнения: 1 728
Плащане на консумативите с наема.
Аз имах хазяйка, която въпреки всички депозити и наеми така и не плати 800 лв парно, 2 години по-късно ги плати майка й. Категорично отказах да й давам пари за сметките, нямах никакво намерение да ми спират тока посред зима.
Извинете , но не сте ли плащали ,след като ви е представена фактура за платен ток, или вода или ТЕЦ?

# 313
  • Мнения: 9 796
Дидиела, не си чела драмата на Гал с тази хазяйка! Жената се криеше от съседите, не идваше дори да си вземе наема, а пращаше приятелки. Явно е имала дългове или нещо друго. Та затова Гал си плащаше сама тока, че й го бяха спрели веднъж заради неплатена сметка.
Има и такива хазяи, факт!

# 314
  • Мнения: 8 821
Здравейте,
Търся, но немога да открия дали е обсъждано: как процедирате със сметките на топлофикация, които са на прогнозна стойност на потребление? Особено в случаи, че наемателят влиза  в средата на отоплителния сезон, и на практика изравняването не е изцяло съотносимо към него? т.е.,  как се прави преценка каква част от плюса илиминуса от изравняването е дължим от наемателя?

ще отговоря по принцип:
Аз правя така:
ако наемателят е живял в този отоплителен сезон да кажем 4 месеца,  а бившите наематели са живяли 8 месеца.  Изравнителната сметка разделям пропорционално на двамата (сумата за доплащане/връщане разделям на 12, след това на единия умножавам по 4, на другия по Sunglasses. Най-добре е да сте задържали депозита на стария наемател, и от него да приспаднете, и да си подпишете протокол, че 'двете страни нямат финансови претенции'.  Но това, не винаги става. Някои наематели се дърпат на този вариант.  Може да им вземете за тези 8 месеца въз основа на миналата година, ако са живяли, или на базови цени (пък риска да остане за наемодателя). Базовите цени може да ги сложите и по-големи, че, каквото и да стане да ви връщат, а не да доплащате. Наемателят не обича да доплаща. И пак при раздялата със старите наематели, пишете, че се се договорили така да разрешите финансовите въпроси и 'двете страни са съгласни".

Общи условия

Активация на акаунт