Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
  • Varna
  • Мнения: 19 700
Заповядайте в новата 40- тема.

Старата е тук:
https://www.bg-mamma.com/?topic=1154727.msg40021882#new

Скрит текст:
Ако нещо не Ви допада, да знаете толкова мога с новата версия.

Последна редакция: пт, 17 яну 2020, 19:26 от So Lucky*

# 1
  • Мнения: 6 513
Нещо с ДДС се объркахте май.
Ако и да си продам трие ниви, мои лично наследени от баба ми, за една година, няма да ме принудят да се регистрирам по ДДС. Дори да съм надвишила 50 хиляди лв.
Ако обаче ги купя и продам и така няколко пъти, тогава е друга тема

# 2
  • Мнения: 11 175
Нещо с ДДС се объркахте май.
Ако и да си продам трие ниви, мои лично наследени от баба ми, за една година, няма да ме принудят да се регистрирам по ДДС. Дори да съм надвишила 50 хиляди лв.
Ако обаче ги купя и продам и така няколко пъти, тогава е друга тема

Нищо не сме объркали, просто ти влизаш в детайли извън контекста. Въпросът на Мандаринката беше конкретен - "ако купя и продам дължа ли ДДС". Ти вкарваш съвсем нов аспект - наследен имот, който не е купуван и т.н. Ми не очаквай в един пост да изложа комплексно и цялостно нещата Smile

# 3
  • София
  • Мнения: 3 089
Тук само да вметна, че при продажба на втори имот в рамките на 5 години след първия, дължите данъци върху разликата между пакупната и продажната цена. И след като вече се сляха някои държавни хрантутници като НАП, Агенция по вписванията и МДТ се следят много, много внимателно такива случаи. Trollface

# 4
  • София
  • Мнения: 10 443
Скрит текст:
Тук само да вметна, че при продажба на втори имот в рамките на 5 години след първия, дължите данъци върху разликата между пакупната и продажната цена.
И след като вече се сляха някои държавни хрантутници като НАП, Агенция по вписванията и МДТ се следят много, много внимателно такива случаи. Trollface
Когато е да проследят нещо и да вземат пари са се сляли, а за си вземеш едно просто удостоверение по чл. 87 не може във всеки офис на НАП Imp

# 5
  • Varna
  • Мнения: 19 700
После защо хората изповядат на данъчна!

# 6
  • Мнения: 448
Тук само да вметна, че при продажба на втори имот в рамките на 5 години след първия, дължите данъци върху разликата между пакупната и продажната цена. И след като вече се сляха някои държавни хрантутници като НАП, Агенция по вписванията и МДТ се следят много, много внимателно такива случаи. Trollface

Ако миналата година съм продала едното си жилище, сега искам да продам и второто ( за да си купя едно по голямо )  ? И двата имота които продавам са мои от преди 20 год. ( ако има значение )

# 7
  • София
  • Мнения: 3 089
Заблудих в предишния си пост.
Нямате право да продавате втори апартамент в рамките на 5 години след придобиването му, или ще трябва да платите данъци наразликата межу покупна и продажна цена.
Вие трябва да избегнете следната ситуация:
Цитат
съгласно чл.13, ал.2, т."б" от закона продажбите на два недвижими имота през дадена данъчна година е освободено от облагане, ако между датата на придобиването и продажбата им са изминали 5 или повече години.
Необлагаем ще е доходът му от тях, ако те са придобити преди 5 или повече години от продажбата им. В противен случай то дължи върху дохода данък, размерът на който се определя по реда на чл. 33 от ЗДДФЛ.

# 8
  • Мнения: 4 555
Здравейте , 78к за 59кв. в редута на акт 16 ок ли е? https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5&adv=1b157409343823085

# 9
  • Мнения: 6 513
На сегашните цени най всичко е нормално. С довършителни работи ще дойде към 1600 на квадрат. Но се чудя защо паркингът е отделено, мисля, че приеха наредба задължително да се дава с апартамента?? Понеже се води идеална част. За паркомясто, не за гараж, говоря

# 10
  • София
  • Мнения: 3 089
Може да е отделно, но трябва задължително да се "закачи" към друг обект в сградата, защото го продават като идеални част. Няма как да се купи паркомясто от някой, който няма собственост в сградата. И при мазетата е така.

# 11
  • Мнения: 1 198
Chiana, имам апартамент в Ман.ливади с квадратура като твоя, само дето има тераса и е на 2 етаж. Североизток и без паркомясто...Но пък е хладен лятото и топъл зимата, с газово котле е.
В момента го освежаваме и се чудя дали да го продавам или дам под наем. Какъв наем мога да му търся?

# 12
  • Мнения: 11 175
Но се чудя защо паркингът е отделено, мисля, че приеха наредба задължително да се дава с апартамента?? Понеже се води идеална част. За паркомясто, не за гараж, говоря

Наредбата е бройката паркоместа и гаражи да съответства на бройката апартаменти, но не е задължително да се продават в пакет. После някой си купува две, друг не купува. Ние, въпреки че ни съветваха да купим две паркоместа,   купихме само едно, че ни беше писнало да даваме пари, а после като съжалихме и поискахме още едно вече бяха свършили.

# 13
  • Мнения: 6 513
Не, имам предвид най-последната промяна. Не знам дали е в сила всъщност, затова ви питах. Според нея, всеки жилищен имот получава едно паркомясто задължително, включва се в цената, не се плаща отделно. Аз мисля че май си говорихме, че това просто ще вдигне цената на квадрат на апартамента, но поне ще имат и паркинг

# 14
  • София
  • Мнения: 3 089
Аз за първи път чувам такова нещо.
То вече коня е у реката, те сега се сетиха...

Общи условия

Активация на акаунт