🍒Черешката на тортата🍒 - сезон 14 (Тема 3)

  • 45 684
  • 1 059
  •   1
Отговори
# 405
  • Мнения: 6 930
Алекс Петканова го беше написала в поздравление.
Давид е цар и пророк. Има един Давид Солунски, но се съмнявам Джулката да има предвид него.

Точно този е, да. Канонизиран е и е св. Давид (или Дейвид).
Има и друг цар Давид, патрона на Уелс, от по-ново време, след Христа

# 406
  • Мнения: 1 673
Ама къде сте седнали да се съмнявате в думите на Джулката вие? SatisfiedSatisfiedSatisfied
Тома Неверни и за картината й - щом е рекла, че е рибар, рибар е!

Сега нейния приятел Тонето, който чете тук, ще ни изтипоса в статия - "майки гадаят за името на бебето на Джулка"...

# 407
  • София
  • Мнения: 8 932
Значи правилно се усъмних аз, като не видях как правят тортата. И на мен ми мязаше на купешка. Поне да си беше признала Ганито. То затова нямаше подробно описание на съдържанието.

# 408
  • софия
  • Мнения: 25 459
Хич даже не гадаем, знаем. Да изтипоса Петкановица, че го написа още след раждането и тайнството не се състоя Trollface

# 409
  • Sofia
  • Мнения: 26 379
Тия торти не са  с някакви кой знае какви тайни съставки,обикновено са с ядки,масло,сметана,какао,тахан...споменаха ,че и протеин има...бъркоч

# 410
  • Мнения: 1 673
Тия торти не са  с някакви кой знае какви тайни съставки,обикновено са с ядки,масло,сметана,какао,тахан...споменаха ,че и протеин има...бъркоч

Нали беше веганска? Масло и сметана не може.
А за протеина - аз го разбирам това да е от ядките вътре, а не че с лъжицата са добавяни прахчета за културисти? Ако е от сладкарница, съвсем пък не вярвам да е с прахчета, това си е от ядките вътре.

На мен ми грабна вниманието, интересно беше като идея, ама то пък било от сладкарница...

Последна редакция: ср, 22 яну 2020, 15:45 от Маpи

# 411
  • Пловдив
  • Мнения: 40 770
Знаех си аз...за тортата Simple Smile Ама и никой не я попита как я направихте, па какво и турихте...? Close

А от какво печели в момента тая Джулка?

# 412
  • Мнения: 7 573
От реклами в инстаграм , тя е казвала , че баща и е оставил апартаменти на нейно име и ги дава под наем.

# 413
  • софия
  • Мнения: 25 459
Инфлуенсва (други кухи хралупи като нея) Mr. Green

# 414
  • Мнения: 1 673
Уууу, че стеее…. Сега печели от майчински и детски, бре!!! Flushed

(Едно нещо научих от Джулката, де. Думата "хапама" най-вероятно е "капама" по нашите земи - нещо, готвено на бавен огън, с огромен съд или пък тиква, примерно. Х и К са заменяеми, като "хан" и "кан". Арменците, нататък, правят този ориз с плодове и лук, пловь му казват в Азърбайджан.)

# 415
  • Мнения: 18 501
Гледам, че Джулиана Гани има над 250 хиляди последователи в Иг, срещу 116 хиляди на Пепа. Като нищо Джулката печели повече от рекламки.


Вчера случайно от един готварски канал разбрах етимологията на капама - от гръцки, ознавало "много мазно". Затова ме учуди как в нейната хапама сложиха ориза без нищо, пък той накрая бил вкусен, според Гергана.

# 416
  • Мнения: 9 525
Тия торти не са  с някакви кой знае какви тайни съставки,обикновено са с ядки,масло,сметана,какао,тахан...споменаха ,че и протеин има...бъркоч

Нали беше веганска? Масло и сметана не може.
А за протеина - аз го разбирам това да е от ядките вътре, а не че с лъжицата са добавяни прахчета за културисти? Ако е от сладкарница, съвсем пък не вярвам да е с прахчета, това си е от ядките вътре.

На мен ми грабна вниманието, интересно беше като идея, ама то пък било от сладкарница...

кокосова сметана и масло. тези торти не са кой знае колко трудни за правене, не знам що е купила готова. за сметка на нова и рядко са особено вкусни Wink

# 417
  • Мнения: 1 673
Вчера случайно от един готварски канал разбрах етимологията на капама - от гръцки, ознавало "много мазно". Затова ме учуди как в нейната хапама сложиха ориза без нищо, пък той накрая бил вкусен, според Гергана.

Да, страшно е с тия 250 хиляди фена, ужас. Пропаганден канал, направо.

Ето аз какво намерих за думата - от турски идва и означава, както и предполагах, "месо, готвено в голяма купа". Сега като ида някой ден по Арменските земи, ще знам поне едно ястие. Разбира се, по гръцко, по турско ще се е изменило ползването, но връзката между едното и другото е видна. Пак от този сайт арменската basturma е по нашенско "пастърма"... Хе, колко е малък светът... 
Скрит текст:
Цитат
Etymology
Finally, after some research, Armenians found the explanation in Stepan Malkhasyan’s “Armenian Explanatory Dictionary”. According to him, the word Ghapama is of a Turkish origin and means meat cooked in a bowl.
The second meaning of the word is what we know, the recipe of which is given in the same article. However, there is no Turkish dish called Ghapama. Of course, the Turks have that dish, even the recipe is the same, but they call it differently.
Like many Armenian dishes, Ghapama also has a ritual ceremony. It was made for New Year or Barekendan. It symbolized the end of the year for Armenians. The empty pumpkin is the “bin” in which the last year’s results, the harvest and the good that the Armenian family has received are summed up.
https://www.iarmenia.org/ghapama/

Последна редакция: ср, 22 яну 2020, 16:14 от Маpи

# 418
  • Мнения: 9 475
176см.  доста за жена? Щом казвате.

# 419
  • Мнения: 2 015
176см.  доста за жена? Щом казвате.

Ами малко ли е ? Средностатистическата българка е доста под тая цифра.
Като изключим акселератите.

Общи условия

Активация на акаунт