Частни училища - информативно-дискусионна тема 34

  • 21 830
  • 747
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 8 357
Нищо грубо не виждам в това, че смятам за невъзможно масово деца 1 клас, не  едно дете генийче, а целия клас, да имат да четат книжки по 20 страници на английски и да го правят.
Искате да кажа в прав текст, че тя лъже ли? Добре, ще го кажа. Да, според мен лъже.
Meцане вие не сменихте ли езика?
И моя има книга от 20 страници ама това е нормално домашно за събота и неделя.
Книгите на английски са разделени на нива и тези в 1 клас бяха 20 страници с по 2 изречения на страница.
Тези във втори клас бяха по 20 страници с по 4 изречения на страница. Сега са по 20 страни и с по 8 изречения.
Че е книга е книга, че има 20 страници има. Но че текста й се събира в две нормални страници е факт.
И май всички учещи английски ползват едни и същи издателства.

Сравнението на образованието с работата понякога ми идва в повече.
Мисля че е по удачно да правим това сравнение с хоби. Вие като сте в почивка книги не четете ли? Логически загадки не решавате ли или логически игри не играете ли? Че какво му е по-различно на домашното?

И в тази тема разбрах, че съм в постоянен стрес. Чета си мейлите и в голяма част от спешните случаи отговарям.
Един от най-добре спретнатите ми договори за 2019 го договарях от шезлонга на басейна. Чудно си починах.

# 301
  • Мнения: 19 379
Е, какво значи смислена дейност? За дъщеря ми в момента смислена дейност е да измисля някакви истории за книга, която пишат с деца от класа.
За мен смислена дейност е да се кача на Витоша. Даже много смислена.
 Не знам защо само строго зададените домашни се определят като нещо стойностно, пък другото безполезно.

# 302
  • Мнения: 8 357
Е, какво значи смислена дейност? За дъщеря ми в момента смислена дейност е да измисля някакви истории за книга, която пишат с деца от класа.
За мен смислена дейност е да се кача на Витоша. Даже много смислена.
 Не знам защо само строго зададените домашни се определят като нещо стойностно, пък другото безполезно.
Дейност в която научаваш нещо и тренираш мозъка си. Подозирах, че корена на думата води до яснота Simple Smile

# 303
  • София
  • Мнения: 7 277
Е, какво значи смислена дейност? За дъщеря ми в момента смислена дейност е да измисля някакви истории за книга, която пишат с деца от класа.
За мен смислена дейност е да се кача на Витоша. Даже много смислена.
 Не знам защо само строго зададените домашни се определят като нещо стойностно, пък другото безполезно.
Кой е казал, че другото е безполезно? И моята пише книга - някаква мода ли е, Дъждец?

# 304
  • София
  • Мнения: 1 581
Познат китаец не си доведе детето да учи тук докато трае договора му, защото щяло много да изостане по математика и няма да може да навакса, като се върне там.

# 305
  • София
  • Мнения: 1 395
Няма ли някоя училищна среща да се върнем на темата? 😁

Мисля големият въпрос беше дали трябва всички деца да имат голямо домашно за през ваканцията. Това дали вие с вашето дете ще работите всеки ден или през ден по половин или десет часа няма особено значение, защото вие сте частен случай. Дали всички деца трябва да имат голямо домашно? Не. Оттам нататък който колкото желае да се занимава.

# 306
  • Мнения: 8 357
Не знам, моите навремето щастливи и безгрижни си караха ваканцията както намереха за добре - с една дума "мързел" - ядене, спане, игри в мрежа, "пуйчене" (това е да оставиш мислите си да се реят хаотично, като брауново движение), понякога излизане (и то ако не ги домързеше да излязат). Казвах му "да се разтечеш от мързел".  Съвсем заслужена почивка си изкарваха.
Като сменеш че ваканциите през учебната година са поне 30 дни.
Лятната ваканция е около 105 дни.
Приемаме че 1/3 от годината се разтичат от мързел....голямо течене ще да е. Ако пък текат и събота и неделя...направо ще е чудно разтичане.

# 307
  • София
  • Мнения: 62 595
Моите нямаха много домашни за ваканциите, но пак бяхме вкупом недоволни, че изобщо се даваха домашни. Затова ги пишеха на бърза ръка. Затова винаги казвам, че по-важната част от живота на децата е дори извън училището, а на училище трябва да правят каквото е нужно по целесъобразност.

Хоуп, играеха Цивилизация, Майнкрафт, Лиг ъф леджъндс. Включително в седми клас - това им беше разтоварването и пианото. Вярно, че бях на тръни за игрите, но виждах, че имат нужда от това, така разтоварваха вечер и в неделя. Случвало се е да започнат игра в събота вечер и да си легнат по малките часове (стига да не викат много в слушалките), после спане до късно. Ние бяхме възрастни хора, и пак сме вършили същите неща с игрите, бяхме женени вече.

# 308
  • София
  • Мнения: 18 311
Да бе, Нотарис, няма болни сред големите друг път... Я вчера  за една среща на осмокласни майки от форума колко дами отпаднаха, понеже гимназисти и  братчетата/сестричетата им са болни. Разменяха се идеи за илачи бабини, що ли.. Друг е въпросът, че големитеученици и при риска да лепнат грипа, не можеш да ги вържеш и пак ще си ходят в МОЛ-а, на купони и  сие. Тук става дума за малките, а тях все още ги контролират родителите изцяло.

 Напълно ми се припокрива мнението с това на Дъждец.  Има много какво да прави едно свободно дете в дошлите му като дар ваканционни дни, в които не е болно. Да се наспи, да рисува или да прави нещо друго с ръцете си (страшна отмора е това за всякакви възрасти), да играе с брат/сестра/вечер и с родители на настолни игри (нима един Скрабъл или подобна игра не тренира мозъка), да си подрънка (ако свири) на китара, на синтезатор (ама не упражнения от еди-коя си школа, а желани и харесвани мелодийки), да изгледа  според вкуса си някоя комедия/фентъзи/екшън на компютъра, да прочете нещо по свой избор, ама  не наложено отгоре (под отгоре не визирам само училището, а и родителите),  да си пише свои си неща, колкото и на възрастните да им изглеждат безсмислени, да се занимава с Оригами, ако му харесва, да конструира нещо, да играе с комплектите за опити ( с кристалите разни), да тренира (за по-малките) фокуси и вечерта да се "перчи" пред семейството.... Има много неща, с които може едно дете да се занимава и да му е интересно на всичкото отгоре.

Последна редакция: нд, 26 яну 2020, 22:51 от пенсионирана русалка

# 309
  • Мнения: 3 993
Като разбрах в петък, че ще има ваканция я записах на шест дневен ски курс. Последно време баща й я учи всеки уикенд, но мисля, че с учител нещата ще се получат много по-добре.
За беда от днес е с грип и трудно става дори от леглото. По разкази на познати, поне пет дни ще откара.
Моята обича да чете. Сега й е интересно и може да чете и два часа. Докато не й кажа "трябва да прочетеш тази книга" Simple Smile

# 310
  • Мнения: 8 357
Get real за съжаление този език ми е отвратителен и нищо не разбирам от него Simple Smile

Аmelie ако е на Витоша единственото което ще е хубаво, че детето е в планината. По време на ваканции ските са безумие. У нас като скиори никога не караме във ваканционно време. Щото каране няма основното е висене. Висене за седалката, за влека, за храна, за тоалетна....
Та не съжалявай....да се оправя бързо детето.

# 311
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 325

Това чете младежът днес. Аз не съм го чела, Незнам дали става, но харесвам другите му романи.
Няма домашни. Но всеки ред на БГ ми носи радост. Всичко се чете на АЕ и българският ще закуца.
Дайте идеи за приятни романи за младежи.

# 312
  • Мнения: 3 993
Аmelie ако е на Витоша единственото което ще е хубаво, че детето е в планината. По време на ваканции ските са безумие. У нас като скиори никога не караме във ваканционно време. Щото каране няма основното е висене. Висене за седалката, за влека, за храна, за тоалетна....
Та не съжалявай....да се оправя бързо детето.

Благодаря!
Имаме опция и за Мальовица или Боровец, в краен случай. Плюс камара приятели ски учители, но ще е друг път, само да се оправи.

# 313
  • Мнения: 493
Ще има да ви чета..... За да наваксам изпуснатото, още от старата тема....

Но пък ще добавя инфо за Образователни Технологии.

Нямам реална база за сравнение. Но демо урока беше супер интересен. По математика, български и английски. Подхода
на предоставяне на информация е много достъпен и децата се чувстваха добре и взимаха активно участие . Позлва се микс от видео материали, практически примери  и упражнения. Самото у-ще си партнира с две детски градини. Децата от тях бяха мнооооого подготевени! Доверие е едната и дори се чудя дали мога да преместя моята дъщеричка там за идната година. Много наблягат на ученето в ОТ. Личи си по всички. От директоркста, през основстелката и учителките.

Самата основателка на училището е много консерватива по мое мнение, но и амбициозна да подобрява практиките с всяка година. Ползва алтернативни методи, но частично и с цел увеличаване на фокуса и концентрацията на децата в час, както и възможността да поемат информация за дълги периоди от време. Кои не спомена. Сертифицират се учителите по сугестопедия и още нещо беше. До 4 ти клас наблягат сериозно на математика и български. В 7 клас тя лично обучава учениците за НВО.

Без да имам обстойно инфо, училището ми хареса с леки колебания колко "смачкват" децата, както самата основателка се изрази (особено в 7ми клас) . Защото било нужно. За да влезели в рамката на МОН и да я задминат, с което тя се гордеела, че е факт....

Позлват и собствени помагала. Учат от 8:30 до 16 часа. Един час е 60 минути. Много ми се видя за толкова малки деца! Като упражняват там наученото. Уикенда също имат упражнения за в къщи, обаче. И онлайн система за родителите, които да следят какво учи детето и какъв е прогреса му. На всеки две седмици се прави оценка на резултатите на всяко дете. Ако съм разбрала правилно. Според мен приема там е тагав. Искат си дресирани и обучени деца.

Дали е удачно тествам моята красавица, за да чуя компетентно мнение и насоки за подготовката за първи клас!? Няма никава  специална подготовка.

Има ли родител в групата, на детенце в ОТ?

Ако някой има въпроси - да пита Simple Smile

Моля за съвет - вече много са напреднали с приемите училищата. Има ли такова,  в което приемат без изпит, февруари месец (без значение локацията) , но да не е свежо, свежо на пазара, да има добра или някаква история.

# 314
  • Мнения: 5 658


Русалка, моята и компания в 8 и 9 клас си ходеха на “детски” дискотеки, особено тачеха Блек Хоук в Драгалевци. И си пиеха, и си пушеха, които искат, и така нататък. Наргилетата си бяха ежедневие. Затова се радвам, че нямам малки деца, че щях да ги изтърва и тях. Лично с моето дете проблем не съм имал никога, ама съм се нагледал и знам маса неща.

Впрочем в 12 клас тия неща вече са тотално неинтересни, учи като никога, много обича да шофира, и бере шубето на двата онлайн теста, които я чакат за вишото тази седмица.

Mimikona, много ценен пост, благодарности.
И, не мога да се сдържа, “дресирани” деца е култово.

Последна редакция: нд, 26 яну 2020, 23:52 от Notaris

Общи условия

Активация на акаунт