Витамин В12 - тема 6

  • 31 091
  • 759
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 756
Приемам добавки - Фолиева киселина мета, В12 мета, цинк пиколинат 15мг, Витамин Д3 5000IU, желязо / изпих Тотхема 15 ампули и продължих с прием на Iron Gentle 20mg - приемам го само м.05/, Магнезий Хелатиран 400мг, ще ги пия до 31.05.
Мисля на 20.06 да си пусна изследвания.
Този период от 20 дни стигали като почивка за достоверни резултати?
Не съм сигурна за цинка и за желязото, колко време трябва почивка преди да се изследват.
Ако имате някаква информация споделете.

# 361
  • Мнения: 4 706
Здравейте!
Искам да попитам, тъй като от 5 месеца не ям животински продукти, наблягам на чистата храна, бобови, плодове, зеленчуци, тахан, семена. Но приемам и спирулина и водорасли. А до колкото разбрах, те съдържат много желязо, а аз не съм ги спирала.
Ще трябва да приемам витамин Д обаче, доста съм бяла и русолява
А В12? и Магнезии?
Феритинът ми се иска да вдигна поне към 70, но с това желязо?

Витамин В12  340.30 pmol/L 145.00 - 569.00
Витамин D ( 25-Hydroxyvitamin D )¹  28.51 ng/mL 20.60 - 50.00
Желязо ( Fe ) ↑ 26.53 mkmol/L 6.60 - 26.00
Магнезий ( Mg )  0.90 mmol/L 0.66 - 1.07
Ferritin  46.63 mkg/L 13.00 - 150.00


П.П Добавям и
TSH 1,49 mkIU/ml  0.27-4.20
Anti - TPO 18.63 IU/mL   До 34,00
FT3 4.78 pmol/L 3.10-6.80
FT4 12.31 pmol/L 12.00-22.00
Преди да започнеш с добавка на желязо изследвай тотален желязо свързващ капацит и трансферин, защото ако сатурацията е висока, всъщност означава, че кръвта е наситена с желязо, тези спирулина и водорасли гледайки щитовидния панел изобщо не са за препоръчване, би могла да наблегнеш на спанак и естествен витамин с съдържащ се в цитруси, б12 за момента е с добра стойност, но след като не консумираш изобщо животински продукти, трябва да помислиш за суплементиране, относно витамин д при всички случаи е нужен прием. Дефицит или предозиране с магнезий в общи линии се определя от симптоматиката, която и в двата случая доста си прилича, нивата в кръвта наистина не са особено добър показател.
не разбрах всъщност как се определя тогава дали е в норма магнезият?
Моят винаги е към долна граница, даже на нея, ама всеки път ми взимат кръв и така го следят. Не съм чула друг начин, пък не са ми и казвали.

# 362
  • Мнения: 2 081
Личната ми каза , че няма смисъл да си изследвам магнезий , защото не отчитало правилно . Да си го пия , ако имам симптоми , нямало да се предозирам . Не знам колко е вярно , аз го пих заради мускулни крампи.

# 363
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
За магнезия е важн какво количество влиза в клетките, само, че това няма как да се измери, и заради това се преценява като симптомика като мускулна слабост, чувство на умора и отпадналост, летаргия и т.н., може да се предозира като симптомите са подобни.

# 364
  • Мнения: 4 706
А какво мислите за течния магнезий? Една лекарка ми вика, че не действа и все едно нищо не правиш. Трябвало да се пие.

# 365
  • Мнения: 11 850
Аз съм давала на сина ми натурален морски течен магнезий, добре му се отразяваше

# 366
  • Мнения: 272
Здравейте пак,  освен  Б12  необходимо ли е да си направя и тест за Витамин Д  и фолиева киселина мисля ,че беше  при бучене в ухото ?

# 367
  • Мнения: 27 607
При нисък феритин също може да има бучене в ушите. Откакто пия големи дози желязо, бученето ми намаля доста. Но аз съм с доказан дефицит на желязо, феритинът беше поднормен.

Последна редакция: пт, 12 юни 2020, 20:44 от dolce miele

# 368
  • Мнения: 272
При мен желязото си е в норми   . Мислех ,че е от шиповете на врата ,но ходих на доплер и нямам притиснат кръвоносен съд . Ще си правя   тест за Витамин Б12 задължително + и Витамин Д .

# 369
  • Мнения: 3 611
Хемоглобина как е,пускайте и фолиева.

# 370
  • Мнения: 272
И той е в норма . Ми добре ще пусна и 3-те тогава ,дали може с една проба да ми изследват и 3-те неща  ,а не да ходя по няколко пъти ? От къде се взима кръвта ?

П.С. Предполагам трябва на гладно да се направят тестовете ?

# 371
  • Мнения: 3 611
И той е в норма . Ми добре ще пусна и 3-те тогава ,дали може с една проба да ми изследват и 3-те неща  ,а не да ходя по няколко пъти ? От къде се взима кръвта ?

П.С. Предполагам трябва на гладно да се направят тестовете ?
Да ще може с една проба.На гладно е екстра.

# 372
  • Мнения: 746
Здравейте. Мога ли да помоля за съвет, че съвсем се обърках.  Вчера си пуснах витмин В 12 и Д. Д се е покачил от 37 на 57 от януари до сега , като взимах
по 15 капки Вигантол 2 3пъти седмично. Б 12 ми е 197 пм/ мг. Към коя марка ще ме насочите и колко да взимам? Има ли значение кога ще ги пия и двата витамина. Другите лекарства, които приемам са Глюкофаж , Нолвадекс и Магнерот за крампи. С онкологично заболяване съм  и онколожката вчера ми каза, че няма проблем да взимам Б 12. Много моля за вашите насоки.

# 373
  • Мнения: 11 850
Хубаво, че си питала онколог щом имаш такъв проблем, че знам, че някои не позволяват. Избери си подезични таблетки или спрей за уста , т.е. да минават през лигавицата. Гледай формата да е метил или хидроксиколбамин.
В12 е хубаво да се приема до обяд, защото дава енергия.
А Д при какви граници е, защото ако е при граница до 120 трябва още да го вдигнеш.

# 374
  • Мнения: 746
Благодаря  mibobo. А някоя конкретна марка да предложиш за Б 12? Иначе я питах и каза, че вече не го забранявали. А Д се сетих, че добре се е вдигнал, но изобщо не се съобразих, че трябва да го спра известно време преди изследването. Така че, едва ли се вдигнал. Иначе мерната единица е нмола/ л.

Общи условия

Активация на акаунт