Захранване - въпроси и отговори - тема 7

  • 29 043
  • 740
  •   1
Отговори
# 165
  • Пловдив
  • Мнения: 1 361
Дъщеря ми беше в началото така. Аз я захраних на 5 м и половина. По една-две лъжички хапваше кажи речи месец и то само на обяд. Не бях намалила изобщо количеството на АМ. След това постепенно започна да хапва по 30-40 гр на обяд и то само зеленчуци. Като направи порция от 120 гр започнах и с кашите. Не я насилвах изобщо, само предлагах да опитва. Чак след годинката заместих няколко яденета. От 11 месец е и на кухня, вече е на 1г и 2 месеца и стабилно си хапва, но още пие и АМ преди лягане и като стане. Съветвам да предлагате и да не го насилвате детето. Ще прояде когато е готово. И аз си правех пюретата и правих към 150 гр и ползвах за два дни, като си отсипвах порцийка в отделна купичка, а другото в хладилника.

# 166
  • София
  • Мнения: 1 456
Theya, според мен сте въвели прекалено много неща за това кратко време. Колко хранения се опитвате да заместите? На 6 месеца основната храна е млякото. Аз бих давала само зеленчуци на обяд. Колкото хапне. И бих те посъветвала да забавиш малко темпото. Когато започне бебето да изяжда цяла порция, бих предлагала и друго. Разбира се това е личен избор.

# 167
  • Мнения: 214
Здравейте, бебето ми е на 6 месеца и една седмица, захранвам от 1 месец. Яде някои зеленчуци, но отказва каши, месо, плодове. Дори от зеленчуците хапва само по няколко лъжички. На АМ е. Наддава добре. Някой сблъсквал ли се е с такъв проблем? Изобщо не отваря уста, а не искам да я храня насила...

Продължавай да предлагаш на детето предимно нещата, които харесва. Зеленчуците и без това са най-подходящата храна за въвеждане на този етап. Не се притеснявай, че не изяжда голямо количество. Дори и никога да не достигне 150 гр. Колкото иска да хапва. Отложи останалите неща за известно време. По-късно пак ще и предложиш.

Няма как да ги храним насила. Моята дъщеря също си стискаше устата и нямаше какво да направя. И никога не изяждаше повече от 50 гр пюре/каша. Броях си го за цяла порция. Колкото изяде, толкова. Нямаше конкретни предпочитания, просто явно се нуждаеше от минимално количество храна. Мляко също пиеше много малко. Такова си е детето.

Може би твоето бебе ще свикне постепенно и с други храни. Дай и време. Щом наддава добре, няма място за притеснение. Кашите можеш да ги забравиш засега. Хубаво е да въведеш някакво месо заради желязото. И после  плод, за да не се запича. Но бавно и по малко. След месец, да речем. Също е добре да добавяш АМ в пюрета. Така ще са близки на вкус до това, което познава, и ще ги приема по-добре.
Успех!

# 168
# 169
  • Мнения: 24
Здравейте мами. Имам бебе на 5++ месеца. Понеже има голям интерес към храненето ни още от много рано, преди три дни реших да започна захранване с пюре от тиква (домашна), приготвено от мен. Дадох й 1-2 л първия ден преди обяд. Не се е мръщила нещо, но по-скоро се омаза цялата и разнасяше пюрето в устата си, понякога го избутваше навън, понякога успяваше да глътне нещо. На два пъти се позадави, закашля. Така беше и следващите 2 дни, като сама си отваряше устата, но не пожела повече от 1-2 л. Това звучи ли ви като да е готова за захранването? Друг проблем, който за съжаление забелязах по-късно е появата на червени петънца като екзема по-скоро на сгъвките при лактите на двете ръце, на и над лактите няколко малки, на сгъеката под едното коляно, на едната китка и над едното ходило. Това обрив от захранването ли е? Забелязах едното петно преди два дни и си мислех че се е протрила или нещо подобно. Но снощи преди къпане я огледах по-внимателно и забелязах другите петънца. Педиатърката смята, че са гъбички и не е от захранването. Трябвало на корема да има обрив ако е от алергична реакция към захранването. Не знам какво да правя, да спра ли да й давам тиква?

# 170
  • Мнения: 367
При моето дете, когато се обриваше от храна се появяваше обрив по корема и гърдичките и понякога по ръчичките. Така че предполагам, че можеш да се довериш на мнението на педиатърката. Щом си преценила, че е време да започнеш захранването - продължавай. Нормално е все още да се учи как се преглъща храна. Предлагай, пък колкото иска да изяде - толкова. Аз започнах на 4 месеца, но доста време (няколко месеца) ядеше по 50-тина грама и после АМ. За тези месеци макар и в малко количество въведох повечето зеленчуци и плодове и после започнах безглутеновите каши.

# 171
  • Мнения: 452
Кога се дават плодовите пюрета? Сутрин или следобед с кашата?

# 172
  • Мнения: 1 212
В началото на захранването е по-добре след обед.
Може добавено към кашата, а може и само плодово пюре между храненията.

# 173
  • Мнения: 452
Може ли някакви варианти на СЗ за 6+? Може ли бисквити с пюре, кисел?

# 174
  • Мнения: 3 252
Може ли някакви варианти на СЗ за 6+? Може ли бисквити с пюре, кисел?
може. Особено ако бебето е пухкаво и не искате да го напомпвате с каши.

# 175
  • Мнения: 433
Това с напомпването от кашите  си е градска легенда, не е никак задължително...

# 176
  • Мнения: 4 966
Според мен,точно с кисел/нишесте/ бисквити ще се напомпа, но Rolling Eyes

# 177
  • Мнения: 6 557
Бисквити и нишесте на 6+?!!
По-добре само плодове, сварени и то, а не сурови. Сурови само банан и авокадо.

# 178
  • Мнения: 433
Може ли някакви варианти на СЗ за 6+? Може ли бисквити с пюре, кисел?
. А какво сте въвели до сега не споменавате...

# 179
  • Мнения: 452
Може ли някакви варианти на СЗ за 6+? Може ли бисквити с пюре, кисел?
. А какво сте въвели до сега не споменавате...
Имаме заместено обедно хранене със зеленчуци. Въвела съм и ябълка, круша, слива, елда и оризова каша.

Общи условия

Активация на акаунт