Идва зима мразовита, всяка плетките заплита! - тема 98

  • 46 221
  • 750
  •   1
Отговори
# 555
  • София
  • Мнения: 500
Здравейте, благодаря за насоките за чорапките! Много полезно! Тук намерих и нещо много лесно, но дали ще е удобно?
https://www.youtube.com/watch?v=I9DiKBLePLM&ab_channel=TashaDerkach

# 556
  • Мнения: 5 384
Диорела, благодаря! На теория всичко ми стана ясно Joy
Тези чорапени прежди вълна с акрил много ги харесвам, има много красиви цветове. От такава си плетох шал миналата година, много мекичък, топли и не се свива при прането. После исках да взема още едно гранче и за шапка, но вече нямаше от същия цвят.

Малко извън темата да се оплача, унищожих един кашмирен пуловер Confused Облякох го веднъж, изпрах го, и се сви наполовина. На програмата за вълна в пералнята, досега не ми се беше свивало нищо. Или другите ми пуловери не са истински, или и аз не знам какво се случи...

# 557
  • Мнения: 2 039
Извинете,че нахлувам в темата.Аз плета рядко,но сега ми се налага да изплета ленти за коса за зимата.Можете ли да ме насочите към модели,но да са описани подробно,че не съм много сръчна.!

# 558
  • София
  • Мнения: 500
Лента за коса съм харесала тази, но не ми се вижда лесна!
https://www.youtube.com/watch?v=z2ckjTQi0ww&ab_channel=%D0%A … D0%9B%D0%98%D0%AF
Тази май е по-лесна:blush:
https://www.youtube.com/watch?v=9BQ-52PbsZo&ab_channel=LaNa% … D0%BD%D0%B8%D0%B5

# 559
  • Мнения: 4 208


Малко извън темата да се оплача, унищожих един кашмирен пуловер Confused Облякох го веднъж, изпрах го, и се сви наполовина. На програмата за вълна в пералнята, досега не ми се беше свивало нищо. Или другите ми пуловери не са истински, или и аз не знам какво се случи...
Кашмирените си пуловери съм прала винаги на ръка и с хладка вода и въпреки това винаги са се свивали.
За това вече не си купувам.

# 560
  • Мнения: 2 039
Благодаря за полезните клипчета!

# 561
  • Мнения: 6 895
Диорела, благодаря! На теория всичко ми стана ясно Joy
Тези чорапени прежди вълна с акрил много ги харесвам, има много красиви цветове.
Скрит текст:
От такава си плетох шал миналата година, много мекичък, топли и не се свива при прането. После исках да взема още едно гранче и за шапка, но вече нямаше от същия цвят.

Малко извън темата да се оплача, унищожих един кашмирен пуловер Confused Облякох го веднъж, изпрах го, и се сви наполовина. На програмата за вълна в пералнята, досега не ми се беше свивало нищо. Или другите ми пуловери не са истински, или и аз не знам какво се случи...

Флоксче, чорапените прежди са вълна с полиамид,  смесите с акрил  са друга бира.

За прането на кашмир, Анжи ще каже, тя плете доста с кашмир.

# 562
  • Мнения: 5 384
Може и полиамид да е било, не се сещам. Аз си мислех, че са подобни двете изкуствени влакна, досега не съм правила голяма разлика между тях. По-хубава ли е смеската с акрил, или по-лоша?

# 563
  • Мнения: 448
Здравейте!
Попринцип свиването това е с други думи плъстене. Плъстене става с сапун и рязка промяна на температура на водата. Значи когато перем вълнени дрехи слагаме много малко( 0,5 от чаена лъжичка) препарат за вълна(задължително), ако перем на ръка не търкаме и водата в която перем и изплакваме една температура. Лично аз всичко пера на програма вълна и всичко е ок. Възможно нещо се случва при невнимателност и е било натиснато някакво дополнително  копче. Също зимата студена вода във водопровода доста по-студена и може би става при изплакване става  «шок» на дрехата. По-принцип свойство на 100%  кашмир е да се растяга в широчината и да се свива по дължината, затова всичко това дрябва да се предвиди преди плетене.  И още нещо - кашмир е чудесна вълна със златни свойства - пуловер от кашмир не може всеки ден да го обличаш, трябва да му даваме «почивка» и ако след носене го проветрим, той има свойство самоизчистване, затова няма нужда от често пране. Също, ако стават топчета при прането те почти всички някакси отпадат. При мен дори има този ефект при 30% кашмир.
Но така малко за информация - първо плета образец от кашмир, пера го така както ще пера и готовата дреха, често дори 5 пъти пера образец, а след това изчеслявам кройката, тогава ще има по-малко шанс от изненади. Но по-принцип обикновена вълна, мерино също могат да се свият при неправилно изпозване.
Пожелавам на всички да нямате изненади с любимите ви дрехи.

# 564
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 743
Diorela, на мен не ми се отварят линковете за пуловерите, които си споделила на предната страница.... Може ли друг линк... За блузата, или пуловера ми е думата...
Чорапи не плета... Тук и през зимата съм с боси крака...

# 565
  • Мнения: 6 895
Може и полиамид да е било, не се сещам. Аз си мислех, че са подобни двете изкуствени влакна, досега не съм правила голяма разлика между тях. По-хубава ли е смеската с акрил, или по-лоша?

Не съм спец, но съм забелязала, че чорапената прежда  с полиамид няма проблем, когато се глади. Също полиамида мисля, че дава доста по-голяма здравина на преждата.
Акрилът се разваля при гладене. И сякаш в смесите стои по-пухкав, за блузи, пуловери и т.н. За чорапи трябва да е здрава и топла прежда.

danilu, дала съм и линк към клипа, това е https://www.youtube.com/watch?v=PmaFlFKrYKc
-  
Цитат
КРУГЛАЯ КОКЕТКА СПИЦАМИ! просто! легко! #ЛюдмилаТен
Тя дава и още 1,2 клипа с разчет, но там са само обяснения как пресмята наддавките - обяснява, че при реглан се наддават по 8 бримки през ред, т.е. на 2 реда, затова тя наддава по 24 бримки на всеки 6 реда.

Последна редакция: пн, 30 ное 2020, 02:27 от Diorela

# 566
  • Мнения: 2 855
Никога, никога, никога и по никакъв повод недейте да гладите акрил. Това го казвам от личен, злополучен опит и вече знам, че акрил НЕ СЕ ГЛАДИ. Плетох шал, преждата беше акрилна. Плетка 1л 1 оп., представяте си колко е трудоемко. Получи се разкошен пухкав шал. Изпрах го и след това по незнайна за мен причина реших да го изгладя. Е,  мекия пухкав шал се превърна в сплескан и не пухкав шал, мъката беше голяма. Но от тогава знам - акрил НЕ СЕ ГЛАДИ!

# 567
  • Мнения: 448
Акрил се използва като замяна на натурален състав, а полиамид за здравирата. Класическа чорапена прежда е с 25% па, всеки мохер и почти всичка ангора има до 30% па, защото косъмчита от мохер и ангора трябва на нещо да ги закрепя т. А в  прежда с нисък състав на мохер можем да видим и акрил и полиамид.
А гладене на акрил е опасно. За проба правите експеремент с малка мостра, а и също , ако все пак искате ла направите леко визия на дреха, тогава с ютия с пара( сегашни ютии имат опция за дополнителния пар) като я държите над дрехата!!!! и леко с пара отгоре това е максимум,но все пак бих пробвала на мостра.

# 568
  • Мнения: 5 384
Момичета, благодаря ви, много сте мили Flowers Hibiscus
И аз имам бегъл спомен че съм гладила акрилна плетка преди много години, стана твърда като ренде.

Данилу, при мен линковете се отварят. Пробвяй да търсиш по ключова дума, само не знам тази кокетка на други езици как се превежда Grinning

Не знам какво става с моята пералня, сега извадих още една партида вълнени дрехи от нея. От всичките дрехи само една вълнена жилетка се е свила! А е прана поне десет пъти точно на същата програма! Яд ме е, много топлеше тази жилетка. Май ще трябва да запретна ръкави и да се науча да си плета жилетки сама Joy Досега съм си плела само блузки без ръкав, нещо ръкавните извивки ме плашат...

Момичета, дайте мнение. Гледах клипчета в ютуб, как се правят жилетки от 100% вълна, като първо се плете в кръг на обръч (като пуловер),и след това се срязва отпред където се слага ципа. Тази техника се ползва за норвежки пуловери, защото шарката е по-равномерна, когато се плете в кръг.
Някой от вас пробвал ли е така?
На мен плетенето в кръг ми е много по- лесно отколкото да плета три отделни части и да ги зашия. Даже не мисля да плета шарка, само гладка плетка в един цвят. Ще плета от дебелата домашна вълна, която се продава по пазарите, искам да топли много. Знам, че шарките и плетениците правят дрехата по-дебела и по-топла, но засега ми се струва прекалено сложно.
Ето едно клипче, техниката се казва cut a steek, не знам на други езици как е.
https://m.youtube.com/watch?v=buKv6Wg8TcY

# 569
  • Мнения: 47 990
Аз не плета дрехи,но съм чела за това, защото е любопитно. И адски рисковано Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт