"Богатство" на кредит

  • 20 188
  • 665
  •   1
Отговори
# 345
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 287
Стандартът на живот не се определя от това с какъв анцунг ходиш и какъв ти е телефона.

# 346
  • Мнения: 2 998
Заради тези 30000лв, които се обсъждаха снощи сънувах, че отивам да си купувам нова кола. Беше чудесно докато не се събудих. Smile
Гледам, че момчетата са си ги мерили през нощта, но всичко са изтрили.

Последна редакция: ср, 29 яну 2020, 09:22 от YouDontOwnMe

# 347
  • Мнения: 5 268
Или бихте предпочели да платите 20-30 000 неведнъж.
Наведнъж (ако ги имам, разбира се, не бих просила от приятели). Не съм обаче противник на кредитите, просто тук се научих така, в България може би бих предпочела друго. Просто няма какво толкова финансово да ме изненада, за да се страхувам да ги дам (думата ми е за здравеопазването, обучението, състоянието на работния пазар).

# 348
  • Варна
  • Мнения: 36 614
Бих ги дала наведнъж, ако ги имам.

Не съм против кредитите, както и лизингите. И двата продукта съм ползвала неведнъж. Против съм КК.

Последна редакция: ср, 29 яну 2020, 11:37 от HighSpeed

# 349
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 422
Кредитната карта е удобство, ако имаш финансова дисциплина и си погасяваш вноската в определения период, тогава не плащаш лихви.
При пътуване няма как да си ангажираш рент-а-кар без КК или ако го направиш цената е двойна (проверено). Когато пазарувам в интернет предпочитам да плащам през PayPal и пак си е удобство.  Последните десет години не съм платила лихви по кредитната карта,  винаги съм изхарчила толкова, колкото мога да погася в началото на следващия месец, както е по договор.

# 350
  • Мнения: 18 543
Понеже стана дума за нова кола, да кажа аз как постъпих.
Можех да платя цялата сума наведнъж, можех и на лизинг. Избрах второто, тъй като като теглих чертата - и цялата сума да беше, като си направя сама застраховки, това-онова, пак излизаше приблизително същото. Два месеца преди да родя отидох сключих договор - сравнително висока първоначална вноска със съвсем нормални месечни, - една седмица преди да родя си взех колата. Вноските не са ме натоварвали по никакъв начин, общо взето платих нормална цена за това да имам кола без грижи за обслужването през първите години и с повече място за детско столче и количка, което място в предишната ми кола беше по-ограничено.

# 351
  • София
  • Мнения: 3 161
Кредитната карта е удобство, ако имаш финансова дисциплина и си погасяваш вноската в определения период, тогава не плащаш лихви.
При пътуване няма как да си ангажираш рент-а-кар без КК или ако го направиш цената е двойна (проверено). Когато пазарувам в интернет предпочитам да плащам през PayPal и пак си е удобство.  Последните десет години не съм платила лихви по кредитната карта,  винаги съм изхарчила толкова, колкото мога да погася в началото на следващия месец, както е по договор.
Ако има и кешбек, не само годишната такса може да се избие, а и да си на +. Отделно застраховки, намаления, безплатни салони по летищата, все са +, дори веднъж да ги ползваш.

# 352
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 422
Да, така е. Човек трябва добре да преценява и да може да си слага спирачка и да ограничава импулсивните покупки.

# 353
  • Варна
  • Мнения: 36 614
При мен проблемът не са импулсивните покупки, това отдавна съм го овладяла, а по-скоро липсата на фиксиран, получаван по едно и също време всеки месец, доход. Просто работата ми е такава, на периоди. Затова и лично аз съм против КК.

# 354
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 422
В периодите с по-ниски доходи я скриваш от себе си Simple Smile

# 355
  • София
  • Мнения: 1 250
Богатството на кредит винаги ми е било смешно и нелогично. Човек трябва да инвестира в знания, в умения, да развива себе си и да има прилични доходи, с които да си позволява дребни неща, без да прибягва до кредити. Винаги съм се чудила на хора, които теглят кредити за телефони, часовници, дрехи, а когато излезнат на заведение, нямат два лева, за да се усмихнат. Не го разбирам и не желая да го разбера. Кредит си заслужава да се изтегли само за нещо голямо, което иначе е непосилно да се случи в кратък срок дори с доста стискане и спестяване, за жилище например. Тогава и само тогава бих стигнала до кредит, при това доста информирано.

Импулсивните покупки.. по едно време се усетих, че съм започнала с тях и бързо се осъзнах и ги спрях. Повтарям си, че си имам всичко необходимо и нямам нужда от нови дрехи и обувки. Обичам да пазарувам изгодно, но само ако наистина имам нужда от това, което е на промоция.

За скъпи телефони.. забравих преди години, когато ми откраднаха таблет и телефон, които бях взела на изплащане - млада, глупава, неопитна, наивна. Не съжалявам за това, защото ми даде ценен урок как се взима и после как се връща.

Харесва ми фразата "финансова дисциплина", тя наистина е необходима. И както и в една друга тема преди време бях споменала, много е тъжно, че в училище не се изучават финанси и управлението им, защото е нужно още от ранна възраст всеки един човек да има малко или много финансова култура.

# 356
  • Мнения: X
Гледам, че момчетата са си ги мерили през нощта, но всичко са изтрили.

Не сме, дори ни беше забавно. Satisfied

# 357
  • София
  • Мнения: 38 529
Ха, нашия кредит е точно 30 хил в момента. Актуализиран с цел преквалификация.
Иначе и с двете ни дебитни карти може да се плаща всичко в интернет.

# 358
  • Варна
  • Мнения: 36 614
Аз също предпочитам да се разплащам с дебитни карти.

# 359
  • Down south
  • Мнения: 7 686
Аз също предпочитам да се разплащам с дебитни карти.
Мисля, че в България все още не се предлагат изгодни кредитни карти. Да кажем карта с "награда" за отварянето и, без годишна такса, с 12 месеца гратисен период, тоест 0% лихва, плюс процент cash back.
Тоест отваряш картата и получаваш $200 за това, че си отворил карта точно в тази банка, ползваш и след време имаш върнати $500-1000 и т.н., които можеш да ползваш към баланса на картата или да получиш чек за сумата.
С дебитна карта това няма как да стане. Преди много години и аз ползвах само дебитни.
Разбира  се, не се забогатява, но по-добре да получиш някаква сума обратно, отколкото никаква.

ПП Като изтекат 12-те месеца, лихвата е факт, но ако похарчената за месеца сума се плаща в срок, лихва няма. Ако обаче харчиш 1000 на месец, а плащаш минимума от 25, тогава може да стане тромаво, скъпо и неприятно.

Последна редакция: ср, 29 яну 2020, 16:14 от Daylily

Общи условия

Активация на акаунт