Тема за бързи въпроси и отговори ~ Всичко за нашите деца ~ Училищен блиц ~ Тема №4

  • 33 588
  • 749
  •   1
Отговори
# 105
  • София
  • Мнения: 6 211
Конкретно историята не се повтаря. В трети клас учиха до Освобождението, тази година - след него. Expressionless

# 106
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 258
синковеца (6 клас) оня ден ми изрецитира: "ВПН се е случило поради демографски причини и климатичните промени." Flushed
оказа се, че така е написано в учебника.
след това доста си говорихме кога може и кога не бива да се използват съкращения, какво значи демографки причини и какви са климатичните промени, довели до великото преселение на народите.
и какво става, когато многобройни диви и войнствени племена започнат да се заселват в обширни, по-слабо населени райони, заселени с по-улегнали и по-мирни племена.

смятам, че в учебниците информацията не е написана разбираемо, липсват връзките между събитията, а изпитването е концентрирано върху цитиране на дати, периоди на управление, а в географската част височини на върхове, нещо, което по мое мнение е ненужно.

# 107
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Ако някое дете от 3 и 4 клас дойде и изрецитира датите и границите по времето на всички битки, владетели и царства след лятната ваканция, елате и пишете тук, за това става въпрос.

Моето със сигурност. И съдейки по оценките на останалите от класа - поне 80% от тях. Квартално училище. И ние навремето ги учехме.

Лятната ваканция свърши преди пет месеца. Ако не знаете.

Не знам Вие как сте го пропуснали.

# 108
  • Варна
  • Мнения: 3 087
Свърши ли Joy

# 109
  • Мнения: X
С кое? Изобщо няма да ми е смешно, ако детето ми не се справя с даден предмет в училище и последното, което ще обвинявам е трудния материал или неграмотния учебник.

# 110
  • Мнения: 29 907
В кой клас започват с т.нар. разказвателни? ...т.е. да се изисква от децата да разказват урока...?!?

# 111
  • София
  • Мнения: 62 595
Още от четвърти трябва да разказват, но все по-малко учители го изискват. По-лесно е с тестове. И после децата не могат на един отворен въпрос цяло изречение да напишат.

# 112
  • Варна
  • Мнения: 3 087
А къде съм написала "не се справя"? Съвестните деца си учат, друг е въпросът на каква цена. За мен, щом материала е в учебника, трябва да се знае и не подлежи на дискусия, но това е коренно различно от това, доколко разбираемо е поднесен, оформен и прочие.

# 113
  • Мнения: X
Не мисля, че може да се сравняват учебници от сега и от преди. Нито имаме реален спомен от тогава, нито имаме съвсем коректна преценка за сега. И едно време всичко се поднасяше толкова скучно и сухо, че дори и да е било правилно оформено и граматически издържано, пак се зубреше наизуст и без разбиране. Сега поне са по-разчупени учебниците, въпреки че имат кусуру. Жалването от трудния материал не го разбирам, още повече че детето се справя. В България изначало ни е такава системата на обучение - сухарска.

# 114
  • София
  • Мнения: 62 595
И сега е скучно и сухо. Децата в малките класове все още не могат да възприемат и да осмислят времевите интервали, затова не разбират. За тях "о, имали сте телефон само вкъщи?" е вече преди новата ера.

# 115
  • European Union
  • Мнения: 1 428
Това, че детето ми се справя, не е основание да си мълча за сложността на учебния материал. Ненужно сложен е. И да, спомням си какво съм учила преди 30 години. Може и да е било суха теория, но като обем уроците ни бяха 3-4 пъти по-къси от сегашните.
Освен това по наше време папагалското възпроизвеждане на информация беше нужно умение. Сега е абсолютно ненужно. Но нашата система е замръзнала във времето и само добавяме допълнителна информация към тогавашните уроци. Нищо ново и разчупено не виждам, не се и надявам.

# 116
  • Мнения: 19 346
Ивка, не се втелясвай толкова на учителката ви. Разяснявай материала с твои думи, детето да разказва параграфите с по 1-2 изречения и толкоЗ. Помнят се най-важните години. Другото-покрай ушите.
Същото се учи после нагоре. В шести клас например.

# 117
  • Мнения: 29 907

Освен това по наше време папагалското възпроизвеждане на информация беше нужно умение.

Това не е вярно. Никога не съм учила папагалски.

Днес дори е много по-интересно на децата, отколкото на нас ни е било. Имат помагала, шарени и забавни, имат интеактивни дъски и приложения, имат опити най-различни. Интернет и Гугъл са им първи помощници...

Едно време не е било така. Да не говорим, че, каквато и информация да ти е трябвала, тичаш до библиотеката....

# 118
  • Варна
  • Мнения: 3 087
Това, че детето ми се справя, не е основание да си мълча за сложността на учебния материал. Ненужно сложен е.
Подкрепям. Да не говорим, че "справянето" в горния курс е благодарение на стотици часове частни уроци по български, математика и Бог знае какво още. Пълен абсурд за мен!

# 119
  • Мнения: X
Защо са нужни частни уроци при условие, че родителите са учили по време на желязна учебна система и помнят целия учебен материал?

Общи условия

Активация на акаунт