Тема за бързи въпроси и отговори ~ Всичко за нашите деца ~ Училищен блиц ~ Тема №4

  • 33 416
  • 749
  •   1
Отговори
# 510
  • софия
  • Мнения: 25 399
Училището е организации от обществения сектор.


Миналата година покрай НВО бяха искани доста справки от различни училища относно приетите ученици и техния бал. Справки бяха предоставени. Без лични данни естествено.

# 511
  • Мнения: 29 276
Това не е обществена информация.
Такава би била например поръчката за доставчик в стола или конкурса за наемател на павилиона за закуски.

Оценките са лични. Повечето учители дори не споменават имена, когато говорят за оценки. Ако иска някой родител да пита конкретно за детето си, се прави лично, иначе говорят като цяло за класа. Най-много да се каже, че има примерно 10 шестици, 7 петици, 9 четворки и т.н.

# 512
  • софия
  • Мнения: 25 399
Нищо лично няма в оценките, когато не е посочено чии са. Това е статистика.

# 513
  • София
  • Мнения: 62 595
Звънче, ти си искала приемни балове, които на всичко отгоре се изнасят и на списък в училището като оценки с имената. А жената иска текущи оценки от дневника на училището. Това вече не е публична информация.

# 514
  • Мнения: 29 276
Въпреки всичко не мисля, че ще предоставят такава информация на родител.

# 515
  • софия
  • Мнения: 25 399
Звънче, ти си искала приемни балове, които на всичко отгоре се изнасят и на списък в училището като оценки с имената. А жената иска текущи оценки от дневника на училището. Това вече не е публична информация.
Бъркаш, списъци с приемни балове отдавна не се изнасят, още по-малко с имена. Оценки от НВО също няма отдавна.
Жената иска да знае колко 6ци има, колко 5ци и т.н. Нищо лично няма в тази информация. Тя ще помогне да си състави мнение за това как работи училището.
Цитат
Обществена информация по смисъла на този закон е всяка информация, свързана с обществения живот в Република България и даваща възможност на гражданите да си съставят собствено мнение относно дейността на задължените по закона субекти.

mona, хвърли око на тези правила.

Последна редакция: ср, 10 юни 2020, 14:43 от zvаnchе

# 516
  • София-Младост
  • Мнения: 23 330
Срудния успех по математика на всеки клас от випуска по може да дадат...но всички оценки...

# 517
  • софия
  • Мнения: 25 399
Ако ги поиска, са длъжни да ѝ ги предоставят. Това колко броя оценки 6ци има в класа/випуска не е никаква лична информация и спокойно следва да бъде предоставена. Трябва ясно да се посочи какво се иска - брой оценки по вид, по класове или среден успех. Защото при неясно формулирано искане, могат да предоставят нетърсена и ненужна информация.

# 518
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 016
и аз смятам, че това е статистика и би трябвало информацията да се предоставя, но е факт, че не я дават.

# 519
  • софия
  • Мнения: 25 399
ДОИ е чувствителна и наблюдавана тема и се стараят да не нарушават закона.

# 520
  • София
  • Мнения: 62 595
Иска оценките на всички класове от випуска на едното й дете по математика. Според мен няма да й дадат тази информация.
Предполагам, че иска оценките, защото има някакъв проблем с оценяването на детето й.  И явно не е за ДЗИ.

# 521
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 016
каква лична и секретна информация има в статистика от вида:

"на теста по математика, проведен на ХХ.ХХ.2020, резултатите са както следва:

3 х 6
5 х 5,88
6 х 5,11
...
4 х 2"

# 522
  • софия
  • Мнения: 25 399
Много искам да видя мотивите за отказ за предоставяне на подобна информация "В клас "а" текущо са поставени 56 6ци, в клас "б" - 87 и т.н." Grinning
С голям кеф бих обжалвала такъв отказ.

# 523
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Аз мисля, че не е забранено.
Позовавам се на това, че учителят при провеждане на писмено изпитване може да постави статистика на всяка работа за това какви са резултатите в класа. Щом това е допустимо, значи не би трябвало да е проблем родител да поиска оценките на всикчи.
Между другото в Школо има някакви статистики, не знам как се виждат през родителски акаунт.

# 524
  • Върху лъчите на Слънцето.
  • Мнения: 1 992
През родителски акаунт се вижда успехът на детето спрямо класа и спрямо училището по предмет, но не за конкретно изпитване.

Общи условия

Активация на акаунт