Вирусът в Китай - COVID-19 (COrona VIrus Disease-2019)

  • 816 821
  • 21 677
  •   2
Отговори
# 4 155
  • София
  • Мнения: 4 878
Оказва се, че притесненията ви са направо смехотворни.

# 4 156
  • Мнения: 13 201
От много време няма клипчета от Китай, освен онези с птиците. Който има колеги там, какво разказват?

# 4 157
  • Мнения: 1 350
В туитър мернах няколко човека да твърдят, че им е ограничен достъпа, но това са си просто туитърски истории, много неща там не са проверени, така че не е много сигурно. След като има хора, които казват, че общуват служебно с китайци, значи не е като да е напълно ограничен. Но и това, че няма никакви клипове, говори, че нещо определено се е променило. Все пак аз ги гледам на английски, на Китайски може и да има, но аз китайски не знам.

# 4 158
  • София
  • Мнения: 1 847
80% го карат леко -  18% развиват усложнения. От тях някакъв процент стигат до живото-застрашаващо състояние (не помня процента май 25% беше) и от тях около 15% почиват.
Това беше казал лекарят в интервюто.

Ето това намерих сега
80.9% са с леки симптоми и се лекуват вкъщи
13.8% развиват усложнения - пневмония и затруднено дишане
4.7% са в критично състояние
2% завършват със смърт

Последна редакция: сб, 22 фев 2020, 18:12 от tanini

# 4 159
  • Мнения: 824
Притесненията е нормално да ги има, не са неоснователни.
Паниката е излишна, но здравият разум не! А моят здрав разум ми говори, че идва нещо ново, непознато и е добре да съм подготвена, това включва и да съм добре информирана.
В моя случай, имам възрастни родители, единият, от които с две придружаващи заболявания. Аз ще съм тази, която ще ги информирам подробно какви мерки да вземат, как да се предпазват максимално.

# 4 160
  • Мнения: 730
Втората жертва в Италия е 75 годишна жена, която се е зарсзила в спешното отделение, където е бил 38 годишния мъж. Не е било известно, че е коронавирус, докато не е починала.

# 4 161
  • Germany
  • Мнения: 2 015
Всъщност Италия продължава с още заразени. Още един в Piemonte Region. Тия случаи там не са от вчера за днес, явно никой не ги е тествал.  На принципа “just a flu“ са действали.

Последна редакция: сб, 22 фев 2020, 20:11 от PeaPink

# 4 162
  • Мнения: 6 919
От стандарта зависи какъв процент от частиците с диаметър  0,3 микрона улавя  . Мисля че са едникратни . Ето информация , има табличка с класификациите .
https://fastlifehacks.com/n95-vs-ffp/
Добре систематизирана информация!
Една забележка и малко допълнение. Много хора правят грешка, като си мислят, че филтриращата материя, от която са направени маските действа като сито и улавя частици само до определен размер, а частиците с по-малък размер ги пропуска. Това не е така! Структурата на тази материя наподобява структурата на жив плет и филтрира преминаващият въздух по няколко начина. При по-едрите частици тя действа като нормално сито, частиците са достатъчно големи и не могат преминат между нишките на филтъра. С намаляването на размерите на частиците те вече могат да преминат между нишките, но заради масата им увлечени от преминаващият въздушен поток те не успяват да заобиколят нишките както въздуха, а се сблъскват с тях. Все едно си представете, че се движите с висока скорост в гора, дори и да можете да минете между дърветата заради високата скорост няма да можете да криволичите с лекота и ще се блъснете в някое дърво. Това е вторият начин на улавяне и се нарича инерционен сблъсък, така се улавят частици с размери над микрон. При третият начин, който се нарича прихващане частиците успяват да следват въздушния поток, но при заобикаляне на нишките те се отъркват в тях и се спират. По този начин се улавят частици с размери между 0,1 и 1 микрона и точно при този размер маските са най-малко ефективни, например N95 не улавя 100%, а около 95%. Когато размерът на частиците намалее още се задейства четвъртият начин на улавяне, който се нарича дифузия. Частиците вече са твърде малки и молекулите на въздуха започват да ги блъскат насам-натам, движението им става зигзагообразно и пак се сблъскват с нишките на филтъра. По този начин се улавят частици с размери под 0,2-0,1 микрона като с намаляването им ефективността на филтъра расте , а не намалява както си мислят много хора.

Освен класа на филтрация има значение и конструкцията на маската. Има такива с клапан за издишване и такива без. Тези с клапан облекчават издишването и спомагат да не се овлажнява маската от дъха, пак се овлажнява маската, но по-малко отколкото при тези без клапан. Тези с клапан обаче не предпазват околните ако вие сте заразени. Относно през колко време трябва да се сменят. Няма дадени точни срокове. По принцип респираторните маски са предвидени да изкарват една работна смяна, но те не се скапват за толкова време ако не се работи в запрашена среда. Проблема е, че се овлажняват и се затруднява вдишването. При невъзможност да се сменят всеки ден с нови може да се ползват няколко бройки, които да се въртят. Използваната да се оставя на сухо място да изсъхне, да измрат евентуално попаднали вируси и да се ползва пак след няколко дни. Трябва да се сваля и поставя внимателно като се избягва пипането на частта пред устата и носа. Те имат една метална пластина, която служи за да се оформи маската по носа. Доста по-добър вариант е полулицева маска като на nameika-31. Много по-сигурно и удобно се уплътнява по лицето, има 3 клапана /два за вдишване и един за издишване/, които не позволяват на издишвания въздух да се връща във филтрите и съответно те издържат доста по-дълго. Недостатък е че са по-скъпи такива маски, по-тежки са и сега всички биха те зяпали ако се появиш на улицата така. Ако обаче ни удари вируса, няма да прави такова впечатление подобна маска.

# 4 163
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 308
Притесненията е нормално да ги има, не са неоснователни.
Паниката е излишна, но здравият разум не! А моят здрав разум ми говори, че идва нещо ново, непознато и е добре да съм подготвена, това включва и да съм добре информирана.
В моя случай, имам възрастни родители, единият, от които с две придружаващи заболявания. Аз ще съм тази, която ще ги информирам подробно какви мерки да вземат, как да се предпазват максимално.
кажи им да не ядат китайски чесън, пиле по китайски и всичко свързано с китайците.
просто да се върнат 100 год. назад и да си живеят живота.

пп. когато стане някаква глобална катастрофа като в Чернобил, атомната в Япония, изригването на вулканите ... потърпевши са много държави поради движението на въздушните маси. в този смисъл  въздуха над Китай все някога ще бъде в други държави.  какво да правим в този случай за да не се заразим?  да спрем въртенето на Земята ?

# 4 164
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 297
Добива ли се траен имунитет след прекарсн коронавирус?

# 4 165
  • Мнения: 9 276
Това е най-важния въпрос. Има и сведения за повторно заразени.

# 4 166
  • Буркина Фасо
  • Мнения: 13 308
Добива ли се траен имунитет след прекарсн коронавирус?
да. поне за 2 месеца.
короната е на линия от 2-3 мес.  очакваш ли някой да каже, че може да има траен имунитет за следващите 10-20 год ???   
такъв въпрос може да го зададеш след много време, не сега.

# 4 167
  • Мнения: 1 350
Добива ли се траен имунитет след прекарсн коронавирус?

Има данни, че хора излекувани и изписани след няколко дни се връщат пак с положителен тест. Те тестовете като цяло не са сигурни, но все пак може и да не се придобива имунитет.

# 4 168
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 297
Аз съм лаик, но мисля, че с кръвни изследвания може да се докаже дали организмът има изградени антитела.
Ако няма траен имунитет, на какъв принцип ще се изгради ваксината?
Може и някоя глупост да съм написала, извинете ме, ако е така.

# 4 169
  • Мнения: 13 201
Това наистина е проблем. Ако повтаря и потретя, дали ще има изобщо оцелели.
За ваксината ставам все по-песимистично настроена.
Но се надявам самия вирус да се насити и да отслабне силата му. Не знам как ще стане. Мернах някъде, че още 17 болници се строели. Дали е вярно?

Втората жертва, заразена в спешното? Как е станало, нали този мъж го приеха вчера, кога успя да я зарази и да почине?

Общи условия

Активация на акаунт