Истанбул [тема 51]

  • 39 443
  • 743
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 2 293
Здравейте момичета.
И благодаря за прекрасната тема.
Запазих места за екскурзия до Истанбул от 20.04 до 23.04. С мен ще бъде и племенницата ми, която за първи път ще посети Истанбул(надявам се да и хареса колкото на мен и да поиска отново да се върне там).
И така, от ТА ще се възползваме само от превоза и хотела, а той май ще бъде "Marina citi". Ще се възползваме и от безплатната панорамната обиколка на Истанбул, посещението на "Свети Стефан", парка "Емирган" и забележителностите по Султанахмед. След това ще ни настанят в хотела и следобеда ни ще е свободен. И от тук започва моята програма, която съм измислила.
Ще хапнем в "Sait Iskender"(видях, че заведението е предложено в темата, а и се намира близо до хотела). И тук се двоумя кое да избера първо. Имам два варианта.
1 вариант: Да се върнем на Султанахмед и да посетим "Света София"(за нея с организирано посещение ни искат по 25 евро), след това Водохранилището(всички казвате, че е красиво и си заслужава), искаше ми се и Топ капъ, но във вторник е затворен, за това ще го оставя за сряда сутринта. Ако успеем да влезем и в Синята джамия да разгледаме и ще се разходим по" Soguk cesme sokak".
2 вариант: Да стигнем до Таксим, от там по Истиклял до кула Галата, Египетския пазар, сладкарницата "Хафъз Мустафа" и от там или с Т1 или пеша да се върнем и да посетим Капалъ черши.
Това е за ден вторник. Ако вие имате някакви предложения какво още можем да разгледаме, приемам с удоволствие.
За сряда в ранния следобед ТА предлага посещение на музей "Карие"(20 евро), джамията "Михримах султан"(20 евро), църквата "Влахерна"(20 евро).
Искаше ми се да посетим тези три места, но на всяко по 20 евро ми се вижда множко. Дайте ми съвет.
Стана дългичко моето писане. Благодаря предварително за всичко, което ще ми предложите като варианти.
Защото искам да разгледаме и Топ капъ и парка Гюлхане.
Благодаря предварително.
Хубав ден на всички.

# 76
  • Мнения: 539
Здравейте момичета.

За сряда в ранния следобед ТА предлага посещение на музей "Карие"(20 евро), джамията "Михримах султан"(20 евро), църквата "Влахерна"(20 евро).
Искаше ми се да посетим тези три места, но на всяко по 20 евро ми се вижда множко. Дайте ми съвет.

Хубав ден на всички.


До колкото разбирам познавате Истанбул. Разгледайте Карие и църквата "Влахерна" сама.
От Карие по уличките в квартала се стига до църквата. Не си заслужава за църквата до давате 20Е. Църквата се потдържа от гърци, който говорят български.

# 77
  • Мнения: 2 293
Здравейте момичета.

За сряда в ранния следобед ТА предлага посещение на музей "Карие"(20 евро), джамията "Михримах султан"(20 евро), църквата "Влахерна"(20 евро).
Искаше ми се да посетим тези три места, но на всяко по 20 евро ми се вижда множко. Дайте ми съвет.

Хубав ден на всички.


До колкото разбирам познавате Истанбул. Разгледайте Карие и църквата "Влахерна" сама.
От Карие по уличките в квартала се стига до църквата. Не си заслужава за църквата до давате 20Е. Църквата се потдържа от гърци, който говорят български.

Здравейте tedizonova.
Благодаря за бързия отговор. Гледах картата и видях, че Карие и Влахерна са в района на Свети Стефан.

# 78
  • Варна
  • Мнения: 4 221
"Района" ва Св. Стефан е доста относително, в случая. Поне от гледна точка на транспорт, не е удачно да се подходи към Карие откъм нашата църква. По-скоро може да се разгледат като се започне с музея и се приключи със Св. Стефан.
В порви пост предполагам има упътвания за достигане до Карие с транспорт. В общи линии, ползва се Т1 и се прекачвате на друг трамвай. Поне така беше, когато ние ходихме. Сега може да има още по-удобни начини.
20 евро са напълно ненужен разход в случая.

# 79
  • София
  • Мнения: 13 141
До Карие ходихме с ферибота, но после има ходене пеша и май имаше изкачване. Всъщност въпросният "Молла незнам какво си" с терасата с гледка го посетихме точно на път от ферибота към Карие. Бяхме слезли на пристанище Айвансарай заради църквата Влахерна, която е срещу пристанището. После пък се върнахме покрай крепостната стена, защото имаше места, където може да се качва по нея. Не че има кой знае какво да се види оттам, но бяхме любопитни да погледнем от всяко ъгълче.

Момичета, имам въпрос към вас -каква е валидността на Истанбулкарт?Моята е отпреди 5-6 години и се чудя дали ще мога да я използвам отново.
Според мен Истанбулкарт има давност, но за активност, а не по дата на издаване. Съвсем наскоро някой спомена, че след като 4-5 години не е била  използвана, се е оказала невалидна.

# 80
  • Мнения: 539
Ние специално си бяхме избрали хотел около бул Ататюрк, защото целта ни беше точно Карие, Тефкур,църквата"Влахерна" и района/църквата "СВ.Стефан, Патриаршията/. Хванахме авт.28 от спирка Вефа и мисля че слязахме на спирка Едирнепаки за Карие и от там пеша до останалите обекти.

# 81
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Да, на високото е музеят и именно заради изкачването споменах, че е по-удачно да се започне с Карие и да се слиза надолу.
Ние минахме през Молла ашк кафе точно на слизане от музея.
Отидохме до Карие с Т1 и другия трамвай, на който се прекачихме на сп. Топкапъ (която няма нищо общо с едноименния дворец). От него пък слязохме мисля също на сп. Едирнекапъ. Все пак трябва да си опресня спомените...


За Истанбулкарт и аз си мисля същото и по тази причина споменах, че нашата редовно се ползва.
Не че не може и по-редовно, де. Stuck Out Tongue Winking Eye
Най-дългият период, в който не е била ползвана, е по-малък от година и половина.
Най-добре е да се провери на машина и ако не е валидна, веднага да се купи нова и да се зареди. На господата по будките вяра нямам.

# 82
  • Мнения: 4 529
kami999,  не е трудно да се достигне самостоятелно до музея Карие. Ще споделя нашия опит, може да ви е полезен. Тъй като го решихме в движение и не бях проучила как да стигнем дотам, хванахме такси от Еминьоню. Взе ни 30 лири. Това беше през 2018 г, сега може да искат малко повече. Задължително питате предварително за цената дотам. Върнахме се с автобус  336Е от сп. Едирнекапъ, която е много близо до музея. Зад тази спирка е джамията Михримах. Изобщо, всички автобуси, минаващи оттам с буква Е, отиват към Еминьоню и могат да се ползват, ако Еминьоню ви устройва като крайна точка. Все пак, питате шофьора за по -сигурно. Виждам на картата, че същите автобуси ( 36Е, 37Е, 38Е, 336Е) се движат и в посока към музея, но спирките са или малко преди, или малко след него. Ако решите да използвате този вариант, според мен,по -удобно е да се слезе на сп. Şehit Yunus Emre Ezer и да се повърви малко в същата посока, след което се завива вдясно и се слиза по стълби.  
цък
Вдясно се виждат стълбите, по които се слиза, в края на уличката се завива наляво и в дъното на тази  улица е музея Карие. Връщайки се от музея, се изкачвате по същите стълби, пресичате отсреща и там е сп. Едирнекапъ, за която споменах.
Ако завъртите наляво, ще видите джамията Михримах.

Последна редакция: нд, 02 фев 2020, 14:03 от daniela.qnkova

# 83
  • София
  • Мнения: 13 141
И друг път съм писала, но пак да припомня. Михримах джамиите са две. Simple Smile Едната е тази, за която се споменава  в последните постове и е на Историческия полуостров, а другата е в Юскюдар. Над едната изгрява слънцето, а над другата - залязва. Спрямо двореца, разбира се. Wink И двете са на Мимар Синан, който е бил влюбен в Михримах.

Разцъках линка на Даниела. Колко много са оправили квартала около Карие! Голяма част от старите дървени къщи са реставрирани и шарени. Simple Smile

Последна редакция: нд, 02 фев 2020, 01:19 от Тaня67

# 84
  • Мнения: 4 529
Таня67, благодаря, че направи това уточнение, защото аз го пропуснах.
Тъй като в поста на kami99 се споменават обекти, които са сравнително близо един от друг -Карие, Влахерна и Михримах, предположих, че става въпрос за европейската Михримах джамия.

# 85
  • София
  • Мнения: 13 141
Таня67, благодаря, че направи това уточнение, защото аз го пропуснах.
Тъй като в поста на kami99 се споменават обекти, които са сравнително близо един от друг -Карие, Влахерна и Михримах, предположих, че става въпрос за европейската Михримах джамия.
То е ясно, че става въпрос за европейската джамия. От агенцията няма да ги водят специално в Юскюдар.  Wink Просто го споменах като любопитен факт. А и нали Мис Каролин все разпитва за неща, свързани с "Великолепният век" и се сетих, че може да ѝ е интересно. Laughing

# 86
  • Варна
  • Мнения: 105
"Района" ва Св. Стефан е доста относително, в случая. Поне от гледна точка на транспорт, не е удачно да се подходи към Карие откъм нашата църква. По-скоро може да се разгледат като се започне с музея и се приключи със Св. Стефан.
В порви пост предполагам има упътвания за достигане до Карие с транспорт. В общи линии, ползва се Т1 и се прекачвате на друг трамвай.
Трамвай в района на Карие не мисля, че има.. По-скоро - автобуси.
Ако след Св. Стефан решат да посетят Карие, ще им отнеме максимум 30мин.,без да се отклоняват от мап маршрута. Но така или иначе ако изберат този маршрут, ще "обходят" един от най-живописните стари квартали на Истанбул(моя съвет е да не се отказват) . След това може да ползват автобус към Еминьоню, Султанахмет.. или пешеходно отново надолу по  Фенер/Балат до спирка(района, доколкото разбирам е познат на съфорумката). За цената на билета в Карие мога да проверя в албумите ми(последния - август миналата година), но не беше нещо фрапантно. 🙂


Kami999С нощен преход ли е екскурзията ви?
Съчетайте Св. София с  Водохранилището в един маршрут самостоятелно, например в сряда рано сутринта.
На пристигане в Истанбул ако в началото се насочите  към Сф. Стефан, и решите да се разходите до Карие, след това можете да обходите стария квартал там доооо...Музея на Рахми Коч (с кораб че), след това - Пиер Лоти.
Според мен и племенницата ти ще бъде очарована от Музея.. След това се насочвате с директен автобус 55Tкъм Таксим, Истиклял, Кула Галата.. Моста Галата и т.н.?!
А в сряда рано сутрин - Историческата част - Св. София, Водохранилището, Топкапи и градината....надолу към Еминьоню - оттам с корабче  до Парк Ермиргян и....защо не Японската градина(която е без вх.такса),пешеходно към Бебек, с автобус че след това до Ортакьой...

Последна редакция: нд, 02 фев 2020, 16:32 от FlameVn

# 87
  • Sofia
  • Мнения: 1 374
Има трамвай, минаващ в близост до Карие - Т4. Станцията е подземна и е означена като метро.
Изображенията са скрити, че са големи.
Скрит текст:
 



Да, вярно е, че автобусите спират по-близо, но и Т4 е опция.

# 88
  • pomorie
  • Мнения: 848
Здравейте, през март ще ходим в Истанбул, самостоятелно,за 5 дни. Кой район бихте ми препоръчали, като подходящ да отседнем. Рових доста из нета, но мненията са доста различни. С деца ще сме, за това искам мястото да е добро, страх ме е да не попаднем в някое гето... 🤔

# 89
  • Мнения: 2 293
Момичета благодаря на всички ви за напътствията.Flowers Hibiscus
Ще си запиша прилежно всички насоки, които сте ми дали.

Таня, да и аз видях, че "Михримах" са две джамии, но съм далеч от мисълта, че ще ни заведат в Азиатската.(тогава сигурно ще ни искат 50 евро, не 20).

FlameVn - за Карие входната такса е 30 TL(миналата седмица го проверих).

Ще се справя. До април месец ще гледам карти и подробно ще науча маршрута и ще се справя.

Отново ви благодаря безкрайно. Flowers Hibiscus

Общи условия

Активация на акаунт