Истанбул [тема 51]

  • 39 452
  • 743
  •   1
Отговори
# 105
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Таня, много благодаря! Не бях забелязала тази възможност. Чудесно е, защото така се виждат промените и не разчитаме само на спомените си.
Точно на мястото от цитирания линк сме били през 2013-та или 2014-та, за да ядем баклава от сладкарницата на Гюллюолу вдясно. Видели сме  това (в най-добрия случай) и ако не е леснодостъпно от булеварда на трамвая, едва ли бих се върнала там. А това би ме накарало с удоволствие да отида отново, не само заради баклавата.

При по-ранно ходене с ММ пак се бяхме "забили" в тази зона да търсим въпросната сладкарница и минахме през още по-нелицеприятни участъци. Оказа се, че в неделя баклаваджийницата не работи и разочарованието беше пълно. После видяхме голямата сладкарница на Каракьой, но вече нямахме време, защото трябваше да се връщаме към хотела за потегляне към дома. Затова при следващо ходене с отбора на Добруджанка (и едни наши (не)любими придружители) повторихме търсенето, като слязохме от Френската уличка надолу. Поне баклавата беше идеална.

# 106
  • София
  • Мнения: 13 142
Ками, в Топкапъ ще гледате ли харема? Ако го гледате, ти препоръчвам да си купите музейна карта. Не знам в момента на каква цена е, но Карие (Хора)+ Света София + Топкапъ с харема със сигурност струват колкото нея или малко повече. А тя ще ви даде предимството да не чакате на опашка за билети, а и може да погледнете като бонус още нещо, включено в картата. Първото, което се сещам е Света Ирина, която е в двора на Топкапъ и се разглежда бързо. Археологическият музей, музеят на мозайките, музеят на ислямското изкуството, който е бил дворецът на Ибрахим паша, музеят на техниката в Гюлхане, музеят на дервишите  също са включени в картата и при желание и наличие на време може да се погледнат. И други има, но за тези се сещам, защото са все около Топкапъ и Хиподрума, както и в района на Истиклял. Картата можете да си я купите от първия музей, който посетите (в случая Карие) или от автомат.

Беличке, и аз много се изкефих на откритието си (преди 2-3 дни търсех една пейка на нашата улица в София Laughing). Първо се ядосах, защо вече не пишат година на заснемането, а то било, защото можеш да я сменяш. Simple Smile Жалко, че не за всички места го има.

# 107
  • Мнения: 1 652

Наскоро разглеждах във вю-то района около сп. Топхане (между трамвайната и брега) и бях приятно изненадана от промените там. Попадали сме два пъти в тази зона преди години и беше доста неприятно, поне така на мен ми се стори. Сега е друго.
По тези улички в Каракьой е страхотно! След като ги открих, задължително ходим да хапваме там или на коктейлче - заведенията ми приличат на нашия квартал „Капана“. Близо е и има атмосфера. Не е с онази ориенталска насоченост на квартал Султанахмет. Ходят доста местни.
Скрит текст:
Там има и чудесно малко ливанско ресторантче Tahin, големи вкусотии правят, алкохол няма, но има айран с мента. Може да е смешно, ама като поседим 5-7 дни в Турция, и ми се прищява по-различна кухня. Месо не ям никакво, така че изборът ми се поограничава. А там седем вида хумус, табуле, фалафели. Е, и месо има за желаещите.
Скрит текст:
А това заведение до сладкарницата на Гюллюолу изглежда вече така:

Абе, много е шарено там, отидете

Последна редакция: пн, 03 фев 2020, 17:12 от Розова маслинка

# 108
  • Мнения: 2 293
Таня, благодаря.
Картата за музеите "музеум пас" ли се казва или по друг начин. Наскоро някъде ми попадна, че такава карта май струва около 85ТЛ.
А за Света Ирина - аз съм и хвърлила око още от миналата година, влиза и тя в списъка с посещения.
А всяка от нас ли трябва да си купи карта. Малко тъпи въпроси, ама искам да съм подготвена на 200% този път.


Поправям се картата струва 295 ТЛ.

Последна редакция: пн, 03 фев 2020, 17:40 от kami999

# 109
  • Ропотамо
  • Мнения: 146


Сумата е погледнах след първото пътуване, което беше преди 10 месеца. Ами навсякъде зелено ни светна, бавно минахме но ето за момента което показвя от сайта отново е 43 сумата.

Последна редакция: пн, 03 фев 2020, 17:52 от ОтМоретоСме

# 110
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 579
По повод Каракьой - страхотно е, и е пълно с народ. Признавам си преди не сме ходили, но последния път надникнахме. Неприятно телефонно обаждане ни развали настроението, иначе щяхме повече да обиколим и да се заседим. Преди нямах идея какво е било, но благодарение на вас вече имам съвсем ясна идея и разликата е огромна.
Онази част обраслата с лозата е просто приказна, от Инстаграм я знам и много ме влече. Сега с ремонта около Музея за модерно изкуство ще се удължи още приятната зона и ще е още по-подходящо за разходки. Хем леснодостъпно, хем приятно и ново.

Едно време уличките под Галата бяха така цветни и живи, само мое впечатление ли е, че нещо не е както преди?

Последна редакция: пн, 03 фев 2020, 19:55 от Шебек

# 111
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Шебечко, за Каракьой става въпрос, нали? И по-точно уличките между сп. Топхане и брега на Босфора. Предполагам, че причината за раздвижването е проектът Истанбул модерн и пасажерския терминал в съседство с този район.
Скрит текст:
Тук и примерно тук може да се добие бегла представа за това, което представляваше цялата тая зона преди 7-8 години. В неделя сутринта пък, безлюдна и зловещо тиха, беше съвсем отблъскваща. Представете си всичко това без оградните пана и видимите в далечината нововъведения, както и без графитите... Ако правилно помня, минахме точно по улицата от втория линк. Тук няма яснота за годината, но предполагам вю-то е ново, защото преди не беше за снимане. А и сякаш търсих, но не намерих тогава заснети тези улици.

Таня, и аз от известно врем ги пустосвам, че не изписват годината на заснемане. А пък то какво било...

Скрит текст:
...
Картата за музеите "музеум пас" ли се казва или по друг начин. Наскоро някъде ми попадна, че такава карта май струва около 85ТЛ.
...

Силно се съмнявам картата за музеите да е 85 лири. Цените скочиха доста откак беше тази цена. Според това е почти четири пъти повече. Но пак според това важи за обекти с обща стойност на входовете 1200 лири, ако правилно съм си самопревела.

П.П. Докато публикувам, което правя от два часа, си видяла и сама новата цена.

ОтМоретоСме, така не мога да видя ясно, но освен да изчакаш да си опреснят данните тези дни... Няма начин хем да са ви таксували, хем парите да си стоят в депозита.

# 112
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 579
Каракьой, да, омотала съм се, ама го оправих, благодаря за обърнатото внимание, Беличке.
Иначе, проекта за онази част се казва Галатапорт и обхваща пространството от новото пристанище на Каракьой та до университета Мимар Синан. Откриването е предвидено да април тази година и трябва да изглежда така:

Скрит текст:

# 113
  • София
  • Мнения: 1 520
Таня, Биля,  през 2017-2018 Google направи ново заснемане на Истанбул и от 2019 започнаха да качват и направиха това със стрелката горе в дясно, но все още не навсякъде са сложили и заснеманията там са от 2014-2015. Дори тази https://sehirharitasi.ibb.gov.tr/карта, която си е само за Истанбул, все още качвач по райони заснемания от 2018, но са вече стари, защото този град за година само се променя много и бързо.

# 114
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Шебечко, аз визирам ей това тук:

Скрит текст:

Преди години именно това ни бе презентирано като Истанбул модерн. Очевидно е част от споменатия от теб проект. Ама аз съм го запомнила като горното.
Скрит текст:
Прочетох на две - на три.
Явно в момента Музеят за модерно изкуство е временно позициониран в Бейолу, а не в показаната от мен сграда, а догодина, по план, трябва да се настани в постоянния си дом, който е част от Галатапорт. Коя е новата му сграда, знаеш ли?

И какво става с проекта "Чайка", който правеха на Кабаташ?

Марго, ставаше дума за това, че съвсем доскоро горе вляво пишеше от кога е заснемането. Имаше райони, снимани в различни години. Понякога една крачка ни преместваше 3-4 години напред-назад, но за всяка точка беше качено само най-новото заснемане. От известно време фиксирана година няма, което беше леко объркващо. Сега е интересно, че посредством часовничето можеш да видиш едни и същи места в рамките на 2, дори 3-4 заснемания през годините и да забележиш директно разликите. Благодаря отново на Таня, че е открила и сподели тази опция. Аз уж все цъкам навсякъде, ама...
А че заснемане от по-миналата година вече не е актуално, няма спор. Особено за такива райони в развитие като обсъждания. И все пак възможността за непосредствено сравнение дава ясна представа каква е посоката.

# 115
  • Мнения: 539
Момичета, може ли да кажете актуална цена за терасата и 4D в Сапфир?

# 116
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Момичета, може ли да кажете актуална цена за терасата и 4D в Сапфир?

тук
Избери от падащото меню (вдясно под датата) вариант с 4D.
Скрит текст:
6 евро само за терасата и 8.50 евро - за терасата + симулацията. Дали цените са напълно идентични на място, не мога да твърдя, но не вярвам да има колосална разлика.

# 117
  • Варна
  • Мнения: 105
Здравейте на всички.
FlameVn - дори и 54TL е по - добре, отколкото евро или долари...
.....
Да се допълня и да попитам: А ще ни пуснат ли само двете да разглеждаме в Карие и Михримах?
О, да.. Определено. Те от това и печелят..което си е нормално от една страна (все пак това е работата им) 🙂. Изумена съм обаче от алчността на някои ТА, които искат пари за паркове и тур. забележителности, които са без вх. такси.
На въпроса за джамиите.. Таня ти е отговорила. Само да допълня.. т. е. посъветвам - да си носите свои кърпи, с които да се покриете.. че тези, които ги раздават "на място" не са за препоръчване. 😁😉

# 118
  • София
  • Мнения: 500
Може ли да ми препоръчате ТА за Истанбул (от София ще пътуваме) и кога ще е тази година церемонията за лалетата пред света ,,София"?

# 119
  • Мнения: 2 293
Здравейте.
Извинявам се, че продължавам да досаждам, но търся преки пътища до местата, които ще посетим.
Мисля, че намерих, но вие ще кажете дали правилно съм се ориентирала.

Хотела ни "Марина сити"( надявам се да сме в него) се намира на спирка Аксарай за Т1 и Бул.' Ататюрк". От дясната страна на спирката е джамията на Лалели. Но тръгвайки нагоре по Ататюрк има спирка на автобуси 28 Т, 32 Т, 33, 33 В. Спирката се казва"Pertevniyal Valide Sultan". Пътуваме до следващата спирка, която е "Ist. Buyuksehir Beled" - тя се намира на кръстовище. Тръгваме нагоре по "Macar Kardesler Cd.", където минават автобуси 28, 31 Е, 32,, 36 А, 36 КЕ. Качваме се от спирка "Fatih Itfaiye - Sehit Taner Cebi" и слизаме на петата спирка, която е "Sehit Yunus Emre Ezer", която се намира около някакъв стадион. От там продължаваме нагоре, докато стигнем стълбите по които трябва да слезем. Вървим известно време и в първата уличка на ляво в чийто край е Карие. След това се връщаме на спирката за обратно, разглеждаме и Михримах и след това се качваме на автобус, който да ни върне по същия път.

Мислите ли, че правилно съм се ориентирала.

Общи условия

Активация на акаунт