Валутният борд

  • 20 870
  • 798
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 54 646
Аз не се притеснявам, моите пари са си в €.

# 301
  • Мнения: X
Мога да ти пусна линкове на експерти, ама пак няма да са твоите...Тяхното експертно мнение се покрива с това на Костадинов, защо ли така? Ето ти един:

https://19min.bg/news/8/127827.html?page=2

Ти сериозно ли пробутваш тези линкове, когато се обсъжда толкова сериозно нещо?

Аз не се притеснявам, моите пари са си в €.

Дева, аз също от поне 10г не държа пари в банка в лева, но дали ако настане някой хаос тези сметки няма да бъдат превалутирани? Не знам дали банките нямат право едностранно да превалутират ако решат. Не успях да намеря информация и нета. Също така се чудех до колко е лесно  човек да си отвори сметка в друга страна от ЕС, да си прехвърли парите там и да я поддържа дистанционно.

# 302
  • Мнения: 54 646
Е как да ги превалутират? При фалит ли? Това е друга тема и не виждам смисъл от такова черногледство.

# 303
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 470
Не е много лесно да си отвориш сметка в чужда страна, ако нямаш адресна регистрация там. Моя позната успя да си открие сметка в Дойчебанк, без да живее постоянно в Германия. Единият проблем беше, че адресът в личната карта е само на кирилица изписан, тя си извади удостоверение за адрес от общината и го преведе. Другата пречка е адрес за кореспонденция в страната, трябва ти познат, който е съгласен да получава писмата от банката.
Не знам дали важи и за другите банки това, тя си откри сметката миналото лято.
За комисионите не мога да кажа нищо, защото има различни условия и може да имаш 2години без такси, ако получаваш всеки месец определена сума в сметката....

# 304
  • софия
  • Мнения: 25 649
Мога да ти пусна линкове на експерти, ама пак няма да са твоите...Тяхното експертно мнение се покрива с това на Костадинов, защо ли така? Ето ти един:
https://19min.bg/news/8/127827.html?page=2
Не е сериозно. Има хигиена на източниците на информация.

# 305
  • Мнения: 41 368
Глупости, поне за момента банките нямат право да превалутират, а ако се приеме такъв закон ще им избягат вложителите. Превалутиране има само ако банката фалира - тогава влогът се изплаща в лева.  Сметка навън се поддържа трудно, защото банките искат местен адрес, иначе не е проблем. Освен ако напоследък покрай ЕС не са станали по-космополитни и да позволяват и от София да си отвориш сметка в Мюнхен. Това не съм проверявала наскоро.

# 306
  • Мнения: X
Да, то всъщност проблема е ако започнат да фалират банки, но ако стигнем до там, това ще ни е един от многото други проблеми

# 307
  • Мнения: 54 646
Като фалират банки какъв ще го дирим в Еврозоната и кой ще ни приеме?

# 308
  • Мнения: 41 368
Банки фалират от липса на надзор. Като влезем в чакалнята, а после в еврото, точно надзорът ще се задълбочи и не би трябвало да фалират.

# 309
  • София
  • Мнения: 16 111
Прочети си договора за  депозит/влог в Е и ще разбереш дали банките не могат да превалутират едностранно.
За откриване на влог в друга ЕС държава - на повечето места се иска адресна регистрация. Ако си я осигуриш може да откриеш сметка.

# 310
  • Мнения: 54 646
Какво имаш предвид под превалутиране, че не те разбирам?

# 311
  • Мнения: 14 703
Какво имаш предвид под превалутиране, че не те разбирам?
Ако правилно разбирам въпроса,влога става в друга валута.У нас би трябвало да е в евро.Вече по какъв курс,нямам идея.Не очаквам в рубли да превалутират.

# 312
  • Мнения: X
Ами например евровия депозит да стане в лева преди да развържат от борда, ако решат да развържат.

# 313
  • Мнения: 54 646
Защо?
Доларовите и те ли в лева ще станат?

# 314
  • Мнения: 15 265
Какво имаш предвид под превалутиране, че не те разбирам?
Ако имаш в банката 40 000 евро и банката фалира, то ще ти бъдат изплатени около 80 000 лева. /най-добрия вариант/ Ако се случи така, че валутния борд бъде премахнат и по някаква причина курса е станал 1 евро = 5 лева, но банката е фалирала и при този фалит курса е бил определен на 3 лева, то ще получиш 100 000 лева, толкова са ганартирани.
Един път губиш 20 000 лв от фалита и още 80 000 лв от курса.
Обобщено - при фалит на банка, на вложителя са гарантирани 100 000 лв. Ако сметката е била в друга валута /различна от лева/, то се изплаща левовата равностойност на тази валута по курс определен от БНБ да деня на обявяване на фалита /тук има едни срокове, за отнемане на лиценз,  затова го казвам най-общо/.

Общи условия

Активация на акаунт