Нашите орхидеи – тема 28

  • 28 364
  • 742
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 6 387
Хибрид означава кръстоска, а не непременно стерилно растение. Може да се получат семена при опрашване.

# 106
  • Мнения: 14 775
Вчера качвах снимки, качвах и накрая какво натиснах - всичко се изтри. Ето част от моите, после ще покажа останалите.
 
Скрит текст:

Моля те сподели как я гледаш тази хубавица? На какво изложение,как поливаш? Имам я,но постоянно съхне,избиват нови малки,но цъфтеж не съм видяла. Бъркам някъде. Твоята е прекрасна,както и другите! 😍🥰

# 107
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Моля те сподели как я гледаш тази хубавица?
На източно, доста ниско на цветарника, под нивото на прозореца. Климатикът е в другия край на стаята, т.е. става хладно в тая част през зимата. Поливам заедно с другите - веднъж на седмица-две.

# 108
  • София
  • Мнения: 621
Хибрид означава кръстоска, а не непременно стерилно растение. Може да се получат семена при опрашване.
Силна се съмнявам.Не се засягайте!

# 109
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Мацки, пълните ми очите с тези хубавини Hug
Продължавайте да снимате!

А за семената..... аз не бих си причинила такова нещо. Освен ако си купя Ванилия де - ама там с друга цел ще са семенниците Wink
Иначе като знам малки растения колко трудно се "отчуват", колко им се въртя и суча и накрая нищо, та представям си какъв зор ще е да се занимаваш със семена. Няма смисъл според мен - професионалистите достатъчно добре се справят, а и цените не са толкова недостижими....
Но ако някой има успешен опит ще ми е интересно да сподели Simple Smile

# 110
  • Мнения: 6 387
Хибрид означава кръстоска, а не непременно стерилно растение. Може да се получат семена при опрашване.
Силна се съмнявам.Не се засягайте!
Не се засягам, разбира се Hug Просто съм чела и гледала такива експерименти именно с най-обикновени магазински хибриди, макар да не разбирам смисъла им Simple Smile

BЕЩИЦА,
Именно. Получаването на семена е лесната част, отглеждането на растения после ликвидира смисъла от подобни експерименти.

# 111
  • София
  • Мнения: 621
Хибрид означава кръстоска, а не непременно стерилно растение. Може да се получат семена при опрашване.
Силна се съмнявам.Не се засягайте!
Не се засягам, разбира се Hug Просто съм чела и гледала такива експерименти именно с най-обикновени магазински хибриди, макар да не разбирам смисъла им Simple Smile

BЕЩИЦА,
Именно. Получаването на семена е лесната част, отглеждането на растения после ликвидира смисъла от подобни експерименти.
Те всичките тези разноцветни хибриди,се получават точно от изкуствено опрашване,но в лаборатории.Семената се отглеждат при специални условия,като осветеност,влажност,PH на средата,в специално дезинфекцирани колби.
Самите семена,които са много мънички,предварително също се обработват.Продават се в интернет семена от Китай,но моето лично мнение е,че не си струва заниманието.
Разбира се,че хибридите не са стерилни,но е много трудно получаването на семена в домашни условия.

Последна редакция: пн, 03 фев 2020, 20:46 от carolina9999

# 112
  • Мнения: 6 387
По мои наблюдения, от семената, продавани по онлайн магазините, порастват ириси или други не-орхидеени китки Joy Така че упражнението наистина се обезсмисля.

# 113
  • Мнения: 990
И друг път съм споделяла,че преди години експериментирах с две фалчета и стигнах до реколта.След успешно опрашване едната образува шушулка със семенца,но експеримента приключи до там,защото нямах необходимите условия.Мисля,че не е кой знае колко трудно в домашни условия да се опраши една орхидея и да образува шушулка със семена,трудното идва след това.

# 114
  • Мнения: X
В някоя от групите една дама показваше успешен неин експеримент в домашни условия. Беше успяла да докара стерилна среда и ги беше засяла в агар-агар, даже бяха израснали до някакво ниво.
По чуждите сайтове продават такива орхидеи в стерилни контейнери, за да си ги извадиш и отгледаш от малки.
Мислила съм да поръчам, но нямам търпението да ги чакам години да пораснат.

# 115
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 985
Какъв е смисъла да си създаваш толкова проблеми за отглеждането на орхи от О ? Че и да чакаш години за да цъфне, а и няма гаранция, че ще оцелее. По-добре е да си купиш вече цъфнала.

# 116
  • Мнения: 13 792
Хибрид означава кръстоска, а не непременно стерилно растение. Може да се получат семена при опрашване.
Силна се съмнявам.Не се засягайте!

В Фб групата постоянно има семенници но нито едно отгледано фласкче. Последно една дама лаборантка щеше да експериментира със семенник на друга дама. Орхидеите не са безплодни, те са супер специфични за опрашване и още по - супер специфични за отглеждане. Като вкараме и необходимостта от съжителство с ризоктония, причина поради която повечето стерилни кейки измират и само оживелите могат да се, развиват нататък - процесът на домашно отглеждане се усложнява още повече.

Ние имаме материал в библиотеката за фласки. Който му е интересно може да прочете, поне за обща култура. Мен лично всичко прочетено тотално ме отказа да си купувам буркани с фласки.  Та аз дундуркам две енциклии купени 2014
и двете  бебета с три години до цъфтеж. Минаха пет години тази есен и няма помен от цвят а какво остава с буркан с фласки. Четох че отглеждането на такива бебета до цветеносна възраст може да отнеме и десет години. Даже не говорим за цъфтеж а за възраст подходяща за цъфтеж!!!

Вещичке аз имам ванилия вариегата. При мен е 4-5 години. Да кажем е около два метра. Аз НЕ СЪМ ЧЕЛА ЧУЛА, В БГ, ДА Е ЦЪФНАЛА ВАНИЛИЯ.   Пишеше че трябва да стигне поне 7-12.метра и да виси свободно надолу. Изглежда като трискот. Кел файда че е ванилия...

Последна редакция: пн, 03 фев 2020, 22:28 от _re_ge

# 117
  • Мнения: X
Какъв е смисъла да си създаваш толкова проблеми за отглеждането на орхи от О ? Че и да чакаш години за да цъфне, а и няма гаранция, че ще оцелее. По-добре е да си купиш вече цъфнала.

Когато нароиш 200-300 и нагоре орхи, сигурно почват да те сърбят ръцете да пробваш всякакви неща. Аз следя няколко дами в youtube и те показват интересни неща от това хоби, но когато имаш стотици орхидеи, предполагам, че няма да ти е зор да забуташ няколко бебета и да ги чакаш десетилетие до цъфтеж. За начинаещи се препоръчва да си купят цъфтящи или в такъв размер, а не да гледат как съхне боята.



Вещичке аз имам ванилия вариегата. При мен е 4-5 години. Да кажем е около два метра. Аз НЕ СЪМ ЧЕЛА ЧУЛА, В БГ, ДА Е ЦЪФНАЛА ВАНИЛИЯ.   Пишеше че трябва да стигне поне 7-12.метра и да виси свободно надолу. Изглежда като трискот. Кел файда че е ванилия...

Scream
Че това са 4-5 етажа, не ми го ражда акълът къде може да се простре.

# 118
  • Варна
  • Мнения: 25 236
В някоя оранжерия Grinning

# 119
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 035
издебнах дендито Simple Smile

днес и вчера Simple Smile



и обратното - вчера и днес Simple Smile



и старата сравнена с новата китка Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт