Нашите орхидеи – тема 28

  • 28 468
  • 742
  •   1
Отговори
# 165
  • Варна
  • Мнения: 358
Invisible, нещо много жълтеят листата?
И аз днес забелязах, че са пожълтели листата. Южно е изложението и гледам да ги нагрява слънцето. От това ли е според вас или имат някакъв друг проблем?

# 166
  • Мнения: 13 829
Кой искаше Ванилия? Smiling Imp
http://www.orhidei.bg/orhidei/specialni-orhidei/Vanilla-Planifolia

Явно ей така докарват метраж - нагоре надолу по стойка
Скрит текст:
Малееее, ама тя даже с готови семенници Heart Eyes
Пенева бутна ми пак мухата....... ама че си Bowtie

Вероятно ако имате двор или къща с веранда ще се впише много добре ( лятото навън, зимата на светло но не много топло ). Обаче аз съм в апартамент , стои на североизток на еркерен  прозорец който много често е отворен , хубави условия  има но не прави повече от 30-50 см на година. Като пресметна кога ще стигне 7 метра ми става лошо. А тези катерливи стойки са много удобни но трябва да имаш къде да ги поставиш и както и да имаш нерви да позабравиш за ванилията за няколко години докато стане такава джунгла като на снимката. Повярвайте ми това е много старо растение.  
Аз съм се договорила да я подаря на една дама цветарка със страхотна къща и много цветя. Има невероятно стълбище с прозорци до тавана и там ванилията ще се чувствате чудесно, ще я пусне от стълбището от втория към първия етаж а после ще я връща нагоре и така...

Последна редакция: ср, 05 фев 2020, 21:47 от _re_ge

# 167
  • Лайпциг / Перник / София
  • Мнения: 1 036
@Invisible, да, от южното изложение е пожълтяването на листата. Прекалено много директна светлина ги огрява. Хубаво е да е светло, но през обедните часове е хубаво да се слага тънко перденце или нещо подобно. Или просто при възможност да смениш прозореца с източен Simple Smile
Момичета! 🙈 Днес ходихме до един магазин от рода на Мосю Бриколаж (живеем в Германия, ОБИ се казва магазина). Та там както си разглеждах в секция градина, попаднах на щанд с разпродажба 70%. Ами нямаше как... сдобих се с 3 красавици! ❤ Мъжа ми хареса синята (попринцип знам, че няма такъв естествен цвят и че инжектират специална боя в цветоноса, за да постигнат този нюанс, но... мъжът рече и отсече хаха).

Скрит текст:

Скрит текст:

Тази е Милтония. Някой има ли такава? Тънкости, съвети - приемам всякакви! Simple Smile
Скрит текст:

# 168
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 006
@Invisible, да, от южното изложение е пожълтяването на листата. Прекалено много директна светлина ги огрява. Хубаво е да е светло, но през обедните часове е хубаво да се слага тънко перденце или нещо подобно. Или просто при възможност да смениш прозореца с източен Simple Smile
Момичета! 🙈 Днес ходихме до един магазин от рода на Мосю Бриколаж (живеем в Германия, ОБИ се казва магазина). Та там както си разглеждах в секция градина, попаднах на щанд с разпродажба 70%. Ами нямаше как... сдобих се с 3 красавици! ❤ Мъжа ми хареса синята (попринцип знам, че няма такъв естествен цвят и че инжектират специална боя в цветоноса, за да постигнат този нюанс, но... мъжът рече и отсече хаха).

Скрит текст:

Скрит текст:

Тази е Милтония. Някой има ли такава? Тънкости, съвети - приемам всякакви! Simple Smile
Скрит текст:
Мойта милтония е тази на аватара ми, подобна на твойта, но с бяло на долните листенца. Мойта прецъфтя и евентуално чак другата година се очаква нов цвят. Поне така казват експертите. На мен ми е първа. Общо взето се гледа като фалеанопсиса, но с по-малко влага в сустрата. Тоест полива се малко по-малко. Обича светло, но не пряко слънце.

# 169
  • Оптимист по принуда
  • Мнения: 12 702
Има невероятно стълбище с прозорци до такава и там ванилията че се впише чудесно, ще я пусне от стълбището от втория към първия етаж а после ще я връща нагоре и така...
Представих си го..уау!

# 170
  • Лайпциг / Перник / София
  • Мнения: 1 036
@Invisible, да, от южното изложение е пожълтяването на листата. Прекалено много директна светлина ги огрява. Хубаво е да е светло, но през обедните часове е хубаво да се слага тънко перденце или нещо подобно. Или просто при възможност да смениш прозореца с източен Simple Smile
Момичета! 🙈 Днес ходихме до един магазин от рода на Мосю Бриколаж (живеем в Германия, ОБИ се казва магазина). Та там както си разглеждах в секция градина, попаднах на щанд с разпродажба 70%. Ами нямаше как... сдобих се с 3 красавици! ❤ Мъжа ми хареса синята (попринцип знам, че няма такъв естествен цвят и че инжектират специална боя в цветоноса, за да постигнат този нюанс, но... мъжът рече и отсече хаха).

Скрит текст:

Скрит текст:

Тази е Милтония. Някой има ли такава? Тънкости, съвети - приемам всякакви! Simple Smile
Скрит текст:
Мойта милтония е тази на аватара ми, подобна на твойта, но с бяло на долните листенца. Мойта прецъфтя и евентуално чак другата година се очаква нов цвят. Поне така казват експертите. На мен ми е първа. Общо взето се гледа като фалеанопсиса, но с по-малко влага в сустрата. Тоест полива се малко по-малко. Обича светло, но не пряко слънце.

 Супер! Благодаря! И на мен ми е първа и тепърва ще разучавам за нея, но се редактирам - всъщност е Милтониопсис, а не Милтония (с овални листа в горния край, а не със заострени е).
Angela61, а ти твоята пресаждала ли си я до момента или не е имало нужда? В каква саксия я отглеждаш? В тази от магазина ли (пластмасова бяла?). Hug

# 171
  • Бургас
  • Мнения: 2 141
Аз имам Милтония в тази разцветка

Поливаме я по често от фалчетата на 10-на дни като изсъхне горния слой я пулверизирам да е влажна само сутрин. До сега от ранното лятото когато си я купих е цъфтяла 3-4пъти Blush

# 172
  • Лайпциг / Перник / София
  • Мнения: 1 036
Maya_76, страхотна е! 😍
Под цъфтяла 3-4 пъти от лятото насам, имаш предвид, че се отварят нови пъпки на настоящ цветонос, или, че растат нови цветоноси?

# 173
  • Бургас
  • Мнения: 2 141
Нови бубли или там както се казва и от всяка изкарва по един цветонос с три пъпки, сегашния ми е с четири пъпки. Имам нови три бубли от, които очаквам нови цветоноси до месец--- силно се надявам да цъфти отново и да ме радва постоянно. Държа в непрозрачната саксия. Четох, че горния слой не трябва да се засушава и затова го пулверизирам.

# 174
  • Мнения: X
Дами, не бъркайте милтонията с милтониопсиса.
И двете имате милтониопсис, така като гледам, а той се гледа различно от милтонията и различно от фаловете.
Иска влага, непрекъснато. Иска и ниска температура, ако няма как да я осигурите, особено лятото, поддържате ли влажност, няма да имате проблем. През лятото се полива всекидневно, и се оросява по няколко пъти на ден. През зимата - по-рядко с поливането, оросяването пак може да е всекидневно сутрин.
Идеален субстрат е сфагнума или на хидропонно отглеждане. Не обича да изсъхва, корените са тънки и крехки и бързо ще изсъхнат и те. Първи признак на дехидратация е свиването на листата на акордеон.
Ако не сте ги пресаждали, сега е времето, много е вероятно корените да са изгнили/изсъхнали/изядени от вредители.
По принцип не обичат директна слънчева светлина, но аз моите ги гледам под лампата и не се оплакват. Ако листата станат по-тъмно зелени, това означава, че там, където го гледате, му е тъмно. Трябва да са със светлозелено оцветяване, някои казват даже и с розовеещ оттенък.

Последната орхидея на maya_76, жълто-розовата е Милтония Сънсет.

# 175
  • Лайпциг / Перник / София
  • Мнения: 1 036
Fallon_fallon, бях се коригирала по-рано, в последващ пост, че не е Милтония, а Милтониопсис. Разликата е съществена в отглеждането, да.
Благодаря ти за полезната информация! Аз тепърва все още се информирам за този вид и си ми много полезна. Все пак мисля поне още 1-2 седмици да изчакам с пресаждането - иска ми се да я видя как ще се развива у дома. Simple Smile

# 176
  • Бургас
  • Мнения: 2 141
Не искам да подвеждам никой все още ми е трудно с разновидностите на орхидеите. Писах как гледам моята Милтония засега и е добре по този начин.

# 177
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 006
Не съм я пресаждала и си е в купешката саксия, която е светло сива и непрозрачна. За сега няма да я бутам.

# 178
  • Мнения: X
Всеки сам решава, разбира се.
При моите в едната имаше червеи, в другата - голи охлюви.
Може да се напръска или направо да се полее върху субстрата с кислородна вода 3%, убива пълзящите гадини.

# 179
  • Мнения: 5 133
Wink
Скрит текст:
@Invisible, да, от южното изложение е пожълтяването на листата. Прекалено много директна светлина ги огрява. Хубаво е да е светло, но през обедните часове е хубаво да се слага тънко перденце или нещо подобно. Или просто при възможност да смениш прозореца с източен Simple Smile
Момичета! 🙈 Днес ходихме до един магазин от рода на Мосю Бриколаж (живеем в Германия, ОБИ се казва магазина). Та там както си разглеждах в секция градина, попаднах на щанд с разпродажба 70%. Ами нямаше как... сдобих се с 3 красавици! ❤ Мъжа ми хареса синята (попринцип знам, че няма такъв естествен цвят и че инжектират специална боя в цветоноса, за да постигнат този нюанс, но... мъжът рече и отсече хаха).

Скрит текст:

Скрит текст:

Тази е Милтония. Някой има ли такава? Тънкости, съвети - приемам всякакви! Simple Smile
Скрит текст:

Честити прекрасници, Angelaaaa Gift Heart
Синята/бяла ще е красива и в естествения си цвят.
В Хоуммакс продават оцветени сини, зелени и наситено розови.
Сложих в кори и чашка моята орхидейка, за която вчера ви питах. Сега продължавам да й треперя, но вече в корите. Сложих я така, че "дъното" й е във въздуха, не се опира в корите, коренчетата прибрах в корите и остана едното най-дълго и непокорно да бъде въздушно.
И питане за дендробиумите - могат ли да се размножават като се поставят булбите върху памук и в парник вместо върху сфагнум? И аз обичам експериментите, но преди да съм ги опитала да попитам Blush

Общи условия

Активация на акаунт