Нашите орхидеи – тема 28

  • 28 379
  • 742
  •   1
Отговори
# 510
  • София
  • Мнения: 771
саксиите ги дупчим ето така:

# 511
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 987
Stenly, честити хубавици. Ако сложиш пердетата между прозореца и орхитата, може би така ще се избегне прякото печене на съвсем на слънце. Както вече те посъветваха по-горе, надупчи саксията допълнително за по-добро изпарение.

# 512
  • Варна
  • Мнения: 1 951
... а и ще радват окото по време на цъфтеж Simple Smile Иначе за какво да ги обгрижваш цяла година:)

# 513
  • Мнения: 13 798
Днес изхвърлих минито с вариегатните листа... корените му бяха калпави, още като го взех, да не кажа - нямаше ни един здрав... Ама все му се надявах... и така 8 месеца. Днес видях черно на основата и като му поразбутах листата всичките опадаха... Черно гниене отдолу от корените в сърцевината. Постарах се, но явно беше неспасяема.
Сега си дебна по витрините някоя вариегатна да ме плени Wink

Кефиш ме душа, несломима оптимистка си!!!

# 514
  • Мнения: 991
Някои от вас може би си спомнят снимката на орхидеите в буркани,която  споделих в темата миналата година.От половин година вече са в кори,а от скоро ме радват и с цъфтеж.Blush
Скрит текст:

# 515
  • Варна
  • Мнения: 1 916
Благодаря, момичета! Чудя се обаче с какво да ги надупча. Ножица? Нещо нагорещено? И дали ще стане без да ги вадя, че ме страх да се занимавам
още с присаждане.
Мястото не мога да го сменя, ще трябва да свикнат там. За гледката, и така се виждат, пердетата са органза, достатъчно прозрачни Simple Smile

# 516
  • София
  • Мнения: 771
аз ги дупча с ножица и също изваждам растението преди това

# 517
  • Мнения: 8 062
Аз ги дупча с нагорещено шило и после (при нужда от разширяване)  и нагорещена отверка. Само 3 саксии (много дебелостенни) надупчих лекичко с шилото, а после с дрелка... само при тях вадих растението.

Но при нови орхидеи винаги вадя, че да махна гъбка и/или кошничка от средата. Връщам в същата саксия със същите кори Hands V
(е ако са прекалено наджвакани, оставям корите на хартия да съхнат, обработвам корените в разтвор на фунгицид и ги оставям на сухо в саксията поне 48ч. После връщам корите вече позасъхнали Simple Smile)

stenly, ако след 7-8-9 дни има все още влага, просто не ги поливай... изчакай още 3-4 дни след като няма конденз и тогава. Аз вкъщи ги поливам на 2-3 седмици. На офисния перваз 7-8 дни... В ненадупчени саксии са, но много бързо изсъхват.

# 518
  • Карлово
  • Мнения: 405

Мини Маркът отвори първото цветче. Тази година с 2 цветоноса...

# 519
  • Мнения: X
Той не е ли генетично с по 2 цветоноса?

# 520
  • Мнения: 6 387
Mini Mark има склонност да пуска повече цветоноси. Виждала съм с от 2 до 5-6 по магазините.
Моят тази година е с три, но много държеше да метне почти всички пъпки на единия от тях, така че все едно е с два Joy

# 521
  • Бургас
  • Мнения: 2 136
Днес се сдобих с Орхидея Цимбидиум без цвят. Мислех, че се държи в кори а тук ми се вижда че е почва. Засега е на терасата, вън е 15градиса. В момента е със суха почва, мисля така да я подържа, но кога да я полея. Или е добре да я изкарам от саксията да огледам корените и пак да я върна в саксията, но със същата почва или в сустрат за орхидеи?



Мисля да я подаря на майка ми тя има чудесна източна остъклена тераса, която не е отоплена. Само се тревожа, че има и други цветя, мушкати, Бенджамини, калахое и какво ли още не. Да не пипне някои буби? Какво ще ме посъветвате?
И за мен една ароматница Лиодоро



Поръчах ги от сайта на Орхидеи.бг. Лиодорото е прогизнало със счупена саксия. Мисля да го изкарам да просъхнат корите и да го върна в друга саксия. Ако няма поражения да третирам ли пак с топсин?

# 522
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Някой ако види мини марк във Варна да свирка. Това е другото, което бих си купила, но не ми се занимава с поръчка по интернет и плащане на доставка.

# 523
  • Мнения: 14 780
Бързам да се похваля с подранил осмомартенски подарък 😍❤:

# 524
  • Мнения: 1 865
Бързам да се похваля с подранил осмомартенски подарък 😍❤:


Честито!Да те радва с много цвят дълго време!

Общи условия

Активация на акаунт