Нашите орхидеи – тема 28

  • 28 376
  • 742
  •   1
Отговори
# 630
  • София
  • Мнения: 771
мда, нищо не съм изпуснала, това им е редовната цена в Практикер... Smiley

ted., скромното ми мнение е, че два пъти седмично идва множко за поливане посред зима.

# 631
  • Мнения: 936
Оо, влюбих се🥰😍😍💜Прекрасни цветове💜
Нещо тези дни ми се иска да си купя още една две 😁
Нещо мъничко и от мен

Последна редакция: ср, 11 мар 2020, 02:46 от sladur4e7

# 632
  • София
  • Мнения: 105
Задължително ли се маха гъбата,с която се продават, нещо ми се струва,че като ги пресадих и са много сухи..пръскам ги,с памуче, мокря листенцата

# 633
  • sofiq
  • Мнения: 1 580
Благодаря за отговорите,ще огранича поливането до веднъж седмично и дано видя поне един цвят Simple Smile.

# 634
  • София
  • Мнения: 771
я най-добре на 10 дни - 2 седмици.
сигурна ли си, че субстрата успява да просъхне в тази голяма, дебела кашпа?
(при мен - температура 22 градуса, влажност 60%, югозападен прозорец, поливам веднъж на 30 дни)

# 635
  • Мнения: 13 797
я най-добре на 10 дни - 2 седмици.
сигурна ли си, че субстрата успява да просъхне в тази голяма, дебела кашпа?
(при мен - температура 22 градуса, влажност 60%, югозападен прозорец, поливам веднъж на 30 дни)
Като гледам кашпата на Тед , в долната 1/3 всичко е заминало от преполиване, субстратът е тотално прогизнал. Орхидеята затова е навила корени в половината гпрната на саксията да не ходи долу където е много мокро.

# 636
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 987
Задължително ли се маха гъбата,с която се продават, нещо ми се струва,че като ги пресадих и са много сухи..пръскам ги,с памуче, мокря листенцата
Не е задължително, може да се махне когато стане време за разсаждане или при спешен случай.

# 637
  • Мнения: X
Наскоро пресаждах една, която никога не бях пресаждала. Тая гъба, която си беше чист дунапрен, явно въобще не я е притеснявала, защото орхидеята си беше расла през нея, беше я скъсала и намерих малки парченца залепени тук-там по корените.

# 638
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Не- различни неща са - "гъбата" е някаква твърда трошлива материя с формата на малка капсула (диаметър около4-5см), корените в основата си и розетката са обхванати плътно от нея. Дунапренените късчета са друго нещо - те са пръснати в корите и за мен не са толкова проблемни.
Проблемът на тази "гъба" е, че тя задържа много дълго влагата в себе си, но е във вътрешността на саксията. Отвън корите изсъхват и корените в краищата изсветляват, но вътре все още е влажно. Така човек се заблуждава и полива ли, полива... докато розетката в този момент загива.

# 639
  • Мнения: X
Да, намирала съм и от кафявата при милтониопсисите, в това растат, докато са малки в разсадниците. Минита си ги продават направо така. Наскоро и при едно нобиле имаше, от едната страна гъба, от другата - сфагнум натъпкали...

Сега се сещам, че при един фаленопсис намерих само пластмасовата кошничка и тя на парчета, но гъба нямаше.

# 640
  • Мнения: 274

Момичета ще правя първия си опит за реанимиране. Корените ще снимам в петък да ви покажа , но моля за съвет с какво , как и колко често да третирам. Предполагам , че листата са загнили , но мисля че има здрави корени. Петък ще я видя как са , тъй като сега не е при мен. Приемам идеи за оцеляване

# 641
  • София
  • Мнения: 771
ъъъ, прощавай, ама може и да е пропуснат моментът за започване на реанимацията

# 642
  • Мнения: 14 778
Ех много ме е яд. Новата ми орхидейка почна да хвърля пъпки. Една вече изсъхна,втора е на път. 😣 Преместих я е неотопляема стая,не става с този конвектор явно. Надявам се,че на 18-20 градуса няма да й е студено?

# 643
  • have faith and be patient ..
  • Мнения: 4 674
А отваряте ли прозорец близо до нея? Май стават така и от студен полъх течение..

# 644
  • Мнения: 14 778
Ами не. Не е от това при мен. Нямам търпение да спрем отоплението.

Общи условия

Активация на акаунт