Когато ролите в семейството се разбъркат

  • 7 393
  • 250
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 427
Тук не става дума да си праймът финасово. По едно време убедих ММ да си потърси друга работа, въпреки че ми беше ясно, че трудно ще намери нещо толкова добре платено. Да, добре ми беше с по-високия стандарт, но не ми беше Ок да остава извънредно по 1-2 часа и да си прибира колкото да си тегли един душ и да легне да спи. Това едва ли щеще да стане, ако аз работех нещо, колкото да не ми е скучно вкъщи. Но при нас нещата са взаимни. Когото трябваше да се връщам на работа след майчинството, той сам предложи да не бързам да се връщам. Беше ок и с мойто решение да се върна на работа, въпреки че това беше допълнително натоварване за него от към грижите за детето.

# 226
  • Мнения: 553
Скрит текст:
Постскриптум: Не пожелавам да се отказвате от финансовата сигурност, а да разберете какво е истинска лична свобода.
Но като се замислих, май по добре е хора с подобно мислене да не разбират. Ще им се отрази много депресиращо.
Ето това на никого не бих го пожелала.
„Истинска лична свобода“ можеш да имаш само тогава, когато си сам като куче и за никого не те е грижа. И никого не го е грижа за теб.
Има ли хора, които обичаш и за които те е грижа – това неминуемо поставя граници на свободата ти, при това доброволно положени.
И хората са щастливи въпреки това. Simple Smile

Како Сийке, объркала сте доброволно с доброзорно.
Всичко написано от вас е много хубаво, все пак няма да е зле тези щастливи хора да оставят намира онези, които са щастливи по друг начин, без да им налагат своя.
Доказалия се като основен принцип в съвместното съществуване : Живей, и остави другите да живеят.
По възможност без да ги навикваш.

Trill
Скрит текст:
Не се давам като пример за правопис.
Впрочем изтъкването на грешки при членуването е пар екселанс липса на логични доводи по съдържанието.
При все това приемам критикатазащото знам, че тази история с пълния и непълния член е болна тема при много жени Wink
Дивия заек :
Скрит текст:
Интересно на аудиторията би ни било да разберем как тълкувате "Няма да коментирам еди-кого си"?
Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 227
  • тук-там
  • Мнения: 4 274

Дивия заек :
Скрит текст:
Интересно на аудиторията би ни било да разберем как тълкувате "Няма да коментирам еди-кого си"?
Simple Smile Simple Smile Simple Smile

Както го и четеш!  Че няма да навлизам в конкретика, че няма да цитирам, че няма да се задълбочавам...
Просто установявам факт/и/!

# 228
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 725
Всеки си има свои виждания за ролите в семейството. Важното е да намериш този, който има сходни виждания за тях.

# 229
  • София
  • Мнения: 17 595
Не, не са номерца. Пишеш, че полът на отглеждащите едно дете е почти без значение. Което не е вярно. Има огромна разлика например, дали едно дете ще бъде отгледано и възпитано от мъж и жена /две лесбийки /двама хомосексуалисти.
Разбира се, че ще има разлика – 4 различни хора са. Както и ще има разлика дали това ще бъде възпитано от хетеросексуална двойка А или от хетеросексуална двойка Б.
Зависи от характерите на хората.
Както зависи и от средата, житейските обстоятелства...
Защото ако бях родена в село Умбаге в Танзания щях да възпитам детето си по един начин, а ако бях родена в семейство със синя кръв, щях да възпитам детето си по съвсем друг начин. Един и същи пол, различни житейски обстоятелства.
Ами не, не зависи от средата... Една "оправна и властна жена" ще научи и дъщеря си да млати мъжлето с боздугана - ако живеят в средновековието. Simple Smile А един женчо, търкалящ се по цял ден  край огнището, няма да научи сина си как се гонят и ловят мамути. . Ла сомбра, не АЗ вкарвам личността в границите на пола. Природата /биологията /хормоните /го правят,откакто свят светува. И най - вероятно докато има човеци на планетата, ще е така... Една жена НИКОГА няма да замести мъжа в неговатс предопределена от природата роля, както и обратното - мъжът не може да замести майката и жената. И така като гледам, мъжете не се и опитват... Не знам жените защо тооолкова напират да са И мъже... Ама щом ви влече... Simple Smile


Колко хубаво, че и боздуганите, и мамутите, са останали в историята - и в музеите...

# 230
  • Мнения: X
Добре де, Рудолф - чо, бракът /обвързването все още НЕ са задължителни. Живей САМ, както ти харесва, и остави другите да са щастливи с избора си. Защото, ако си "вързал" жена и дете за теб, пълната лична свобода е мираж. Или най - долнопробен цинизъм. Само си представи какво пълно щастие ще те сполети, ако и жена ти си поиска пълната лична свобода, позареже те да се оправяш с дете, пари, дом, а тя хукне да си гони свободата по мъже /барове /круизи /хобита /или каквото там я влече...

# 231
  • Мнения: 25 818
Не, аз просто не мога да си представя какво става с пълната свобода, когато вечерта си решил да излезеш на бар например, а в това време ти се случва нещо от изброените по-долу неща:
- детето вдига рязко висока температура...
- жена ти си е счупила ръката или крака и не може да готви/пере/чисти/къпе децата...
- обаждат ти се, че някой от родителите ти е получил инфаркт/инсулт и го карат към най-близката болница...
- приятел е закъсал с колата и има нужда точно от твоята помощ...
и т.н., и т.н.
А ти – „Не, абсурд, аз съм абсолютно свободен и ще отида на бар, както съм решил, всички останали да си гледат работата“?
За това говоря, че има ли около теб хора, на които държиш, забрави за свободата. И куче да имаш, пак трябва да се съобразяваш и да подчиняваш личните кефове на чужди нужди.

# 232
  • Варна
  • Мнения: 838
Рудолф е трол par excellence.
Или много му се ще да бъде, но само след втория си опит доскучава ужасно.

Мило еленче,
Скрит текст:
не е достатъчно да преписваш мненията на други потребители и да ги представяш за свои; да си противоречиш във всяко следващо свое изказване; да използваш евтини провокации от рода на "вие, жените, все така правите..."; или да пляскаш "сложни" (според теб) думички не на място. Постарай се повече другия път. Успех!

# 233
  • Мнения: 6 245
Колегата иска хем х... до края, хем душата в рая. Е не става така, като искаш да имаш семейство се лишаваш от много неща, като свобода в много аспекти- свободата да си правиш каквото си искаш, свободата да си харчиш финансите както ти е кеф, и много др. Не звучи готино, ама да не забравяме, че в един момент свободата става самота, а независимостта - нищо да не зависи от теб.
Не съм чел 10 страници с постове, ама определено много сте изместили темата.
По самата тема, както не е готино мъж да си гони кефа и да гледа да не се охарчи, докато жена му в същото време с дете на ръце се чуди как да се оправи, така и не е готино принцеса в кухнята, която не може една елементарна маджа да забърка. Деленето на домакинската работа 50/50 също не е възможно в много случаи, както и получаването на равни доходи от двамата. Понякога е по-добре единия да си гони кариерата и добрите доходи, другия да гледа дома и децата, а работа ако и колкото може. Универсална формула няма, така че кой както ги нареди нещата.

# 234
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Понякога е по-добре единия да си гони кариерата и добрите доходи, другия да гледа дома и децата, а работа ако и колкото може. Универсална формула няма, така че кой както ги нареди нещата.
Универсална формула няма, защото животът не го интересуват нашите роли и граници, които си поставяме. Той просто се случва с хубавото и лошото в него, колелото се върти и не се знае в един момент на кого от двамата ще се наложи да издържа семейството и на кого - да набляга върху домакинството и децата. Може да е както мъжът, така и жената и в двата случая. Затова са неподходящи и смешни такива роли, особено в 21 век, и разделението мъжко-женско.

# 235
  • Мнения: 30 802
Добре де, ама когато това се наложи на жената, то защо всички й начукват канчето как е "боса, бременна до печката" и й чертаят гадно бъдеще? Ами наложило се е, период е, двамата са в супер строги роли за пола си, да седнем да мрем или следва веднага да се разтури тая картинка, жената да скочи в бизнес костюма и да изфучи на метлата, сакън да не я подтиснат нещо? Ами да, има си такива моменти със строги роли и такива, в които лесно се размиват ролите.

Примерно ако мъж остане без работа и на дивана, а жената го издържа - дали ще му кажат, пич, стягай се, тя ще си намери по-млад...напротив, ще си отлежава с години. Жената обаче, ако остане малко да я издържа мъж, няма да се размине с яко начукване на канчето що не бачка.

# 236
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Ами обществени разбирания, Сирен. Все се намира по нещичко в живота на другите, което трябва непременно да се коригира според изискванията на "какво ще кажат хората". Тук при нас един бабанка от сума време не може да си намери работа, по-точно няма достойна за него работа. Лежи и се чекне в кръчмата по цял ден, жена му работи на две места и той я чака, за да сготви и да оправи всичко, каквото има за оправяне. За мъж е срамно, ама както казваш, не виждам някой да е учуден или възмутен.
За жена пО мога да го допусна, а и тя няма да стои по цял ден с пръста в носа. И въпреки това смятам, че за нея самата ще е по-добре, ако има собствени доходи и някаква независимост, защото няма гаранция за нищо.

# 237
  • Мнения: 7 006
Съседната тема дава добър отговор по въпроса за финансовата независимост. Хем там жената работи, ама взимала по-малко пари и затова псуващият гусин ги бил издържал и те му били длъжни за всичко.
Не,бе. Партнират си.
И също си търпят настроенията,щото..Само с една мизерна заплата-мъка!Ама пък спят спокойни,че не са зависими от никого..Цирк пълен..
Жената ако е умна,няма да допусне да зацикли на ниво тенджери,щото нали,мъжа и я издържа..Умните хора,без значение мъж/жена са далновидни и знаят,че живота е колело с пикове и спадове.И имат готовността да се справят и с едното и с лошото.
От друга страна,има жени които опъват каиша наравно с мъжете и при евентуална раздяла пак се сриват и не се справят..Всичко си опира до личните качества на индивида.Моя мъж знае,че и без него се справям и си гледам детето.Само,че знае и,че една от основните причини да съм с него,е защото искам да ми е по-леко и да не блъскам.Искам да мога,вместо да работя по 10-12 часа с 6дневна работна седмица,да работя 4-6 часа,максимум по 5 дни.И да имам свободно време за душата и кефа..


Аз пък с кеф съм сваляла тапети и съм редила  паркет в бъдещето ни тогава жилище . Ама според някои е трябвало на маникюр да отида , платен разбира се от мъжа ми . Grinning Grinning Grinning
Според мен...Не знам кои са другите някои,но аз определено не съм хамалин,нито общ работник,и предпочитам да отида на маникюр(за който разбира се,че ММ плаща,дори аз да работя,е смешно да говоря за "собствени" пари,при условие,че друг плаща сметките,собствени пари биха били,ако съм напълно сама и отговарям за всичко)..И докато съм на маникюр,също така предпочитам ММ да плати на квалифицирани хора да свърши работата.Е,ако няма финансовата възможност,ами..Да си сваля тапети,лошо няма..Аз съм сваляла,боядисвала,претапицирала и какво  ли още не..Ама когато бях на 20 и кипях от творчески хъс и енергия..Сега,на 40+ (и при условие,че имам партньор до себе си)няма сила която да ме накара да върша подобно нещо..
Ами,различни са хората..На един му е кеф да гърби,друг се кефи на работата на лекото и на хляба на мекото(аз съм от вторите,нрав,кво да правиш..)

Последна редакция: пн, 03 фев 2020, 15:29 от Какво?

# 238
# 239
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Може да е цирк, ама ако се наложи утре да се махне спешно от него поради побой или друго, ще има средства да го направи. Ако нямаше и тях, щеше да е още по-зле. Умна или не, никога никой не може да предвиди какво точно ще се случи. Знаете за плановете и Господ.

Общи условия

Активация на акаунт