Методи за учене.

  • 1 642
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 32
Здравейте,милички!Тази тема е за цел да споделяме начините,по които учим,да се коригираме в нещата,които правим грешно и да черпим едни от други варианти за по-ефективно учене.Как учите вие?Какво правите,за да запомните и възпроизведете материала по-лесно ? Какви техники и методи прилагате?

# 1
  • Мнения: 211
Занимавам се с филология и по-конкретно с китайски език. Тъй като е по-особен език, намирането на правилни и индивидуални методи за запомняне са от изключителна важност. Не знам доколко бих могла да бъда полезна с методите, които работят при мен поради спецификите на езика, но все пак ще ги споделя. При среща с непознат йероглиф първото, което правя е да го разгледам добре, да видя от какви части е съставен и да го анализирам по свой собствен начин (валидно и за всеки друг чужд език). След това проверявам каква е употребата на дадената дума и измислям свое собствено изречение, с което да я запомня. Когато се съберат над 10 нови думи, съчинявам кратък текст, в който включвам всяка една от тях. Така ги запаметявам в съзнанието за дълъг период от време, а най-важно е, че започвам да ги употребявам активно.
Друго, което ми помага е любовта ми към китайската култура - обичам да гледам китайски филми, да слушам китайска музика, да общувам с китайци. Не уча по задължение, а с желание.

Методите ми за учене в училище бяха малко по-различни. Имах тетрадка по всеки предмет, в която си преработвах уроците - преписвах това, което смятах, че ще бъде полезно на мен. Търсех допълнителна информация по темите, които ме интересуваха. Не се съобразявах с това, което се очаква да знам от учебниците.

# 2
  • Мнения: 32
Занимавам се с филология и по-конкретно с китайски език. Тъй като е по-особен език, намирането на правилни и индивидуални методи за запомняне са от изключителна важност. Не знам доколко бих могла да бъда полезна с методите, които работят при мен поради спецификите на езика, но все пак ще ги споделя. При среща с непознат йероглиф първото, което правя е да го разгледам добре, да видя от какви части е съставен и да го анализирам по свой собствен начин (валидно и за всеки друг чужд език). След това проверявам каква е употребата на дадената дума и измислям свое собствено изречение, с което да я запомня. Когато се съберат над 10 нови думи, съчинявам кратък текст, в който включвам всяка една от тях. Така ги запаметявам в съзнанието за дълъг период от време, а най-важно е, че започвам да ги употребявам активно.
Друго, което ми помага е любовта ми към китайската култура - обичам да гледам китайски филми, да слушам китайска музика, да общувам с китайци. Не уча по задължение, а с желание.

Методите ми за учене в училище бяха малко по-различни. Имах тетрадка по всеки предмет, в която си преработвах уроците - преписвах това, което смятах, че ще бъде полезно на мен. Търсех допълнителна информация по темите, които ме интересуваха. Не се съобразявах с това, което се очаква да знам от учебниците.
Много интересен метод ,да.Китайският език е един от най-трудните доколкото знам... браво!

# 3
  • Мнения: 4 808
Аз запомням най-добре когато пиша, затова си разработвам темите наново, на ръка, като междувременно изхвърлям общите приказки, които са ни говорили на лекциите и оставям  само същественото, плюс допълнителна информация, ако съм намерила такава.

# 4
  • Мнения: 1
Аз се опитвам да науча всичко повреме на лекциите и упражненията. Обикновено записвам всичко, което смятам за важно и вечерта си го прочитам по няколко пъти. На другия ден вече го знам.

# 5
  • Мнения: 327
При мен ученето се състои от няколко фази:
1) планиране: брой изпити и следователно брой лекции за всеки изпит, на тази основа изчислявам по колко лекции трябва да мина на ден до определения краен срок
2) пасивно учене чрез съставяне на резюмета (преди на ръка, сега на компютър): за всяка лекция се опитвам да имам резюме, което включва информацията от скрипта, който ни е даден,
както и допълнителни данни от учебници / научни публикации / онлайн видеа, които по моя оценка намирам за важни. В този ред на мисли: никакви цели изречения, а само подточки, графики и таблици
3) Активно учене: от 6 до 2 седмици преди изпита (според колкото обемен е материалът) препрочитам резюметата и активно ги запаметявам. Като винаги паралелно имам лист хартия, на който си разчертавам различни схеми (особено при теми, свързани с болести и видовете терапии). От скоро започнах да ползвам и приложението Анки (онлайн флашкарти), но изисква доста време и дисциплина, за да даде ефективен резултат.

Едит: тези методи прилагам при подготовка за писмено (multiple choice) и устно изпитване. Теми не се налага да разписваме.

# 6
  • Мнения: 760
Още от ученическите ми години, имам някакъв странен навик да уча в последния момент Sad. Не искам да бъда така. Най-добре би било да уча всеки ден, а не да чакам две седмици преди изпита.

# 7
  • Мнения: 29 324
Отдавна беше, като бях студентка, но мога да споделя.
Първо, разпределям си времето. Ако имам 1 месец до изпитите и те са 4 на брой, си отделям по една седмица за всеки предмет. Прочитам един път целия материал, опитвайки се да съм съсредоточена и да вникна максимално. После, от всяка тема вадя на ръка най-важното, като се старая да запомня стъпките, в които се развива самата тема. Накрая прочитам записките. Преди изпита ден или два си препрочитам отново най-важното.
Това е за предмети, по които има теми.
За такива със задачи - решавам по няколко от вид, като се старая да хвана логиката и стъпките при решаване.

# 8
  • Мнения: 1
Здравейте,
Тъй като става дума за методи на ефективно  учене, бих искала да споделя с вас нещо наистина интересно на което случайно попаднах. Невероятен метод за учене на непознати думи, би бил полезен за всяка от тези които учат чужди езици  линка е https://abc123online.de/bg може да пробвате

# 9
  • Мнения: 1 095
Като за начало, правя си график в Keep с всички предстоящи изпити, текущ контрол и етц. По-добре се ориентирам кога трябва да се дна да уча. Не ми е удобно да ползвам календари, понеже се разпростирам из месеците и реално ми отнема повече време да седна и да проверявам.

Пиша всичко! Много рядко препрочитам написаното, но го правя защото така го запомням най-лесно. Ако има термини, които не мога да запомня - правя си флаш карти  и ги въртя, докато не запомня.

В общи линии, май е това. Grinning

# 10
  • Мнения: 8
Пиша най - важното на чисто бели листа, като използвам стрелки, знаци като този =, ~ , ограждам понятията и около тях пиша дефиниции, използвам червено за ключови думи и жълт маркер, правя схеми, таблици, ако има разделяне между идеи или понятия ги записвам отляво и дясно на листа с черта посредата, а за всяко на отделното място добавям информация. Не мога да помня в текстове, а в схеми и цветове. Записвам основни данни - понятия, идеи, години, цифри, основни думи, рисувам, ако се наложи.

Общи условия

Активация на акаунт