СЕДМИ клас 2019/2020 - тема 10

  • 24 813
  • 781
  •   1
Отговори
# 570
  • Мнения: 6 587
Аз имам спомен за тази книга от дядо ми...( не е математическа книжка;)
http://ard.blog.bg/lichni-dnevnici/2019/07/25/iliustracii-ot-ben … 564?reply=5239638
Сега няма книги с такива илюстрации.

# 571
  • София
  • Мнения: 1 570
Факториела го учихме в ТУ-то, но там всички от МГ вече го бяха учили.

Аз определено имам нужда от чая за наместване на чакрата на третото око, че днес за първи път ми се случи да ми вдигнат колата с паяк. Та ходих да си я прибирам. Бях спряла на място след знак за забранено паркиране, който не съм видяла нито с двете, нито с третото око. Joy

# 572
  • Мнения: 8 229
Не само по математика, много хубави книги имаше и по химия и физика. Нищо общо със сегашните енциклопедии. Сигурно и по биология е имало подобни, но към нея така и не проявих интерес.
Разказах на младежа за задвратника. Чини ми се, скоро ще започна да му наливам информация чрез него.

# 573
  • Мнения: 1 951
Не само книги имаше едно време. И задвратници имаше в училище. И показалки, дълги, дървени. Що поклопвания по главата съм имала с тях.
Един учител по география - като срещне някой на улицата и пита - "накъде сте тръгнали деца?" И му казваш - "на кино" или "до еди къде си" , при което той започва разпалено - "какво кино, бе, отговаря се - вървим на североизток!"

# 574
  • Мнения: 6 587
Аз чай за чакрите няма да купувам.
Спрях се на пръстена на Арабела. По -надежден ми се струва.

# 575
  • у дома
  • Мнения: 7 145


Имах две мега ултра хипер любими математически книжки от дядо - на Я. И. Перелман.
Велики бяха просто.
За числа великани, Феликс детето-чудо... Наизуст ги знам. 😊
Може ли точните заглавия и ако може и снимки на корицата?
Да не бъркаш автора и да е тази
От  посочения от теб автор  имаме забавна геометрия ,забавна физика и забавна астрономия,но тези числа великани ми се губят-ама то не съм ги чера и вчера де...макар че скоро си четох една стара математическа книга Лилавати-ей така за кеф-на мъж ми и децата им беше супер странно.

Последна редакция: сб, 08 фев 2020, 23:21 от svetlaem

# 576
  • Мнения: 1 951
Бисе, цяла серия са, проверих https://www.astroacademy.bg/produkt/komplekt-chaiove-chakra-phyt … s-na-7-te-chakri/
Ще ни се отворят и чакри, пори и сърдечни клапи. Експлозия страшна.

# 577
  • Мнения: 6 587
Дикси, чакри, чаркове - експлозия със сигурност ще има, ми дано да не е сериозна.

# 578
  • София
  • Мнения: 7 191
Светле, адски зле съм се изразила Simple Smile
Цитирах глави от книгите. 😁
Точно Забавна геометрия е едната - корица в жълто с синьо.
Другите някъде съм ги тикнала и от години не мога да ги намеря.
Едната беше с петроленозелена корица.
А третата, най-любимата - отпреди правописната реформа.
Там беше разказът за Феликс, който можеше да запомни 100 думи.
ПП: Ето я Simple Smile :
https://knizhen-pazar.net/products/books/2000417

И третата книга издирих в дебрите на интернет:

https://knigite.eu/matematika/30497-zhiva-matematika.html

Последна редакция: нд, 09 фев 2020, 09:20 от Red

# 579
  • Мнения: 4 967
Ако факториелът се е учил в 10 клас, може затова да нямам спомен. Този клас го пропуснах, учих в чужбина. Като се върнах държах едни приравнителни, но не по всички предмети. Признаха ми, учудващо, математиката, която учих в чужбинското училище, въпреки че беше на светлинни години от нашата 10-токласна.
За главоболието - моето момиче от детската градина има. Тогава още ходихме на преглед на очите, нямаше проблем. Появява се периодично, по-често след натоварване, сякаш повече физическо. Взима панадол. Само веднъж ми изкара акъла много сериозно. Не се повлия от панадола изобщо, болеше я все по-силно, взе да пита "мамо, ще умра ли"... Ходихме на спешен център, но докато стигнем я поотпусна, защото в безсилието си й дадох и аналгин. Не помня дали повръщаше, вероятно да, защото ни изписаха и свещички против повръщане, също и хексалгин за по-силни болки. За щастие повече не се е повтаряло това страшното главоболие. Иначе и тя си носи панадол в училище, за да взима при нужда. Мигрена и аз имам, уви.
И аз да кажа - много, много ми харесва темичката ни напоследък. Започва да звучи все повече като тази на 8 клас. Продължавам да ги следя от балкона и много ми харесват! Напрежението ще се засилва все повече и трябва да можем някъде да споделяме и изпускаме парата. Околните няма да ни разбират и тук е мястото! Полезната информация също тук ще получаваме.

# 580
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 333
Е, трябва си време да се опознаем. Преди години така стана с наборната ни месечна тема - опознахме се, правехме си общи срещи и до ден днешен имам приятелства, които поддържам.

# 581
  • Мнения: 4 967
И аз така с Декемврийчета 2006, имам приятелки-майки и на наборите на баткото, 2003.

# 582
  • Мнения: 1 951
Ние живеехме в Алжир, в периода 2-ри - 5-ти клас. Баща ми работеше, майка ми не, аз ходех на училище. Но то какво училище, градът ни беше на 300км. от столицата, а българско училище имаше само в посолството. Съответно  ходехме в местното, само в часовете по френски език. Аз и едно момиче на друго българско семейство, от Кюстендил. С две думи, нищо. Когато трябваше да ни дадат свидетелства, че преминаваме в горен клас ни изпитваха в посолството. Толкова бяхме зле с нея, че от таблицата за умножение можехме да се справим само с умножението по две Simple Smile Тогава, ми секнаха волното детство и за учебната година ме връщаха при бабите в БГ, а ваканциите обратно в Алжир. Помня, че пишехме на индивидуални малки черни дъсчици с тебешир, а в тетрадките с мастило и писалка. Имах и попивателна хартия, за мастилото. Не успявах да напиша нещо без да капне огромна капка мастило и да заличи всичко. Учителката по френски ме удряше през ръцете с показалка Joy  Колко мастилници съм разляла в чантата и колко учебници съсипвах тогава...голям зор ми беше Stuck Out Tongue Winking Eye Със Светлана, така се казваше другото момиче, когато си говорим помежду си на български пак ни биеха с тази показалка през ръцете, не ни позволяваха. Като изключим тези спомени, всичко друго беше прекрасно. Плажове, маймунки, портокалови градини, арабски другарчета. Беше спокойствие. За разлика от сега.

# 583
  • софия
  • Мнения: 25 476
Иха, Дикси, колко интересно, все едно си била в машина на времето.

Всички форумски дартанянки сме минали през бременско-бебешорски групи 🙂 Ходехме с кореми на срещи какво ни очаква, когато се роди бебето, след това заедно бутахме колички по парковете и търкаляхме бебетата по гости. Имам чудесни приятелства от тогава, но почти никое от момичетата от юлската темичка вече не пише във форума.

# 584
  • София
  • Мнения: 3 457
Като гледам,групата на августинките тук е сравнително стабилна .Радвам се че засичам познати бикове И аз не съм от често пишещите, включително през последните години.Но бг-мама винаги е бил първоизточник на всякаква
информация и често съм опирала до него.
По повод онова с удивителната-разнищих нещата .Аз не съм го учила никога!!! Просто приключих с математиката бкъм 8-ми клас.Да живее музикалното училище:stuck_out_tongue_winking_eye:

Общи условия

Активация на акаунт