СЕДМИ клас 2019/2020 - тема 10

  • 24 743
  • 781
  •   1
Отговори
# 180
  • sofia
  • Мнения: 1 473
Мен това, което ме притеснява за АК е, че ако детето е прието, но не му харесва след първата година или му се вижда тежко, много трудно би могло да се премести в някоя от най- желаните държавни гимназии, за които например е имало достатъчно бал да влезе след НВО. Обратното обаче е възможно - от ДГ към АК, защото АК имат прием и след осми клас,  май споменаха че и след девети клас също.

Последна редакция: вт, 04 фев 2020, 21:08 от googlish

# 181
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 316
Аха. Аз мислех, че освен паралелка, трябва отделно да се избере профил, а то е едно и също. А като се избере профил, в 11 и 12 клас учат ли се другите предмети или програмата е само с профилираните?

# 182
  • Мнения: 21 455
А има ли опция за смяна на избран профил? Също така по какво се различава изборът на паралелка, да кажем Англ-Руски- Мат от профил?
По нищо. С избора на паралелка се избира профил, двата ПП за който са фиксирани на национално ниво( за някои профили са възможни различни комбинации, но за профил чуждоезиков това са двата чужди езика). Другите два ( може и да е един) ПП са или фиксирани с ДПП, или се избират на по-късен етап. От това, което се наблюдава в момента, гимназии и СУ, които осъществиха прием с 3 или 4 ПП за сегашните десетокласници, обявяват на нова сметка избор на трети и/или четвърти предмет.
Профил може да се сменя и в 11-12. клас при определени условия, но да речем, че не е толкова просто.

# 183
  • София
  • Мнения: 4 999
И на мен АК ми е загадка. Така и не намерих официално потвърждение на твърдението, че се иска успех над 5,90 за пълните стипендии. Другото, което ме притеснява е, че всички мнения са в двете крайности. Решихме да се яви за проба, да се пробваме за финансиране и ако я приемат и дадат финансиране да си прочетем договора и много да го мислим. Тя е доста разколебана или по-точно притеснена, аз май все още съм фен на АК. Но държа тя да си вземе решението, може да е егоистично, но така няма да изпитвам никаква вина Simple Smile.

Мария, попитай в колежа за условието за успех за стипендия, за да прецениш дали ви устройва. Спечелена стипендия при отказ от нея не се присъжда, доколкото знам, на друго дете и ще е жалко заради непроучен въпрос да се лиши дете, което усилено се готви и кандидатства за нея.

Висок успех в колежа се изкарва с труд и време и трябва да има нещо, което да те мотивира да полагаш тези усилия и да заделяш това време. На фона на това, отчитайки и таксата, може доста по-лежерно да се изкарат гимназиалните години другаде и за детето, и за семейството.
В нашия случай мотивацията е в усещането, че в училище повечето часове са интересни, домашните не са тъпи и скучни, училищното ежедневието не е еднообразно и монотонно, възможността да се учи по различен начин, вкл. английска литература, да готви лекции за клуб, да срещне вдъхновяващи учители и да може активно да общува с тях - в часове за консултации, в център по писане, в междучасия, обедна почивка, след часовете, по мейл,  да отправи поглед към американски изпити и да се подготвя за тях. Също така има профил, който е много подходящ /комбинация от физика, математика, информатика и АЕ/. На някои деца много добре  им се получава опита и мотивацията с клубовете - водят лекции, посещават зоопарк и се грижат за животни, снимат филми, участват в дебати, вкл. и в международни, от клуба за ООН също има много доволни ученици, от scifi клуба също и др. От друга страна в колежа има неща, които биха могли да са по-добре, и когато таксата е сериозен фактор, в комбинация с натовареноста, предполагам, че те повече ще тежат и дразнят, отколкото ако човек е избрал училището без таксата да е решаващ фактор.

# 184
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 316
Да, клубовете са другота нещо, което намирам за много интересно в АК. Децата могат да се докоснат до много неща, за които не са предполагали. И току виж открият нова страст.

Местенето в гимназиален етап предполагам, че е проблем и ако си в ДГ. От НПМГ например в ЕГ ще е проблем заради хорариума по език.

# 185
  • Мнения: 21 455
Зависи от много неща. Най-лошият вариант е просто да се наложи полагането на приравнителни изпити.
Между другото видях УП на АК за няколко профила. Изглежда си съвсем по МОНски.

# 186
  • Мнения: 6 924
Призма, не ме разбирай погрешно, Ния мотивация има и би учила за такъв успех (тя не е дете, което би скатало и би преписало или да отиде не учило), но има фактори, които не може да надскочи. Например 6 по фвс няма как да изкара, ако ще и цяло лято само да тича. Ако и по рисуване се окаже, че не рисува достатъчно добре, или пък не пее добре, или пък не разбира Ницше (новите науки са загадка за мен как точно ще ѝ паснат), или пък не е достатъчно сръчна и не може да направи свещник от дърво... И тук вече пада под 5,90 само заради някакви дадености, които с мотивация не могат да се променят.

Ако бъде приета в АК и ако стигнем да кандидатстваме за стипендия, естествено, че ще проуча въпроса. На този етап няма какво да проучвам. Ако искаха да си оповестят условията, то щяха да ги качат в сайта. Може да са различни за различните случаи. А парите на отказалите се от финансиране не се ли разпределят после към други деца? В смисъл заделили са Х лева за финансиране, която си остава константа? Ако дете се отказва от сума А, то тази сума после се разпределя не като пълна стипендия за друго дете, а като намаляване на таксите на други деца? Защото съм чела, че на резервите по-рядко се отпуска финансиране, защото вече бюджетът е изчерпан, или не е така?

# 187
  • София
  • Мнения: 4 999
Между другото видях УП на АК за няколко профила. Изглежда си съвсем по МОНски.
Часовете по АЕ /а те са минимум 7 часа на седмица/ ще се водят от native учители. Също така отделните модули ще се водят от различни учители, някои от тях native. Разликата в колежа идва и оттам, както и от начина на преподаване, на вида задания, различно нещо са и сесиите за срочните изпити, елективите.

# 188
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 316
От миналогодишната седмокласна тема има ли деца, които са отишли в колежа?

# 189
  • Мнения: 21 455
Коментирах учебния план като разпределение на предмети и брой часове, не това как протичат  и какви са допълнителните особености на училището.

# 190
  • София
  • Мнения: 11 961
От миналогодишната седмокласна тема има ли деца, които са отишли в колежа?
Има, да. В първия пост от темата им има информация къде учат децата на потребителите.

# 191
  • Мнения: 6 924
От миналогодишната седмокласна тема има ли деца, които са отишли в колежа?
Запомнила съм само на MIA детето, че избра АК пред испанската.

# 192
  • София
  • Мнения: 4 999
За разпределянето на финансите не съм наясно.
За музика, ИИ и физическо няма повод за притеснение - има тестове, презентации, здрав разум.
Обаче по предмети като БЕЛ, история, география /у дома това се коментира/ тестовете са трудни и оценяването не улеснява нещата. Например от срочен изпит за 120 точки за шестица ти трябват 110 точки /от 91.5% нагоре е 6/. Ако приемем, че това са 110 въпроса за по 1т., значи максимум 10 грешки. Сега, не е толкова страшно, защото освен този тест, има и срочни оценки от есета, проекти и др. и висок общ среден успех /около 96%/ ти позволява вече на гореупоменатия тест да си с повечко грешки и пак да си с общ успех 91,5%, т.е. 6. А и този тест няма да е със 110 въпроса, ами например с 80 въпроса + един въпрос за есе, което е за 30 точки. Все пак и онези оценки от срока на есе, проекти, тестове, за да се изкарат, се изисква учене и време. Като добавиш и другите предмети, не е лесно. Има 40+ ученици на випуск в Presidents list /той е за ученици с успех от 5,90 до 6,00 от 9 клас нагоре/, така че не е чак толкова нечовешко. Но както ти писа, ако ще е супер стресово все това да гониш и мислиш, човек може да се разколебае.

Последна редакция: вт, 04 фев 2020, 21:53 от Prizma

# 193
  • Отвъд алеята зад шкафа
  • Мнения: 7 316
Прегледах списъкът с училища на миналогодишния набор - явно е била годината на Френската гимназия! В пъти повече приети там от всички други училища.

# 194
  • София
  • Мнения: 7 183
О, да.
Те цял отбор се събраха. 😊
Много хубаво им се получи.

Общи условия

Активация на акаунт