Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 25

  • 27 339
  • 743
  •   1
Отговори
# 540
  • Мнения: 4 042
После ще ги погледна подробно нещо не ми се връзва тиквеното семе - на 100 грама го дават 18,6 гр протеин и 53 гр въглехидрати. Докато напишеш направих и аз някои изчисления.

За равно количество протеини, в единия случай набавени от 3 яйца и 82 грама свинско и в другия от 100 гр боб, 100 гр леща, 100 гр нахут, 20 гр сусам и 50 гр бадеми ето в какво се състои разликата.
Скрит текст:


И ето как изглежда разбивката на протеините по отделни групи аминокиселини, първото е при растителния режим, второто при месото и яйцата.
Скрит текст:


От това, което виждам, с ядките и бобовите, за равно количество протеини, поемаш около 90 гр въглехидрати. С яйцата и месото под 2 грама. Отделно ясно се вижда, че не се набавят равномерно различните видове аминокиселини. Не ме разбирай погрешно, не се мъча да доказвам нищо. Аз сама ако се убедя, че ще ми е ок само на растителна храна, веднага бих спряла месото. В моя случай от морални съображения. Ама нещо не мога да се убедя.

# 541
  • Мнения: 18 542
sisi.., ако искаш да разбереш дали приемаш достатъчно, трябва да си направиш проучване от коя аминокиселина колко ти е необходимо, всяка от храните които консумираш редовно колко от всяка съдържа и да си сметнеш спрямо количествата които ядеш.
Доста си е сложно и си иска влагане на усилие.

Ако ядеш разнообразни животински продукти, тези сметки са излишни, защото вероятността да имаш сериозни липси постоянно е нищожна. Протеините в животинските продукти са т.нар. complete proteins или пълноценни протеини, с други думи, съдържат всички аминокиселини, докато в растенията са непълноценни - все някоя липсва. Има изключения като соята например, но аз лично не бих искала основният ми източник на протеини да е соя.

# 542
  • Мнения: 2 275
Преди няколко дни гледах видео на един руски лекар , който следя отдавна заради упражнения за врат, но не бях забелязала, че е голям привърженик на ВМНВХ.
Та той разказваше за маслото и даде рецепта, която включва няколко полезни мазнини и необходими аминокиселини.
Ще потърся видеото (доктора не е този с пиявиците на Бледолилава, но и той ги споменава).
100 г пчелен прашеч (за аминокиселините) се смила
200 г орехи също се смилат
70 г меко масло
Всичко се обърква и си хапвате 50-100 г на ден.
На мен ми харесва, но всичко слагах "на око". В 100 г пчелен прашец има около 50 г въглехидрати.
Дано на някой му е от полза. Аз не съм вегетарианец. Просто имам доверие на този лекар и реших да опитам.
Доктор Шишонин за маслото и сърдечно-съдовите заболявания
https://youtu.be/G_s23lWmcJ0
Не е толкова сладкодумен като доктор Евдокименко (този с пиявиците )

Последна редакция: чт, 20 фев 2020, 14:08 от tania6

# 543
  • Мнения: 269
sisi.., ако искаш да разбереш дали приемаш достатъчно, трябва да си направиш проучване от коя аминокиселина колко ти е необходимо, всяка от храните които консумираш редовно колко от всяка съдържа и да си сметнеш спрямо количествата които ядеш.
Доста си е сложно и си иска влагане на усилие.

Ако ядеш разнообразни животински продукти, тези сметки са излишни, защото вероятността да имаш сериозни липси постоянно е нищожна. Протеините в животинските продукти са т.нар. complete proteins или пълноценни протеини, с други думи, съдържат всички аминокиселини, докато в растенията са непълноценни - все някоя липсва. Има изключения като соята например, но аз лично не бих искала основният ми източник на протеини да е соя.
Ще се поровя, да. Но исках да знам дали яйцата, като месото, съдържат всичко необходимо. Благодаря ти!
Бледолилава, кое е това приложение, което показва количествата аминокиселини?
tania6, това с пчелния прашец звучи добре, ще го опитам задължително.

# 544
  • Мнения: 18 542
Яйцата са "супер храна" съдържат всичко необходимо като елементи - все пак цяло животинче става от едно яйце, но дали количествата яйца които консумираш са достатъчни за да покрият нуждите ти е отделен въпрос.

# 545
  • Мнения: 4 042
Цитат
Бледолилава, кое е това приложение, което показва количествата аминокиселини?
cronometer.com десктоп версията. Имат и мобилно приложение, но ми се струва някак орязано. И не само аминокиселините следи, и на видовете въглехидрати и мазнини дава разбивка, показва и количествата на витамините и минералите, като ги съотнася и към препоръчителните норми. Естествено, това с витамините е доста относително, едва ли примерно зимните парникови домати са същите като летните градински, но все пак е някакъв ориентир.

# 546
  • Мнения: 27 598
И аз съм с кронометер, но от телефона, че рядко използвам лаптопа. Много съм доволна.

# 547
  • Мнения: 18 542
Само да кажа, че това което пише като номерца в тези приложения, за съответните витамини, минерали и т.н не е задължително да се усвоява, та винаги с едно на ум.

# 548
  • Пловдив
  • Мнения: 432
Това колко протеин ни е нужен е доста под въпрос и недоказано, според мен. Аз тук, ако не се лъжа, Ви бях постнала 50 страници със спортисти и атлети, които са вегетарианци и вегани. Ама колко били здрави, еми не знам колко са здрави, ама всичките имат мускулна маса и изглеждат супер, пък и спортуват активно. Да не говорим колко вегани култористи има, не ми пречи да започна да поствам, за да Ви докажа, ама има ли смисъл, като всичко ще бъде прието с недоверие. Във всяко едно растение има И ПРОТЕИН. Права е Миоки, че е важно всички аминокиселини да се набавят, затова при растителното хранене е нужно да се комбинират различни храни, като например: бобови с пълнозърнести или бобови с ядки, тогава всички аминокиселини ще са налице.

# 549
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Миоки е права, ама няма предвид това, което ти си разбрала.

Миоки казва, че ако ще и с килограми да ядеш каквото ядеш, има вероятност да не усвоиш необходимия и наличен в храната ти нутриент.

Момичета, извинете, ама желанието да се наложиш да не върви в комплект с вегетарианството/веганството?

Тук има момичета, които са се опитали да карат на вегетариански режим, и колкото и да им е било неприятно, са се провалили. Затова са преминали на ВМНВХ. И са успели, от години ИР им е в ремисия.

Хайде не ги убеждавайте колко са некадърни да се справят, става ли? Щото, нали, са получили това, което вие нямате, все пак.

# 550
  • Мнения: 2 232
Разговорът вървя изключително нормално...
Какво налагане пак?????

# 551
  • Мнения: 201
По мои наблюдения повечето спортисти и атлети които са вегани или вегетарианци прибягват до протеиновите пудри за да поддържат тонус не само на мускулатурата си а като цяло и за да си набавят пълен аминокиселини профил , което смятам че е излишно при наличие на цели и пълноценни храни - месо, яйца, риба и т.н.
Нищо не може да замести цялата жива храна, камо ли нещо изолирано в лаборатория - това е лично мое мнение !

# 552
  • Мнения: 4 042
То е и модно да си веган. Не съм саркастична, както казах аз бих се върнала към вегетарианството, ако не се притеснявах, че няма да ми се отрази добре. Но съм ставала свидетел на куриозни неща. Имах една клиентка, англичанка, с 4 дъщери. Преди да ме запознае с тях се беше похвалила, че е веган, децата ѝ също. Дето има един виц, как да разбереш, че някой е веган? - Ами нищо не трябва да правиш, той сам ще си каже. Та попитах я изрично: веган или вегетарианец? О, веган, категорично ми отговори тя. Дори мед не ядяла, защото го взимали от пчеличките и нямало с какво да си хранят децата. Ок, след няколко дни излизаме по работа, вече и дъщерите ѝ бяха пристигнали в България. Само една не била веганка, защото имала някаква болест. Та след работата се пускаме по центъра, беше станало време за обяд. И се спираме на някакво капанче за хамбургери. Невеганката си поръча обикновен хамбургер, с някакво месо и кашкавал. Веганките до една, в това число и мама, дето мед дори не хапваше, нали, си поръчаха хамбургери само с кашкавал. Не че не знаеха какво е, точно с "чийз" си ги поръчаха. И си ги хапнаха като стой та гледай. Нищо не казах, ама от тогава като ми каже някой, че е веган, си имам едно на ум.

# 553
  • Мнения: 2 275
Разговорът вървя изключително нормално...
Какво налагане пак?????
Превърна се в реклама на вегетарианско хранене и новопоявилите се и нямащи време да четат се заблуждават.
Правете си опити със собствените тела/здраве, но във всяка тема да се обяснява надълго и широко едно и също писва. Аз не обяснявам (вече). Търсете си вие вашата истина.
Без да се прицелвам в някои, но има тук пишещи, които си държат на своето и се оплакват, че не стават нещата от мноооого време. Може би е време да помислят за промяна някаква.

# 554
  • Мнения: 18 542
По мои наблюдения повечето спортисти и атлети които са вегани или вегетарианци прибягват до протеиновите пудри за да поддържат тонус не само на мускулатурата си а като цяло и за да си набавят пълен аминокиселини профил , което смятам че е излишно при наличие на цели и пълноценни храни - месо, яйца, риба и т.н.
Нищо не може да замести цялата жива храна, камо ли нещо изолирано в лаборатория - това е лично мое мнение !
И не само, ами и разни стероидни препарати и какви ли още не неща. Не само вегетарианците де и другите, така че спортистите изобщо не са еталон за здраве.
Кой беше тенисиста който стана веган за кракто ама нещо се отказа.
Вегетарианството със сериозни усилия и познания може и да се нагласи някак, но веганство без "поддържащи" препарати и без съвременния трансфер на продукти, е невъзможно.

Общи условия

Активация на акаунт