Може би кърлеж,какво се прави в този случай???

  • 14 422
  • 46
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 8 585
Кърлежите могат да се махнат капейки върху тях мазнина (тук зехтин). Дихателните пътища на инсекта се отварят на гърба му. Когато капете мазнина, инсекта асфиктира (задушава се) от мазнината и се отпуска. Може при това положение да се пусне сам (откачи) и да не е необходимо въртене. Най-често става така-но е нужно капане около 5-10 минути насочено и с капкомер върху инсекта.
Крачетата на кърлежа имат кривина на ляво (гледано от позиция на животинчето)и  при впиване се завъртват по посока на часовниковата стрелка, за да може то да "потъне" в кожата (да се "впие").
Следователно, ако искаме да го откачим, въртим в посока обратна на часовниковата стрелка, след дълго капане с мазнина.

от личен опит...

# 16
  • Мнения: 291
Този личен опит ми се струва доста рисковано начинание. Задушаването на кърлеж по този начин може да го накара да повърне изсмуканото обратно в тялото на човек, а от там нататък не ми се мисли. Въртенето на кърлежите също не е удачен вариант, защото има сериозна опасност от скъсване на главата и хоботчето да остане в кожата. Възможно е с повече внимание кърлежът да излезе така, но не го препоръчвам за неопитни хора без подходящ инструмент.

# 17
  • Мнения: 8 585
По време на смукане има непрекъснато смесване на кръвта в стомахчето на инсекта. Кърлежа не повръща защото няма обратна перисталтика.

Разбира се процедурата се извършва в подходящи условия. Но и не можете да оставите един кърлеж в контакт дълго време, защото от това зависи "шанса" за заразяване.

# 18
  • Мнения: 291
Не говорим за повръщане в истинския смисъл на думата. Последната част от първия дял на храносмилателния апарат на кърлежа представлява мускулест стомах. В него има доста от изсмуканата кръв, която не е преминала към същинския стомах и е смесена с голямо количество слюнка. При задушаване този мускулест стомах се свива и част от съдържанието му може да се върне през хоботчето. Това не е обратна перисталтика, а спазъм, който в случая върши същата работа. Както и да е. Това не е толкова важно. Другото, което каза е по-важно, а именно: Времето е от значение, така че има ли забит кърлеж час по скоро потърсете лекар, който с подходящ инструмент ще извади кърлежа и ще обработи мястото. Някои лекари в такъв случай дори назначават антибиотик профилактично, което според мен е...???

# 19
  • Мнения: 46 520
Добре, че не го е ухапал  Praynig

... Задушаването на кърлеж по този начин може да го накара да повърне изсмуканото обратно в тялото на човек, а от там нататък не ми се мисли. Въртенето на кърлежите също не е удачен вариант ...

Точно така ги вадят в болницата. Присъствала съм на ваденето на кърлеж от баба ми.

# 20
  • Мнения: 291
Как? С мазнина и въртене?

# 21
  • Мнения: 8 585
Единственото, имащо значение, е времето за което кърлежа е в допир с организма, както и вида ембрионална форма на ухапалият инсект (ларва, нимфа или възрастен).
Както пишеш Даго, контакта със слюнката на вече замърсена кръв е от значение като вектор на предаване. Ако са минали повече от 10 минути е настъпило такова смесване на нова кръв със слюнка и със стара кръв че "повръщането" едва ли вече е от значение.

Съгласно данни от S.Long "Principles and Practice of Pediatric Infectious Diseases" (моята библия по въпросите на детските Инфекциозни болести) те не препоръчват профилактика.

Ако ме питаш мен лично, аз на детето си бих дал Амоксицилин за 2 седмици или Доксациклин за същото време, ако детето е над 9 годинки.
Както и препоръчвам на пациентите ми. Защо? защото тук е район с висок ендемичен риск и имахме болни деца.

# 22
  • Мнения: 8 585
Как става:

*преди да видиш болното се молиш кърлежа да е на достъпно за работа място. Колко време можеш да задържиш дете в неудобна поза?
*слагаш ръкавици
*чистиш около с Бетадин
*с пипета вземаш зехтин и капеш върху кърлежа отгоре, като отдолу държиш памук, за да не се стича всичко свободно и за да се образува стабилно мехурче върху инсекта от мазнина. Не се ползват летливи неща-спирт, йод-бензин или други подобни, защото няма ефект. Пиян кърлеж не значи задушен кърлеж.
*така 10-15 минути
*отпуска се и пада върху памучето което държиш отдолу-в 95% от случаите.

# 23
  • Мнения: 46 520
Как? С мазнина и въртене?

Дали точно мазнина точно му сложиха не помня, но въртенето ми се е запечатало в главата, защото беше много гадно, имах чувството, че ще й откъснат кожата  Tired

# 24
  • Плевен
  • Мнения: 1 418
На мен пък преди години ми го извадиха с пинсета без да капят каквото и да било, леко го издърпаха - може би не е успял да се забие достатъчно дълбоко, защото го извадиха много лесно (бяхме на практика и манипулацията  я извърши доцент по безгръбначни животни).

# 25
  • София
  • Мнения: 1 326
Това е част от указанието на Министерство на здравеопазването как се вади кърлеж:
1.Мерки спрямо ухапаните от кърлежи лица.
   Кърлежът се отстранява с помощта на малка пинсета или с ръка /в гумена ръкавица/, като се завърта леко и се внимава да не се разкъса. С оглед намаляване на риска за заразяване за предпочитане е кърлежа да не се намазва с мазнина. Ако остане част от него, същата се отстранява чрез леко изрязване, след което мястото се дезинфекцира и се закрива с превръзка.
........................., ама няма кой да чете имам впредвид голяма част от лекарите  Rolling Eyes

Ето линка с цялото указание http://www.mh.government.bg/administrative_serve11.php

# 26
  • Мнения: 4 392
Това е част от указанието на Министерство на здравеопазването как се вади кърлеж:
1.Мерки спрямо ухапаните от кърлежи лица.
   Кърлежът се отстранява с помощта на малка пинсета или с ръка /в гумена ръкавица/, като се завърта леко и се внимава да не се разкъса. С оглед намаляване на риска за заразяване за предпочитане е кърлежа да не се намазва с мазнина. Ако остане част от него, същата се отстранява чрез леко изрязване, след което мястото се дезинфекцира и се закрива с превръзка.
........................., ама няма кой да чете имам впредвид голяма част от лекарите  Rolling Eyes

Ето линка с цялото указание http://www.mh.government.bg/administrative_serve11.php

Само да добавя,че пинцетатата (правилно е думата да е в м.р.,но както и да е ) трябва да е специална пластмасова,а ако нямате такава - метална ,която сте затоплили леко с ръка. Wink Да,движението трябва да е по-скоро въртеливо,но не рязко.

# 27
  • Мнения: 8 585
Няма никаква връзка между приложението на мазнина и риска от заразяване, защото последният не зависи от приложението на мазнина или не, а от ред други неща.
Описаният "метод" е най-сигурният начин да останат част от крачетата на кърлежа в кожата, което се счита за най-големият риск от всички възможни.
Няма начин да се опитате да извадите "бодър" кърлеж и да не остане краче в кожата.
Ако се налагат въртеливи движения те са само по посока обратна на часовниковата. Кърлежа се впива с въртене по часовниковата стрелка поради характерната анатомия на крачката му.

# 28
  • Мнения: 3 491

Ако се налагат въртеливи движения те са само по посока обратна на часовниковата.
Скоро говорихме по този въпрос с майка ми (и двамата с баща ми са имали кърлежи това лято), и тя каза същото нещо, по съвет на личната си лекарка. Намазване с олио, после въртене в посока, обратна на часовниковата стрелка, с помощта на кибритена клечка. Но клечката поставена не директно в кърлежа, а отстрани до него.

# 29
  • Плевен
  • Мнения: 1 418
"Кърлежът се впива с въртене по часовниковата стрелка поради характерната анатомия на крачката му."

Не знам защо всички говорят за посока обратна на часовниковата страна. Още в университета, когато учихме за кърлежите (преди около 10год.) се каза, че това са стари схващания и че кърлежът може да се върти и в двете посоки, защото разположението на крачетата му е такова, че позволява това.

Общи условия

Активация на акаунт