На море в Гърция 2020 - I

  • 53 413
  • 766
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 223
Лимнос -ferryhopper.com , Кавала-Лимнос освен за BLUE STAR CHIOS има разписание на на компания DIAGOROS

# 181
  • Мнения: 127
А колко по-рано купувате билетите за Лимнос?
С наближаването на сезона сигурно и цените се променят?

# 182
  • софия
  • Мнения: 25 478
Цените не се променят, възможно е в сезон да са свършили билетите.
Аз купувам от рано след като излезе разписанието на феритата, защото обичам да съм подсигурена и да не го мисля. Миналата година съм купила края на март.

# 183
  • Мнения: 11 104
Цените за фериботите са фиксирани и не се променят през сезона. Понякога има намаления при ранна резервация/двупосочен билет, но не на всички маршрути и не на всички компании. Освен това някои от тях важат само за покупка от Гърция/на място от физически търговец и не излизат при търсене в интернет. Трябва да се чете и проверява. За Крит примерно съм хващала страшни благини. За Цикладите - никога.

Има смисъл да се купуват по-рано, ако се пътува с кола, защото в сезон местата свършват. Аз купувам 1-2 седмици преди плаване, напълно достатъчно е било за всички маршрути досега, но няма проблем и по-рано да си купи човек.
Освен това фериботните компании не са като авиокомпаниите - имат много либерални условия за отмяна на пътуване, на практика извън сезона ти връщат парите дори 1 ден преди плаването да се откажеш (имам даже случай пет минути преди отплаване да си върна билета, но то е дълга история и офтопик Simple Smile). Във висок туристически сезон най-дългият срок за канселиране и връщане на пълната сума е 14 дни, т.е. при ранна покупка и промяна на плановете имаш възможност и да се откажеш или промениш датата, ако ти се занимава.

За Лимнос - всички кораби, които пътуват по линията, са на компанията Blue Star Ferries - и Nissos Chios, и Diagoras, и Express Pegasus, който обслужва маршрута в повечето дни и все още не е излязло разписанието му. Скоро вече трябва да се появи и той. Минават през държавни институции, разрешителни и програми за субсидиране всяка зима (а гръцките чиновници като нищо да са по-бавни и от нашите), та затова отнема време.

Последна редакция: чт, 05 мар 2020, 16:12 от Параход

# 184
  • Мнения: 634
Обмисляме почивка на Корфу това лято и се интересувам от екскурзиите до Паксос, Сините пещери и Антипаксос. Разбрах, че в програмата е включен около 1 час за къпане на някой от плажовете на Антипаксос (което е основната причина за интереса ми към тази екскурзия), но не ми стана ясно дали има някаква организация за оставяне на хората на плажа (в смисъл на пясъка) - някакъв кей или извозване с лодки, или корабът спира на дълбокото, но в близост до плажа. Питам, защото с мъжа ми не сме плувци, а и ще сме с бебе, така че вторият вариант не би ни устройвал, а и имам спомен от една целодневна разходка с корабче в Дидим, при която не можахме да се къпем, защото корабчето спираше все на по 4-5 м дълбочина.

# 185
  • ВАРНА
  • Мнения: 3 995
Задължително акостират на 4-5 метра дълбочина - иначе ще стане лошо за корабчето„което реално хич не е малко корабче.

Опитът ми с Корфу сочи че въпреки изключително топлото време през май месец - 30 градуса всеки ден  - дори в закътаната/сгушена Палеокастрица   морската вода е бруутално студена чак до 5-7  юни....после компенсира и е топла до към 10-12 октомври.

Аз съм изумен при положение че в Корфу е топло и зимата  +10 градуса нощем  и +15 денем дори януари-февруари и няма студени циклони никога като в Тасос - където вали сняг дори януари....морската вода  на Корфу не може да се затопли до средата на юни - също като на Тасос - въпреки че е над 8 градуса по-топло в Корфу.  
Изумителна тъпотия.

Аз бях 1-5 юни...изгорях - темп. по 32 градуса....а  водата в йонийско море по обяд  леден студ!  - като добре източена от чешмата като за изстудяване на бира!

# 186
  • Мнения: 634
Задължително акостират на 4-5 метра дълбочина - иначе ще стане лошо за корабчето„което реално хич не е малко корабче.

Ясно е, че корабът няма как да излезе на плиткото. Затова въпросът ми беше дали има кей или пък хората се извозват с лодки до плажа. Второто го видях преди години на един плаж между Балчик и Каварна - извозваха на плажа с лодки туристи от екскурзионно корабче.

# 187
  • Мнения: 11 104
Опитът ми с Корфу сочи че въпреки изключително топлото време през май месец - 30 градуса всеки ден  - дори в закътаната/сгушена Палеокастрица   морската вода е бруутално студена чак до 5-7  юни....после компенсира и е топла до към 10-12 октомври.
Пак се изказваш неподготвен. Около Палеокастрица е най-студената вода на Корфу през цялото лято, независимо от температурите - особености на морските течения. И не само в Корфу, а почти никъде в Гърция не става за къпане през май, ако не си морж.

На Вутуми, Антипаксос има кейче, съобразено с размера на лодките, които акостират там
https://goo.gl/maps/Sqsac5Br4rALKzNt6. Все пак добре е да попитате, когато купувате билети за екскурзията, че лятото е бая пренаселено и е възможно не всички да спират там.
В Паксос си спира на пристанище. И двата острова са страшно красиви и си заслужават екскурзията.

Последна редакция: пт, 06 мар 2020, 00:28 от Параход

# 188
  • София
  • Мнения: 1 745
А аз искам да попитам ако някой е ходил миналата година на Паксос каква е цената на ферибота от Игуменица? Опитах се да проверя в нета но не ми излиза.
Също така ме интересува за да отидем от паксос до антипаксос на плаж има корабчета такси или пак са екскурзии тип обикаляне на целия остров в които има къпане със скачане от кораба?

# 189
  • Мнения: 634
А аз искам да попитам ако някой е ходил миналата година на Паксос каква е цената на ферибота от Игуменица? Опитах се да проверя в нета но не ми излиза.
Също така ме интересува за да отидем от паксос до антипаксос на плаж има корабчета такси или пак са екскурзии тип обикаляне на целия остров в които има къпане със скачане от кораба?
Четох на много места, че от Паксос до Антипаксос има водни таксита, които пътуват 10-ина минути.
Параход, благодаря за информацията. Разпитвам отсега, за да преценя как да разпределя нощувките. Идеята ми е да нощуваме заради тази екскурзия в Корфутаун или Лефкими, откъдето тръгват корабите, защото екскурзиите май започват около 9 ч. и искам да си спестим едно много ранно ставане и напрежение ще стигнем ли навреме. Още повече че навсякъде чета, че на острова се пътува сравнително бавно, въпреки че разстоянията не са големи. Ако обаче се окаже, че корабите спират на дълбоко, за нас тази екскурзия се обезсмисля, защото ситуацията ще е от типа "Очи пълни, ръце празни", което от своя страна обезсмисля настаняването ни в Корфутаун или Лефкими.

Последна редакция: пт, 06 мар 2020, 01:13 от Divi_86

# 190
  • Мнения: 11 104
Melisande,
ние ходихме преди 2 години, през 2018-а, но билетите купихме на място и убий ме, не си спомням цени.
Но предполагам можеш да ги намериш тук https://kerkyralines.com/en/

За Антипакси има най-различни варианти, ето например три тук
https://www.paxos-thalassatravel.com/boat-trips/
За водни таксита не съм наясно, което не значи, че няма. Ние не бяхме във висок сезон, пише, че тогава ги пускат.

Divi_86, boat trip-овете, на които аз поне съм ходила в Гърция, се различават доста от тези в Турция. Освен ако не е плуване в пещери или нещо подобно, си спират лодките на брега. Случва се да си намокриш краката (на Навагио например е така), но нищо фрапиращо. Чадъри носим, багажи, дете и т.н. На 4-5 метра дълбочина и аз не бих слязла. На Паксос-Антипаксос тура вероятно има плуване в открито море, ако корабчето спира на Сините пещери (те са на Паксос, не на Антипаксос), но то е за малко, 15-20 минути максимум. По-скоро бих се притеснявала бебето как ще издържи тура по принцип. Той е целодневен и сигурно ще е доста уморително за него.

За нощувките не знам какво да те посъветвам, аз не бих отседнала на нито едно от тези места (е, в Корфу таун може, ако съм с неограничен бюджет и без кола Grinning).

Последна редакция: пт, 06 мар 2020, 01:31 от Параход

# 191
  • Мнения: 302
Divi_86,  миналото лято направихме такъв трип през септември. Беше толкова натоварено, че никой от операторите не се ангажира около точно кой плаж ще може да спре. Спират, където е възможно. Тези, които идваха след нас трябваше да изчакват, за да могат да спрат. Плуваше се в най-тесен периметър около корабчетата и не забелязах някой да вози до плажа, но и не мисля, че беше опция с толкова плавателни съдове и хора във водата.

# 192
  • Варна
  • Мнения: 7 505
На Антипаксос се спира на дълбокото и който иска с плуване до брега : )
Много е красиво и си заслужава дори да не слизаш.
Престоя е не повече от час, така че не виждам проблем ако не плувате и седите на корабчето.
На самия остров няма нищо, което да се прави. Той е необитаем.
Мисля ,че няма да ви е проблем един час на корабчето.
После на Паксос си има пристанище и там се седи по-дълго.
За водни таксита или да си наемете яхта за вас - има , но цената си е висока.

# 193
  • София
  • Мнения: 1 949
Eто тук пише, че има регулярни водни таксита между Паксос и Антипаксос, които пътуват 10 минути https://www.feelgreece.com/en/voutoumi-beach  Макар че не са лично пробвани.
Някъде бях чела и пътепис на английски, в който се описваше пътуване с водно такси до Антипаксос и цени се споменаваха, но за съжаление не мога да го намеря сега.
Съвсем различно е изживяването да те оставят на плажа за няколко часа от това да дремеш на корабчето на голяма дълбочина, да гледаш синьото море и да не можеш да слезеш. Особено пък с бебе.

P.S. Намерих пътеписа https://mapandfamily.com/day-trip-to-antipaxos-greece/

Последна редакция: пт, 06 мар 2020, 09:51 от dechy

# 194
  • Мнения: 634
Dechy, абсолютно съм съгласна. Точно затова разпитвам. Аз не умея да плувам добре, но въпреки това обожавам да се къпя в морето (разбира се, на по-плитко) и не обичам особено да се пека. Затова не ми допада идеята да седя на корабче, да гледам уникално красивата вода и да не мога да се топна 😁 Мен именно снимки на плажовете на Антипаксос и идеята да поплажуваме там, макар и за кратко, ме привлякоха за тази екскурзия. Не казвам, че пещерите, Паксос и гледката към Антипаксос не си заслужават, но няма да ми е достатъчно, за да се бутам на кораба с още 300 човека насред жегата. Явно ще пропуснем тази екскурзия.
Като съм тръгнала да разпитвам - кои плажове на Корфу можете да ми препоръчате? Важно е да са достъпни с кола или съвсем малка пешеходна разходка (заради бебето), да са плитки, с хубав цвят на водата 😊, закътани от ветрове, за предпочитане пясъчни (но може да тестваме и някой малко по-чакълест, ако отговаря на другите условия). Не държа да са големи (с мъжа ми дори предпочитаме по-малките плажове), нито да има шезлонги и чадъри.

Общи условия

Активация на акаунт