🍒Черешката на тортата🍒 - сезон 14 (Тема 5)

  • 119 594
  • 2 174
  •   1
Отговори
# 1 395
  • Пловдив
  • Мнения: 14 115
Кой получи книга? (телевизорът ми е развален)

И отново за езика.

Скрит текст:
През есента лежахме с дъщеря ми в болница - университетската. Изедиха се няколко групи студенти. За мое учудване на чуждестранните студенти докторът говореше на английски, изобщо никой от тях не говореше. Преди години една година се учеше бългаски и тогава започваха първи курс, явно сега не е така. А Медицинската академия не е с официален английски език.

Между другото синът ми е студент в Дания, там е вече пета година и знае най-много 10 думи на датски. Университетът им е официално с английски и той изобщо не си дава зор да научи датски.  Та това не е  само с българския език.

# 1 396
  • Мнения: 36 819
В Плевен студентите по медицина учат на английски - май е така по правилник на университета. Въпреки това, някои от тях не знаят английски (нито български) - лични впечатления (от предишните съседи).
Някои говорят български, обаче - май е до желание. Имаше един индиец (от Индия, не от Англия) Самбасиван, който преди години игра в Сделка или не - него съм го виждала няколко пъти и на живо, говори си, човекът.

За мен лично да стоиш няколко години в една държава и да не научиш езика поне на ниво за ежедневно ползване, е признак или за тъпота, или за пълна липса на интерес и уважение към местната култура.

# 1 397
  • Мнения: 4 706
Забелязала съм и аз, че от Западна Европа не учат други езици, а от други държави учат... ето индийеца учи, познавам и други хора от Армения, Ирак... знаят си.
Но имах колега от Холандия 20 години живее тук, женен за българка с 2 деца и не казва дори Добро утро на български.

Тази седмица не можах да гледам, не можах и да ви изчета всички... но се радвам че Милица спечели плакета. Това ли беше последната седмица за сезона?

# 1 398
  • Мнения: X
При предишното участие на Нана, детето ѝ беше на 5-6 години и не говореше български. Тя му говореше на английски. А пък и нейния английски е... мани-мани! Сега момчето пък дума не обели и ако е в някое частно училище, а то сигурно е, може все още да не говори английски. В онзи кол център, който е на мъжа ѝ, при толкова много хора и такова текучество там, не е ли научил български, се чудя.

# 1 399
  • София
  • Мнения: 6 212
И на мен ми е чудно как може да живееш някъде с години и поне от любопитство, или за собствено улеснение, да не понаучиш елементарни неща. Я Джони Деп покрай Ванеса  как беше научил френски (май). Grinning

Потвърждавам за МУ, преди години чужденците минаваха през ИЧС и после си бяха разпределени в общите групи. В последно време са отделно и им се преподава на английски; от какъв зор, като и преди избутваха, не знам.

# 1 400
  • Мнения: 36 819
Хм, и на мен ми се чу, че нейният английски е малко като моя (т.е. зле), но може би просто акцентът оставя такова впечатление))

Между другото, забравих да напиша за апартамента на Милица - според мен, постъпи правилно. Мен са ме канили (с други хора, не само мен) в жилище, което се състои само от коридор, кухня и спалня и беше ад - цяла вечер седиш около една маса и буквално не може да мръднеш, защото наоколо има хора и мебели.
Хората с такива жилища не трябва да канят гости (или поне да ги предупреждават). У нас е по-широко и не каня гости (само роднини, но не по много).

# 1 401
  • Мнения: X
Аз имам отделна трапезария, но масата (елипса) и пространството са удобни за 6 човека и аз не каня повече от 4-ма гости, за да ни е удобно. Меката мебел после също е удобна за 6 човека. Ами това е. Някои местят маси и правят малки сватби у тях си. Не ми е комфортно и не намирам за нужно. Не е до гостоприемство, защото, ако си такъв, то си и за 2-ма, и за 20 гости! Аз не мога да смогна да изхраня толкова хора. Боксът ми е малък, мога да сготвя за толкова - 6-8 човека.

# 1 402
  • Мнения: 1 925
Как пък няма да науча езика на мъжа ми и да пропусна възможността да му се карам и на неговия език Joy Шегувам се. Аз живея вече втора година в чужбина и колкото и да ми е труден езика, се понапънах малко, колкото да се оправям в магазините. А за пространството у дома - аз също няма как да поканя толкова народ, че и с камери, стойки, микрофони.. А и в един момент става задушно и изнервено. Хубаво направи Милица. Поздравления и че спечели Hug

# 1 403
  • Мнения: 1 463
Всички в България се справят с английският. За какво му е на мъжа й да учи. Дреме му, че живее тук. Синът им  учи в най-скъпото училище в България, където се говори само на английски. Училището е американско и учат деца на чужденци. Даже няма да се учудя ако и синът й заваля българскят.
Но Нана е с претенции, нали...

# 1 404
  • Мнения: 36 819
Не е вярно, че всички в България се справят с английския, аз познавам много хора (колеги), които не разбират абсолютно нищо. Може би в София положението е различно.
 Аз разбирам и чета на английски, но не бих го говорила в служебна среда (от срам). Никой не изисква това от мен и ми е все едно какво ще си помислят чужденците.

# 1 405
  • Мнения: 1 463
Аз като чух и Нана колко го говори...
За елементарна комуникация всеки в София ще си говори с Джон.
За това и повечето ги мързи да учат български. Ако сте забелязали и тези, които имат къщи по затънтени села си говорият с местни с езика на жестовете.
Това идва и от факта, че ние от деца учим чужд език, а в английската образователна система почти липсва.
Мързел му се казва.

# 1 406
  • София
  • Мнения: 14 805
В МУ, поне в София, си има медицина и фармация на английски.

# 1 407
  • Мнения: 18 767
Всички университети имат програми на английски, всички искат чуждестранни студенти, които да плащат високите такси.

Специално в медицината обратното - да учи български 2-3 семестъра, а после - колко научил, колко не научил, и след няколко години - диплома за лекар, - ми е доста по-рисковано.

# 1 408
  • София-Младост
  • Мнения: 23 385
Нана какво сложи в коктейла със скариди?
Зелена салата, скариди, соса от майонеза и кисело мляко с подправки  и лимон ли е?
Хареса ми и тази седмица, макар че не гледах задълбочено, че и пропуснах Милица и Венци.

# 1 409
  • Мнения: X
Не е в теб проблема. В този сезон и аз имам големи трудности да разбера какво готвят, как го готвят, с какво и какво ядат. Акцентът се измества към моабета.

Общи условия

Активация на акаунт