Професия учител - 8

  • 32 551
  • 751
  •   1
Отговори
# 105
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 809
Предполагам ще кажете, че е възможно да е провокация.
Въпреки всичко задавам въпроса си: Може ли старши учител с 33 години и ….месеци стаж, при преподписване на нова заплата през януари 2020 г. да е със заплата (основна) 1085 лв.?

Чакам мненията ви, че вече ми ПИСНА!

# 106
  • Всеки ден трябва да се инжектираме с малко фантазия, за да не умрем от реалност: Рей Бредбъри
  • Мнения: 4 327
Не!
Ето ти го анекса към КТД:

http://www.sbubg.info/files/CCF12112019_0007.pdf

Ако си назначена като старши учител - не по-малко от 1120 лв. Виж дали са те назначили така, че аз напуснах по лични причини за 2 месеца и като се върнах никой не сметна за нужно да ми каже, че ме назначава като учител, а не като старши такъв (но и аз съм си виновна, че не чета какво подписвам ..) аз си мислех, че се подразбира ... Една година бях със заплата на млад учител ... Та, се сетих сама и си подадох заявление да ме назначат като старши учител ... Дам ...

Последна редакция: вт, 25 фев 2020, 10:33 от Почти безобидн@

# 107
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 809
Благодаря ти за споделеното. От 10 години работи в това училище. Безхаберието е пълно, след 33 години и … месеци стаж, те правят на маймуна и те приравняват на току-що започващ учител.
Аз затова съм писала и преди, че във всяко училище е различно.
Е, наистина няма такава държава.

# 108
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Най- вероятно длъжността не е старши учител. Няма никакво значение колко е стажът. Да си подаде заявление за старши, а не да чака да я оправя държавата.

# 109
  • Мнения: 9 871
И аз така си помислих. Те са пуснали обява за УЧИТЕЛ. Ти за това си кандидатствала. Защо очакваш да те назначат на друго? Защо не се сърдиш, че не са те назначили за директор?
Не се заяждам, само казвам, че са те назначили за каквото си кандидатствала. Подай си каквото имаш като документи, за да ти оправят статута Wink

# 110
  • Добрич
  • Мнения: 5 452
rumka833, до сега в нашето РУО обяви за старши учител не съм виждала, само за учител...

# 111
  • Мнения: 9 871
Съгласна съм, и затова казвам, че трябва да си дадеш допълнителните документи. Както при ПКС: докато не ги дадеш, как ще знаят, че имаш, и ще заплащат повече?

# 112
  • Пловдив
  • Мнения: 14 064
От 10 години е в училището, сигурно е наясно дали е старши учител или не. Да не би да е с намален норматив?

# 113
  • European Union
  • Мнения: 1 387
Доколкото си спомням ставаше въпрос за ресурсен учител. Не мисля, че има директор, който ще си позволи да подпише заплата под минималните прагове. Хитруването обаче го умеят.

# 114
  • Бургас
  • Мнения: 3 580
Има длъжност старши ресурсен учител.

# 115
  • Мнения: 9 871
Вместо да гадаем, можеш ли да идеш да си подадеш молбата за старши, и кажи какво се случва? Този въпрос не е единичен случай, както видяхме.

# 116
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
В договора пише ли старши учител или старши го смята заради стажа?

# 117
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
По така подадената информация - заради стажа.

# 118
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 809
Най- вероятно длъжността не е старши учител. Няма никакво значение колко е стажът. Да си подаде заявление за старши, а не да чака да я оправя държавата.

Цитирам от Наредба № 15, като смятам, че това е за лица (учители и възпитатели), които са изпълнили условията преди публикуване на Наредбата и при тях няма настъпили нови обстоятелства, когато са работили в конкретното училище:

" Чл. 70. Лицата, които постъпват за първи път на учителска или възпитателска длъжност и не са придобили учителски стаж, се назначават на длъжност "учител", съответно "възпитател".  

Чл. 71. (1) Длъжностите "старши учител" или "старши възпитател" се заемат от лица, които освен завършено висше образование и професионална квалификация, необходими за заемане на длъжността, определени съгласно приложение № 1:  
1. заемат длъжността "учител" или "възпитател";  
2. имат не по-малко от задължителните квалификационни кредити за всеки преминат период на атестиране по чл. 49, ал. 5;  
3. имат придобита пета или четвърта професионално-квалификационна степен;
4. (в сила от от учебната 2021/2022 г. - ДВ, бр. 61 от 2019 г.) имат оценка от последното атестиране не по-малко от "отговаря на изискванията";  
5. имат 10 години учителски стаж.

И ВЕЧЕ В УСЛОВИЯТА НА ЕВЕНТУАЛНОСТ, т.е. ако някой ЖЕЛАЕ  да е "старши учител/възпитател" преди да е навършил години по чл. 71, т. 5

 (2) Лицата по ал. 1 може да подадат заявление за заемане на длъжност "старши учител", съответно "старши възпитател", независимо от учителския си стаж, ако:  
1. заемат длъжност "учител" или "възпитател";  
2. имат по-голям брой от задължителните за периода на атестиране квалификационни кредити по чл. 49, ал. 5;  
3. имат придобита трета, втора или първа професионално-квалификационна степен;  
4. (в сила от от учебната 2021/2022 г. - ДВ, бр. 61 от 2019 г.) имат получена при последното атестиране оценка "изключително изпълнение" или оценка "надвишава изискванията".  
(3) Когато лице, заемащо длъжност "учител" или "възпитател", изпълни условията по ал. 1 или 2 и подаде заявление за заемане на длъжност "старши учител" или "старши възпитател", директорът извършва промяна в длъжностното разписание на персонала и преназначава лицето на длъжността.


Какво имам предвид. Условията да заемаш длъжност "старши учител" са подробно изброени в чл. 71, ал. 1 от Наредбата. Това е нещо, което е принципно за тези, които отговарят на условията.

Оттам насетне, ако в процеса на работа възникнат нови обстоятелства по чл. 71, ал. 2 от Наредбата следва
ал. 2: "Лицата по ал. 1 може да подадат заявление за заемане на длъжност "старши учител", съответно "старши възпитател", независимо от учителския си стаж, ако:  
1. заемат длъжност "учител" или "възпитател";  
2. имат по-голям брой от задължителните за периода на атестиране квалификационни кредити по чл. 49, ал. 5;  3. имат придобита трета, втора или първа професионално-квалификационна степен;  
4. (в сила от от учебната 2021/2022 г. - ДВ, бр. 61 от 2019 г.) имат получена при последното атестиране оценка "изключително изпълнение" или оценка "надвишава изискванията".  

(3) Когато лице, заемащо длъжност "учител" или "възпитател", изпълни условията по ал. 1 или 2 и подаде заявление за заемане на длъжност "старши учител" или "старши възпитател", директорът извършва промяна в длъжностното разписание на персонала и преназначава лицето на длъжността.

Тоест, първият вариант на ал. 1 е да има 10-годишен стаж и ІV-то или V-то ПКС, а вторият вариант по ал. 2 е:  да имат придобита трета, втора или първа професионално-квалификационна степен, независимо от учителския си стаж.

В този ред на мисли, според мен, ако си бил назначен със заплата за "старши учител", тъй като си изпълнил всички условия по ал. 1 от Наредбата през септември 2019 г., няма как при увеличаване на заплатите през 2020г. да бъдеш със заплата на "учител".

Бъдете живи и здрави!
Скрит текст:
Хаосът в образованието е пълен отвсякъде.

Приключвам, че ставам досадна.

# 119
  • Пловдив
  • Мнения: 14 064
Обикновено назначението е като учител и след това се подава молба за старши учител.

Общи условия

Активация на акаунт