Плюсове и минуси на кварталите в София - 8 тема

  • 36 193
  • 797
  •   1
Отговори
# 450
  • София
  • Мнения: 8 520
Не знам какви са точно цените. Но понеже наблюдавах Горубляне преди ремонта на Околвръстното, видях как хората не искаха да им отчуждават земите, защото ги ограбвали едва ли не с милиони. Да де, но аз тези земи ги гледам от 15-на години, откак пребивавам в Източната част на София, и така и не видях нито нов бизнес да се отвори, нито насаждения да се появят, нито нищо. Значи, как точно щяха да изкарат някакви пари от там? Сега обаче ще могат да ги отдадат под наем, да развият бизнес, да продадат и т.н. Освен че горублянци също ще ползват новия път и освен, че самите цени на дворовете и къщите им ще се вдигнат (сменят и тръби на канализацията под пътя, доколкото виждам). Не казвам, че е честно, ако цената е твърде ниска, но ако се компенсира с нови възможности след приключване на проекта, това не е лош вариант може би.

# 451
  • Мнения: 40 310
Ако цената е 10 пъти под пазарната, че и повече, какво честно има?
А ако направо те накарат да си подариш част от двора?  А ако като ти вземат 30% и останалото вече не става за строеж?

# 452
  • Мнения: 18 322
Понеже в момента съм в подобен казус, да ви опиша драмата на съсед по място, което ще влиза в регулация - има си човекът 1 декар, примерно с лице 10 м. към голяма и оживена улица и дължина навътре 100 м., работи си го, т.е. насял е нещо. Според сегашния план, от първа линия го забиват на последно място на края на хипотетичната бъдеща улица (напречна на сега съществуващата), която ще бъде изградена някога, примерно след 20 г., и освен това му вземат от мястото - не помня колко, но да речем една трета.
Така. От една страна - самото вкарване в регулация ще доведе до поскъпване на имота му. Но той няма да го продава, а иска да си го работи - обаче вече няма да има 1 дка, а само две трети и то много надалече. Ами обжалва човекът...

# 453
  • Мнения: 9 825
парцел с лице 10 метра, не е добър парцел за строеж /може да се съедини с комшия, напшример/. За сеене на нещо, няма отношение лицето на парцела. Все си мисля, че няма да спечели делото.

Ако сега се намира на оживена улица - как ще стане така, че новоизградената улица ще го избута в дъното? Сегашната улица маха ли се?

# 454
  • Мнения: 18 322
Не, проектът предвижда изграждането на напречна улица, каквато сега няма. И лесният достъп до този имот отива на кино, тъй като бъдещата нова улица дълго време ще бъде кален черен път (в съседство има 2 такива нови улици - не полагат асфалт, докато не се приключи със стоежите по тях), а неговото място ще бъде по-малко и на по-лошо място.

# 455
  • Мнения: 9 685
Ами да, прави се регулация за конкретен имот (човек), от тези, дето са по-равни от другите. И затова така става. Това в допълнение  към безобразно ниските обезщетения.

Няма значение дали земята стои неизползвана или се ползва, цената й трябва да е пазарната.

И не знам защо се предполага, че собствениците разполагат с много квадратни метри и декари там. Ако, като в примера на Емма, от единствените ти 800 квадрата ти вземат 300 за регулация, това директно влияе негативно върху възможностите да се строи, да речем, на тази земя. Ако пък ти отнемат от ширината на парцела, още по-зле.

Ето, СО успя да си вкара изменения, че детски градини и ясли ще могат да се правят и на партерни етажи на сгради, а в парцелите ще се намалят изискуемите досега отстояния от граничните линии.

Ако имате голям апартамент на партер и общината реши, че е много подходящ за една-две яслени/градински групи и тръгне да ви го отчуждава по тяхната наредба, т.е. на цена в най-добрия случай доближаваща се до данъчната оценка, вие как ще реагирате - ще кажете "Супер, взимат ми го на половин цена, ама нали е за децата!" или "Безобразие, ограбват ме, ще ги съдя/ще организирам протест"?

# 456
  • Мнения: 9 825
Това с апартамента е интересен казус Wink Имаме точно такъв имот, който преобърнахме обратно в апартамент, но оригинално е бил точно занималня за 2 групи. Много голям и просторен, чудесен.
Мисля, че едва ли ще се стигне обаче до там, тъй като те имат собствености в много блокове, именно на партерните етажи. Дори в съседния до нас блок, един същия ап. като нашия, пустее.

С ап. въпросът е някак по-ясен, със земята - в регионите, в които предстои развитие, нещата не са ясни.

# 457
  • Мнения: 1 711
Тук всички говорите за пазарна цена, но аз ви питам пазарна цена на какво? Защото едно е на нива, едно е на парцел в парк, където не може да се строи, друго е на УПИ. Вие искате едва ли не собствениците на ниви да се обезщетяват като собственици на УПИ (или даже построени сгради едва ли не). Или аз нещо не разбирам. Колко струва 1 парцел в южния парк, където не можеш да строиш нищо? Колко струва 1 парцел нива в покрайнините на София (за примера с Горублянци)?

# 458
  • Мнения: 9 685
Отваряш имот.бг и гледаш офертни цени на "парцели" в и извън регулация в съответния район. Като ориентир.
Нива в средата на полето (масив), на която се сее нещо е едно, нива на или втора линия до път (шосе) са с различни цени. Защото дори да е извън регулация, бъдещият купувач прави необходимото и я вкарва в регулация.
Всичките търговски центрове, шоуруми, бензиностанции и т.н. на изходите на София да не мислите, че като са ги купували, са били в регулация. Не са били, естествено.
Гледах обява в имот-а за "парцел" на гърба на Джъмбо на Ботевградско шосе. Нива си е в момента, или ливада, не помня точно, но ще го вкарат в регулация и ще бъде муцка.

# 459
  • Мнения: 40 310
Тук всички говорите за пазарна цена, но аз ви питам пазарна цена на какво? Защото едно е на нива, едно е на парцел в парк, където не може да се строи, друго е на УПИ. Вие искате едва ли не собствениците на ниви да се обезщетяват като собственици на УПИ (или даже построени сгради едва ли не). Или аз нещо не разбирам. Колко струва 1 парцел в южния парк, където не можеш да строиш нищо? Колко струва 1 парцел нива в покрайнините на София (за примера с Горублянци)?

В момента, в който тази нива влезе в плановете за строеж, тя вече престава да бъде нива. И цената и вече не е десет пъти по-ниска от тази на УПИ, а да кажем 10% по-ниска.  Защо като дойде олимпиада например, цените на хотелските стаи стават от 100 долара на 300 долара, че и повече? Нали е пак същата стая? Да, същата е, ама обстоятелствата са други. И със земята е същото - пак си е нива, ама вече нива в съвсем нови обстоятелства. Колко струва декар нива в полети и колко струва същият този декар, ако край него вече има магистрала? Нали е все нива?

# 460
  • Мнения: 9 825
и после защо калкулирали "потенциала" и "бъдещото метро" все едно, че е "вече ремонтирано" и "вече съществуващо метрото"
Wink)

# 461
  • Мнения: 1 711
Тук всички говорите за пазарна цена, но аз ви питам пазарна цена на какво? Защото едно е на нива, едно е на парцел в парк, където не може да се строи, друго е на УПИ. Вие искате едва ли не собствениците на ниви да се обезщетяват като собственици на УПИ (или даже построени сгради едва ли не). Или аз нещо не разбирам. Колко струва 1 парцел в южния парк, където не можеш да строиш нищо? Колко струва 1 парцел нива в покрайнините на София (за примера с Горублянци)?

В момента, в който тази нива влезе в плановете за строеж, тя вече престава да бъде нива. И цената и вече не е десет пъти по-ниска от тази на УПИ, а да кажем 10% по-ниска.  Защо като дойде олимпиада например, цените на хотелските стаи стават от 100 долара на 300 долара, че и повече? Нали е пак същата стая? Да, същата е, ама обстоятелствата са други. И със земята е същото - пак си е нива, ама вече нива в съвсем нови обстоятелства. Колко струва декар нива в полети и колко струва същият този декар, ако край него вече има магистрала? Нали е все нива?
Именно, ама например в случая горублянци протестираха за земите, които беше отредено да са парк - т.е. няма го момента, в който нивата влиза в планове за строеж. Примери и казуси безброй много има. За това си има съд, да се гледат абсолютно всички обстоятелства, а не да се дават частни примери с това, че на някой си бил прецакан, че видиш ли ще правят улица до имота му?!
П.П. обикновено като се говори за нива се има предвид доста преди нещо да влезе в плановете за строеж! Та тия пазарни цени дето бълнувате са само в главите на тези, които са се надявали някога на техен терен да бъде построено нещо. Ама не значи, че това ще се случи.

# 462
  • Мнения: 40 310
То пък у нас съдът един безпристрастен и все в полза на човека съди, нали?
Ако няма никакви планове за строеж защо някой ще отчуждава  нива??? И по какъв закон?

# 463
  • Мнения: 1 711
Ами например ако до задните ниви няма път и няма как да се стигне?

# 464
  • Мнения: 9 825
това с пътищата е проблемно дори за нивите. и ние имаме такъв имот в провинцията. честно казано, вече не се занимавам с този имот. Има потенциал, но ще струва много, докато човек може да се възползва от него. Та, до тук с "потенциала"

Общи условия

Активация на акаунт