Плюсове и минуси на кварталите в София - 8 тема

  • 36 180
  • 797
  •   1
Отговори
# 480
  • Мнения: X
Брокера знаеше, че сме с кредитиране от банката и няколко пъти ни го предложи. Дори като попитах за коментар на цената каза "е знаеш как, иначе не". Не съм задълбавала до колко наистина е възможно, защото нямаме желание да правим такива неща, но е факт, че го предлагат.... Smiley
То това си е за вас. Никой не ви задължава. Вие си преценявате дали ако намерите страхотен апартамент, който отговаря на всичките ви желания ще го купите за 120 000 евро на пълна цена или за 110 000 и изповядване по данъчна оценка. При втория вариант пестите и от таксите. За брокерите е по-изгодно да го купите на по-високата цена, защото те работят на процент и съответно ще вземат повече пари. Предлагат ви втората опция единствено за да ви помогнат да смогнете с парите. Банките за да помогнат на клиентите си да направят покупка правят законна врътка. Част от реалния кредит го пишат, че е за довършителни работи и обзавеждане. Така без проблем се минава по данъчна оценка.

# 481
  • Мнения: 2 659
Нико, така съм съгласна, но ти говориш за много малка разлика. По-рано потребителка сподели, че данъчната оценка ѝ е 4 пъти по-ниска от пазарната. Коя банка ще се навие на това?

Нашата сделка също мина на една идея по-ниска сума, но говорим за макс 10%.

# 482
  • Мнения: 105
Брокера знаеше, че сме с кредитиране от банката и няколко пъти ни го предложи. Дори като попитах за коментар на цената каза "е знаеш как, иначе не". Не съм задълбавала до колко наистина е възможно, защото нямаме желание да правим такива неща, но е факт, че го предлагат.... Smiley
То това си е за вас. Никой не ви задължава. Вие си преценявате дали ако намерите страхотен апартамент, който отговаря на всичките ви желания ще го купите за 120 000 евро на пълна цена или за 110 000 и изповядване по данъчна оценка. При втория вариант пестите и от таксите. За брокерите е по-изгодно да го купите на по-високата цена, защото те работят на процент и съответно ще вземат повече пари. Предлагат ви втората опция единствено за да ви помогнат да смогнете с парите. Банките за да помогнат на клиентите си да направят покупка правят законна врътка. Част от реалния кредит го пишат, че е за довършителни работи и обзавеждане. Така без проблем се минава по данъчна оценка.
Аз, доколкото разбрах, брокера ще си вземе процент от реалната цена преди тая врътка (поне така ни каза), защото взима процента на предварителен договор.
Пък и нали се смъква стойността на апартамента така?

# 483
  • Мнения: 192
Забравих да кажа, че сме под наем в Бъкстон
Ако сте Хоум офис, с редки посещения на място в службата, ако нямате деца, искате двор и сте готови да поддържате къща, да работите по двор и градина, изберете Къща в Перник
Ако ще пътувате всеки ден до работа, имате деца, които ще водите на училища, школи , спорт и т.н. всеки ден
изберете Апартамент в София.
Дори къщата да е по-евтина , то пари по поддръжката, поне две коли и всеки ден пътни разходи до София, ще си я платите накрая двойно тази къща
Отделно скъсаните нерви по задръстванията всеки ден, също имат цена.
Съвсем случайно попаднах на тази тема...дори не знаех, че има такава. Децата и работата не са пречка според мен. детски градини/училища има сигурно и в Перник. Две коли имат и семейства живеещи и работещи в София, тоест почти всяко семейство. Колкото до разходите по къщата- не са по- големи от тези в една ЕС, в която се искат и събират пари за щяло и нещяло. По- лошото - съобразяваш се с прищевките на още N брой говеда, искащи едно или друго. В къщата - ако искаш и имаш възможност правиш си ремонт.
Шашнах се, че има такава тема, зачетох няколко страници.....УЖАС. не знам всеки от вас от къде е, но като Софиянка ще ви кажа само едно - СОФИЯ Е ЕДНО ГАДНО, МРЪСНО ГЕТО. най- голямото село в България. Казвам го аз живееща от рождение в южен квартал и познаваща съседните. Павлово - съсипаха го. Бъкстон, Борово също. Манастирски ливади преди години беше осеян само с къщички, тишина, спокойствие.... Сега е ГЕТО. По  Паморамния път в Бояна, до боянското ханче, до Камбаните в Младост се ходеше на екскурзия.....тихо, зелено чист въздух...не като сега.

# 484
  • Мнения: 9 684
Баш така си е, брокерите натискат газта до предварителен договор, защото тогава си взимат комисионната и то върху реалната сума.

# 485
  • Мнения: X
Скрит текст:
Забравих да кажа, че сме под наем в Бъкстон
Ако сте Хоум офис, с редки посещения на място в службата, ако нямате деца, искате двор и сте готови да поддържате къща, да работите по двор и градина, изберете Къща в Перник
Ако ще пътувате всеки ден до работа, имате деца, които ще водите на училища, школи , спорт и т.н. всеки ден
изберете Апартамент в София.
Дори къщата да е по-евтина , то пари по поддръжката, поне две коли и всеки ден пътни разходи до София, ще си я платите накрая двойно тази къща
Отделно скъсаните нерви по задръстванията всеки ден, също имат цена.
Съвсем случайно попаднах на тази тема...дори не знаех, че има такава. Децата и работата не са пречка според мен. детски градини/училища има сигурно и в Перник. Две коли имат и семейства живеещи и работещи в София, тоест почти всяко семейство. Колкото до разходите по къщата- не са по- големи от тези в една ЕС, в която се искат и събират пари за щяло и нещяло. По- лошото - съобразяваш се с прищевките на още N брой говеда, искащи едно или друго. В къщата - ако искаш и имаш възможност правиш си ремонт.
Шашнах се, че има такава тема, зачетох няколко страници.....УЖАС. не знам всеки от вас от къде е, но като Софиянка ще ви кажа само едно - СОФИЯ Е ЕДНО ГАДНО, МРЪСНО ГЕТО. най- голямото село в България. Казвам го аз живееща от рождение в южен квартал и познаваща съседните. Павлово - съсипаха го. Бъкстон, Борово също. Манастирски ливади преди години беше осеян само с къщички, тишина, спокойствие.... Сега е ГЕТО. По  Паморамния път в Бояна, до боянското ханче, до Камбаните в Младост се ходеше на екскурзия.....тихо, зелено чист въздух...не като сега.
Хората от Перник масово си карат децата на ДГ и училище в София, и самите те всеки ден се лашкат на работа до София, макар че наистина училища има и в Перник. Защо ли...

Не знам от личен опит ли говориш, но от моя опит разходите по апартамент в ЕС нямат много общо като размер с тези за къща най-малкото защото един ремонт на покрив примерно, за ЕС излиза с 20-30-40 % по-скъпо от индивидуална къща (зависи), но при ЕС се разпределя на 10-20-30-40 собственика, а при къщата се поема изцяло от един  собственик. Простата сметка поазва къде разходът е съществено по-голям.  Разбира се, при ЕС го има проблема с множеството собствници, което за къща го няма, но това си има цена в парично изражение.

Факт, че и Павлово, и Бъкстон ги съсипаха, за Манастирски ливади пък няма защо да отваряме дума, там е направо бетонно гето. Но това е, защото има инвеститорски интерес, а има такъв, защото има достатъчно желаещи да купят апартаменти там, затова и хората с къщи на тези места масово ги дават срещу обезщетение и получават апартаменти. Явно така им е по-изгодно вместо да са в къща на същото място. Това, че предизвикват възмущението ти с това си поведение, не отменя това тяхно право като собственици.

Според мен, в София има достаъчно останали приятни и тихи, и зелени места. Но пък всеки е в правото си да има свое мнение по въпроса, така че ако за теб е едно голямо гето, разбира се, че си свободна да се изнесеш от това гето където намериш за добре, да си запишеш децата си в местното училище/ДГ, да започнеш работа в селото/града и да не се лашкаш всеки ден до София. София само би спечелила като град от това, по-малко задръствания, по-малко замърсяване от изгорели газове.
П.С. Не е нужно "софиянка" да е с главно "С", не е нито титла, нито почетно звание.
П.С.С. В моя кръг сме все софиянци, но никой не смята София за гето.

Последна редакция: вт, 11 авг 2020, 17:51 от Анонимен

# 486
  • Мнения: 40 280
Жалко, че не са повече хората, които смятат София за гадно гето, че да отидат да живеят в Перник. Много добре ще стане - всички ще са доволни.  Иначе аз за къща не искам и да чуя. В момента си плащам таксите и от там нататък не мисля за нищо - нито търся майстори, нито чистя, нито поливам, кося, боядисвам, садя цветя и пр.  И колата не ми трябва за да изляза вечер, нито разкарвам деца по 40 километра. Но който го влече да има къща - да си взема и меда и жилото. Относно тишината - един съсед да си вземе голямо куче, да лае денонощно, друг да си коси тревата когато ти искаш тишина и до там с предимствата на къщата.

# 487
  • Мнения: X
Брокера знаеше, че сме с кредитиране от банката и няколко пъти ни го предложи. Дори като попитах за коментар на цената каза "е знаеш как, иначе не". Не съм задълбавала до колко наистина е възможно, защото нямаме желание да правим такива неща, но е факт, че го предлагат.... Smiley
То това си е за вас. Никой не ви задължава. Вие си преценявате дали ако намерите страхотен апартамент, който отговаря на всичките ви желания ще го купите за 120 000 евро на пълна цена или за 110 000 и изповядване по данъчна оценка. При втория вариант пестите и от таксите. За брокерите е по-изгодно да го купите на по-високата цена, защото те работят на процент и съответно ще вземат повече пари. Предлагат ви втората опция единствено за да ви помогнат да смогнете с парите. Банките за да помогнат на клиентите си да направят покупка правят законна врътка. Част от реалния кредит го пишат, че е за довършителни работи и обзавеждане. Така без проблем се минава по данъчна оценка.
Аз, доколкото разбрах, брокера ще си вземе процент от реалната цена преди тая врътка (поне така ни каза), защото взима процента на предварителен договор.
Пък и нали се смъква стойността на апартамента така?
Точно така. Брокерите взимат върху реалната цена. Ако тя е 110 000 евро ще вземат 3300 евро, а ако е 120 000 евро ще вземат 3600 евро. Това е сметка при 3 процента комисионна. Отделно при изповядване примерно на 60 000 евро вместо на 120 000 ще се спестят от такси още над 1000 евро. Така излиза, че ще спестиш общо над 11300 евро. Ако решиш някога да продадеш този имот няма да има значение дали е писан, че е купен за 120 000 евро или за 60 000. Хората гледат пазарната цена.

# 488
  • Мнения: 2 312
Аз пък ще кажа, че не някой е съсипал Павлово, Бъкстон и тн, а всички НИЕ сме виновни с нашето бездействие и апатия Simple Smile. Говоря за софиянци. Не очаквам някой от провинцията да милее за София. София можеше да е уникален град с природните си дадености, но уви..

# 489
  • Мнения: 3 609
Включвам се с едно питане и ще се върна да чета темата. Отскоро с мъжа ми си говорим за апартамент в центъра на София, нещо около Оборище, зоните, Докторска градина.. Мечтаем за голям апартамент, по възможност старо строителството, защото аз ги обожавам... С високите тавани и т.н красотии, но ае чудя дали в мечтите си не гледаме твърде идилично на недостатъците, които биха могли да изникнат там. В момента сме в старата част на Овча купел до Украинското посолство. Последен етаж, прекрасна гледка към Витоша, голяма тераса. Около  нас е зелено, хубаво е и все повече се облагородява, малки кооперации, млади хора. Проблемът е, че апартамента вече ни е малък, а нямаме дори още деца, а и сме далеч от всичко. Че като ходех на работа пътувах по час в посока. И отделно, сантимента ни към центъра на София. Та ще съм благодарна на мнения за тези райони, струва ли си.. Цените не са никак ниски за там, а ние ще гледаме и с гараж, задължително, че само като си представя как обикалям с колата за място и ми призлява.

# 490
  • Мнения: 2 312
Включвам се с едно питане и ще се върна да чета темата. Отскоро с мъжа ми си говорим за апартамент в центъра на София, нещо около Оборище, зоните, Докторска градина.. Мечтаем за голям апартамент, по възможност старо строителството, защото аз ги обожавам... С високите тавани и т.н красотии, но ае чудя дали в мечтите си не гледаме твърде идилично на недостатъците, които биха могли да изникнат там. В момента сме в старата част на Овча купел до Украинското посолство. Последен етаж, прекрасна гледка към Витоша, голяма тераса. Около  нас е зелено, хубаво е и все повече се облагородява, малки кооперации, млади хора. Проблемът е, че апартамента вече ни е малък, а нямаме дори още деца, а и сме далеч от всичко. Че като ходех на работа пътувах по час в посока. И отделно, сантимента ни към центъра на София. Та ще съм благодарна на мнения за тези райони, струва ли си.. Цените не са никак ниски за там, а ние ще гледаме и с гараж, задължително, че само като си представя как обикалям с колата за място и ми призлява.

Струва си. А и няма да ви трябва толкова колата.

# 491
  • Мнения: 9 825
Средна цена на имотите в извадката: 356506 euro
Средна цена на кв.м: 2636 euro.

Струва си, ако доходите ви са ориентировъчно
Скрит текст:
космически
.

# 492
  • Мнения: 3 609
Целта на въпроса ми не е да обсъждам доходите ни, в крайна сметка щом гледам за тези райони, съм преценила. Имам разбира се лимит, който не бих надскочила не толкова заради цената, сама по себе си, а защото смятам, че е безумно, сравнено с цените в много други европейски градове, откъм инфраструктура, условия и т.н.

Сега загледах в имот.бг и на първо ровене видях 3 апартамента за около 150 000 евро цена, което е ок.

По-скоро ще съм благодарна на насоки, примерно дали е много шумно, голям проблем ли е да се придвижвам с кола, как е положението с магазини, говоря за елементарно, ежедневно  пазаруване на хранителни продукти, такива неща..

# 493
  • Мнения: X
Целта на въпроса ми не е да обсъждам доходите ни, в крайна сметка щом гледам за тези райони, съм преценила. Имам разбира се лимит, който не бих надскочила не толкова заради цената, сама по себе си, а защото смятам, че е безумно, сравнено с цените в много други европейски градове, откъм инфраструктура, условия и т.н.

Сега загледах в имот.бг и на първо ровене видях 3 апартамента за около 150 000 евро цена, което е ок.

По-скоро ще съм благодарна на насоки, примерно дали е много шумно, голям проблем ли е да се придвижвам с кола, как е положението с магазини, говоря за елементарно, ежедневно  пазаруване на хранителни продукти, такива неща..
Мисля, че за хубаво място и за сравнително просторен тристаен 150 000 евро ще са крайно недостатъчни. В центъра както и в повечето други квартали има микрорайони, които са много добри и други, които са не чак толкова. Отидете на няколко огледа за да добиете представа за какво става дума. Може да постнете за обсъждане някоя обява, която ви се струва интересна. П.П. На доста места е тихо. Масово спалните гледат към вътрешни дворове, което значи, че дори на относително по-шумни локации може да се спи на отворен прозорец. Магазини има почти навсякъде. Разбира се в някои райони са доста по-концентрирани, но като цяло е доста добре. При всички случаи ползването на кола ще намалее значително, а дори да се ползва непрекъснато, ще е за кратки разстояния.

Последна редакция: вт, 11 авг 2020, 20:29 от Анонимен

# 494
  • Мнения: 9 684
В района на Докторската градина и около Оборище не е шумно, ако не си на улица с трафик (Оборище, Шипка, Янко Сакъзов), придвижването без кола е лесно - има ГТ удобен всякакъв, а и има и магазинчета, и магазини за хранителни стоки на пешеходно разстояние - 5 до 10 мин. Има заведения, кафенета и т.н.
Да намериш гараж в тези райони е практически мисия невъзможна, дори да имаш пари. Ако имаш парите, апартамент ще намериш, гараж - много се съмнявам.
Иначе дори с кола не е трудно да излезеш на булевард и оттам - накъдето искаш. Но и чарът, и предимството да ходиш по уличките в центъра малко обезсмислят ежедневното ползване на кола за всичко. Е, ако местоработата ти е на място, където с ГТ не е удобно, е разбираемо ползването на кола. Но за да отидеш до магазин за нещо дребно - ами те французойките например не ползват кола за това, има си пазарски колички на колелца, дори разни маркови, за да не те помислят за пенсионерка, тръгнала към Женския пазар.
Има добри детски ясли и градини в района, но да попадне детето в тях е доста трудно. Има и много добри училища до 7 клас, все пак е център, там шансът за записване е вече реален. Но има и частни градини/ясли, щом парите не са ви проблем.
Има и паркове и градини на пешеходно разстояние - Докторската и Заимов, лятото - паркът на Военна академия, а и Борисовата не е далеч.
За зеленината - е не е като вилна зона, но има дървета в дворовете на кооперациите. Ако търсиш зеленина, гледайте за апартамент на по-висок етаж, но да има асансьор (защото кооперациите, които на са партер плюс 5 етажа, обикновено нямат асансьор).
150 К апартамент, предполага се, че е 3-стаен в тези 2 района, ми се струва съмнително. Проучи добре обявите.
Томева, която е брокер и пише в имотните теми, търсеше за клиенти в тези райони сравнително наскоро, може да те ориентира какво се предлага. Можете да си разширите малко района с този около и зад Военна академия и Яворов в частта около Военна академия. Може да си намерите малка семейна къща там.

Общи условия

Активация на акаунт