Хашимото, ПКЯ и всички екстри

  • 408
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Здравейте,

Първо се извинявам, понеже тази тема е коментирана до болка в поне 10 теми, но аз се объщам към вас по-скоро за морална подкрепа.

От известно време с мъжа ми се мъчим да си направим бебе и при профилактични прегледи ми установиха тези две чудесни диагнози - Хашимото и ПКЯ. Хашимотото е под контрол, хормоналните ми стойности са в норма от последните изследвания, но си остава другата гадост - нефункциониращите ми яйчници. Благодарение на тях два пъти съм била с аменорея за повече от 6 м., а сега цикълът ми е на около 45 дни. (Поне е относително редовен)

Опитах доста неща, за да ги подобря, опитах се да отслабна (не съм пълна принципно, към 65 кг съм и съм среден ръст), пих инофолик, пробвах с Белара да пукам кистите (не ми понесе и я спрях). Имам и лош опит с гинеколозите.

При първото ми лечение на щитовидната ме пратиха и на гинеколог, където попаднах на д-р Валентин Иванов. Той общо взето ме засили директно към хирургично лечение, без да съм пробвала медикаментозно първо. Моята гинеколожка пък иска да пия дуфастон 3 месеца /по схема/, че да ми се нормализирал цикъла, но аз не мисля, че това е подходящо за моята диагноза. Само да уточня, че тази гинеколожка е от категорията на кварталните, не е лоша жената, но не бих ѝ се доверила за друго освен за рутинни прегледи. Скоро ще ходим и в една от големите специализирани клиники, но съм чувала, че понякога са некоректни с пациентите си: предлагат им по-скъпо лечение преди да са изпробвали други варианти, прилагат остарели методи на лечение и т.н. Например при ПКЯ могат да забелят яйчника - както ми предложи първият доктор (простете лаическия израз, но не съм с мед. образование), което било метод, който не се прилага от 30 години, понеже може да доведе до сраствания и да влоши положението.

Има възможност да греша за клиниките, но все пак това ме притеснява. Малко ми е трудно да се доверя. Не ми помага и фактът, че не срещам много добра комуникация отстрана на лекарите, които малко ме отсвирват като хилядната досадна пациентка. Знам, че не е реалистично някой да ме хване за ръката, да ме погледне състрадателно в очите и да ми каже, че все някога ще се случат нещата, но ми се иска поне малко психологическа подкрепа да получа. За това продължавам да ходя при кварталната гинеколожка, понеже само тя някога ми е казвала нещо окуражително.

Кажете, уважаеми колежки по съдба, ако сте минавали през тези премеждия с тези две диагнози, как протекоха при вас нещата? Кой метод ви помогна и изобщо как се справихте и психически с това?

# 1
  • Мнения: 2 352
Аз съм с хипофункиция, все още нямам Хашимото. Предполагам по симтомите си че имах и лека прогестеронова недостатъчност, та и Дуфастон съю пила. Не знам защо не желаеш да опиташ с Дуфастон. Имам и лапароскопска операция на 18 г. Сега вече нямам поликистоза, но все пак имам месеци без овулация и със задържан фоликул. Забременях с такъв. След 4 години опити. Когато вече пиех еутирокс и тсх беше влязло в някакви норми а т4 беше се повишило малко. Та, забременява се. Случи се почти като се бяхме предали. Шанс винаги има. При нас беше второ дете, та си бяхме казали, че каквото стане. Стана, но се случи бавно.
Лапароскопската операция е добър вариант. Можеш да опиташ с Дуфастон, не знам защо не искаш. Или това, или противозачатъчни няколко месеца. След това ги спираш и пробвате. Дуфастонът можеш да го пиеш и докато правиш опити за забременяване. Другото е инвитро, там не знам как стоят нещата.
Мисля най доброто е да се успокоиш

# 2
  • Мнения: 2
Аз съм с хипофункиция, все още нямам Хашимото. Предполагам по симтомите си че имах и лека прогестеронова недостатъчност, та и Дуфастон съю пила. Не знам защо не желаеш да опиташ с Дуфастон. Имам и лапароскопска операция на 18 г. Сега вече нямам поликистоза, но все пак имам месеци без овулация и със задържан фоликул. Забременях с такъв. След 4 години опити. Когато вече пиех еутирокс и тсх беше влязло в някакви норми а т4 беше се повишило малко. Та, забременява се. Случи се почти като се бяхме предали. Шанс винаги има. При нас беше второ дете, та си бяхме казали, че каквото стане. Стана, но се случи бавно.
Лапароскопската операция е добър вариант. Можеш да опиташ с Дуфастон, не знам защо не искаш. Или това, или противозачатъчни няколко месеца. След това ги спираш и пробвате. Дуфастонът можеш да го пиеш и докато правиш опити за забременяване. Другото е инвитро, там не знам как стоят нещата.
Мисля най доброто е да се успокоиш

Благодаря, силно се опитвам да се успокоя, но след 4 години опити и ти сигурно знаеш, че не е много лесно Simple Smile Уж си го прогонваш от ума и си викаш "каквото стане", но то си човърка вътрешно.

За дуфастона не знам, както казах, не съм с мед. образование. Мислех си, че се изписва по-скоро при проблеми с лигавицата на матката, а не за да стимулира овулацията. Може би си мисля грешно или разполагам с неточна информация, но пък и никой не ми е обяснявал по-подробно. Може би това е големия проблем при мен. Иначе съм го пила за предизвикване на цикъл, както споменах два пъти напълно ми е спирал. Значи на теб дуфастона ти е помогнал при нередовна овулация? /еуритокса си го пия най-редовно и изследванията ми сега са добри/.

# 3
  • Мнения: 2 352
Дуфастонът е прогестерон. Пие се след овулация. Прочети в интернет. Важно е да се пие след овулация, защото преди настъпила такава я възпрепятства. След овулация за задържане на плода.доколкото аз знам. По време на бременност също се изписва за задържане. Щом ти е изписан според мен го пий

Общи условия

Активация на акаунт