Кой метод за лечение на децата използвате?

  • 1 501
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 295
Здравейте! Докато детето беше болно имах спорове с майка си как да се справям с температурата. За това ми е интересно как всяка една от вас действа: използвате Нурофен, Панадол и подобни, използвате хомеопатия или бабини лекове? А може би опитвате всичко?
Аз като, че ли най - малко бабини лекове ползвам, не знам защо, не ми идва от вътре. Опитвам с хомеоптия, но ако температурата отиде към 39 си използвам антипиретиците, а някога и по - рано ако детето ми изглежда много вяло, болят го силно мускулите. Майка ми искаше да слагам краката на детето в топла вода, когато я тресеше. Еми не я послушах, тъй като от всичко изчетено разбрах, че ако детето го тресе, тялото изпраща сигнал до мозъка, той да вдигне температурата и да започне битката с вирусите. Но, ако ти затоплиш краката, изпращаш двоен сигнал и така да се каже претоварваш машината и това е много лошо за сърцето и кръвоносните съдове. Тя искаше да правим това на ниска температура, не на висока, но за мен пак не е много правилно. Естествено не бих оставила детето да се тресе, завих го просто. Дали не сгреших, не знам, но не го усещах правилно. Замислих се за загрявките с мас и ракия? Какво мислите вие? Не, че не сме били лекувани така, но нещо вътрешно ми казва, че може би не е най - добрата идея.

# 1
  • София
  • Мнения: 28 552
Панадол и нурофен основно, ако т. надвиши 39 – 39 и малко, комбинирам с разреден оцет. При т. под 38 и малко не давам нищо – температурата е начин на организма да се бори с вируса, така че не искам да преча.
Хомеопатията за мен е въздух под налягане за парѝ.

Абсурдно е да мажа дете с алкохол – кожата е най-големият човешки орган и алкохолът ще проникне в организма.

# 2
  • Мнения: 1 295
Да и аз това осъзнавам, че е важно да не се бърза. Предполагам и оцета включваш, когато стане към 39?

# 3
  • Мнения: 4 411
Аз съвет не смея да давам, защото всяко дете боледува по различен начин. Ако моето на 38-39 овършава къщата, то друго на 37 няма да може да стане от леглото.
Не знам за колко голямо дете питаш, но и експериментите не са много ок, когато става на въпрос за много малки деца.
Не си охлаждам детето, когато вдига температура. Не го къпя с хладка вода, не й кисна краката. По принцип рядко се налага да давам Нурофен или Панадол, но при 39 няма как да не се даде. Ако я тресе, бих я завила, въпреки, че казват, че не трябва. Аз съм вдигала 39.5 през лятото. Завивах се със зимната завивка и се обличах дебело. Чувството е много гадно.
Разтривки също не съм правила, но пък при суха кашлица много й помага компрес с мед и хлебна сода.

# 4
  • Мнения: 29 321
Не чакам температурата да се вдигне до 39 гр. Още щом усетя, че вдига, давам Панадол или Нурофен - детски, разбира се. Ако няма ефект, след 4 часа давам другото лекарство, т.е. ако първо съм дала Панадол, после Нурофен. Ако и след това няма подобрение и продължава да вдига - Хексалгин като крайна мярка.
Отделно слагам кърпи със студена вода на челото, китката и стъпалото. Хубаво е във водата да има оцет.
Хомеопатия при температура не ползвам.

# 5
  • Мнения: 1 295
По принцип на 5г, но като цяло ми е интересно кой как действа. Иначе тресенето е ужасно и аз бих завила, но точно, защото е дете, не бих действала с гореща вода, тъй като ми се вижда много рязко затоплянето, където май е проблема при температурите, не бива да е рязко.

# 6
  • София
  • Мнения: 28 552
Да и аз това осъзнавам, че е важно да не се бърза. Предполагам и оцета включваш, когато стане към 39?
Не. Трябва да надвиши 39, за да го включа.

П.П. Да уточня, че синът ми няма хронични заболявания, никога не е правил температурен гърч.

# 7
  • Мнения: 1 030
Действам почти като Soul Free, само че с кърпите не ми се получава, пищи и не ги иска, съответно не ги държи. Аз също не вярвам на хомеопатия. "Народната медицина" понякога помага, но като беше по малък също ме беше стах да я използвам, а и обикновенно ефекта е по бавен.Единственото, до което прибягвам е къпането с по хладна вода от тази на тялото, при температура/ без втрисане/. Виждам че детето се чувства по добре по време и след банята.

# 8
  • Мнения: 46 508
Съчетавам народна с традиционна медицина.
Хомеопатия не. Пробвали сме, абсолютно никакъв ефект.

От народната само оцета (когато Т е към 40, като помощно средство към лекарствата).
Краката в топла вода, в смисъл гореща, но мога да си държа ръката - само при липса на температура. Когато човек го тресе, обикновено има такава, не се препоръчва в тези случаи. Честно казано само веднъж пробвахме, но дъщеря ми е много спъната и разбира се го обърна по средата на хола, килимът подгизна, не ми се разправя, та не повторихме.

Мас и ракия - никога. Намирам ги за опасни за малки деца.

В общи линии в началото не даваме нищо, освен витамин Ц или някакви комплексни, ако имаме подръка. Ако се чувства зле, разтворим Ефералган.
За гърло - при първите признаци, веднага Трахизан, през 2 часа. Когато беше по-малка и не можеше да смуче хапчета, пръскахме Орофар, също много добър.
Ако има хрема - детския Ксилометазолин.
За Т, детския Нурофен и Панадол, когато се качи над 38.5. Сега е голям и вече го на хапчета. Нурофенът е по-силен от Панадола, но ако детето не е карало Варицела е добре да се избягва, защото никога не се знае дали Т не е от нея. А не се препоръчва при шарката.
За кашлица - Тавипек или Мукоплант.

# 9
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 253
Аз давам антипиретик при Т над 38.5, може и при по-ниска, ако виждам, че детвро се мъчи, не може да спи, изпитва болка.
Ако си е жизнен и игрив- не. Чак, ако вдигне по- висока т.
Иначе си спомням, че едно време като ме е тресяло, майка ми ме завиваше с много завивки, за да се изпотя, така излзизала настинката, не знам дали е правилно, но имаше ефект🤷‍♀️
Слагала ми е и чорапки с оцет.
При хрема- само ударна доза вит Ц за 3-4 дни.
Кашлица- зависи каква е. Оставям педиатърката да прецени дали и с какво да се третира. В повечвто случаи хомеопатичните сиропи не помагат и оставяме да си мине отсамосебе си.

# 10
  • Мнения: 46 508
Иначе си спомням, че едно време като ме е тресяло, майка ми ме завиваше с много завивки, за да се изпотя, така излзизала настинката, не знам дали е правилно, но имаше ефект🤷‍♀️
Това е, когато те тресе. Иначе при висока Т, без треска, трябва да се съблече детето. Завиването вдига още Т и е изключително опасно.

# 11
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 253
Иначе си спомням, че едно време като ме е тресяло, майка ми ме завиваше с много завивки, за да се изпотя, така излзизала настинката, не знам дали е правилно, но имаше ефект🤷‍♀️
Това е, когато те тресе. Иначе при висока Т, без треска, трябва да се съблече детето. Завиването вдига още Т и е изключително опасно.
Да, да. Именно- само при треска.
Иначе ми е слагала чорапки с оцет и ми е дасала течен аналгин ( това също не знам дали е правилно).
При болки в гърлото и гърдите ми е правила компреси със загряващи съставки и така да спя цяла нощ.
Аз, лично, не съм много по бабините методи и често имаме пререкания по този въпрос.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 230
Много е индивидуално - според детето, според симптомите, според нагласите и усещането на майката....
Това, което аз правя е да слушам собствения си инстинкт - ако имам съмнения за нещо, както вие за топлата вода, не го правя, дори да е по съвет от най-близки и добронамерени хора.
Опитвам се да се поставя на мястото на детето - ако ме тресе, ще искам да си легна и да се завия и още как - значи, завивам детето. Ако ми е запушен носа, ще искам да си сложа ксилометазолин и още как - значи и на детето слагам, но! ксилометазолин може да се слага на деца над 2г. възраст и то в по-ниска концентрация. Освен това, аз лично слагам и на детето и на себе си, само преди лягане, за да можем да спим по-спокойно. През деня избягвам, ако не е много тежко положението, защото ксилометазолинът не е безвреден за носната лигавица.
Специално при температура аз чакам доста време, преди да давам лекарства - децата ми не правят гърчове и като цяло са жизнени до към 38,5. Със сина ми, той е особено издържлив на температура, а и при всеки вирус я вдигаше до 40, съм чакала до над 39,5 преди да я сваля. Защото температурата убива вируса и защото при такава температура, ако се опитваш да я сваляш почти до нормалната, означава да даваш някако лекарство през час - дори да ги редуваш, пак ще предозираш, а освен това нито Панадола, нито Нурофена, за Хексалгина да не говорим, са безвредни..
Винаги започвам с Панадол и се стремя да свалям само с него, а също и в най-малката възможна доза - не е задължително да даваш максималната доза посочена на опаковката, зависи от температурата. Ако обаче температурата се качва над 39 и нещо, а още не минало достатъчно време за следваща доза Панадол, редувам с Нурофен - той е по-силен. Хексалгин съм давала няколко пъти да, но за температура 39,8 и пак не беше в максималната доза.
Ако няма треска и искаш да помогнеш на детето, докато подействат лекарствата, можеш да го вкараш в банята и да му направиш вана/корито да си поиграе вътре или да поливаш с душа - водата не трябва да е хладна, а топличка, без да е гореща. Детето не бива да изпитва дискомфорт.
За хомеопатията съм със смесени чувства. Досега не съм успявала да преборя високата температура само с нея, но както казах, синът ми обичаше да вдига 40 при всяко боледуване...
Успех!

# 13
  • Мнения: 1 858
При температура под 38 не давам нищо, при по-висока Нурофен (Панадола не я смъква много при дъщеря ми, но ако е до 38,5 - става). Кърпичка с оцет веднъж съм ползвала, слагах ѝ на челото и подмишните, обтривах ръцете когато беше с над 39, но тя рядко вдига толкова (да чукна на дърво).
За хрема - спрей с морска вода и масла (мента, екаплипт), прополис (различни марки). Ако е много запушен - спрей с ксилометазолин, най-често преди сън, не повече от 5 дни. Ако хремата не отшуми до 10 дни ходим на лекар и почти винаги се налага да ползваме антибиотични капки за нос.
За гърло - рядко давам нещо, само ако много я боли - джунър ангин за смучене и спрей за гърло (различни марки).
За кашлица - ако е суха, повърхностна от гърло нищо не давам. Ако е влажна и откашля трудно я водя на лекар и обикновено изпсиват Флудитек. Преди съм й давала Ен ти тус и подобни билкови сиропчета, но те нищо не правят, само колкото да даваш нещо.
При болка в ухото - Отипакс в ухото и Нурофен през устата и по най-бързия начин на лекар.
В 90% от случаите я "лекувам" само с витамин Ц, чай с мед и лимон и спрей с ксилометазолин преди заспиване. НО всяко дете боледува различно и се действа според ситуацията.
Иначе за себе си понякога прилагам "бабини методи" - парене на краката в гореща вода със сол, инфалации със сода, сок от лук за кашлица, но детето няма да допусне такива мъчения върху себе си Simple Smile

# 14
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 253
Да, наистина е много индивидуално. Моят син е на 4 и половина, но никога не се е оплаквал от болки в гърлото или в ушите, или от запушен нос. Него все го удря в кашлици от различен характер, зтова винаги се съветвам с педиатърката и го водя често да го преслушва. Понякога е безобидна, понякога се налага по някоя инхалация с кортикостероид. Тази година, да чукна на дърво, не се налагало.

Общи условия

Активация на акаунт