Помощ! Не знам откъде да тръгна

  • 4 223
  • 48
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 622
Трябва ви адвокат, абсолютно наивно е това, което правите в случая, защото и да ви се обясни къде да отидете и какво да направите, накрая картинката може да е съвсем друга.
Ако нямате документ за собственост, но подозирате, че баба ви или дядо ви са собственици, защото до определен момент не е имало съпружеска имуществена общност, т.е. когато хората са в брак, като закупят нещо, то автоматично да е на двамата (има и изключения, но това е друга тема), тогава отивате в Агенция по вписвания, Имотен регистър и  пускате справка по ЕГН на баба ви и по ЕГН на дядо ви.
Ако питате откъде да вземете ЕГН на дядо ви-в общината по постоянен адрес на баба ви има лични картони, поискайте да ви дадат копие, там ще видите за кого е била омъжена, от коя година и т.н. Това в случай че нямате брачно свидетелство, каквото явно нямате.
Ако по ЕГН нищо не излезе, тогава отивате в Архива и почвате да ровите така наречените именници-това са книги с имена на собственици, които започват от началото на XX в. Ще падне голямо ровене.
Трети вариант-идете в данъчна служба, вижте кой е плащал данъка, кой фигурира като собственик на имота, какъв документ е попълнен в графата за собственост-някаква отправна точка е. Имайте предвид, че е възможно и дядото да е бил собственик, без да е декларирант имота на негово име.
Ето оттук може да почнете, но продължавам да неразбирам как може да не се потърси специалист за даден проблем, а да се счита, че "всичко мога и всичко знам."
Относно удостоверението за наследници-трябва ви такова на баба ви, трябва ви и на баща ви, за да се види вие къде сте в картинката. Ако баща ви е починал преди баба ви, вие наследявате баба ви, майка ви няма запазена част.
Да не говорим, че е хубаво да пуснете и едно удостоверение за наличие или липса на завещания.
Накрая да не се окаже, че след вашата самоинициатива ще загубите време, пари, ще ви мотаят, ще ви дават некомпетентни съвети и противоречиви отговори, защото срещу вас ще са просто служители, на които няма да им се занимава с вас.

# 16
  • София
  • Мнения: 650
Добре де, ама нали и адвоката това ще прави, ще търси същите тези документи от същите тези институции. С малко попорочитане на няколко закона, събиране на малко информация, включително и от форума, мисля, че относително грамотен човек и сам може да се оправи, най- малкото с набавянето на първоначалните документи.

# 17
  • Мнения: 9 817
Един съвет-за хора от София, които нямат ЕГН, защото са починали преди въвеждането на ЕГН-тата, та документи за тях - акт за смърт, удостоверение за наследници и т.н., се вадят в Община "Средец" на Алабин зад хотел Рила.

# 18
  • Мнения: 1 622
Разбира се, ако има достатъчно свободно време на принципа проба-грешка, човек може да се оправи в много ситуации. В конкретния случай накрая пак ще се опре до адвокат, защото има достатъчно неизвестни. Затова много по-добре е да се договори някаква обща цена на услугата с адвокат, отколкото тя да прави някакви неща на парче, накрая пак да иде при адвокат и да се окаже, че я периода на проверката не е този, я друго и част от нещата да се повторят отново. Както и да е.

# 19
  • София
  • Мнения: 1 584
Много благодаря за съветите на всички ви. Пропуснала съм да кажа, че отношенията ми с леля ми са критични и едва едва преди години майка ми с помощта на адвокат успя да се пребори да ни плащат наем за тези 17квадрата, защото те се използват от въпросната леля. Също имам ЕГН на баба ми, както и смъртния акт на баща ми.

А, също през годините ние с майка ми си плащаме данъка за това място. Всяка година срещу ЕГН в пейпал го плащам, а нелепото в случая е, че плащам нещо, което дори не го знам какво е и що е.

Ще се консултирам с адвокат. Още веднъж благодаря

# 20
  • Мнения: 9 817
В Агенцията по вписванията в личните партиди не знам от коя година се вписват сделки. В случая с потребителката имотът като е от дядо/прадядо/прабаба и т.н. и няма последващи сделки с имота е много вероятно по имотната партида да няма нищо записано.
Трябва да отиде в стар архив, отпреди 2000 г. мисля, пак в Агенцията, и да се рови по книгите, за да се намери оригиналния първоначален нотариален акт. Сам човек, който не е правил това и не разполага с много свободно време, трудно ще се справи.
Та най-добре е адвокат да го направи.
Предложение - след като сте водили дела за наем срещу леля ти, значи сте представили документ за собственост. Това трябва да го има в материалите по делото, евентуално в решението по делото. Документите по делото се пазят 5 години и се унищожават, така че, ако не са минали 5 години, може да отидете в съответния съд в архива и да поискате делото - цялата папка с всички документи. Там трябва да има копие от нотариален акт или друг документ за собственост.

# 21
  • Мнения: 2 466
Баба ми беше собственик. То е цял етаж от къща, от старите от едно време. Баща ми и неговата сестра са преки наследници на този етаж. Всеки си има по една половина. Едната половина я наследява сестрата на баща ми, а другата ние с майка ми (в момента стаята се отдава под наем дори). За съжаление баща ми почина преди баба ми, но аз съм негов наследник. Миналата година лятото бях решила да отида до общината да попитам откъде да си извадя документите, там една любезна жена каза да отида в Агенцията по вписванията.

Ако бабата е единствен собственик на етаж от къща, а вие наследявате половината, какъв е този етаж от 2*17 квадрата?

Ако бабата е собственик, вие сте наследник по линия на баба си, а не на дял на баща си, който е починал преди майка си. Съответно, майка ви не би трябвало изобщо да има дял.

Предполагам освен бабата има или е имало и други собственици.

Ако вие сте единствено дете на баща си, то вие наследявате баба си наравно с леля си, освен ако баща ви и леля ви нямат други братя и сестри.

П.П. Присетих се нещо. До 6 месеца след смъртта на даден човек наследниците му трябва да отидат до съответната община и да попълнят декларация за имуществото му. Достатъчно е един от наследниците да отиде. Но той не може да изопачава информацията за другите наследници, защото носи наказателна отговорност. В тази декларация ще се види точно кой какви дялове от имота има. Дали не можете да се сдобиете с копие от декларацията?

А ако майката плаща данъци на имота, предполагам бащата на авторката е наследил част от евентуален дял на своя баща (заедно с майка си и сестра си) и затова, след смъртта на бащата на авторката, съпругата му и дъщеря му получават дялове. След смъртта на бабата само авторката получава своя дял от дела на баба си.

Последна редакция: сб, 29 фев 2020, 20:01 от :::

# 22
  • Sofia
  • Мнения: 4 044
Задайте въпрос тук чрез сайта https://irinakonstantinova.com/

# 23
  • Мнения: 2 466
Още нещо се присетих по казуса. Мисля, че е възможно в АВ да се направи справка не по конкретно име, а за конкретен имот. Такава справка би показала всякаква промяна на собствеността на конкретния имот. Не знам колко назад има информация, но си спомням преди 20 години, че получих такава справка за имот. Излезе, че е на мое име - по адреса.

# 24
  • Мнения: 7 006
Удостоверението за наследници просто се презаверява или се вади ново.Нищо сложно,максимум 20 кинта.Успех!

# 25
  • Sofia
  • Мнения: 4 044
Бих казала в случая е добре, че сте плащали данък т.е поне една от вас или и двете имате някаква собственост върху този имот. Данъка същата сума ли е на Вас и Вашата майка? От имотен регистър предполагам, че може да се изкара документ, но той ще е на баба Ви вероятно.

# 26
  • София
  • Мнения: 1 584
Ами, данъка интересното е, че винаги го плащам аз и е на мое име цялата наша половина с майка ми. Затова съм объркана дали и тя има дял, или само аз. Но докато не извадя документите само мога да предполагам

# 27
  • София
  • Мнения: 74
Не се подвеждайте с данъците, това че някой плаща данък не го прави собственик. Вещното право е пълно с вратички, дупчици и т.н. Внимавайте, какво правите и гледайте сроковете, защото там нещата са мн сложни.
 И аз Ви съветвам да се консултирате с адвокат една консултация ще Ви разясни малко картинката.

# 28
  • Мнения: 2 466
Хайде още една идея да дам. Дори 1/100 от имота да притежава майката, тя трябва да получи известие и да си плати данъка. Идете в която и да е община на касата и задайте ЕГНто на майка си все едно ще плащате данъци. Кажете нещо от рода на "за имота на ул....... колко дължи?" Така ще знаете дали тя изобщо е собственик или вие така си мислите.

# 29
  • София
  • Мнения: 7 996
В общината местните данъци се начисляват според това какво е декларирано.

Общи условия

Активация на акаунт