Помощ! Как да закрием проблемен лекарски кабинет?

  • 3 469
  • 38
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 4 570
iliyana, а домоуправителят как провери, че всичко е законно? На хартия може и да е, но в действителност изпълняват ли всички изисквания?

Дори да е така, етажна собственост има право поне за известно време да отстрани живущ, който нарушава правилата, вдига шум, замърсява и т.н. В нашия вход преди години така са изгонили проблемни съседи, мисля, че след това те са и продали апартамента - правили са много мизерии, вдигали са шум, пречили са на околните. Става с решение на общото събрание. Няма причина да не може да се прилага и във вашия случай.

ХЕИ няма отдавна, има Регионална здравна инспекция към общините. Проверете в съответната РЗИ на какви изисквания трябва да отговаря медицински кабинет/център. По написаното дотук и аз мисля, че въобще не отговарят на изискванията за площ и помещения.

3. За откриване на лечебните заведения за извънболнична помощ по т. 1.
в помещения на жилищни сгради се изисква решение на общото сьбрание на
собствениците, взето съгласно Правилника за управлението, реда и надзора на
етажната собственост (обн., Изв., бр. 101 от 1951 г., изм. и доп., бр. 16 от
1952г., бр. 14 и 32 от 1957 г.; ДВ, бр. 76 от 1978 г., бр. 73 от 1979 г. и бр. 21 от 1991 г.).
4. Лечебните заведения за извънболнична помощ по т. 1 н 2 трябва да
разполагат със следните видове помещения с осигурена минимална площ:
4.1. работни помещения за:
4.1.1.лекарски кабинети - 12 кв. м.;
4.1.2.лабораторни изследвания - 15 кв. м.;
4.1.3.образна диагностика - площта се определя, съобразно вида на образно -
диагностичната апаратура. При наличие на апаратура, източник на йонизиращи
лъчения (с изключение на случаите по Раздел II, т. 11), се осигуряват: процедурно
помещение - 16 кв. м., командно - 3 кв. м., фотолаборатория - 12 кв. м., склад за филми
и химикали - 3 кв. м.;

Мисля, че е актуално и е подобно във всички РЗИ:
http://rkplovdiv-bzs.com/norm/content/law/zapoved_RD09-325.pdf

Иначе СПИН и Хептит С не се предават с допир наистина, проблемът са съпътстващите заболявания, инфекции и като цяло контингента. От хепатит има много заразени, особено при операции и манипулации преди 90-те години, обаче заразените в последните десетилетия, както и заразените от СПИН са основно от определени контингенти и това си е медицинска информация, не е предразсъдък. А за мизерията, която чакащите правят - минава всякакви граници и дори само това трябва да е основание етажната собственост да отстрани кабинета. Като направите и проверка по имотно състояние, ще разберете дали все още предишното решение е легално.
Липсата на отделен вход толкова години ме навежда на мисълта, че апартаментчето е малко и няма как да се направи.

# 31
  • Мнения: 293
Не пишете неща, които не са верни.

Ако имотът е със сменено предназначение (собственикът има НА за мед. център и плаща данъци за МЦ), нямат значение актуалните разпоредби, той е в заварено положение. Значение имат действащите към момента на преустройството/ промяната на предназначението разпоредби - когато и ЕС се е съгласила апартаментът да стане МЦ.

ЕС може да има право да отстрани собственик, но дори и той да си продаде имота, ще продаде медицински център, а не жилище - т.е. най-вероятно на мястото ще се настани просто друг МЦ.

# 32
  • Мнения: 5 262
... Значение имат действащите към момента на преустройството/ промяната на предназначението разпоредби - когато и ЕС се е съгласила апартаментът да стане МЦ.
...

дали се съгласила със законния % гласували за. мисля са 100% .

# 33
  • Мнения: 293
... Значение имат действащите към момента на преустройството/ промяната на предназначението разпоредби - когато и ЕС се е съгласила апартаментът да стане МЦ.
...

дали се съгласила със законния % гласували за. мисля са 100% .

Щом промяната на предназначението е съгласувана, приета и влязла в сила, значи е изпълнен тогавашният норматив. Когато се е случвало, ЗУЕС може и да не е съществувал. Сегашните 100% нямат отношение към тази промяна, тя е крайна.

Няма как ЕС да върне предназначението на самостоятелния обект. Това, ако реши, може да направи само собственика чрез проект за преустройство.

# 34
  • Мнения: 4 570
А въпросът е дали още тогава е била законно вписана смяната? Не са глупости, а въпрос на проверки. Наистина ли е нотариално вписан като медицински център или само така си мислят?

# 35
  • INFJ
  • Мнения: 9 355
На мен ми се струва нередно каквато и да е клиника да се помещава в жилищен блок...

# 36
  • София
  • Мнения: 565
Процедура да изгоните собственик е много сложна и може да се обжалва в съда, каквото вероятно ще направят собствениците на кабинета. А и те очевидно са си променили предназначението на апартамента от жилищни към нежилищни нужди много отдавна

Това, което можете да направите, е да свикате общо събрание на кооперацията и да приемете правила за вътрешния ред  с мнозинство. Например -да се назначи портиер, който да съпровожда външните за сградата лица. Или да има примерно ежедневно почистване или каквото и да е друго

# 37
  • Мнения: 795
Не знам дали е възможно, но има ли вариант да говорите със собствениците на мед.център да направят отделен вход, нещо като външна вита стълба, това мисля, че е добро решение, стига да има възможност и желание от тяхна страна да се изпълни. Така ще се решат всички проблеми и вашия общ вход ще си остане чист и ще е спокойно. И като подсказка, не знам дали знаете, но който упражнява търговска дейност по закона за етажната спобственост дължи от 3 до 5 пъти по-голяма такса (парите, които се събират от касиер за текущи разходи).

# 38
  • нещотърсачка НАРЦИ Love is everything
  • Мнения: 11 979
Ако кооперацията ви има отпред малък двор, може да предложите на собствениците на въпросния медицински център да изградят там пристройка за чакалня със санитарен възел. Съответно контингента вече няма да има за какво да влиза във входа ви. Предполагам, че не сте собственици на земята, а същата е на общината. Ако е съсобствена на съкооператорите, то след решение на общото събрание на ЕС ще сключите в нотариална форма договор за отстъпено право на строеж за построяването на въпросната пристройка. Ако е общинска, правото на строеж се учредява от общината. Предложете им да се обърнат към нея.
Съгласията на съсобствениците в ЕС за преустройства не се дават в нотариална форма, затова питането ви дали това някога се е случило така, са дълбоко несъстоятелни. Решенията на общите събрания на ЕС също не изискват нотариална заверка на подписите на присъстващите. За някои преустройства дори изобщо не се иска съгласие от всички в етажната собственост, а само от преките съседи на преустройвания обект /апартамент, гараж и т.н./.
Приемете, че и хората с медицинската практика, както и пациентите им имат права, не само вие.

Общи условия

Активация на акаунт