Отговори
# 135
  • Мнения: 3 505
Не може да си позволят, защото цените на почивките са на пазарен принцип. Вече няма почивки на държавни цени, съобразени с възможностите на повечето. Дори на хижа, пак е бая трудно с храната, трябва общо взето да се самоорганизираш.

И също така на пазарен принцип имаш избор къде да отидеш, включително в чужбина. И също така, ако имаш воля, можеш да спестиш за нещо по-хубаво, докато по времето на соца по-хубавото (това, което на запад е било просто нормалното, не нещо изключително) е било само за определени хора.
А днес имаш и възможност за промоции в Грабо, примерно.
Щото сега хубавото не е само за определени хора и на „запад” нито тогава е имало, нито сега има хора, които не могат да си го позволят. Работещите бедни се избиват да почиват в 5-звездни хотели на карибите.

По времето на соца е имало неща, които наистина са били само за партийния елит - без значение какви пари можеш да дадеш - към тези неща спадат и хубави почивни станции.
По същия начин някои хора милеят за соца, понеже, видиш ли, вафлите (като е имало един или два вида вафли максимум) били по 6 стотинки. И не се замислят, че и тогавашните заплати са били много по-ниски. И единственият вариант за по-хубави неща е било някой, на който по благоволението на партията му е било позволено да напусне страната, да донесе отвън за семейството си, или контрабанда, осъществявана от шофьорите на ТИР; или да си от партийни елит, т.е. от онези, които са били по-равни.
Нали осъзнавате, че всичко, което е било или "безплатно", или "евтино", е било пак платено с труда на работниците, просто не го е пишело на фиша за заплата?

Тук много хора не могат да си позволят определени неща, защото нямат достатъчен самоконтрол, за да спестят за това - живеят от заплата до заплата, като си купуват глупости (поне според мен). Но едно е да седнеш, да си видиш доходите и да си подредиш приоритетие (или да помислиш как да изкарваш повече), друго е да харчиш безразборно и после да се чудиш откъде някои хора имат пари за екскурзии.
Излишно е да убеждавам назобени с пропаганда жълтопаважници, че има работещи хора, които едва връзват двата края и то не винаги е въпрос на избор и липса на дисциплина.

# 136
  • Мнения: 1 011
2 вида вафли, но истински, сега 50 вида, палмови масла а и Ета.
То пък като не се тъпчем със сладки боклуци голяма загуба, за това тийнейджърите ни по сто кила...важно е да има плодове, свежо месо, яйца и т.н.
В малък град дето половината са на една заплата както и да въртиш бюджета, няма как да спестиш.

Откъде знаеш какво е имало в каквото и да било?
https://www.dnes.bg/redakcia/2017/03/13/hubava-hrana-hubavi-hora … sht-na-nrb.334610

""Поне храната в социалистическа България беше качествена!", пледират носталгиците по някогашната "Япония на Балканите", както с привидна сериозност един съветски академик беше оприличил възхода на "шестнадесетата република" на СССР.

Със сигурност истината за качественото и обилно хранене в НРБ се отнася с пълна сила за няколко процента от населението на страната – "правоимащата" номенклатура на БКП и БЗНС. За нейното продоволствено и имотно снабдяване и презадоволяване се е грижело прословутото Управление за безопасност и охрана (УБО) към Държавна сигурност. Но дори бегъл поглед върху отчетите на основните предприятия, снабдявали с хранителни продукти редовите поданици на НРБ, прави на пух и прах хипотезата за здравословната и обилна храна на хората извън обсега на привилегированата върхушка.

Показателни са отчетите на държавното предприятие "Млечна промишленост". Освен, че е губещо и на много места се осъществява в несъвместими със санитарните стандарти условия, в редица клонове на предприятието се отчита, че планът ги принуждава да използват масово силно оводнени и опасно заразени с микроорганизми млека.
"По отношение на бактериалното замърсяване млеката са много лоши. Общият брой микроорганизми в суровото мляко се движи между 50 и 100 милиона на един милилитър. През летните месеци получаваме и фалшифицирани млека. Най-често се среща смесването на здрави с кисели млека, които при термична обработка се пресичат. За прикриването на оводняването се прибягва до поставянето на сол, захар и други. От страна на Държавния санитарен и ветеринарен контрол (ДВСК) не получаваме никакво съдействие, а напротив – като че ли се стремят да прикрият истинското положение", пише в отчета за 1983 г. на "Млечна промишленост"- Кюстендил.

Прочети още на: https://www.dnes.bg/redakcia/2017/03/13/hubava-hrana-hubavi-hora … sht-na-nrb.334610"

# 137
  • Мнения: 28 989
Няма какво да чета по една или друга причина знам каква БЕШЕ храната...не да съм чуЛА и слушаЛА....знам и, че на един клас имаше едно дебело дете, сега всяко второ е кюфте...та НЕМА нужда от обяснения!
Да се върнем към темата....а тя не е за храната...И да, на днешно време със сигурност има хора, които не могат да си позволят почивка, щото сметките за ток са половин заплата!

Последна редакция: сб, 07 мар 2020, 15:38 от mimi.7299

# 138
  • Мнения: 3 505
Няма какво да чета по една или друга причина знам каква БЕШЕ храната...не да съм чуЛА и слушаЛА....знам и, че на един клас имаше едно дебело дете, сега всяко второ е кюфте...та НЕМА нужда от обяснения!
Наистина нЕма нужда да се разправяте с някой, който се е назобил с пропаганда. Масовите сладкиши и закуски през соца са се правили с хубави продукти.

# 139
  • Мнения: 1 011
Излишно е да убеждавам назобени с пропаганда жълтопаважници, че има работещи хора, които едва връзват двата края и то не винаги е въпрос на избор и липса на дисциплина.

Аз ли съм назобена с пропаганда или Вие сте заслепени от носталгия. Като толкова ви харесва соца, защо не емигрирате в Северна Корея?
Във всяко общество, колкото и да е проспериращо, има и хора, които наистина могат да с енарекат бедни. Някои са си бедни по своя вина - написах по-горе защо. Има и такива, които поради едни или други обстоятелства не могат да печелят много или имат други големи разходи (примерно по здравословни причини).
Свободни сте да им помагате.

Няма какво да чета по една или друга причина знам каква БЕШЕ храната...не да съм чуЛА и слушаЛА....знам и, че на един клас имаше едно дебело дете, сега всяко второ е кюфте...та НЕМА нужда от обяснения!
Да се върнем към темата....а тя не е за храната...И да, на днешно време със сигурност има хора, които не могат да си позволят почивка, щото сметките за ток са половин заплата!
Наистина, защо да четете документи, които преди 1989г. не са били достояние на широката публика?

# 140
  • Мнения: 11 203
Няма смисъл да се влиза в този спор за 1138-и път. Чугунени глави има и от едната, и от другата страна. А хубава храна по соца ядеше този, който имаше село и баба и дядо да произвеждат домашна продукция. В магазините беше пълна скръб.
Но това какво общо има с ваканциите трийсет години по-късно?

# 141
  • Мнения: 3 505
Излишно е да убеждавам назобени с пропаганда жълтопаважници, че има работещи хора, които едва връзват двата края и то не винаги е въпрос на избор и липса на дисциплина.

Аз ли съм назобена с пропаганда или Вие сте заслепени от носталгия. Като толкова ви харесва соца, защо не емигрирате в Северна Корея?
Във всяко общество, колкото и да е проспериращо, има и хора, които наистина могат да с енарекат бедни. Някои са си бедни по своя вина - написах по-горе защо. Има и такива, които поради едни или други обстоятелства не могат да печелят много или имат други големи разходи (примерно по здравословни причини).
Свободни сте да им помагате.
Да, точно Вие! Точно Вашите постове изобилстват от пропагандни внушения. Да, аз имам носталгия по времето, когато беше модерно човек да чете, а не да се продава за пари. Лъскавите западни шоколади и пакетирани десерти, по които си падахме като деца, сега прашлясват по магазините, защото са всичко друго, но не и храна. По времето на соца добре са правили, че не са внасяли и произвеждали такива. Някогашните бабини сиропи сега се предлагат поне 4-5 лв. и са хит по заведенията, а кола почти никой вече не пие.

# 142
  • Мнения: 11 203
Някогашните бабини сиропи...
Преди да се задавиш от гняв, да ти кажа, че вкусните бабини сиропи си ги пила благодарение на личния и частен труд на баба ти, родена и възпитана преди соцът да стъпи по тоя земи. Държавата и идеологията по-скоро са й пречили да ги прави, отколкото да й помагат Simple Smile
Никой не ви спира и сега да правите сиропи, що не правите? Аз примерно си правя сладко от малини всяко лято. Нито в България по соца, нито в България сега, нито някъде в Европа съм намирала в магазин по-хубаво.

# 143
  • Мнения: 1 011
Но това какво общо има с ваканциите трийсет години по-късно?

Връзката е, че някои хора хвалеха почивните станции от времето на соца и как били достъпни.


Да, точно Вие! Точно Вашите постове изобилстват от пропагандни внушения. Да, аз имам носталгия по времето, когато беше модерно човек да чете, а не да се продава за пари. Лъскавите западни шоколади и пакетирани десерти, по които си падахме като деца, сега прашлясват по магазините, защото са всичко друго, но не и храна. По времето на соца добре са правили, че не са внасяли и произвеждали такива. Някогашните бабини сиропи сега се предлагат поне 4-5 лв. и са хит по заведенията, а кола почти никой вече не пие.

О, колко е било хубаво, че са Ви третирали като добитък и някой по-учен е решавал, че от това или онова нямате нужда и е било вредно. Докато той самият го е ползвал. Аз не виждам сникърсите да прашасват някъде, а това, че собствената Ви баба е наблъсквала със захар някакви сиропи не прави количеството захар в тях по-малко вредно. И е много лесно четенето да е разпространено, когато повечето други средства за забавление просто не ги е имало, например когато само малка част от западните филми са били прожектирани. А "да се продаваш за пари" може би не осъзнавате, но е дефиницията на ходенето на работа срещу заплата, която имаш свободата да договаряш - отново в зависимост от това колко наистина е ценен и (не)заменим труда ти. Това е обратното на паразитирането върху останалата част от обществото, която е принудена "солидарно" да те издържа, на което са свикнали лелките от държавната администрация и започвам да си мисля, че с точно такава си имам работа в случая.

Но да се върнем на темата - щом ведомствените почивни станции още ги има и пускат и външни, направете им реклама, посочете ги конкретно в тази тема и качете снимки, за да се втурнем всички натам, а не към Гърция.

# 144
  • Мнения: 3 505
Някогашните бабини сиропи...
Преди да се задавиш от гняв, да ти кажа, че вкусните бабини сиропи си ги пила благодарение на личния и частен труд на баба ти, родена и възпитана преди соцът да стъпи по тоя земи. Държавата и идеологията по-скоро са й пречили да ги прави, отколкото да й помагат Simple Smile
Никой не ви спира и сега да правите сиропи, що не правите? Аз примерно си правя сладко от малини всяко лято. Нито в България по соца, нито в България сега, нито някъде в Европа съм намирала в магазин по-хубаво.
И що реши, че ще се давя от гняв!? Не исках да се превръща темата в такава, в която се спори за и против соца за енти път, но се намери потребителка, която надхвърля клишетата си тука. Ти май си втората. Нито на баба ми някой е пречил да ги прави тия сиропи през соца, нито на майка ми сега. Да, ама на баба не пречеха да гледа прасета тогава, а миналата година по измислен повод избиха животните на наборите на майка ми.
Боренето на соца е тъпо през 2020 г. Казвам ви го това от позицията на дъщеря на върл седесар с разбити идеали.

Последна редакция: сб, 07 мар 2020, 16:13 от +-123

# 145
  • Мнения: 30 802
Доста от лъскавите СПА хотели всъщност са реновирани соц станции и хотели.

# 146
  • Мнения: 11 203
Сирен,
всъщност - много малка част от тях. Реновираните до съвременни изисквания за комфорт и лукс (и поддържаните на това ниво) се броят на пръсти. Почти всичко е новопостроено. Дори бившите бази на ЦК и МС не прокопсаха като хотели висок клас, просто защото не отговарят - конструктивно и всякак - на съвременните стандарти.
Иначе има реновирани до едно средно "народно" ниво - ама средно за сегашното, по соца би минало към луксозното. Има и много, която са в окаяно състояние, и то при някои от най-хубавите минерални води (пример - Пчелински минерални бани).

123,
нищо не боря, за мен нещата са ясни от гледна точка на годините, преживени и в двете общества. Не е като да съм изградила мнението си като "дъщеря на някого", на база личен опит говоря.

# 147
  • Мнения: 28 989
Доста от лъскавите СПА хотели всъщност са реновирани соц станции и хотели.
Най голямата ми мечта винаги е била да ида на СПА,ха, ха и да си топна задника, там където водата се пълни веднъж на сезон с още сто миризливи задника, ха, ха
И да ям банан и да нося работнически панталони - дънки...не са ми важни тези неща...за това във всяко време ги държа далеч от себе си...

# 148
  • София
  • Мнения: 3 188
Ей-сега ще се втурнем, да. Момент да стегна багажа.
В хубавите станции простосмъртните нямаме никакъв шанс да влезем, те пак са си за елита и приближени. В гадните пък цените за външни хора са тотално различни от предлаганото качество. Разликата е само в това, че днес имаме избор. Не е ти си военен - избирай си между Несебър, Св Константин и Елена или Созопол (примерно). И там - мизерия и скръб, лично съм ги виждала. Ходехме в "генералските" бунгала в Несебър, там поне не беше гнусно, но е било далеееч от хубаво.
Е, не бих отказала седмица в станцията на НСО в Евксиноград, но никой няма да ме пусне там. Така че за мен разликата със соца е в ИЗБОРА, което не бих си го дала за никоя вафла от 6 стотинки, дори да е с амброзия.

# 149
  • Мнения: 1 011
Доста от лъскавите СПА хотели всъщност са реновирани соц станции и хотели.

Но не са били реновирани през соца, нали? То е ясно, че СПА центърът ще е там, където е минералният извор, а ако вече има нещо построено при извора, то е възможно старата сграда да бъде ремонтирана.

Общи условия

Активация на акаунт