Подготовка за нормално раждане - информация, въпроси и отговори

  • 47 889
  • 776
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 3 272
При мен втория път контракциите бяха много силни и продължителни. Засичахме по 4 минути. За 2 часа имах 5 см и за още час направих още 5 см. разкритие. По време на всичките контракции, си мислех, че очите ми изхвърчат и че ще повърна. Но не повърнах Simple Smile

# 196
  • Мнения: 5 468
Супер тема, а от авторката лъха спокойствие и позитивизъм, което ме накара и аз да се включа.
Скоро и на мен ми предстои раждане като винаги съм се чудела на какво прилича болката на контракциите 🤷🏻♀
Няколко пъти през живота ми съм имала жестоки кризистни болки в яйчниците, като гинекологът ми казва,че се дължи на болезнена овулация. Болките бяха включително и като забременях, когато не знаех още ,че съм бременна. Болките започнаха точно като напрежение ниско долу , най-вече концентрирана в единия яйчник, с чувство, че е толкова подут,че ще експлодира всеки момент. Направо си бяха контракции , но с по 20 секунди една между друга, болката не се търпи. Нито да седна, нито да легна, нито да се изправя ме облекчаваше , единствено като бях клекнала. Толкова бяха силни,че ми стана лошо , повръщаше ми се и изпадах в гърч от болка. Мислех си , че издържам на всякакъв вид болка, но това направо ми разказа играта. Та се замислих, може би болките при раждане ще са същите . Ако е така .. тежко ми горко 😁.. ще се умира.

Здравей. Може да прочетеш предишните ми мнения, където съм писала за болката по време на контракциите и, че тя е субективно усещане. Тя зависи най-вече от емоциите, които изпитваме и настроението, в което се намираме, от подходящите пози, които заемаме и от подходящата техника за дишане. Затова някоя раждала жена може да ти каже, че боли жестоко, а друга - да разкаже за съвсем поносими болки. Така че зависи от нас как ще подходим към раждането, в каква обстановка ще сме, колко добре ще сме подготвени и т.н.

Самата болка, като усещане, не е като болезнена овулация, защото болката идва от свиването на матката, а не от яйчниците. Ако си имала болезнена менструация, може горе долу да си представиш естеството на болката, но много по-интензивно усещане.

Хубавото при контракциите е, че освен, че можем да намалим усещането за болка чрез позитивна нагласа и смяна на позите, то и болката от контракциите не е постоянна. Тя се появява само по време на контракция, а ако се спазват необходимите препоръки, тя ще започне след като е започнала контракцията и ще приключи преди да е приключила. Т.е. болката може да бъде и по-кратка от самата контракция.  Обратно, ако по време на контракция започнеш да изпадаш в паника, да се страхуваш, ти стягаш инстинктивно мускулите си и тогава прагът на поносимост към болка пада. Това е доказано, тъй като полезните хормони по време на раждането се стимулират от позитивни емоции.

Между контракциите има почивка и е важно да я използваш за да се отпуснеш. Има техники за дишане за релаксация между контракциите, чиято цел е да се отпуснат тъканите и мускулите максимално за да са подготвени за следващата контракция. Ако вместо това, между контракциите стоиш стегната и уплашена, то гаранция че следващата контракция ще бъде много болезнена. Затова и времето между контракциите трябва да бъде използвано максимално полезно. Можеш и да си говориш с някой за разсейване.

Съветвам те да прегледаш подходящите пози по време на контракциите, да научиш някоя техника за дишане и да изгледаш лекциите, които съм качила. Тази на Елена Василева е много добра. Гледала съм я безброй пъти и дори веднъж наживо. Другата ми любима лекция е тази на Надежда Стаменова. И забрави за случката, която си имала. Както казах, тази болка е съвсем друга. Също така си промени нагласата, че ще боли ужасно и не знаеш как ще издържиш. Ето тази нагласа е погрешна. Трябва да си настроиш съзнанието, че болките ще са съвсем поносими и, че раждането ще е леко. Както всичко друго, и това първо се ражда в главата. Simple Smile

# 197
  • Мнения: 15 356
Даа,аз подрямвах между две контракции и правих визуализации против болката.Много помогна,ама много.И дишайте както ви показва акушерката.

# 198
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 260
Здравейте. Искам да попитам нещо. Има ли противопоказания, ако в един ден се сложат епидурална и спинална упойки, тоест пречат ли една на друга и крие ли риск тази комбинация? Да речем, тръгнало е нормално раждане, слагат ми епидурална, но в хода нещо се обърква и се налага секцио?

# 199
  • Мнения: 15 356
Ако в хода на нормално раждане се наложи секцио,трябва бърза реакция и няма време за спинална упойка,направо пълна.Аз исках епидурална,казаха ми че едва ли ще родя нормално,заради падането на тоновете и директно пълна упойкар

# 200
  • Мнения: 572
Ако в хода на нормално раждане се наложи секцио,трябва бърза реакция и няма време за спинална упойка,направо пълна.Аз исках епидурална,казаха ми че едва ли ще родя нормално,заради падането на тоновете и директно пълна упойкар

Как така пълна упойка? При мен така се стекоха обстоятелствата, но не съм била пълна упойка.

# 201
  • Мнения: 15 356
Ами явно при мен се е наложило,те всички много бързаха,или тоновете са били много паднали,не знам  .Доктора каза до 2 мин да се събере екипа ,явно не е имало време.

# 202
  • Мнения: X
В моя град даже не слагат спинална изобщо за секцио. Само с пълна го правят.

# 203
  • Мнения: 15 356
Ами не е страшна пълната упойка,момичето което е родило един час след мен с планово секцио и спинална едва вървеше ,а ни изправиха заедно на сутринта след секциото.Кръста я болеше много също,аз се изправих лесно и бях много подвижна.Както прецени екипа на момента е явно,лекарите си знаят работата.

# 204
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 260
То и спиналната упойка хваща за секунди  явно е въпрос на практика. За мен пълната упойка би било голям ужас. Не ме е болял кръст от спиналната.

# 205
  • Мнения: 5 468
Здравейте. Искам да попитам нещо. Има ли противопоказания, ако в един ден се сложат епидурална и спинална упойки, тоест пречат ли една на друга и крие ли риск тази комбинация? Да речем, тръгнало е нормално раждане, слагат ми епидурална, но в хода нещо се обърква и се налага секцио?

Не, не пречат една на друга. Дори някои болници при секцио със спинална предлагат и допълнително обезболяване с епидурална.

А ако се наложи спешно секцио, зависи от анестезиолога и подготовката му дали ще сложи спинална или пълна упойка. В повечето болници вече секциото се практикува само със спинална.

# 206
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 260
Благодаря, в болницата, където раждах и ще раждам ползват само спинална при секцио. Месец преди термина ще имам консултация с анестезиолог, относно епидуралната упойка.

# 207
  • Мнения: 5 468
Да, хубаво е да се консултираш за епидуралната упойка и задължително попитай дали при поставянето й, имат практика да поставят и система с окситоцин. Много болници имат такава практика за да се застраховат, че епидуралната няма да забави или спре родовата дейност. В твоя случай, обаче, окситоцин не е препоръчителен, защото ще раждаш вагинално след секцио. Така че е добре да ги уточниш тези неща.

Иначе, епидуралната е много добро решение, ако болките станат много нетърпими. С нея ще можеш да си починеш малко. Важното при нея е да бъде поставена в подходящия момент - ако е така, тя ще ускори раждането, защото тя отпуска тъканите и помага за по-бързо разкритие. Ако бъде поставена твърде рано, обаче, може да забави процеса. Затова преценката на израждащия лекар и на анестезиолога е много важна. Минусът на епидуралната е, че може да не усетиш напъните и да ти е трудно да напъваш.

Ако болките са поносими, не я препоръчвам. Т.е. преценката е най-добре да е на момента.

# 208
  • Мнения: 739
Happy_mommy, благодаря за разяснението относно упойките при раждане. Ще ни е полезна информацията. 🙂

# 209
  • Paradisе City
  • Мнения: 40
Здравейте,
преди няколко дни ми създадоха едно много голямо притеснение относно нормалното раждане.
Сменях си ЛЛ, поради смяна на града. Новия като ме гледа, гледа и ми каза, че много трудно ще родя нормално. Общо взето съм доста спортна натура и си личи, имам ясно изразени мускули и явно това му е направило впечатление. Последните няколко години ходя усилено на фитнес- тежести, кардио. Последните месеци преди да забременея включих и бойни изкуства. Чувствам се прецакана от собственото си тяло. Според него мускулите само ще ми пречат.
Та, ако има раждали в подобна ситуация, моля за малко съвети дали да се панирам предварително.

Общи условия

Активация на акаунт