Моята възрастна котка - гериатрична тема

  • 41 999
  • 568
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 28
За София не мога да препоръчам, но предполагам във всички по-големи клиники имат в екипите си специализирал кардиология или поне по образна диагностика. Като отвориш сайта на клиниката с биографиите на екипа на всяка, би могла да се ориентираш.

Благодаря ! Има линещо специфично и особено , за което трябва да внимавам и да наблюдавам, предвид възрастта или да се дават подсилваши витамини и добавки ?

# 316
  • Мнения: 3 117
Мойта красавица я водихме при този кардиолог в Син кръст.
https://bluecrossbg.com/bg/ekip/d-r-andrej-gintshev-22/
както и при една офталмоложка, която не я намирам вече в екипа.
Аз лично съм много доволна. Писала съм и друг път.
Скрит текст:
Оказа се с много високо кръвно, впоследствие кръвоизлив в очите, отлепена ретина и слепота.
Сега е на хапчета за кръвно и според мен се чувства добре.
Преди това в друга клиника само констатираха отлепените ретини и не потърсиха причината.

Последна редакция: ср, 13 апр 2022, 11:27 от Пит

# 317
  • Мнения: 28
Мойта красавица я водихме при този кардиолог в Син кръст.
https://bluecrossbg.com/bg/ekip/d-r-andrej-gintshev-22/
както и при една офталмоложка, която не я намирам вече в екипа.
Аз лично съм много доволна. Писала съм и друг път.
Скрит текст:
Оказа се с много високо кръвно, впоследствие кръвоизлив в очите, отлепена ретина и слепота.
Сега е на хапчета за кръвно и според мен се чувства добре.
Преди това в друга клиника само констатираха отлепените ретини и не потърсиха причината.

Привет,

Благодаря много за препоръката. Ще ги прозвъня за евентуален преглед.

# 318
  • Пловдив
  • Мнения: 2 420
На котето Матей - Тайсън (с бъбречна недостатъчност) му сложиха диагноза микроспория.
В понеделник сестра ми ще го води за назначаване на лечение. Но това, което прочетохме много ни натъжи.

Има сърбежи, имаше раничка под брадичката, после на ушите, сега на гърба.

Моля ако някой е преборил такова заболяване да сподели лечение. Можете ли да препоръчате адекватен лекар в София, който би могъл да се справи със сложната комбинация - болни бъбреци+микроспория?

# 319
  • Мнения: 10 693
Микроспорията няма нищо общо с бъбреците. Можете да пробвате с витамини, къпане с антимикотичен шампоан и мазане на проблемните места с тербинафин (Ламизил). Трябва да се подсили имунитета. Има и разни емулсии за успокпяване на кожата, при разчесване и алергии (разгледай какво има тук https://www.zoovet-pharma.com/shop/page/5/). Понеже сега си сменят козината, може да ви изглежда по-проскубан, но на есен, ще поникне нова козина и най-вероятно тогава ще отшуми целия проблем, с появата на зимното кожухче.
Снимки имаш ли на проблемните места?
За ваксина питахте ли, против гъбички? Също е ефективна.

Вижте какво намерих за нашите ветерани:


Състав: Масло от касис , Глюкозамин ,Таурин , DL- Метионин , Екстракт от листа на коприва , Витамин E, Витамин B12, Биотин,Витамин B2, Витамин B1, Витамин B6. Внимателно подбраният комплекс от активни съставки подпомага метаболизма на възрастните котки, подобрява състоянието на кожата,козина,стави, зрение както и подобрява защитата на организма от оксидативния стрес. Съставки като DL-Метионин и коприва имат положителен ефект върху уринарния тракт.

Дозировка: 1 капсула на 5 кг живо тегло, 2 капсули за котки над 5 кг живо тегло веднъж дневно.

 – За всички здрави котки над 8-годишна възраст да допълват диетата си с основни хранителни вещества, да укрепват сърцето, да защитават пикочните пътища и да се предпазват от свободните радикали

– За болни възрастни котки под наблюдението на ветеринарен лекар

– Twist off капсули – удобни за използване и изключително вкусни

Последна редакция: сб, 14 май 2022, 13:28 от amy_nka

# 320
  • Пловдив
  • Мнения: 2 420
За котето Матей Тайсън с бъбречна недостатъчност - сестра ми забеляза капки кръв в урината.
Сложени са му две дози ваксина за микроспория. Изследванията са от събота

Два дни му слагат система натриев хлорид+вит С+(нещо, което не е разбрала).

Изследвания от днес след двете вливки

Почти никакви промени, днес оставила котето за двойна вливка.

Не и обясняват какво да очаква. Тя се чуди дали да го мъчи с тези процедури като няма ефект.
Котето има апетит, храни се.

Моля да споделите опит или мнение.

# 321
  • Мнения: 920
Ако наистина котето е с бъбречна недостатъчност натриевият хлорид само ще ускори усложненията. Болни бъбреци и сол е убийствена комбинация в буквалния смисъл. А иначе докторите се надпреварват да обясняват, че той просто е физиологичен разтвор, абсолютно безобиден и даже нужен за организма, но истината е друга.
Моят скромен съвет е да потърсите информация за този разтвор и да прецените как да постъпите.
На котенце не съм виждала какво би могъл да причини, но виждах с очите си какви са последствията от използването му при хора с бъбречна недостатъчност...

# 322
  • Мнения: 10 693
Според изследванията, тези вливки  физ. разтвор не вършат никаква работа. По-скоро май хбн е минала на следващ стадий. Би ли изредила какво му беше давано за ХБН до сега? Помня за панкреаса някаква добавка, ама за ХБН не си спомням какво му давахте.

# 323
  • Пловдив
  • Мнения: 2 420
Дава му WeNefro - https://wepharm.pt/en/produto/4

Amyladol е другото, което пие.

# 324
  • Мнения: 10 693
Ами, това са само добавки. Ами хелатори на фосфора?
Това Wenefro са само билки: Rheum officinale, Rhubar
​Oxyacantha Crataegus, Hawthorn
Calcium Carbonate
Plantago ovata, Psyllium

# 325
  • Пловдив
  • Мнения: 2 420
Това му е изписано за сега.

Явно не може да попадне на читави лекари.

# 326
  • Мнения: 10 693
Ох, сега го забелязах калциевия карбонат в добавката. Това е хелатор на фосфора. Ами, съдейки по изследванията, значи ХБН e напреднала... Confused
Сега ще си отворя файловете да видя с какво друго може да се смени лечението и ще пиша, да го предложите на ветовете... Ах, бе, милия Матей Тайсън...! Confused
Редакция: според ръководствата на IRIS, Матей Тайсън е във втори стадий на ХБН,  когато още няма изявена клиника, съдейки по нивото на креатинин. За да се определи по-точно стадия, обаче, е необходимо да се направи SDMA в ЦВК. Това с цел, да се знае какво да очаквате. Другото задължително изследване е да се уточни дали има високо кръвно, което също трябва да се лекува, и чието лечение би могло да забави напредването на заболяването. Другото нещо, което трябва да се изследва е Калий в кръвта, за да се види дали страда от хипокалемия и дали трябва да му се дава добавка Калий.
Омега 3 и 6 се препоръчват при ХБН, имат благоприятно въздействие върху бъбреците.
А, за кръвта в урината - трябва да се изследва урината, да не би да има цистит, тъй-като котките хранени с ренална диета (алкализираща храна) са предразположени към пикочни инфекции и/или образуване на кристали (песъчинки оксилати, струвити)... При наличие на пикочна инфекция или камъни трябва да се обсъди с читав вет как да се лекува при неговия стадий на ХБН. В заключение, тези изследвания, понеже не са първите му, и не можем да сравним преди и сега как са били БУН и креатинин, не бива да ни стряскат. Той вече е бил диагностициран с ХБН, но не знаем в кой стадий е хванато първоначално заболяването. От тук нататък, обаче, трябва да се следи стадия и да се коригират неща в лечението му, при необходимост. Когато се дават хелатори на фосфора се следят нивата на Фосфор и Калции, за да може ако трябва да се коригира доза. В случая, на Матей хелаторът му е ок. Въпреки, че в ръководатвата на IRIS се препоръчва хелаторите да се добавят при високи нива на фосфор (но ние не знаем какви са били първоначално нивата на фосфор и калций). В момента са добре, така че няма причина да се сменя хелатора.
На тази страница има много добра илюстративна брошура (втория пдф файл). Свалете си и разгледайте и двата пдф-а. http://www.iris-kidney.com/guidelines/staging.html

Последна редакция: вт, 14 юни 2022, 07:57 от amy_nka

# 327
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 798
Правих изследване на Васко, вета каза да му давам храна Ренал. Взех три вида на Роял Канин, риба, пиле и пастет, много не му харесват, но няма друг избор.
Креатининът му е 197, като за котки трябва да е 170, а уреята 16,7 при референтни граници 5-11.
Преди година и половина имаше също някакво отклонение от стойностите, но с лечебна храна се върна в границите. Не знам сега дали това е притеснително, или е лечимо с подходяща храна?
Все пак, Васко го изхождам мануално и по принцип такива котки като него често могат да имат бъбречни проблеми. Таблетки трудно му давам, съпротивлява се. По-лесно ми е да му бия инжекции, защото няма чувствителност в задните крака.

# 328
  • Мнения: 10 693
Изглежда, че и Васко е с ХБН. Confused Креатинин над 140 съответства на втори стадий. Ще трябва да го храниш с ренална храна и да следиш нивата на фосфор и калций. Ако фосфора е висок, да започнете калциеви хелатори. И да му видиш кръвно и калий (възможно е да страда от хипокалемия).
Гранули ренални яде ли Васко? В Испания ли сте още, Гликоза?

# 329
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 798
Изглежда, че и Васко е с ХБН. Confused Креатинин над 140 съответства на втори стадий. Ще трябва да го храниш с ренална храна и да следиш нивата на фосфор и калций. Ако фосфора е висок, да започнете калциеви хелатори. И да му видиш кръвно и калий (възможно е да страда от хипокалемия).
Гранули ренални яде ли Васко? В Испания ли сте още, Гликоза?
Много благодаря за информацията!
Ще изчета това, което пусна по-рано за ХБН. Калий няма като стойност в изследването, калция е 2,52 при граници 2,3-3, а Р - предполагам че е Фосфор, е 1,39 при граници 1,1-2,74. В норма са.
За кръвно, не знам кварталния вет дали има как да го мери.
Вета ми даде някаква природна добавка, Rubenal-75,таблетки, но е битка да му давам, а трябва два пъти дневно. Струват 40 лева за 20 таблетки, и е доста скъпо, при положение, че трябва да се дава постоянно. Нещо по-лесно за даване трябва да е, но не съм търсила.
В България сме, сега ще заминаваме за морето.
Не му давам изобщо гранули, при неговото дрискане, имам чувството че дриска повече от гранулите.
В крайна сметка сме на един пауч дневно, и два пъти по 50-тина грама варено свинско с малко бульноче. При варенето слагам щипка сол, не е много, на 500-600 грама месо.
Давам и за храносмилането тази малцова пастичка, две-три дози на ден, много я обича, и мисля, че състава е добър:
https://www.zooplus.bg/shop/kotki/snaksove_za_kotki/miamor/miamor_snaksove/352061
Така успяваме да докараме и акото до прилична консистенция, защото проблема при него е дрискането. Още веднъж ти благодаря за съветите! Sparkling Heart

Общи условия

Активация на акаунт