Моята възрастна котка - гериатрична тема

  • 41 817
  • 568
  •   1
Отговори
# 330
  • Пловдив
  • Мнения: 2 419
Glikoza, на котето на сестра ми изписаха Wenefro
https://www.petvetbiomed.com/html5/web/10200/13464ImageFile3.pdf

Сега като допълнително лечение му назначиха също Rubenal - били големи хапчета и сега е в драма как ще дава два пъти wenefro и 1 път rubenal.

# 331
  • Мнения: 10 613
Glikoza, имай предвид, че солта качва кръвното. По-добре е да не добавяш сол към месото. Кварталния вет най-вероятно няма апарат за кръвно. Трябва кардиолог, за да го измерите. Те имат. Нещо друго завишено има ли в изследванията му? Като Общ протеин, например? БУН как е?
P = Фосфор, K = Калий, Ca = Калций

# 332
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 795
Glikoza, имай предвид, че солта качва кръвното. По-добре е да не добавяш сол към месото. Кварталния вет най-вероятно няма апарат за кръвно. Трябва кардиолог, за да го измерите. Те имат. Нещо друго завишено има ли в изследванията му? Като Общ протеин, например? БУН как е?
P = Фосфор, K = Калий, Ca = Калций
Да, солта вдига кръвното, но не знам дали все пак не е нужна в някакво малко количество? Слагам наистина една щипка.
Копирам долу целите изследвания, не знам дали това, което питаш са го изследвали. Чистиха му зъбите, имаше развалени, и изследването беше преди упойката. Направиха му две вливания след упойката, на втория ден беше доста вял, и предполагам че упойката се изчиства бавно, защото неговите бъбреци не работят добре.
Glikoza, на котето на сестра ми изписаха Wenefro
https://www.petvetbiomed.com/html5/web/10200/13464ImageFile3.pdf

Сега като допълнително лечение му назначиха също Rubenal - били големи хапчета и сега е в драма как ще дава два пъти wenefro и 1 път rubenal.
Благодаря много, ще го пробвам, изглежда по лесно за даване.  Рубенал са наистина големи и не искам да стресирам Васко два пъти на ден, още повече че трябва да се дава постоянно. Съставът е натурален, но не са подходящи за котки с този размер.

Дата:   6/1/2022   Име:   Васко      Вид:   коте      
Лекуващ лекар:               Пол:   м      
               Възраст:   12г      
Хематология                        
Име на теста:               Резултат:   Единици   Референтни граници   
ПКК-22 показателя                     Куче   Котка
WBC (левкоцити)               8.4   x10^9/L   6--17   3.5--19
LY# (лимфоцити - бр.)               4.6   x10^9/L   0,8-5,1   0,8-7
MON# (моноцити - бр.)               0.5   x10^9/L   0--1,8   0--1,9
GR# (гранулоцити - бр.)               3.3   x10^9/L   4--12,6   2,1-15
LY% (лимфоцоти - %)                55.2   %   12,0-30,0   12,0-45,0
MON% (моноцити - %)               5.9   %   2,0-9,0   2,0-9,0
GR% (гранулоцити - %)               38.9   %   50-83   35,0-85,0
RBC (еритроцити - бр.)               9.73   x10^12/L   5,5--8,5   4,6-10
Hgb (хемоглобин)               151   g/L   110-190   93-153
Hct (хематокрит)               49.9   %   39-56   28-49
MCV (ср. обем на еритроцита)               51.3   fL   62-72   39-52
MCH (ср. Hbg съдърж. в еритр. )               15.5   pg   20-25   13-21
MCHC (ср. Hgb конц. в еритр.)               302   g/ L   300-380   300-380
RDW (девиация на ерит. р-ие)               17   %   11-15,5   14-18
Plt ( трoмбоцити)               193   x10^9/L   117-460   100-514
MPV (ср обем на тромбоцита)               8.3   fL   7-12,9   5-11,8
Eos %               2.3   %   2,0-10   2,0-12
                        
Биохимия                        
Име на теста:               Резултат:   Единици   Референтни граници   
                     Куче   Котка
Албумин               34.8   g/l   26-43   25-40
Общ белтък               83.6   g/l   51-78   60-80
Глобулини               48.8   g/l   23-45   23--45
А/Г               0.7   U/l   0,75-1,9   0,75-1,9
Глюкоза               4.36   mmol/l   3,33-6,94   3,9-8,3
Урея               16.7   mmol/l   2,5-9,6   5--11
Амилаза               1447   U/l   400-2500   570-2500
Холестерол               4.42   mmol/l   2,9--8,5   2.1--5.6
АлАТ               82   U/l   5--118   до 100
Билирубин - общ               2.3   mmol/l   0--7   0--6.8
Алкална фосфатаза               15   U/l   10-150   до 140
Креатин киназа               139   U/l   90-440   50-450
У/К               21         
Креатинин               197   µmol/l   35-130   до 170
                        
Електролити                        
Име на теста:               Резултат:   Единици   Референтни граници   
                     Куче   Котка
Ca               2.52   mmol/l   2,3-3,0   2,3-3,0
P               1.39   mmol/l   0,8-1,6   1,1-2,74

# 333
  • Пловдив
  • Мнения: 2 419
Glikoza, а защо се наложи да го товарите с упойка при положение, че е с бърчени проблеми?

# 334
  • Мнения: 10 613
Гликоза, Калий не са му пуснали от електролитите. Това може да го искаш допълнително другия път. Но като гледам и Уреята е завишена. За съжаление тези два показателя - урея (на места се пише като БУН) и креатинин, ако са завишени, значи, че бъбреците работят на  25% от капацитета си. Аз при ХБН категорично не бих давала храни със сол.
На мен друго нещо ми направи впечатление в тези изследвания, което за мен обяснява защо е бил унил. Виждам лимфоцити над граница и гранулоцити на долна граница. При хората, това е обикновено е картина при вирусна инфекция.
Ти ваксинираш ли го още?
Аз моята сениорка не посмях да я водя за чистене и вадене на зъби, точно заради упойката и възрастта. Мацам профилактично гранофурин. Не ваксинирам възрастните.
А, да ви питам нещо. Васко и Матей пият ли извънредно много вода? Правило ли  ви е впечатление?

Последна редакция: сб, 18 юни 2022, 12:28 от amy_nka

# 335
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 795
Реших да му направя почистване на зъбите и вадене на проблемните, защото вета каза, че на този етап все още е възможно, но с напредването на възрастта ще е още по-проблематично. Все пак, това са инфекции в устната кухина, и няма как да се махнат по-друг начин и ще останат така до края на живота му. Тъй като до сега всичко му е било в норма, бъбречните проблеми мислех, че са в начален стадий и едно упояване няма много да му навреди.
На свинското слагам на около 400-500 гр месо повече от литър вода, и в това количество вода, щипка сол. После като давам месото, сипвам и малко количество бульон, така че да плува в него, и той излизва течността, като се храни.
Остатъкът от бульона, който е доста голямо количество, го слагам на два-три пъти в пластмасови съдчета около контейнерите за смет, където се въртят уличните котаци и на тях им харесва много.
Та за това не смятах, че особено много го натоварвам със сол с тази щипка сол на кило и повече течност, той и така, и така не яде с огромен апетит варено месо, и се опасявам дали няма да му е съвсем безвкусно. И на реналните паучове доста се назлъндисва, въобще е капризен.
Не знам обаче, дали на месото, което продават в магазините не е предварително осолено с цел по-добра консервация?(Купувам го обикновено от лидъл, вакуумирано свинско или пуешко, него със сигурност го яде, купувала съм от други вериги и не му харесва).
Някъде четох, че е добре да се кисне във вода час-два месото, така частично излизали антибиотиците и хормоните, които дават на животните, и ако с нещо е обработвано отгоре, за да не се разваля.
Аз съм вегетарианка повече от тридесет години и започнах да купувам месо сега заради Васко, въобще нямам представа какво месо се продава.
Дава му WeNefro - https://wepharm.pt/en/produto/4

Amyladol е другото, което пие.
Иланг-иланг, търсих в интернет тази паста WeNefro, обаче в България изглежда, че никой не я предлага. Не знам при това положение как ще я набавя тук, в Испания вероятно ще мога, но ще пътувам сигурно чак есента.  Освен това, не знам как ще му се отрази псилиума, той по принцип дриска от котешка храна, и за това гледам да му комбинирам с варено месо, за да изкара по-твърди изпражнения. Той се изхожда спонтанно, и не ползва котешка тоалетна, и е важно да не е рядко като консистенция.
Amyladol видях в интернет, че е за панкреатични проблеми, това свързано ли е с бъбреците или е отделен проблем на котето?
На мен друго нещо ми направи впечатление в тези изследвания, което за мен обяснява защо е бил унил. Виждам лимфоцити над граница и гранулоцити на долна граница. При хората, това е обикновено е картина при вирусна инфекция.
Ти ваксинираш ли го още?
Аз моята сениорка не посмях да я водя за чистене и вадене на зъби, точно заради упойката и възрастта. Мацам профилактично гранофурин. Не ваксинирам възрастните.
А, да ви питам нещо. Васко и Матей пият ли извънредно много вода? Правило ли  ви е впечатление?
Аmy_nka, няма как да не го ваксинирам, защото пътуваме и в паспорта трябва да са актуални ваксините. Проблемът за ваксината от бяс е че някои европейски страни имат изискване да се реваксинира на три години, други всяка година. И няма как да се избегне да се прави всяка година.
Има ли начин да се установи вирусна инфекция, ако има такава? Като цяло, няма вид да се чувства болен.
Васко вода почти не пие, защото явно му е достатъчно, бульончето от вареното, което му сипвам на два пъти с месото, пауча, и също така му давам три пакетчета малцова пастичка Миамор, която е също полутечна. Дали всичко това е достатъчно обаче?

# 336
  • София
  • Мнения: 13 159
По-скоро Аминка има предвид, че при болни бъбреци пият ненормално много вода. За мен е добре, че тази течност, поета с храната му е достатъчна.

# 337
  • Пловдив
  • Мнения: 2 419
Матей пие доста вода, не мога да коментирам точно.
Wenefro сестра ми го купува от Байвет Ветеринарната клиника в София.

# 338
  • Мнения: 10 613
Точно това имах предвид, Танче. И се сещам, че ти може би си виждала разликата между котка с бъбречна недостатъчност и котка с цистит - при кой от двата казуса пият повече вода?

# 339
  • София
  • Мнения: 13 159
Точно това имах предвид, Танче. И се сещам, че ти може би си виждала разликата между котка с бъбречна недостатъчност и котка с цистит - при кой от двата казуса пият повече вода?
Слава богу, котка с хронична бъбречна недостатъчност не съм имала. Дано и никога да не ми се случва! Рижко беше с остра, заради спукания мехур, но беше излекуван от нея още в клиниката. При цистит пие нормално количество вода. Той хич не обича гранули и на практика вода почти не пие. Каквото приеме с мократа храна.

# 340
  • Пловдив
  • Мнения: 2 419
На последния преглед на моя котарак Дон Томазо ми казаха, че е дехидратиран.
Но и той не обича да пие вода и рядко пие. От купа на земята - изобщо не пие, слагам му чаша човешка с вода на бюрото и понякога ходи да си топне лапата.
За това сутрин като му давам мокра храна добавям и 20-30 гр допълнително вода.
Напоследък го гони голям глад, но удържам диетичното хранене - сутрин 100 гр мокра храна (консерва wild freedom), вечер 30 гр гранула пак същата марка.


Навършиха се две години откакто му извадиха зъбите и допуснаха, че има остеосарком. Благодарна съм на Бог, че е добре, че е жив и активен.
Миналата седмица навърши 11 год. От чичак върви към категория дядка, но пък продължава да бие кучето успешно.Simple Smile

# 341
  • Мнения: 10 613
Моята Лъки (11 годишна) почна да пие по много много вода от началото на годината. За зимния период беше необичайно това търсене на вода. Първо си мислех, че е цистит, виждах че чишка на необичайни места, но забелязвам, че и отслабна. Покрай другите ми трагедии не можах да намеря кога и как да я заведа до Пловдив за пълни изследвания. Много ме е яд на нашата ветка тука, че не знае едни изследвания да пуска, въпреки, че си купи апарат за кръвни пакети всякакви. Последния път се провали с взимането на кръв и аз от тогава не съм я търсила за това повече и ми е мъка с изследванията...

# 342
  • Мнения: 958
При болни бъбреци се намалява натоварването им с белтъчини. Това е животоспасяващо за филтриращата им тъкан. Месни бульони са доста противопоказани.
Не правя покана за спор! Знам, че всеки е експерт в отглеждане, диетика, лечение на собствения си домашен любимец.
Но ако решите, прегледайте съставите на няколко реномирани марки лечебни храни при бъбречна недостатъчност (не кристали в отделителната система) и вижте дали нещо ще ви направи впечатление в сравнение с другата форумно предпочитана храна без зърно.

# 343
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 795
На последния преглед на моя котарак Дон Томазо ми казаха, че е дехидратиран.
Но и той не обича да пие вода и рядко пие. От купа на земята - изобщо не пие, слагам му чаша човешка с вода на бюрото и понякога ходи да си топне лапата.
За това сутрин като му давам мокра храна добавям и 20-30 гр допълнително вода.
Напоследък го гони голям глад, но удържам диетичното хранене - сутрин 100 гр мокра храна (консерва wild freedom), вечер 30 гр гранула пак същата марка.
Навършиха се две години откакто му извадиха зъбите и допуснаха, че има остеосарком. Благодарна съм на Бог, че е добре, че е жив и активен.
Миналата седмица навърши 11 год. От чичак върви към категория дядка, но пък продължава да бие кучето успешно.Simple Smile
Дон Томазо е чаровен дядка. Smile Не е ли много малко 130 гр храна за възрастен котарак? Разбира се, зависи колко е активен, но според мен домашна котка поне 200 гр. храна трябва да изяжда. Но ако не отслабва, може би няма проблем и да е по-малко.
При болни бъбреци се намалява натоварването им с белтъчини. Това е животоспасяващо за филтриращата им тъкан. Месни бульони са доста противопоказани.
Не правя покана за спор! Знам, че всеки е експерт в отглеждане, диетика, лечение на собствения си домашен любимец.
Но ако решите, прегледайте съставите на няколко реномирани марки лечебни храни при бъбречна недостатъчност (не кристали в отделителната система) и вижте дали нещо ще ви направи впечатление в сравнение с другата форумно предпочитана храна без зърно.
Благодаря за тази информация, логично е да е така наистина. Ще намаля количеството на течност от бульона, на въпросът е че и той не пие вода, и така все пак поема малко повече течност.

# 344
  • Мнения: 10 613
Glikoza, тя обратното казва - да намалиш протеините, не течностите. Месният бульон е богат на протеини.

Djasra, пък, Васко се нуждае от специфична диета, заради контрола
на дрискането. Той не може да се изхожда сам. Тук важното е котаракът да не спира да яде и да се ограничат нивата на фосфор, ако са завишени. Да се коригира кръвно, ако е високо. Да, реналните храни са нископротеинни, но ако той отказва да яде такива или има непоносимост към тях, първият избор винаги трябва да бъде - котката с хбн да продължава да се храни.

Общи условия

Активация на акаунт