Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 18

  • 23 419
  • 758
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 852
Мандаринка, живейте си, където искате. Какво общо има това с жилището, което давате под наем? Всеки си има различна представа за просторно, за мен е много важно как е обзаведен - може на 60 кв да ми е просторно и на 100 да ми е тясно.

# 421
  • Мнения: 9 777
Скъпи момичета-наемателки, както писах вече, постовете ви са много полезни  за тези наемодатели, които решат да извлекат необходимата им информация за нагласите на наемателите и да си направят съответните изводи.

# 422
  • Мнения: X
Съжалявам, но ако на наемодателя са му стигнали парите само за стайчета, това не е по моя вина и въобще не ме интересува.
Отделно, че не съм говорила нищо за сравнение на наеми и лични жилища, още по-малко кой къде трябвало да живее.

# 423
  • Мнения: 9 777
Диди, Диди спомена "стайчета" по 25 кв.м.

И ето ви предложения за наеми, да видим с какво превъзхождат софийските "стайчета" по 25 квадрата, боксониерки по 35-38 (старо строителство, ЕПК-та).

9 квадрата всичко - заедно с душкабина и кухничка, тоалетната е обща на етажа
https://www.seloger.com/annonces/locations/appartement/paris-17e … pes=1&places=[{ci:750056}]&sort=a_px&enterprise=0&qsVersion=1.0&bd=ListToDetail

9,6 квадрата - включително баня/тоалетна и кухничка. 2 наема депозит+добро досие+гаранции, 38 евро месечно за консумативи към наема. Пети етаж в сграда от 1880 г. без асансьор.
 https://www.seloger.com/annonces/locations/appartement/paris-19e … pes=1&places=[{ci:750056}]&sort=a_px&enterprise=0&qsVersion=1.0&bd=ListToDetail

Хоп, от разтегателното диванче та в банята, пардон, върху тоалетната чиния, пък като я прескочиш - и си в душ-кабината. Не ми се струва наскоро ремонтирано
https://www.seloger.com/annonces/locations/appartement/paris-7em … pes=1&places=[{ci:750056}]&sort=a_px&enterprise=0&qsVersion=1.0&bd=ListToDetail

И са в прилични квартали, не на Плас Пигал или до Северната гара

https://www.seloger.com/list.htm?projects=1&types=1&places=[%7Bci:750056%7D]&sort=a_px&enterprise=0&qsVersion=1.0&bd=ListToDetail

А ся и в столицата на Европа
https://www.immoweb.be/fr/recherche/appartement/a-louer/bruxelle … ;orderBy=cheapest

Може да искате да не е близо до братя и сестри, да има удобен ГТ и инфраструктура (магазини, фитнес и т.н.), да е поне 60 квадрата чисти, ремонтирано и чисто, с нови или поне запазени мебели пък макар и Виденов и да не е повече от 400 лв., ама дали е реалистично? Имало и такива - сигурно е така, ама са изключение, май.

# 424
  • Мнения: X
mandarinka, няма смисъл. То всеки иска нещо, въпросът е: 1) какво има на пазара и 2) от това, което го има, какво той може да си позволи. Останалото са приказки за форум Simple Smile Аз пък не виждам особен смисъл в тях, в реала наемателите са различни, жилищата - също, и е въпрос на обстоятелства и късмет на какво ще попаднеш, и за двете страни се отнася. Така че всеки си действа според разбиранията и според възможностите, и каквото се получи. Това е моят опит.

# 425
  • Мнения: 9 777
О, Попеа, наистина в реалността хора всякакви, и наематели, и наемодатели.
И това е добре, да имаш избор.
Но в тази ситуация имотните теми съвсем замряха - направо се чудя какво четат хората, само за пресконференциите ли.

# 426
  • Мнения: 852
И кой от нас е казал, че исща наем под 400 лв по-точно? Покажи с цитати.

# 427
  • Варна
  • Мнения: 5 151
Диди, Диди спомена "стайчета" по 25 кв.м.



Може да искате да не е близо до братя и сестри, да има удобен ГТ и инфраструктура (магазини, фитнес и т.н.), да е поне 60 квадрата чисти, ремонтирано и чисто, с нови или поне запазени мебели пък макар и Виденов и да не е повече от 400 лв., ама дали е реалистично? Имало и такива - сигурно е така, ама са изключение, май.

Кога ще се научиш да четеш ??!? Angry

Галинор спомена "стайчета по 25 квадрата", не аз. Аз само й отговорих на коментара.

Говориш глупости. Никой от тук пишещите не иска невъзможни неща.

п.п. Сега погледнах и линковете. Какво общо имат квартирите в Париж с тая тема за бога... там е съвсем различен пазар, цени и т.н.

Последна редакция: пн, 30 мар 2020, 14:19 от Didi168

# 428
  • Мнения: 6 873
За мен 25 кв. м хич не са малко помещение. Аз съм пораснала в апартамент 48 кв. м, който сега ремонтираме, че и дете планираме да имаме там, ако даде Господ. Бъдещото кухньо-холче е по-малко от споменатите 25 кв. м и пак ми се струва ок. Аз никога не съм обитавала трайно голямо жилище, но сигурно за хора, които са живели в къща пространството има по-различни измерения. Квадратура и брой стаи не коментирам, понеже за константи. Не мисля, че може да става дума за това, че наемодателят е длъжен с нещо или не. Големината на жилището е важна  и колкото и добър да е един наемодател, гарсониерата все е неподходяща за семейство с две деца.
Ремонтирано и чисто - за мен това е задължително и е постижимо. Нямаш пари за Виденов или за други нормални мебели, нито имаш сносни запазени, макар и стари - даваш необзаведено. Хем се подсигуряваш негласно, че наемателят няма да отпраши след шест месеца, понеже е занимавка. Ама наемателите не искали да обзавеждат, нямали пари, възможности, не знам си какво си. Нали уж наемодателят се интересуваше само от печалбата? Явно има далавера да се дава обзаведено жилище и тя далеч не е само удобството на наемателя. Чистотата даже не ми се коментира. Да дадеш оная кочина с мокета, който показа беболина, е неуважение към самия себе си. И да, в такъв случай бих задържала депозита или бих върнала остатъка от сметката на почистващата фирма. Но не може да отдаваш кочина и да се надяваш да се отнасят с имота ти като с нещо по-различно от кочина.

# 429
  • Мнения: 2 670
В Дървеница реновираха един блок на балканкар (срещу гимназия Асен Златарев). Имаше апартаменти по 36 кв. с общите части.

# 430
  • Мнения: 852
Тона са общежития и офиси, не знам на какво казвате апартамент.

# 431
  • Мнения: 9 777
След като Беболина е направила оглед на кочината, колкото и багаж да е имало на предишните наематели, пак се е виждало, че е старо неремонтирано жилище с мокет, стари кухненски шкафове, неремонтирана баня и т.н. Защо тогава го е наела? Аз имам само един отговор - защото се е хвърлила на ниския наем, въпреки че е била наясно със състоянието.
Тук в анонимния форум много лесно се говори, че в 40 квадрата няма да живее, не е ясно в реалността какво е положението.

Велт, принципно си права, но в България има категория наемодатели, които просто не могат да си позволят да направят ремонт, нито пък да извикат почистваща фирма. Това са предимно пенсионери със стари жилища, нито имат парите, нито жизнените сили да се занимават с ремонти и майстори. А парите от наема им трябват, за да си допълват и без това мизерните пенсии - и за храна, и за лекарства, и за ток/парно. Въпреки че си в чужбина, сигурна съм, че си наясно с пенсиите у нас. Да, сигурно има и хазяи, дето ги изпиват/изпушват/изтъркват на талончета парите от наема, но предполагам, че повечето не са такива. И съответно наемите на тези жилища тип дупка са по-ниски. Ако пък искат пари като за ремонтирано жилище, естествено няма да намерят луди, които да ги дадат. И ще си стои празно.

# 432
  • София
  • Мнения: 11 484
Намалихме наема на нашия наемател. Много се зарадва момчето.
    Колко беше и колко стана ?  Извинете, изпуснала съм, а се колебая, дали да не намаля и аз.

Беше 700 с включени в тези пари телевизия, интернет и такса вход, сега е 600.
63 е чистата жилищна площ.

# 433
  • Мнения: 852
Мандаринке, казах ти вече да провериш 420 лв за двустаен панелен необзаведен в Младост 2 колко евтино е било през 2014 г. Върху мокета имаше легло и маса, не съм ги местила да погледна отдолу.

# 434
  • Мнения: X
Никой не ми отговори на въпроса колко по-нисък е наемът, когато жилището не е конкурентно. И беболина май го задава, същия, леко перефазирано. Аз вече дадох пример за масов наем 350, аз наемам за 200, което е над 40% надолу. Нещо не виждам такива разлики при сегашния пазар.
Както наемодателят иска доход, така и наемателят не е благотворително дружество за безпарични собственици.
При равен наем и хазяйка, пенсионирана миналото хилядолетие, кое бихте наели - окъсан и степан мокет и гардероб от Първата световна, или необзаведено, с балатум и чисти стени?

Общи условия

Активация на акаунт